Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 2/760/4963/23
Справа № 760/3552/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2023 року Солом`янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Зуєвич Л.Л., розглянувши цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації /далі - Орган опіки та піклування/ (код ЄДРПОУ: 37378937, адреса: 03020, м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 41) до ОСОБА_1 /далі - ОСОБА_1 / ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ), треті особи: Солом`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ: 26087820, адреса: 03067, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, буд 1/28), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,
В С Т А Н О В И В:
Рух справи
16.02.2022 до Солом`янського районного суду міста Києва надійшла вказана позовна заява, датована 16.02.2022, в якій позивач просить суд:
- позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно її малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- передати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на опіку органу опіки та піклування Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації;
- стягнути з ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позову і до повноліття дитини на її користь;
- направити копію рішення суду до Солом`янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), яке знаходиться за адресою: 03067, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 1/28, для внесення змін до актового запису № 1933 від 10.05.2019 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2022 для розгляду зазначеної позовної заяви визначено суддю Зуєвич Л.Л. Справу фактично передано судді по реєстру 18.04.2022.
Судом в порядку ч. 6 ст. 187 ЦПК України направлявся запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача у справі. Відповідь відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом`янської РДА на такий запит надійшла до суду 20.06.2022.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 24.06.2022 вказану позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 06.09.2022.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 06.08.2022 підготовче провадження у справі закрито, розгляд справи по суті призначено на 10.11.2022.
У зв`язку з відсутністю в суді електроенергії 10.11.2022 судове засідання не відбулось та було перенесено на 26.01.2023.
У судове засідання, призначене на 26.01.2023 сторони у справі та/або їх належним чином уповноважені представники не з`явились.
Від представника позивача 26.01.2023 до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі, при цьому зазначено про те, що на задоволенні позовних вимог позивач наполягає, оскільки відповідач у справі веде асоціальний спосіб життя, дитину у закладі не відвідує, дитина потребує влаштування у сімейні форми.
Від відповідача у справі будь-яких заяв/клопотань в т.ч. в порядку ч. 3 ст. 131 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) не надійшло.
Під час судового розгляду справи здійснювалось фіксування судового засідання технічними засобами в порядку ст. 247 ЦПК України.
Враховуючи приписи ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за умови неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Доводи позову
В позові, зокрема, вказується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є одинокою матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зазначається, що 07.10.2021 дитина перебуває на обліку служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації як така, що опинилася в складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що проживає в сім`ї, де батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків.
Так, зауважується, що вперше інформація про родину ОСОБА_1 надійшла 28.09.2021 від сектору ювенальної превенції Солом`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві. В листі було зазначено, що 25.09.2021 до Солом`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві по спецлінії «102» надійшло звернення, про те, що за адресою: АДРЕСА_2 виник конфлікт між дорослими. Під час виїзду було встановлено, що в даній квартирі проживає ОСОБА_1 спільно з малолітнім сином ОСОБА_3 . Крім того, в помешканні антисанітарні умови, відчутний неприємний специфічний запах, квартира не облаштована меблями, відсутні продукти харчування. Під час спілкування з ОСОБА_1 , від останньої з порожнини рота відчувався характерний запах алкоголю. По відношенню до ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративні правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.
Звертається увага на те, що під час проведення профілактичних районних рейдів «Діти вулиці» співробітниками служби спільно з фахівцями із соціальної роботи Солом`янського районного в місті Києві центру соціальних служб, залученими спеціалістами служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та працівниками Солом`янського УП неодноразово відвідувалась родина ОСОБА_1 за місцем проживання. Під час обстежень було встановлено, що умови для проживання дитини матір`ю не створені. Квартира перебувала в антисанітарному стані, відсутнє електропостачання, відсутні меблі, в тому числі дитяче ліжко (дитина спить разом із матір`ю на брудному матраці, без постільної білизни), побутова техніка, обдерті шпалери. В квартирі наявна велика кількість тарганів та павутиння, обмаль їжі, пусті пляшки з-під алкогольних напоїв, стійкий неприємний запах (сморід), в тому числі від тютюнопаління. Від ОСОБА_1 нерідко відчувався різкий запах алкоголю, остання поводила себе агресивно, погрожуючи фізичною розправою членам комісії. На момент відвідувань в помешканні нерідко перебували сторонні особи, від останніх також було відчутно різкий запах алкоголю. Дані особи поводили себе агресивно. ОСОБА_4 неодноразово наголошувалось на необхідності створення належних умов для проживання сина, проте рекомендації суб`єктів соціальної роботи остання ігнорувала.
Зауважується, що відповідно до листів центру соціальних служб від 30.09.2021 та 27.01.2022 родина ОСОБА_1 перебуває під соціальним супроводом, але жодних рекомендацій фахівців центру остання не виконує. Подальша робота з сім`єю є ускладненою, у зв`язку з чим виникає певний ризик для здоров`я дитини.
Також, в позові вказується, що за змістом листа Солом`янського УП від 01.11.2021 ОСОБА_1 за місцем мешкання характеризується з негативної сторони, допускає порушення громадського порядку, в побуті веде асоціальний спосіб життя. Періодично надходять скарги від сусідів щодо останньої, які пов`язані із зловживанням нею спиртними напоями та підтримання зв`язків з асоціальними елементами.
Крім того, зазначається, що згідно інформації комунального некомерційного підприємства «Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1» Солом`янського району м. Києва від 28.09.2021 та 21.01.2022 стало відомо, що декларація з лікарем-педіатром на дитину укладена, проте ОСОБА_1 не виконує рекомендації лікарів.
Разом з тим, в позові звертається увага на те, що відповідно до листів групи екстреного реагування допомоги дітям, які зазнали насильства та жорстокого поводження, від 02.02.2022 та 09.02.2022 стало відомо, що житлово-побутові умови для повноцінного розвитку та зростання малолітнього за довгий час не покращилися, а навпаки погіршилися. Під час візитів від ОСОБА_1 нерідко був відчутній запах алкоголю. Останній неодноразово було запропоновано різноманітну допомогу у вигляді проходження курсу соціально-психологічної реабілітації від залежності, на яку ОСОБА_5 не погоджувалася. 08.02.2022 під час чергового візиту в родину було виявлено, що малолітній сильно кашляв, виглядав хворим та блідим, був повністю роздягнутий. Мати до лікарів не зверталася. Від останньої відчувався запах алкоголю, продуктів харчування, необхідних для ОСОБА_6 , недостатньо.
Наголошується, що ОСОБА_1 неодноразово запрошувалась до служби, з нею проводились профілактичні бесіди щодо належного догляду за дитиною, їй роз`яснювалось про наслідки злісного невиконання батьківських обов`язків відносно сина. 01.02.2022 спеціалістами служби спільно із фахівцем із соціальної роботи центру соціальних служб та працівниками патрульної поліції м. Києва було в черговий раз відвідано родину за місцем проживання. Під час обстеження було встановлено, що умови для проживання дитини матір`ю не створені. Від ОСОБА_1 відчувався різкий запах алкоголю, остання поводила себе агресивно, погрожуючи фізичною розправою членам комісії. На момент відвідування в помешканні були сторонні особи, від останніх також було відчутно різкий запах алкоголю. Дані особи поводили себе агресивно, разом із матір`ю дитини не надавали доступу до малолітнього.
Вказується, що в ході спілкування із сусідами стало відомо, що ОСОБА_1 разом із співмешканцем постійно зловживають алкогольними напоями, ведуть асоціальний спосіб життя, дитину часто бачать у брудному одязі.
Зауважується, що за результатами складеного акту проведення оцінки рівня безпеки дитини перебування малолітнього в родині є дуже небезпечним. У зв`язку з чим, на місце було викликано бригаду швидкої медичної допомоги, якими було здійснено огляд ОСОБА_6 . На момент огляду лікарями дитина була соматично здорова, проте останніми рекомендовано помістити дитину до медичної установи у зв`язку із антисанітарними умовами в помешканні, що може становити загрозу для здоров`я дитини. При спробі забезпечити безпеку дитині з метою влаштування її до медичного закладу, ОСОБА_1 чинила опір, що унеможливило вжити зазначених заходів.
Зазначається, що 11.02.2022 спеціалістами служби спільно із фахівцем центру соціальних служб, інспекторами СЮП, залученими спеціалістами ССДС КМДА та представниками закладу охорони здоров`я вкотре було відвідано родину за місцем проживання. Під час обстеження було встановлено, що квартира перебуває у вкрай незадовільному стані, брудна підлога, обдерті шпалери, на стелі велика кількість павутиння та тарганів, відчувався стійкий неприємний запах (сморід). У складі зазначеної комісії було проведено оцінку рівня безпеки дитини. За результатами перевірки встановлено, що існує вірогідність загрози життю та здоров`ю дитини. У зв`язку з чим малолітнього ОСОБА_2 було негайно направлено до закладу охорони здоров`я, де він перебуває нині.
Звертається увага на те, що Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією було видано розпорядження № 97 від 11.02.2022 «Про негайне відібрання малолітньої дитини» від матері ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене та у зв`язку з ухиленням ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов`язків, виходячи з інтересів дитини, Орган опіки та піклування просить позовні вимоги задовольнити.
Щодо правової позиції відповідача
Відповідач своїм правом подання відзиву не скористався.
Жодних заяв, клопотань, пояснень з приводу позовних вимог або заперечень на позовні вимоги в будь-якій іншій формі від відповідача на адресу Солом`янського районного суду міста Києва не надходило, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості встановити правову позицію останнього щодо предмету спору.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази на підтвердження таких обставин в їх сукупності, суд встановив наступне.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження № НОМЕР_1 , виданого Солом`янським районним у місті Києві Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві (а.с. 9) батьками ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є: ОСОБА_8 та ОСОБА_1 , актовий запис № 1933.
За змістом відповіді Солом`янського відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відомості про батька в актовому записі про народження № 1933 від року відносно ОСОБА_2 внесені відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері) /а.с. 11/.
В матеріалах справи наявна копія паспорта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).
Відповідно до витягу з Реєстру територіальної громади міста києві про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , станом на 14.02.2022 за вказаною адресою зареєстровані:
-ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дата реєстрації - 20.11.1984);
-ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (дата реєстрації - 06.12.2005);
-ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (дата реєстрації - 06.12.2005);
-ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (дата реєстрації - 06.12.2005);
-ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (дата реєстрації - 20.05.2019).
Згідно з повідомленням Солом`янського управління поліції ГУНП від 27.09.2021 (а.с. 16) 25.09.2021 до Солом`янського управління поліції ГУНП по спецлінії «102» надійшло звернення, що за адресою: АДРЕСА_2 конфлікт між дорослими. Під час виїзду за вказаною адресою було встановлено, що в даній квартирі проживає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 спільно з малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того в квартирі антисанітарні умови, відчувається неприємний специфічний запах, квартира не обладнана меблями, в квартирі через відсутність лампочок відсутнє світло, відсутні продукти харчування, дитина була не доглянута. Під час спілкування з ОСОБА_1 , від останньої з порожнини рота відчувався характерний запах алкоголю. Оскільки під час виїзду за місцем проживання ОСОБА_1 працівниками поліції було виявлено, що в квартирі не створені умови для проживання дитини та дитина була не доглянута, по відношенню ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративні правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.
Листом від 30.09.2021 (а.с. 27) Солом`янський районний в місті Києві центр соціальних служб повідомив, що 29.09.2021 фахівець Центру спільно з співробітниками ССДС відвідали родину за місцем проживання, про що склали відповідний акт оцінки потреб сім`ї. Під час відвідання було з`ясовано, що родина перебуває в складних життєвих обставинах, у помешканні брудно. Дитячого ліжка немає. Мати протягом року жодного разу не зверталась до дитячої поліклініки, у зв`язку із цим у дитини на голові,за вухами, з`явились висипи на шкірі. З ОСОБА_1 було проведено мотиваційну бесіду щодо необхідності отримання послуг Центру. Запрошено до Центру з метою допомогти у реєстрації дитини у електронній черзі до ДНЗ.
За змістом акту обстеження умов проживання дітей від 27.09.2021 (а.с. 17), акту обстеження умов проживання дітей від 29.09.2021 (а.с. 18), акту обстеження умов проживання дитини від 05.11.2021 (а.с. 19), акту обстеження умов проживання дітей від 09.11.2021 (а.с. 20), акту обстеження умов проживання дітей від 16.11.2021 (а.с. 21) умови для проживання дитини матір`ю не створені, ОСОБА_1 наголошено на необхідність створення умов для проживання дитини; умови для розвитку дитини матір`ю не створені, матері наголошено про її обов`язки щодо виховання дитини; умови для проживання дитини матір`ю не створені, ОСОБА_12 в черговий раз наголошено на необхідності приведення помешкання в належний стан та необхідність здійснити візит до лікаря-педіатра; з матір`ю проведено бесіду щодо виконання нею обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до повідомлення комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Солом`янського району м. Києві від 28.09.2021 (а.с. 30) дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Спостерігається у КНП «ЦПМСД № 1» Солом`янського району м. Києва, амбулаторія № 8. 30.07.2019 р. укладена декларація з лікарем-педіатром ОСОБА_13 . З пологового будинку дитина поступила під нагляд 02.07.2019. У липні 2 рази - патронаж на дому, оглянута лікарем та медичною сестрою. При патронажі лікаря втретє, мами вдома не було. У 2,5 міс. та 3 міс. була з дитиною на прийомі. 13.08.2019 дитина оглянута лікарем-неврологом. 05.09.2019 мама з дитиною на прийомі у лікаря. З жовтня 2019 р. по січень 2020 р. - з її слів, за межами міста. У січні місяці 2020 р. мамі повідомили службовий телефон лікаря, за яким вона може звертатись за потребою. Пропонували надати довідку про малозабезпеченість для отримання безкоштовного дитячого харчування. Довідку не надала. У січні 2020 р. - дитина захворіла (ГРВІ), проведено стаціонар на дому. У лютому 2020 р. мама була на прийомі. 23.06.2020 дитині зроблено щеплення КПК. З червня 2020 р. по вересень 2021 р. до лікаря мама не зверталась, на запрошення медпрацівників не реагувала. 29 вересня 2021 р., після виїзду працівників служби у справах дітей та лікаря-педіатра за місцем проживання дитини, мама з дитиною прийшла на прийом до лікаря-педіатра, хлопчик оглянутий ЛОР-лікарем, призначено лікування. Видані направлення на огляд лікарями-спеціалістами. Після огляду спеціалістів, будуть видані направлення на лабораторні обстеження.
Наказом Служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 07.10.2021 № 67-С (а.с. 13) на підставі акту потреб сім`ї/особи Солом`янського районного в місті Києві центру соціальних служб від 29.09.2021 у зв`язку з тим, що дитина проживає в сім`ї, у якій батьки або особи, які їх замінюють ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік як дитину, яка перебуває у складних життєвих умовах.
За результатами перевірки по місцю проживання гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) складено рапорт від 25.10.2021 за змістом якого ОСОБА_1 за місцем мешкання характеризується дуже з негативної сторони, допускає порушення громадського порядку, в побуті веде аморальний спосіб життя. Періодично надходять скарги від сусідів щодо останньої, які пов`язані з зловживанням спиртними напоями та підтримує зв`язки з антисоціальними елементами. Згідно даних Інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» гр. ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувалася. (а.с. 29).
За змістом повідомлення комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Солом`янського району м. Києві від 21.01.2022 (а.с. 31) дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Спостерігається у КНП «ЦПМСД № 1» Солом`янського району мі Києва, амбулаторія № 8. 30.07.2019 р. укладена декларація з лікарем-педіатром ОСОБА_13 29 вересня 2021 р., після виїзду працівників служби у справах дітей та лікаря-педіатра за місцем проживання, мама з дитиною прийшла на прийом до лікаря-педіатра, хлопчик оглянутий ЛОР-лікарем, призначено лікування. Видані направлення на огляд лікарями-спеціалістами. Крім огляду ЛОР-лікаря, дитина пройшла лише огляд лікаря-стоматолога, інших лікарів-спеціалістів не пройшла. 19.01.2022 р. батько з хлопчиком та працівниками соцслужб відвідали лікаря-педіатра. Дитина оглянута. Стан задовільний. Видано направлення до лікаря-логопеда для оформлення в логопедичний садок.
В матеріалах справи наявне звернення Солом`янського районного в м. Києві Центру соціальних служб до начальника Служби у справах дітей та сім'ї від 27.01.2022 (а.с. 28) в якому ставиться питання про проведення спільних актів інспектування з представником Служби у справах дітей з метою оцінки умов проживання дитини, та для запобігання загрози її здоров`ю та життю: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому, вказується, що дитина перебуває на обліку у службі у справах дітей Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації як дитина, яка проживе в сім`ї, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків. Матір дитини, ОСОБА_1 , погодилась на співпрацю, написала заяву на соціальний супровід, але жодних рекомендацій фахівців Центру не виконує, а саме: за попереднім записом, не відвідали з дитиною невролога та логопеда; в квартирі не прибирає. Зазначається, що подальша робота з сім`єю є ускладненою, у зв`язку з чим виникає певний ризик для здоров`я дитини.
За змістом акту обстеження умов проживання дітей від 01.02.2022 (а.с. 37) умови для проживання дитини матір`ю не створені; дитина була оглянута лікарями швидкої медичної допомоги, складено акт рівня безпеки; малолітній потребує забезпечення безпеки та влаштування до медичного закладу.
Згідно з зверненням від 03.02.2022 (а.с. 43) заступника голови Солом`янської РДА на обліку служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, як дитина, що опинилася в складних життєвих обставинах, перебуває малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , матір`ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 01.02.2022 спеціалістами служби спільно із фахівцем із соціальної роботи Солом`янського районного в місті Києві центру соціальних служб та працівниками патрульної поліції м. Києва було відвідано родину за місцем проживання. Під час обстеження було встановлено, що умови для проживання дитини матір`ю не створені. Квартира перебувала в антисанітарному стані, відсутнє електропостачання, відсутні меблі, в тому числі дитяче ліжко (дитина спить разом із матір`ю на брудному матраці, без постільної білизни) та побутова техніка, обдерті шпалери. В квартирі наявна велика кількість тарганів та павутиння, обмаль їжі, пусті пляшки з-під алкогольних напоїв. Стійкий неприємний запах (сморід), в тому числі тютюнопаління. Від ОСОБА_1 відчувався різкий запах алкоголю, остання поводила себе агресивно, погрожуючи фізичною розправою членам комісії. На момент відвідування в помешканні були сторонні особи, від останніх також було відчутно різкий запах алкоголю. Дані особи поводили себе агресивно, разом із матір`ю дитини не надавали доступу до малолітнього. В ході спілкування із сусідами стало відомо, що ОСОБА_1 разом із співмешканцем постійно зловживають алкогольними напоями, ведуть асоціальний спосіб життя, дитину часто бачать у брудному одязі. За результатами складеного акту проведення оцінки рівня безпеки дитини перебування малолітнього в родині є дуже небезпечним. У зв`язку з чим на місце було викликано бригаду швидкої медичної допомоги, якими було здійснено огляд ОСОБА_6 . На момент огляду лікарями дитина була соматично здорова, проте останніми рекомендовано помістити дитину до медичної установи у зв`язку із антисанітарними умовами в помешканні, що може становити загрозу для здоров`я дитини. При спробі забезпечити безпеку дитині з метою влаштування її до медичного закладу, ОСОБА_1 чинила опір, що унеможливило вжити зазначених заходів.
За змістом акту обстеження умов проживання дітей від 11.02.2022 (а.с. 44) умови для проживання дитини матір`ю не створені; медичними працівниками було оглянуто малолітнього; комісією було складено акт оцінки рівня безпеки дитини на підставі якого направлено до КНП «Київської міської дитячої клінічної лікарні № 1».
В матеріалах справи наявна копія розпорядження Солом`янської РДА від 11.02.2022 № 97 (а.с. 66) «Про негайне відібрання малолітньої дитини» згідно з яким вирішено відібрати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також, до матеріалів справи долучено висновок органу опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації від 30.08.2022 (а.с. 91-94) за змістом якого викладено наступне:
«Орган опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації за поданням служби у справах дітей та сім`ї (далі - служба) розглянув питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , відносно її малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З 07.10.2021 дитина перебуває на обліку служби у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - служба) як така, що опинилася в складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що проживає в сім`ї, де батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків.
Так, вперше інформація про родину ОСОБА_1 надійшла 28.09.2021 від сектору ювенальної превенції Солом`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі - СЮП). В листі було зазначено, що 25.09.2021 до Солом`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві (далі - Солом`янське УП) по спецлінії «102» надійшло звернення, про те, що за адресою: АДРЕСА_2 виник конфлікт між дорослими. Під час виїзду було встановлено, що в даній квартирі проживає ОСОБА_1 спільно з малолітнім сином ОСОБА_3 . Крім того, в помешканні антисанітарні умови, відчутний неприємний специфічний запах, квартира не облаштована меблями, відсутні продукти харчування. Під час спілкування з ОСОБА_1 , від останньої з порожнини рота відчувався характерний запах алкоголю. По відношенню до ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративні правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.
Під час проведення профілактичних районних рейдів «Діти вулиці» співробітниками служби спільно з фахівцями із соціальної роботи Солом`янського районного в місті Києві центру соціальних служб (далі - центр соціальних служб), залученими спеціалістами служби у справах дітей та сім`ї виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - залучені спеціалісти ССДС КМДА) та працівниками Солом`янського УП неодноразово відвідувалась родина ОСОБА_1 за місцем проживання. Під час обстежень було встановлено, що умови для проживання дитини матір`ю не створені. Квартира перебувала в антисанітарному стані, відсутнє електропостачання, відсутні меблі, в тому числі дитяче ліжко (дитина спить разом із матір`ю на брудному матраці, без постільної білизни), побутова техніка, обдерті шпалери. В квартирі наявна велика кількість тарганів та павутиння, обмаль їжі, пусті пляшки з-під алкогольних напоїв, стійкий неприємний запах (сморід), в тому числі від тютюнопаління. Від ОСОБА_1 нерідко відчувався різкий запах алкоголю, остання поводила себе агресивно, погрожуючи фізичною розправою членам комісії. На момент відвідувань в помешканні нерідко перебували сторонні особи, від останніх також було відчутно різкий запах алкоголю. Дані особи поводили себе агресивно. ОСОБА_4 неодноразово наголошувалось на необхідності створення належних умов для проживання сина, проте рекомендації суб`єктів соціальної роботи остання ігнорувала.
Відповідно до листів центру соціальних служб від 30.09.2021 та 27.01.2022 родина ОСОБА_1 перебуває під соціальним супроводом, але жодних рекомендацій фахівців центру остання не виконує. Подальша робота з сім`єю є ускладненою, у зв`язку з чим виникає певний ризик для здоров`я дитини.
З листа Солом`янського УП від 01.11.2021 вбачається, що ОСОБА_1 за місцем мешкання характеризується з негативної сторони, допускає порушення громадського порядку, в побуті веде асоціальний спосіб життя. Періодично надходять скарги від сусідів щодо останньої, які пов`язані із зловживанням нею спиртними напоями та підтримання зв`язків з асоціальними елементами.
Згідно інформації комунального некомерційного підприємства «Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1» Солом`янського району м. Києва від 28.09.2021 та 21.01.2022 стало відомо, що декларація з лікарем-педіатром на дитину укладена, проте ОСОБА_1 не виконує рекомендації лікарів.
Відповідно до листів групи екстреного реагування допомоги дітям, які зазнали насильства та жорстокого поводження, від 02.02.2022 та 09.02.2022 стало відомо, що житлово-побутові умови для повноцінного розвитку та зростання малолітнього за довгий час не покращилися, а навпаки погіршилися. Під час візитів від ОСОБА_1 нерідко був відчутній запах алкоголю. Останній неодноразово було запропоновано різноманітну допомогу у вигляді проходження курсу соціально-психологічної реабілітації від залежності, на яку ОСОБА_5 не погоджувалася. 08.02.2022 під час чергового візиту в родину було виявлено, що малолітній сильно кашляв, виглядав хворим та блідим, був повністю роздягнутий. Мати до лікарів не зверталася. Від останньої відчувався запах алкоголю, продуктів харчування, необхідних для ОСОБА_6 , недостатньо.
Неодноразово ОСОБА_1 запрошувалась до служби, з нею проводились профілактичні бесіди щодо належного догляду за дитиною, їй наголошувалося про наслідки злісного невиконання батьківських обов`язків відносно сина.
01.02.2022 спеціалістами служби спільно із фахівцем із соціальної роботи центру соціальних служб та працівниками патрульної поліції м. Києва було в черговий раз відвідано родину за місцем проживання. Під час обстеження було встановлено, що умови для проживання дитини матір`ю не створені. Від ОСОБА_1 відчувався різкий запах алкоголю, остання поводила себе агресивно, погрожуючи фізичною розправою членам комісії. На момент відвідування в помешканні були сторонні особи, від останніх також було відчутно різкий запах алкоголю. Дані особи поводили себе агресивно, разом із матір`ю дитини не надавали доступу до малолітнього.
В ході спілкування із сусідами стало відомо, що ОСОБА_1 разом із співмешканцем постійно зловживають алкогольними напоями, ведуть асоціальний спосіб життя, дитину часто бачать у брудному одязі.
За результатами складеного акту проведення оцінки рівня безпеки дитини перебування малолітнього в родині є дуже небезпечним. У зв`язку з чим, на місце було викликано бригаду швидкої медичної допомоги, якими було здійснено огляд ОСОБА_6 . На момент огляду лікарями дитина була соматично здорова, проте останніми рекомендовано помістити дитину до медичної установи у зв`язку із антисанітарними умовами в помешканні, що може становити загрозу для здоров`я дитини.
При спробі забезпечити безпеку дитині з метою влаштування її до медичного закладу, ОСОБА_1 чинила опір, що унеможливило вжити зазначених заходів.
11.02.2022 спеціалістами служби спільно із фахівцем центру соціальних служб, інспекторами СЮП, залученими спеціалістами ССДС КМДА та представниками закладу охорони здоров`я вкотре було відвідано родину за місцем проживання. Під час обстеження було встановлено, що квартира перебуває у вкрай незадовільному стані, брудна підлога, обдерті шпалери, на стелі велика кількість павутиння та тарганів, відчувався стійкий неприємний запах (сморід).
У складі вищезазначеної комісії було проведено оцінку рівня безпеки дитини. За результатами перевірки встановлено, що існує вірогідність загрози життю та здоров`ю дитини. У зв`язку з чим малолітнього ОСОБА_2 було негайно направлено до закладу охорони здоров`я.
Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією було видано розпорядження № 97 від 11.02.2022 «Про негайне відібрання малолітньої дитини» від матері ОСОБА_1 .
22.02.2022 малолітнього ОСОБА_2 було поміщено до відділення термінового влаштування дітей Київського міського центру соціальної підтримки дітей та сімей Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), де він перебуває нині.
Враховуючи вищевикладене та у зв`язку з ухиленням ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов`язків, керуючись статтею 164 Сімейного кодексу України, виходячи з інтересів дитини, беручи до уваги рішення комісії з питань захисту прав дитини при Солом`янській районній в місті Києві державній адміністрації від 17.02.2022, орган опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації вважає за доцільне позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 »
Крім того, до матеріалів справи долучено акт обстеження умов проживання дітей від 18.08.2022 (а.с. 95) за змістом якого обстежити умови проживання дитини не вдалось; спілкування з ОСОБА_1 відбулося у дворі будинку; ОСОБА_1 з невідомою особою чоловічої статі розпивала алкогольні напої, у зв`язку з цим інспектором СЮП Солом`янського ЦП було складено постанову про адміністративне правопорушення відносно матері дитини (а.с. 96).
Згідно з повідомленням обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний спеціалізований будинок дитини» від 22.08.2022 (а.с. 97) малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини з 11.03.2022; з моменту влаштування ОСОБА_1 жодного разу не навідувала свого малолітнього сина, не цікавилась його розвитком та станом здоров`я в телефонному режимі, жодним чином не допомагала в його утриманні та вихованні, не висловлювала наміру влаштувати дитину на виховання в свою сім`ю.
За змістом повідомлення Солом`янського районного в місті Києві центру соціальних служб від 01.09.2022 (а.с. 98) ОСОБА_1 відповідно до рішення УСЗН Солом`янського району з січня 2022 року отримує послугу соціального супроводу. За час перебування під соціальним супроводом з ОСОБА_1 було неодноразово проведено мотиваційні бесіди щодо необхідності належним чином виконувати свої батьківські обов`язки. У затвердженому плані передбачалося, що вона буде відвідувати «Школу батьківства». Навчання відбувалося щосуботи на базі КМЦСС за адресою: м. Київ, вул. Довженка, 2, каб. 37. ОСОБА_5 з цим погодилась, але жодного заняття не відвідала. Фахівець Центру зареєстрував ОСОБА_2 у єдиній черзі до ДНЗ. Також фахівець записав ОСОБА_2 на прийом до логопеда та невролога але мати не відвела дитину на прийом до лікарів. ОСОБА_1 надавалася гуманітарна допомога продуктами харчування та одягом для дитини. ОСОБА_4 був роз`яснений алгоритм дій щодо реструктуризації боргу за ЖКГ, направлено до ДЕКу, Київенерго та Київводоканалу, рекомендації ОСОБА_12 не виконала. Фахівець Центру неодноразово рекомендував прибрати в квартирі, облаштувати окреме спальне місце дитини, забезпечити дитину чистою постільною білизною та одягом. Рекомендації мати не виконувала. При відвідувані за місцем проживання мати часто була у нетверезому стані разом з співмешканцем. З травня 2022 року телефон у ОСОБА_14 не відповідає. В черні та липні сім`ю було відвідано, дома нікого не було. На залишену інформацію зателефонувати до Центру не відреагувала. У виконанні завдань соціального супроводу родини ОСОБА_1 частіше наявна одностороння реалізація заходів плану - супроводу, а саме самими ж фахівцями соціальної роботи. Громадянка ОСОБА_1 жодного з пунктів плану не виконала.
Мотиви, з яких виходить суд при розгляді цієї справи та застосовані ним норми права
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно з ч. 8 ст. 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
За змістом ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток (ч. 2 ст. 150 СК України).
Згідно з ч.ч. 2, 4 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
За змістом ч. 4 ст. 164 СК України під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Статтею 170 СК України передбачено, що у виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров`я дитини, орган опіки та піклування має право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків або одного із них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.
Згідно з ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Пункт 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 визначає, що органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Як зазначено у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 28.11. 2018 у справі № 759/9995/16-ц (провадження № 61-19864св18) позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини, в зв`язку з чим у кожному випадку треба виявити і оцінити позитивний результат у долі дитини, який має настати.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991 (далі - Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
У статті 9 Конвенції встановлено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Європейський суд з прав людини зауважив, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16.07.2015).
Відповідно до ст. 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
У статті 7 СК України визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.
Як зазначено, зокрема, у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 127/34145/21 (провадження № 61-10347св22):
«Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Вирішуючи спір, суд на перше місце ставить якнайкращі інтереси дитини, оцінка яких включає знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення. Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, правові наслідки позбавлення батьківських прав визначено статтею 166 СК України.
Зважаючи на те що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в позові про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращий бік неможливо, і лише за наявності вини у діях батьків.
У справі «Хант проти України» від 07.12.2006 Європейський суд з прав людини наголосив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58)».
У постанові Верховного Суду від 06.05.2020 у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20) зазначено, що, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав. Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків. Питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав, подання відповідачем апеляційної скарги свідчить про його інтерес до дитини.
У постанові Верховного Суду від 29.09.2021 у справі № 459/3411/18 (провадження № 61-10531св21) вказано, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Суд на перше місце ставить «якнайкращі інтереси дитини», оцінка яких включає знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, правові наслідки позбавлення батьківських прав визначено статтею 166 СК України. Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращий бік неможливо, і лише за наявності вини у діях батьків.
За змістом ч.ч. 5, 6 ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Відповідно до Висновку про доцільність позбавлення батьківських прав Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, на яку покладені повноваження органу опіки та піклування, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Такий висновок є докладно обґрунтованим, обставин, які б могли свідчити про те, що такий висновок суперечить інтересам дитини судом не встановлено.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач ухилялася від належного виконання своїх обов`язків по вихованню своєї дитини, не виявляла належної турботи до свого сина ОСОБА_6 , не піклувалась про його фізичний і духовний розвиток, не забезпечувала дитину достатнім харчуванням, медичним доглядом, лікуванням.
Таким чином, із встановлених обставин вбачається, що відповідач свідомо нехтувала своїми обов`язками по вихованню сина, що підтверджується також тим, що судом здійснено всіх вичерпних залежних від нього заходів для надання відповідачкою можливості бути присутніми у судових засіданнях та висловити свою позицію.
Отже, у справі, що є предметом розгляду, суд встановив наявність передбачених ч. 1 ст. 164 СК України підстав для позбавлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) батьківських прав щодо малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При цьому судом встановлено наявність винної поведінки та свідомого нехтування ОСОБА_1 своїми батьківськими обов`язками щодо малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Станом на момент розгляду справи мати з дитиною не спілкується, бажання спілкуватися з нею не виявляє, проти позову щодо позбавлення батьківських прав заперечень не подала.
Будь-яких об`єктивних обставин, які б перешкоджали ОСОБА_1 спілкуватися та належним чином здійснювати батьківські обов`язки щодо малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суду не повідомлено та відповідно судом не встановлено.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що змінити поведінку ОСОБА_1 , як мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у кращий бік не уявляється можливим.
З огляду на встановлені в даній конкретній справі обставини, діючи в найкращих інтересах дитини, з огляду на свідому, винну поведінку матері, в т.ч. байдужість до розгляду даної справи, а також те, що змінити поведінку матері у кращу сторону не уявляється можливим, суд дійшов висновку про можливість задоволення позову в частині позбавлення батьківських прав, за наявності вказаних виключних обставин.
За змістом ч. 5 ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.
Згідно з ч. 1 ст. 166 СК України особа, яка позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Відповідно до ст. 168 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною. Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров`ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини.
Відповідно до частини 2 статті 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно із позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду, що встановлено ч. 3 ст. 166 СК України.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Обов`язок батьків утримувати своїх дітей виникає з моменту їх народження та зберігається до досягнення дітьми повноліття. До того ж, обов`язок утримувати дитину у рівній мірі покладається як на матір, так і батька, причому, обов`язком особистим, індивідуальним, а не солідарним.
Батьки зобов`язані утримувати свою дитину незалежно від того, одружені вони чи ні (у випадку народження дитини під час фактичних шлюбних відносин), або чи розірвано їх шлюб.
За приписами ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Законодавчо передбачено стягнення аліментів у розмірі, не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (ч. 5 ст. 183 СК України) та не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України).
Судом враховано вимоги ч. 1 ст. 191 СК України, згідно якої аліменти на дітей за рішенням суду присуджуються від дня пред`явлення позову. Вимога про стягнення аліментів на дитину може бути подана до суду протягом усього строку існування права на утримання, тобто до досягнення дитиною повноліття.
Вбачається, що позов у даній справі подано 16.02.2022.
Відповідно до встановлених обставин, суд приходить висновку про задоволення позову також у частині стягнення аліментів на утримання дитини у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 16.02.2022 (дня подачі позову у даній справі) і до досягнення дитиною повноліття ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ).
Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів (ч. 3 ст. 181 СК України).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Оскільки дитина буде передана під опіку Органу опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, який в подальшому у відповідності до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» має протягом двох місяців вжити заходів щодо влаштування дитини в сім`ї громадян України - на усиновлення, під опіку або піклування, у прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, є необхідність зобов`язати Орган опіки та піклування відкрити особистий рахунок на ім`я дитини у відділенні Державного ощадного банку України у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду для перерахування платником аліментів встановленого судом розміру аліментів.
Щодо судового збору
Приписами ч. 1 ст. 141 ЦПК України встановлено, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене відповідачки ( ОСОБА_1 ) на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 984,80 грн (992,40 грн + 992,40 грн).
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2-13, 76-83, 89, 259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Органу опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи: Солом`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини,- задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно її малолітньої дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Передати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на опіку органу опіки та піклування Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації.
Стягувати з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) на утримання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 від 10.05.2019 видане Солом`янським районним у місті Києві Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, актовий запис № 1933), аліменти в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, починаючи з 16.02.2022 і до досягнення дитиною повноліття - ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Зобов`язати Орган опіки та піклування Солом`янської районної у м. Києві державної адміністрації відкрити особистий рахунок на ім`я дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відділенні Державного ощадного банку України у місячний строк з дня набрання законної сили цим рішенням суду для перерахування платником аліментів встановленого судом розміру аліментів.
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо (ч. 1 ст. 355 ЦПК України) до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду (ст. 354 ЦПК України).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л. Л. Зуєвич