Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/273/23
Провадження № 3/375/315/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2023 року смт Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Чорненька О.І., які надійшли від командира військової частино НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, уродженця м. Черкаси, солдата військової частини НОМЕР_3 на посаді водія, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
До Рокитнянського районного суду Київської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , які передані у провадження судді Чорненької О.І.
З матеріалів справи вбачається, що 20.12.2022 близько 12 години 20 хвилин на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, солдат ОСОБА_1 був виявлений у стані алкогольного сп`яніння, на що вказували характерні ознаки, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, характерна поведінка, незв`язна мова, незначні порушення координації рухів. Медичним оглядом, з метою встановлення стану сп`яніння, підтверджений факт перебування у стані алкогольного сп`яніння - 1,94 проміле.
Уповноважено особою дії солдата строкової служби ОСОБА_1 ,кваліфіковані якперебування натериторії військовоїчастини устані алкогольногосп`яніння,в умовахособливого періоду,чим останнійвчинив адміністративнеправопорушення,відповідальність заяке передбаченачастиною 3статті 172-20КУпАП.
Про розгляд справи ОСОБА_1 повідомлено шляхом надіслання СМС-повідомлень на номер його телефону, що підтверджується довідками про їх доставку від 06.02.2023, 13.02.2023 та 16.02.2023.
Будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання, ОСОБА_1 на судовий розгляд справи не прибув.
Факт перебування солдата строкової служби ОСОБА_1 на території військової частини у стані сп`яніння підтверджується:
протоколом про військове адміністратвине правопорушення № А0543/О/99 від 20.12.2022;
актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння № 19 від 20.12.2022;
витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.07.2022 № 207;
копією військового квитка ОСОБА_1 ;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 20.12.2022;
письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 20.12.2022;
письмовими поясненнями ОСОБА_4 .
З приводу правового режиму особливого періоду, що є кваліфікуючою ознакою вчиненого адміністративного правопорушення, суддя зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєного стану" передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Відповідно до указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 12.08.2022р. №573/2022 на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX та Указом від 07 листопада 2022 року №757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року №8189-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб до 19 лютого 2023 року.
Окрім того, Верховний Суд у листі від 13.07.2018 р. № 60-1543/0/2-18 повідомив, що особливий період діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію". Президент України рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Отже, наразі в Україні діє особливий період.
Таким чином, своїми діями, які виразилися у знаходженні військовослужбовця на території військової частини НОМЕР_1 в станісп`яніння,в умовахособливого періоду, військовослужбовець строкової служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП встановлена матеріалами справи, які відповідно до статті 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення. Додатково суд зазначає, що складання протоколів у справах про адміністративне правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної правопорушення це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення.
Наведені вище судом докази є належними та такими, що поза розумним сумнівом доводять наявність подій адміністративних правопорушень та вини ОСОБА_1 у їх вчиненні, а тому приймаються судом до уваги.
З урахуванням вищенаведеного суддя вважає за можливе розглянути дану справу за наявності тих фактичних доказів, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 34 КУпАП обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Згідно зі статтею 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 1 КУпАП одними із завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
На підставі статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини та статті 62 Конституції України та ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Таким чином, однією з умов притягнення до адміністративної відповідальності є наявність події та складу правопорушення, зокрема посягання на встановлений порядок несення військової служби.
Відповідно до статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Дослідивши матеріали справи та враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ставлення його до вчиненого, а також обставини, що обтяжують та пом`якшують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення , Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи бойовій обстановці»№2839-ІХ від 13.12.2022, який набрав чинності 27.01.2023, внесено зміни до ч.3 ст.172-20 КУпАП, якими посилено відповідальність за вчинення даного правопорушення , а саме санкцію змінено- від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту з утримуванням на гауптвахті на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.
За таких обставин, при призначенні покарання суд керується частиною 1, 2 ст. 8 КУпАП, згідно з якими особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Так, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на особу яка вчинила адміністративне правопорушення, суд враховує положення ст. 33-35 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, та вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП в редакції Закону №1952-VIII від 16.03.2017, чинній на момент вчинення правопорушення, а саме в розмірі 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника та ступеню його вини, а також необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків. Керуючись ч.3 ст.172-20, ст.ст. 251, 283 285, 307, 308 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 215 (двохсот п`ятнадцяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3655 (три тисячі шістсот п`ятдесят п`ять) гривень 00 копійок, який сплатити на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Київській області/Рокитнянська селищна/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; Банк отримувача:Казначейства України (ел. адмін. подат.); Рахунок отримувача: UA638999980313070106000010842; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: адміністративні штрафи____. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніше п`ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 7 310 (сім тисяч триста десять) гривень, відповідно до статті 308 КУпАП.
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільнити ОСОБА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Олена ЧОРНЕНЬКА
Постанова суду набирає законної сили _____
Постанову може бути пред`явлено до виконання до _______