Рішення № 109333403, 28.02.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2023
Номер справи
160/1014/23
Номер документу
109333403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2023 року Справа № 160/1014/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо проведення йому перерахунку пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці №5/573 від 05.08.2021 року, наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, протиправними;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити йому з 01.04.2019 р. пенсію згідно з довідкою №5/573 від 05.08.2021 року, наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції в розмірі 74% грошового забезпечення з урахуванням усіх складових та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, що містяться у довідці, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії з 74% на 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії є протиправними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства. З урахуванням обчислення перерахованої пенсії з 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних йому 74% відповідних сум грошового забезпечення, розмір його пенсії був неправомірно зменшений. За таких обставин, позивач просить суд зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити йому з 01.04.2019 р. пенсію згідно з довідкою №5/573 від 05.08.2021 року, наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції в розмірі 74% грошового забезпечення, з урахуванням усіх складових та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, що містяться у довідці, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2022 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду 10.02.2023 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому пред`явлений позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів. На виконання Постанови №103 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року за умовами статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону №1166-VІІ Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України), яким максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Закон №1166-VІІ, яким було встановлено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ про розмір пенсії за вислугу років у відсотках, не скасовано та не визнано такими, що не відповідає Конституції України, а отже відсутні підстави для задовллення позову.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103, з 01.01.2018 р. позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Позивач оскаржив вказані дії відповідача в судовому порядку.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 року у справі №160/11810/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату заборгованості було задоволено, а саме:

- визнано дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсійного забезпечення з 74 % до 70 % протиправними;

- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, з 01.01.2018 р.;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений за подання даної позовної заяви у розмірі 768,40 грн.

Дане рішення набрало законної сили 18.01.2020 року та в апеляційному порядку сторонами не оскаржувалось.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 05.08.2021 року позивачу було видано та направлено до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення №5/573, згідно з якою грошове забезпечення останнього становить: посадовий оклад - 5 640 грн., оклад за військовим званням - 1 340 грн., надбавка за вислугу років - 2 792,00 грн., надбавка за особливості проходження служби - 3 000 грн., премія - 3 023,04 грн.

На звернення позивача, листом від 15.12.2021 р. №44557-36928/Б-01/8-0400/21 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повідомило про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача знову звернувся з позовом до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2022 року у справі №160/26750/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі оригіналу оновленої довідки №5/573 від 05.08.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданої Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції;

- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оригіналу оновленої довідки №5/573 від 05.08.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданої Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці, з урахуванням проведених платежів;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено;

- стягнуто з Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 908 грн.

Дане рішення набрало законної сили 31.01.2022 року та в апеляційному порядку сторонами не оскаржувалось.

Позивач 20.11.2022 року звернувся до відповідача з приводу виконання даного рішення суду.

Листом від 12.12.2022 року Головне управлінням ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень покладених на УПФ України, а саме: проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 70% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці №5/573 від 05.08.2021 року, наданою Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Дії відповідача, щодо зменшення основного розміру пенсії з 74% до 70% від суми грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №5/573 від 05.08.2021 року, наданою Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції є предметом спору у даній адміністративній справі.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пунктастатті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пунктбстатті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктахаібцієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Постановою КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103. Згідно п.3 зазначеної постанови перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції(Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Водночас, пунктом 2 розділу ІІПрикінцеві та перехідні положенняЗакону УкраїниПро заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системивід 27.03.2014 року №1166-VII передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом УкраїниПро запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Українівід 27.03.2014 р. №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій і мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

За загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі втілено у змісті частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні від 09.02.1999 року №1-рп (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України виклав правовий висновок, відповідно до якого у частині першій статті 58 Конституції України дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (абзац другий пункту 2 мотивувальної частини цього Рішення).

Таким чином, суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 максимальний її розмір має обраховуватися із розміру пенсії у процентах, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких (процентів) не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 року у справі № 240/5401/18.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, приписами ч.3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) встановлено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем було проведено перерахунок розміру пенсії позивачу, виходячи із основного розміру пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення. До проведення зазначеного перерахунку, розмір пенсії позивачу був призначений та обчислювався у розмірі 74% грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, з 74% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплатупенсії позивачу з 01.04.2019 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 74% грошового забезпечення, обчисленого відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №5/573 від 05.08.2021 року, наданою Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та враховуючи раніше виплачені суми.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому судовий збір у розмірі 1073,60 грн. підлягає поверненню позивачу.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, з 74% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатупенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 74% грошового забезпечення, обчисленого відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №5/573 від 05.08.2021 року, наданою Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та враховуючи раніше виплачені суми.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 1073,60 грн

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма