Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2022 року Справа № 160/12936/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Царікової О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/12936/21 за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057; ідентифікаційний код юридичної особи 39369133) до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» (провулок Дежньова, 9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50099; ідентифікаційний код юридичної особи 03342184) про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
30.07.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа», в якому позивач просить суд:
- стягнути з Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» 30600,00 (тридцять тисяч шістсот) грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України зі сплати фінансових санкцій (пеня та штраф) на загальну суму 30600,00 грн., яка виникла у зв`язку з несплатою останнім штрафу у розмірі 5100,00 грн., накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 №402 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (виробництво теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання» та пені у розмірі 5100,00 грн.; у зв`язку з несплатою останнім штрафу у розмірі 5100,00 грн., накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 №404 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (виробництво теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання» та пені у розмірі 5100,00 грн.; у зв`язку з несплатою останнім штрафу у розмірі 5100,00 грн., накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2021 №405 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (виробництво теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання» та пені у розмірі 5100,00 грн. З огляду на викладене, позивач просить позовну заяву задовольнити повністю та стягнути з відповідача суму штрафу, та пені в загальному розмірі 30600,00 грн. в примусовому порядку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 означений адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12936/21, останню призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Цією ж ухвалою суду встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
14.09.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №79447/21), в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує та в обґрунтування своєї позиції зазначає, що постанови, на які посилається позивач, оскаржуються в судовому порядку, а саме: постанова №405 у справі №160/5031/21, постанова №402 у справі №160/5023/21, постанова №404 у справі №160/4711/21. Крім того, відповідач наголошує, що матеріали справи не містять доказів, на підставі яких можна встановити пред`явлення вимоги позивача щодо сплати пені та її розмір. Вказує, що позивачем пропущено тримісячний строк звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом. Також, наголошує, що постанови №№402, 404, 405 винесено стосовно порушення різних видів ліцензійної діяльності, а тому останні мають бути розглянуті за різними адміністративними позовами. З огляду на викладене, відповідач просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.
21.09.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №81987/21), у якій останній зазначає, що відзив не містить доказів чи заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується. Окрім того, як зазначає позивач, відповідач визнає винесення постанов №№402, 404, 405. Також, наголошує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №160/5023/21 відмовлено у задоволенні позову КПТМ «Криворіжтепломережа» щодо оскарження постанови №402; рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 у справі №160/4711/22 відмовлено у задоволенні позову КПТМ «Криворіжтепломережа» щодо оскарження постанови №404; рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі №160/5031/21 відмовлено у задоволенні позову КПТМ «Криворіжтепломережа» щодо оскарження постанови №405. Позивач вказує, що не погодившись із рішенням суду першої інстанції КПТМ «Криворіжтепломережа» звернулось із апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду. Однак, позивач наголошує, що відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку, оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання. Таким чином, як зазначає позивач, на момент подання відповіді на відзив, постанови №№ 402,404, 405 є діючими та не скасовані у судовому порядку, у зв`язку із чим, підлягають виконанню відповідачем. Також, позивач наголошує на тому, що позов подано в межах тримісячного строку, а також посилається на частину 1 статті 172 КАС України щодо об`єднання позовних вимог, заперечуючи щодо необхідності розгляду постанов №№402, 404, 405 за різними адміністративними позовами. У зв`язку із викладеним, позивач просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.11.2021 зупинено провадження в адміністративній справі №160/12936/21 до набрання законної сили рішеннями в адміністративних справах №160/5023/21, №160/4711/21, №160/5031/21.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 провадження у справі №160/12936/21 поновлено.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у результаті розгляду 10.03.2021 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії від 19.02.2021 №94, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 16.12.2020 №2439 «Про проведення позапланової виїзної перевірки КПТМ «Криворіжтепломережа», посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 11.01.2021 №13, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) винесено постанову від 10.03.2021 №402 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (виробництво теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання» на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Вказаною постановою встановлено, що КПТМ «Криворіжтепломережа» порушило законодавство у сфері теплопостачання, а саме: підпунктів 2 та 29 пункту 6.2 глави 6 Правил щодо:
- заповнення граф 1-5 форми звітності №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» в розрізі категорій споживачів, яким ліцензіат реалізує теплову енергію за тарифами на теплову енергію, встановленими для потреб відповідної категорії споживачів;
- відображення в рядках 95 та 100 звіту за формою №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» суми перерахунків/коригувань розміру плати за послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, здійснених за звітний місяць та за період з початку року;
- підпункту 3 пункту 12.1 глави 12 Правил у частині відображення у відповідних графах основних показників наростаючим підсумком з початку року;
- пункту 5 Порядку 491 у частині визначення суми внеску на регулювання у ІІІ кварталі 2020 року;
- пункту 10.5 глави 10 Порядку 1223 щодо визначення та відображення в обліку доходу від реалізації теплової енергії на підставі укладених договорів, актів, інших первинних або розрахункових документів, які підтверджують реалізацію теплової енергії, шляхом множення обсягів реалізації теплової енергії на тарифи, що діяли протягом звітного періоду.
Зазначеною постановою також роз`яснено відповідачу про необхідність сплати суми штрафу у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Судом також встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в результаті розгляду 10.03.2021 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії від 19.02.2021 №95, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 16.12.2020 №2439 «Про проведення позапланової виїзної перевірки КПТМ «Криворіжтепломережа», посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 11.01.2021 №14, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) винесено постанову від 10.03.2021 №404 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (транспортування теплової енергії) та здійснення заходу державного регулювання» на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Вказаною постановою встановлено, що КПТМ «Криворіжтепломережа» порушило законодавство у сфері теплопостачання, а саме: підпунктів 2 та 29 пункту 6.2 глави 6 Правил щодо:
- заповнення граф 1-5 форми звітності №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» в розрізі категорій споживачів, яким ліцензіат реалізує теплову енергію за тарифами на теплову енергію, встановленими для потреб відповідної категорії споживачів;
- відображення в рядках 95 та 100 звіту за формою №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» суми перерахунків/коригувань розміру плати за послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, здійснених за звітний місяць та за період з початку року.
Зазначеною постановою також роз`яснено відповідачу про необхідність сплати суми штрафу у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Крім того, суд встановив, що в результаті розгляду 10.03.2021 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії від 19.02.2021 №96, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 16.12.2020 №2439 «Про проведення позапланової виїзної перевірки КПТМ «Криворіжтепломережа», посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 11.01.2021 №15, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) винесено постанову від 10.03.2021 №405 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (постачання теплової енергії) та здійснення заходу державного регулювання» на відповідача накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Вказаною постановою встановлено, що КПТМ «Криворіжтепломережа» порушило законодавство у сфері теплопостачання, а саме: підпунктів 2 та 29 пункту 6.2 глави 6 Правил щодо:
- заповнення граф 1-5 форми звітності №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» в розрізі категорій споживачів, яким ліцензіат реалізує теплову енергію за тарифами на теплову енергію, встановленими для потреб відповідної категорії споживачів;
- відображення в рядках 95 та 100 звіту за формою №3-НКРЕКП-тепло (місячна) «Звіт про стан розрахунків за реалізовану теплову енергію і транспортування теплової енергії» суми перерахунків/коригувань розміру плати за послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води в разі ненадання їх; або надання не в повному обсязі, зниження якості, здійснених за звітний місяць та за період з початку року.
Зазначеною постановою також роз`яснено відповідачу про необхідність сплати суми штрафу у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Постанови №№402, 404, 405 отримано особисто 14.04.2021 представником відповідача за довіреністю, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0305716688025.
Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №402 від 10.03.2021р. «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (виробництво теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання; визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №403 від 10.03.2021р. «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за сплату внесків на регулювання не в повному обсязі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №160/5023/21 у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов відмовлено повністю.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021 у справі №160/5023/21 апеляційну скаргу Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №160/5023/21 залишено без змін.
Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови відповідача від 10.03.2021 року № 405.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі №160/5031/21 у задоволенні позовних вимог Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» відмовлено повністю.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі №160/5031/21 апеляційну скаргу Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 залишено без змін.
Комунальне підприємство теплових мереж Криворіжтепломережа звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якій просило суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 404 від 10.03.2021 «Про накладення штрафу на КПТМ «Криворіжтепломережа» за порушення законодавства у сфері теплопостачання (транспортування теплової енергії) та здійснення заходів державного регулювання».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 у справі №160/4711/21 у задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про визнання протиправною та скасування постанови відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 у справі №160/4711/21 апеляційну скаргу Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 залишено без змін.
Оскільки відповідачем не сплачено суми штрафів застосованих до нього постановами №№402, 404, 405, виникли обставини щодо нарахування пені, що в своїй сукупності зумовило звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до суду із даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі Закон №1540-VIII; тут і далі за текстом у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із статтею 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Відповідно до статті 2 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.
Згідно частини 1 статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
У відповідності до частини 2 цієї ж статті Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Частиною 3 статті 3 Закону №1540-VIII передбачено, що основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За правилами частини 5 статті 19 Закону № 1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Згідно із положеннями частин 3-5 статті 22 Закону № 1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суб`єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п`ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення з дня закінчення вчинення порушення.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За заявою суб`єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Судом встановлено, що сума штрафу, яка заявлена до стягнення в межах даної адміністративної справи, обумовлена наявністю постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №№402, 404, 405 про накладення штрафів у загальному розмірі 15300,00 грн. (за кожною постановою штраф складає 5100,00 грн.).
Як вже зазначалося судом вище, відповідачем означені постанови оскаржувались у судовому порядку, однак, на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду та постанов Третього апеляційного адміністративного суду постанови залишились у силі.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом № 1540-VIII строк, пеня станом на 23.07.2021 складає 15300,00 грн., з яких:
1) За постановою №402 пеня за один день прострочення сплати штрафу складає 76,50 грн. (тобто, 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 5100,00 грн.)/100%).
Разом з цим, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Таким чином, станом на 23.07.2021 пеня за 70 днів прострочення сплати штрафу (з 15.05.2021 по 23.07.2021, враховуючи, що постанова №402 отримана КПТМ «Криворіжтепломережа» 14.04.2021) складає 5355,00 грн. (тобто, 76,50 грн. х 70 днів).
Натомість, на виконання положень статті 22 Закону №1540-VIII розмір пені не може перевищувати 5100,00 грн., тобто, суму штрафу.
Отже, за постановою №402 відповідачу нараховано пеню за прострочення сплати штрафу в розмірі 5100,00 грн.
2) За постановою №404 пеня за один день прострочення сплати штрафу складає 76,50 грн. (тобто, 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 5100,00 грн.)/100%).
Разом з цим, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Таким чином, станом на 23.07.2021 пеня за 70 днів прострочення сплати штрафу (з 15.05.2021 по 23.07.2021, враховуючи, що постанова №404 отримана КПТМ «Криворіжтепломережа» 14.04.2021) складає 5355,00 грн. (тобто, 76,50 грн. х 70 днів).
Натомість, на виконання положень статті 22 Закону №1540-VIII розмір пені не може перевищувати 5100,00 грн., тобто, суму штрафу.
Отже, за постановою №404 відповідачу нараховано пеню за прострочення сплати штрафу в розмірі 5100,00 грн.
3) За постановою №405 пеня за один день прострочення сплати штрафу складає 76,50 грн. (тобто, 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 5100,00 грн.)/100%).
Разом з цим, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Таким чином, станом на 23.07.2021 пеня за 70 днів прострочення сплати штрафу (з 15.05.2021 по 23.07.2021, враховуючи, що постанова №405 отримана КПТМ «Криворіжтепломережа» 14.04.2021) складає 5355,00 грн. (тобто, 76,50 грн. х 70 днів).
Натомість, на виконання положень статті 22 Закону №1540-VIII розмір пені не може перевищувати 5100,00 грн., тобто, суму штрафу.
Отже, за постановою №405 відповідачу нараховано пеню за прострочення сплати штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Таким чином, з врахуванням ст.22 Закону № 1540-VIII, загальна сума позову становить: 15300,00 грн. + 15300,00 грн. = 30600,00 грн.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів добровільного погашення відповідачем штрафу та пені на виконання постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 10.03.2021 №№402, 404, 405 у загальному розмірі 30600,00 грн. матеріали справи не містять.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивачем щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати фінансових санкцій (пеня та штраф) у розмірі 30600 (тридцять тисяч шістсот) грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази понесених позивачем судових витрат, що пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057; ідентифікаційний код юридичної особи 39369133) до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» (провулок Дежньова, 9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50099; ідентифікаційний код юридичної особи 03342184) про стягнення коштів задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» (провулок Дежньова, 9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50099; ідентифікаційний код юридичної особи 03342184) заборгованість зі сплати фінансових санкцій (пеня та штраф) у розмірі 30600 (тридцять тисяч шістсот) грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 14.12.2022.
Суддя О.В. Царікова