Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 383/126/23
Номер провадження 2-о/383/14/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2023 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Адаменко І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Костецького С.С.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області, в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області, справу № 383/126/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Снігурівський відділ державної реєстрації Актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_2 звернувся досуду з заявою про встановлення факту смерті, заінтересована особа Снігурівський відділ державної реєстрації Актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області, в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Маріуполь Донецької області внаслідок отриманих множинних осколкових поранень голови під час бойового зіткнення з противником (збройними силами російської федерації), у віці 35 років.
В обґрунтування заяви вказує, що 03.01.2023 року він отримав від Баштанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки сповіщення про загибель його сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до акту про настання смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 14 год. 30 хв. стрілець помічник гранатометника десантно штурмового відділення взводу десантно штурмової роти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_3 перебуваючи в м.Маріуполь та безпосередньо здійснюючи заходи кругової оборони міста Маріуполь, згідно бойового розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » БТ №13/1/т/оц/оту від 27.02.2022 року загинув внаслідок отримання множинних осколкових поранень голови під час бойового зіткнення з противником. Вказує, що він звернувся до Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо реєстрації смерті сина на отримання свідоцтва про смерть. 12.01.2023 року він отримав відмову у проведені державної реєстрації смерті в зв`язку з тим, що для підтвердження факту смерті він не надав документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.Зазначає, що встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне для державної реєстрації смерті його сина, отримання свідоцтва про смерть.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 24.01.2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку окремого провадження.
Заявник ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, від нього до суду надійшла телефонограма, в якій просить слухання справи проводити за його відсутності, при цьому просить суд заяву задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених у ній.
Представник заінтересованої особи Снігурівський відділ державної реєстрації Актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши письмові докази в їх сукупності приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Відповідно дост.293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.
Згідно з п.8 ч.1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого Новопетрівською сільською радою Снігурівського району Миколаївської області від 17.07.1986 року (а.с.6).
Згідно акту про настання смерті № 64/БТГр/40 від 04.04.2022 року, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 , засвідчено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 14 год. 30 хв. стрілець-помічник гранатометника десантно-штурмового відділення взводу десантно штурмової роти батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_3 , перебуваючи в м.Маріуполь та безпосередньо здійснюючи заходи (приймаючи участь) кругової оборони міста Маріуполь, згідно бойового розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » БТ№13/1т/оц/отувід 27.02.2022 року, загинув внаслідок отримання множинних осколкових поранень голови під час бойового зіткнення з противником, також даний факт підтверджується сповіщенням про смерть начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 за вих.№2576 від 06.07.2022 року (а.с.7-8).
Згідно відмови у проведенні державної реєстрації смерті від 12.01.2023 року виданого начальником Снігурівського відділу ДРАЦС у Баштанському районі Миколаївської області Південного МУМЮ (м.Одеса), заявнику відмовлено в реєстрації смерті сина ОСОБА_3 через відсутність документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою (а.с.9).
Відповідно дост. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану єКонституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
В зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1ст. 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, останній раз Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 строком на 90 діб до 20 травня 2023 року.
Відповідно до ч.1ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Відповідно до п.13 вказаної постанови заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Статтею 319 Цивільного процесуального кодексу Українивстановлено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Заявник звернувся із даною заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3 та вказував, що останнє необхідне для державної реєстрації смерті його сина, проведеної державним органом України.
Факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в населеному пункті м.Маріуполь Донецької області внаслідок під час ворожої атаки на позиції Збройних Сил України підтверджується матеріалами заяви.
На даний час законом не передбачено іншого порядку, ніж встановлення цього факту в судовому порядку. Задоволення даної заяви надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть його сина ОСОБА_3 .
Згідно п. 18постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»з наступними змінами та доповненнями, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зіст. 14 ЦПК Українирішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення (факту смерті) підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 9ст. 10 ЦПК Україниякщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК Українивизначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Згідно з вимогами ч. 2ст. 133 ЦПК Українирозмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 21 ч. 1ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Таким чином, заявник в силу закону звільнений від сплати судового збору під час розгляду даної справи.
Керуючись ст.ст.76, 81, 89, 258, 259, 264, 265, 268, 273, 293, 294, 315, 316,317, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту смерті задовольнити повністю.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с.Новопетрівка, Баштанського (Снігурівського) району, Миколаївської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Маріуполь Донецької області внаслідок отримання множинних осколкових поранень голови під час бойового зіткнення з противником (збройними силами російської федерації), у віці 35 років.
Копію рішення суду невідкладно направити до Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Кропивницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Снігурівським РВ УМВС України в Миколаївській області від 06.11.2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Снігурівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області, код ЄДРПОУ 24061450, місцезнаходження: вул.Чайковського,61, м.Снігурівка, Миколаївської області, п.і. 57301.
Повне судове рішення складено 03.03.2023 року.
Суддя І. М. Адаменко