Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2023 р. № 400/5665/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД", вул. Турбінна, 15-Б, м. Миколаїв, 54018, до:1) Головного управління ДПС у Волинській області, Київський майдан, 4, м. Луцьк, 43010, 2) Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, про:визнання протиправним та скасування рішення від 01.11.2022 №7541389/39368124, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.11.2022 № 7541389/39368124 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №282 від 14.10.2022 датою її подання.
Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що ТОВ "УКРЛЕД" займається оптовою торгівлею. Згідно з договором поставки №27/03-2020 від 27 березня 2020 року позивач виставив на замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю «КМД ФАСАД СОЛЮШЕНС» рахунок щодо товару, а саме алюмінієвий профіль 65,79 (6800 мм) у кількості 3500 кг на суму 621 600,00 грн разом з ПДВ. Оплата зазначеного товару відбулась частково. За фактом оплати за зазначений вище товар позивачем було складено та подано на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №282 від 14 жовтня 2022 року. Однак реєстрацію податкових накладних було зупинено з підстав того, що останні відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій. Позивачем подано повідомлення з поясненнями щодо підстав складання податкової накладної та підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. Проте, за результатами письмових пояснень та наданих копій документів відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН. Зазначене рішення оскаржене до ДПС України, але відповідачем відмовлено в задоволенні скарги та скасуванні рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Ухвалою суду від 19.12.2022 відкрито провадження у справі. Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
28.12.2022 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач - ГУ ДПС у Миколаївській області надав до суду відзив, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Свою позицію обґрунтовує тим, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку. До того ж зазначає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної приймалось Головним управлінням ДПС у Волинській області.
02.01.2023 від позивача до суду надійшли клопотання про заміну неналежного відповідача та про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 23.01.2023 було замінено відповідача Головне управління ДПС у Миколаївській області на Головне управління Державної податкової служби у Волинській області.
Відповідачі - ДПС України, ГУ ДПС у Волинській області надали до суду відзив, в якому просять в задоволенні позовних вимог відмовити. Свою позицію відповідачі обґрунтовують тим, що реєстрація спірних податкових накладних була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 ПК України. Відповідно до п. 11 наказу Мінфіну № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку. У цьому випадку рішення Комісії вмотивовано тим, що позивач не надав первинних документів. На розгляд комісії було надано пояснення та подані документи, проте не було надано підтверджуючих документів по вказаній операції, а саме: відсутнє Замовлення, наявність якого передбачена умовами договору. Неналежним чином оформлене платіжне доручення (відсутня відмітка банку). Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, встановлений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520. Отже, вказаною нормою не встановлено обов`язок податковому органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов`язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку. Основним видом діяльності ТОВ "УКРЛЕД" (за КВЕД 46.90) є неспеціалізована оптова торгівля.
ТОВ "УКРЛЕД" укладено з ТОВ «КМД ФАСАД СОЛЮШЕНС» (код ЄДРПОУ 40671742) договір поставки №27/03-2020 від 27 березня 2020 року, відповідно до якого позивач зобов`язується передати у власність покупцеві, або третій особі, вказаній покупцем, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар в кількості, якості та в асортименті і на умовах, за ціною, визначеною сторонами у видаткових накладних та рахунках-фактурах, які є невід`ємною частиною Договору.
14.10.2022 позивач виставив на замовлення ТОВ «КМД ФАСАД СОЛЮШЕНС» рахунок на оплату №УЛ-0000270 щодо товару: алюмінієвий профіль 65,79 (6800 мм) у кількості 3500 кг на суму 621 600,00 грн разом з ПДВ.
Оплата зазначеного товару відбулась частково, що підтверджується платіжним дорученням № 3744 від 14.10.2022 на суму 310 800 грн.
За фактом оплати товару позивачем складено та подано на реєстрацію податкову накладну №282 від 14.10.2022.
24.10.2022 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної №282 від 14.10.2022 з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7604 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
27.10.2022 ТОВ "УКРЛЕД" надані до ГУДПС у Миколаївській області письмові пояснення, а також надані документи, що підтверджують реальність господарських операцій.
01.11.2022 Комісією прийнято рішення № 7541389/39368124 про відмову в реєстрації податкової накладної № 282 від 14.10.2022, у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі додаткова інформація зазначено: відсутні документи щодо походження товару, видаткова накладна, товаро - транспортні документи (ТТН).
16.11.2022 позивачем подано скаргу на рішення Головного управління ДПС у Волинській області про відмову в реєстрації податкової накладної № 282 від 14.10.2022.
29.11.2022 рішенням ДПС України залишено скаргу ТОВ "УКРЛЕД" без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп. «а» або «б» п.185.1 ст.185, пп. «а» або «б» п.187.1 ст.187, абзацу 1 п.п.201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Зі спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної вбачається, що воно не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків».
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Спірне рішення податкового органу не відповідає критерію чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжує неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17 та від 10.04.2020 №819/330/18.
Щодо позиції відповідача, що у графі «додаткова інформація» вказано: відсутні документи щодо походження товару, видаткова накладна, товаро - транспортні документи (ТТН), то на думку суду, зазначені документи є факультативними у цьому випадку, їх ненадання платником податків не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки зазначені документи не засвідчують події, перелічені у п.187.1 ПК України.
Також, позивачем разом з поясненнями до контролюючого органу подані копії наступних документів: 1. Договір поставки №27/03-2020 від 27 березня 2020 року; 2. Рахунок на оплату №УЛ-0000270 від 14 жовтня 2022 року ; 3. Платіжне доручення №3744 від 14 жовтня 2022 року; 4. Карту по рахунку №361 щодо контрагента ТОВ «КМД ФАСАД СОЛЮШЕНС» за жовтень 2022 року; 5. Податкова накладна №213 від 29 липня 2022 року. 6.Лист-пояснення до ДПС №27/10-2022 від 27 жовтня 2022 року.
Крім того, позивачем зазначено у поясненнях, що позивач для здійснення своєї діяльності мав усі необхідні ресурси, а також вчинив усі необхідні дії щодо отримання дозвільної документації для її провадження. Листом Мінстратегпрому було підтверджено, що ТОВ "УКРЛЕД" належить та включений до Переліку суб`єктів господарювання, які здійснюють заготівлю та операції з металобрухтом. До скарги на рішення Головного управління ДПС у Волинській області про відмову в реєстрації податкової накладної також долучені документи, що підтверджують реальність проведеної господарської операції, а саме: - Договір поставки №27/03-2020 від 27 березня 2020 року; - Рахунок на оплату №УЛ-0000270 від 14 жовтня 2022 року; - Платіжне доручення №3744 від 14 жовтня 2022 рокуКартка по рахунку №361 щодо контрагента ТОВ «КМД ФАСАД СОЛЮШЕНС» за жовтень 2022 року; - Податкова накладна №213 від 29 липня 2022 року; - Товаро-транспортна накладна №2 від 03 листопада 2022 року; - Лист-скарга до ДПС №15/11-2022 від 15 листопада 2022 року; - Лист №1.2-11.1/4128 від 27 вересня 2022 року від Мінстратегпрому про включення Позивача до Переліку суб`єктів господарювання, які здійснюють заготівлю та операції з металобрухтом; - Фінансова звітність малого підприємства за 9 місяців; - Договір оренди нежитлової будівлі №1 від 03 січня 2020 року; - Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; - Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі №б/н від 14 липня 2022 року; - Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; - Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі №б/н від 17 червня 2022 року; - Договір оренди нежитлового приміщення №24/09/2021 від 24 вересня 2021 року; - Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП; - Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП; - Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП; - Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП; - Штатний розпис від 01 серпня 2022 року; - Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (плаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІІ квартал 2022 року; - Договір підряду №1 від 04 січня 2021 року; - Договір підряду №21/02-2022 від 21 лютого 2022 року; - Договір поставки брухту і кольорових металів і сплавів №29/04-2022 від 29 квітня 2022 року; - Видаткова накладна №РН-031001 від 03 жовтня 2022 року; - Товарно-транспортна накладна №031001 від 03 жовтня 2022 року; - Видаткова накладна №РН-191001 від 19 жовтня 2022 року; - Товарно-транспортна накладна №191001 від 19 жовтня 2022 року; - Податкова накладна №31001 від 03 жовтня 2022 року; - Податкова накладна 191001 від 19 жовтня 2022 року; - Договір поставки брухту і кольорових металів і сплавів №1/07.4 від 07 квітня 2022 року; - Видаткова накладна №100801 від 10 серпня 2022 року; - Товарно-транспортна накладна №100801 від 10 серпня 2022 року; - Податкова накладна №3 від 09 серпня 2022 року; - Видаткова накладна №243 від 04 жовтня 2022 року; - Товарно-транспортна накладна №59 0008 7231 4477 від 04 жовтня 2022 року; - Видаткова накладна №266 від 21 жовтня 2022 року; - Товарно-транспортна накладна №59 0008 7933 6905 від 21 жовтня 2022 року; - Податкова накладна №4 від 04 жовтня 2022 року; - Податкова накладна №23 від 20 жовтня 2022 року; - Оборотно-сальдова звітність по рахунку №10; - Оборотно-сальдова звітність по рахунку №10; - Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7541389/39368124 від 01 листопада 2022 року; - Лист-пояснення до ДПС №27/10-2022 від 27 жовтня 2022 року.
Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.
Наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаної господарської операції, за наслідками якої складено та направлено для реєстрацію податкову накладну.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 2481, 00 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати стягнути з відповідача Головного управління ДПС у Волинській області та Державної податкової служби України пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" (вул. Турбінна, 15-Б, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 39368124) до Головного управління ДПС у Волинській області (Київський майдан, 4, м. Луцьк, 43010, код ЄДРПОУ 44106679) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 01.11.2022 № 7541389/39368124 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" № 282 від 14.10.2022.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" № 282 від 14.10.2022 датою її подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (Київський майдан, 4, м. Луцьк, 43010, код ЄДРПОУ 44106679) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" (вул. Турбінна, 15-Б, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 39368124) судові витрати в розмірі 1240,50 (одна тисяча двісті сорок грн п`ятдесят коп) гривень.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛЕД" (вул. Турбінна, 15-Б, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 39368124) судові витрати в розмірі 1240,50 (одна тисяча двісті сорок грн п`ятдесят коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 02.03.2023.
Суддя Н.О. Бульба