Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/10777/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2023 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 позивачу період роботи у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2020 по 22.04.2022 та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зарахувати період роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022 до страхового та до підземного стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Однак у відповідь отримав відмову у зв`язку з несплатою страхових внесків за період з 01.07.2020 по 22.04.2022. Позивач переконаний, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено саме на роботодавця.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.
Ухвалою судді від 12.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач-1) подало відзив на позовну заяву, у якому, насамперед, покликається на те, що рішення про призначення пенсії позивачу приймалось Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Вказує, що за даними пенсійної справи позивачу призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання з 01.06.2022 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі поданої ним заяви від 23.06.2022. При призначенні пенсії страховий стаж та стаж на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт і професій, посад і показників, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону №345, враховано за даними про сплачені підприємством страхові внески по 30.06.2020. Період роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022 не зараховано до страхового та до підземного стажу, оскільки підприємством не сплачено на дату призначення пенсії по інвалідності страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 14.09.2022 залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії як співвідповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач-2) проти задоволення позову заперечує, про що вказує у відзиві на позовну заяву. Вказує, що позивачу зараховано період з 01.07.2020 по 22.04.2022 до пільгового стажу, але тільки для отримання права на призначення пенсії на пільгових умовах. Натомість до страхового стажу вказаний період не може бути зараховано, оскільки за позивача як за найманого працівника ДП «Львівугілля» не сплачувало єдиний соціальний внесок.
Ухвалою суду від 15.02.2023 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію щодо того, чи зараховано період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» в період 01.07.2020 по 22.04.2022 до загального страхового та пільгового стажу за Списком №1.
Витребувані матеріали надійшли до суду 20.02.2023 за вхідним номером №3278ел.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач 23.06.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо призначення йому пенсії по інвалідності відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням №133950009592 від 30.06.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу призначило пенсію по інвалідності відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.06.2022 у розмірі 8 743,45 грн.
У листі, копія якого міститься в матеріалах справи, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вказало, що період роботи з 01.06.2020 по 22.04.2022 на шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не зарахований до страхового стажу, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. При цьому зазначено, що стаж на підземних роботах за списком №1, що дає право на обчислення пенсії у розмірі, визначеному статтею 8 Закону №345, зараховано по 22.04.2022 на підставі уточнюючої довідки.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, у якому просить зарахувати до загального та пільгового стажу період роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022 та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Як встановлено ст. 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788-ХІІ), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Згідно з матеріалами трудової книжки, копія якої долучена до позовної заяви, у період з 01.07.2020 по 22.04.2022 позивач працював електрослюсарем підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею.
Відтак, позивачем у спосіб, передбачений законодавством, підтверджено трудовий стаж у спірний період.
Разом з тим, відповідачем-2 не зараховано вищезазначений період роботи до страхового стажу у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача-2 з огляду на таке.
Згідно зі ст.1 Закону №1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Ч. 2 ст.24 Закону №1058-IV, передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно зі ст. 20 Закону №1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків.
Отже, відсутність відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України у період з 01.07.2020 по 22.04.2022 не може бути підставою для не зарахування вказаного періоду роботи у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», оскільки законодавством відповідальність за не сплату страхових внесків покладена на роботодавця, а не працівника.
До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 01 березня 2021 року (справа №423/757/17) та у постанові від 31 березня 2021 року (справа №242/5696/16-а).
Зважаючи на наведене, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача-2 щодо не зарахування періоду роботи позивача у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2020 по 22.04.2022 до страхового стражу та вказує про наявність підстав для зобов`язання відповідача-1 зарахувати спірний період роботи позивача до страхового стражу.
Притім вказує, що вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача-1 зарахувати вищезазначеного періоду роботу до пільгового (спеціального) стажу за Списком №1 задоволенню не підлягають, оскільки з матеріалів справи, зокрема з листа відповідача-2 від 20.02.2023, наданого на виконання ухвали суду від 15.02.2023 про витребування доказів, вбачається, що період роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022 зараховано до пільгового стажу позивача.
Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з врахуванням раніше виплаченої пенсії, суд виходить з такого.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначено ст. 40 Закону №1058-IV.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відтак, у зв`язку з не зарахуванням спірного періоду до страхового стражу позивача, відповідачем-2 не враховано заробітну плату за період з 01.07.2020 по 22.04.2022 до розрахунку середньої заробітної плати при призначенні позивачу пенсії з 01.06.2022.
Зважаючи на наведене, слід зобов`язати відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з дати призначення пенсії, враховуючи страховий стаж роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Оскільки позов містив декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Отже, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягає сума у розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2020 по 22.04.2022 до страхового стражу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.07.2020 по 22.04.2022 до страхового стражу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії, враховуючи страховий стаж роботи з 01.07.2020 по 22.04.2022, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень підп. 15.5 п. 15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач-1 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя Сидор Н.Т.