Єдиний державний реєстр судових рішень
Номер справи 220/100/23
Номер провадження 3/220/72/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2023 року смт.ВеликаНовосілка Донецькоїобласті
Суддя Великоновосілківського районного суду Донецької області Дурач О.А., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , України, інвалід ІІІ групи, до адміністративної відповідальності не притягалась, яка зарестрована за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
В С Т А Н О В И В:
В провадження Великоновосілківського районного суду Донецької області надійшли справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за скоєння правопорушень, передбачених ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
21.01.2023 року о 19-15 годин, громадянка ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, вчинила відносно свого співмешканця ОСОБА_2 домашнє насильство в сім`ї, а саме умисні дії психологічного характеру що полягали у висловлюванні на його адресу нецензурною лайкою та позрози фізичної розправи, внаслідок чого могла завдати шкоди його психологічного здоров`ю, чим вчинили правопорушення передбачене ч. 1 ст.173-2 КпАП України.
Крім того 22.01.2023 року о 08-30 годин, громадянка ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, вчинила відносно свого співмешканця ОСОБА_2 домашнє насильство в сім`ї, а саме умисні дії психологічного характеру що полягали у висловлюванні на його адресу нецензурною лайкою та позрози фізичної розправи, внаслідок чого могла завдати шкоди його психологічного здоров`ю, чим вчинили правопорушення передбачене ч. 1 ст.173-2 КпАП України.
Також 23.01.2023 року о 09-10 годин, громадянка ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, вчинила відносно свого співмешканця ОСОБА_2 домашнє насильство в сім`ї, а саме умисні дії психологічного характеру що полягали у висловлюванні на його адресу нецензурною лайкою та позрози фізичної розправи, внаслідок чого могла завдати шкоди його психологічного здоров`ю, чим вчинили правопорушення передбачене ч. 1 ст.173-2 КпАП України.
В судове засідання ОСОБА_1 , яка була ознайомлена в протоколах про адміністративне правопорушення, про дату, час, та місце розгляду справи, не з`явилась без поважних причин. Про причини свого неприбуття не повідомила. Клопотань про відкладення справи до суду не надходило.
Відповідно до змін до ч. 2 ст. 268 КУпАП,внесенимизгідноз УказомПВР № 1604-IXвід01.07.2021 року при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є не обов`язковою.
Отже, суд вважає можливим розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з наведених вище підстав, беручи до уваги, що підписання особою протоколу про адміністративне правопорушення , в якому зазначений час та місце розгляду справи, свідчить про свідчить про обізнаність порушника не лише щодо перебування вказаної справи у провадженні суду, а й щодо дати, часу та місця її розгляду.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, а також з метою недопущення порушення строків розгляду справи, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завданняКпАП України, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержанняКонституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1КпАП України).
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу адміністративного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч. 1 КУпАП.
Так,диспозиціяч.1ст.173-2КпАП України, передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Як передбачено п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом 14ч.1ст.1Закону України«Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Дослідивши матеріалиадміністративної справи,оцінюючи зібранів справідокази вїх сукупності,суд вважає,що вина ОСОБА_1 , у скоєному адміністративному правопорушенні повністю доведена та підтверджена матеріалами адміністративних справ, у тому числі:
- протоколами про адміністративне правопорушення:
1) серії ВАВ № 079007 від 11.02.2023 року;
2) серії ВАВ № 079012 від 12.02.2023 року;
3) серії ВАВ № 079013 від 12.02.2023 року;
- письмовими поясненнями викладеними на окремих аркушах співмешканця правопорушниці ОСОБА_2 , який пояснив що 21.01.2023 року о 19-15 год., 22.01.2023 року о 08-30 год., та 23.01.2023 року о 09-10 годин, його співмешканка ОСОБА_1 під час вживання спиртних напоїв сварились, та знаходячись у стані алкогольного сп`яніння ображали один одного словами грубої нецензурної лайки;
- письмовими поясненнями самої правопорушниці викладеними на окремих аркушах, відповідно до яких вона пояснила що, 21.01.2023 року о 19-15 год., 22.01.2023 року о 08-30 год., та 23.01.2023 року о 09-10 годин, вона разом із своїм співмешканцем розпивали спиртні напої, в ході чого між ними виникали конфлікти, та під час варок вони ображали одне одного словами грубої нецензурної лайки, та висловлювали погрози;
- заявами потерпілого ОСОБА_2 , про притягнення до відповідальності його співмешканки ОСОБА_1 .
Оцінюючи вказані докази, суд зазначає, що протоколи про адміністративне правопорушення складені та підписані уповноваженою посадовою особою, містять всі необхідні дані та реквізити, передбачені ст. 256 КпАП України, відомості про роз`яснення порушнику його прав та його підпис про ознайомлення з викладеним у протоколах про адміністративні правопорушення, поясненнями порушника про згоду з інкримінованим йому правопорушенням, перелік доказів, доданих до протоколів. Поясненнями потерпілого ОСОБА_2 , та поясненнями особи яка притягається до адміністративної відповідальності, прийняті уповноваженою особою, міститься відмітка, що зі слів записані вірно. Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі вищезазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 173-2 КпАП України та правильність кваліфікації її дій за вказаною правовою нормою.
Таким чином ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2ч.1 КУпАП,а саме,вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Відповідно довимог ч.2ст.33КпАП України,при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 36 КпАП України при вчиненні особою двох або більше адміністративних правопорушень стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яке необхідно призначити відносно ОСОБА_1 , яка раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, інвалід ІІІ групи, дані, які б негативно боку її характеризували суду не надані; враховуючи ступінь її вини у скоєному неюадміністративному правопорушенні,яка доведенаматеріалами справи,а такожвраховуючи обставини,що пом`якшуютьвідповідальність заадміністративне правопорушення,яким євизнання своєївини порушником у скоєнні вказаного адміністративного правопорушення, та обставини що обтяжують відповідальність, а саме скоєння адміністративного правопорушення в стані алкогольного сп`яніння, суд прийшов до висновку про необхідність піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у межах санкції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП у вигляді штрафу. Саме таке покарання буде достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових адміністративних правопорушень.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 221, 283, ч. 1 ст. 173-2 КпАП України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,визнати винною (епізод від 21.01.2023 року), у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП України тапіддати адміністративномустягненню у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,визнати винною (епізод від 22.01.2023 року), у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП України тапіддати адміністративномустягненню у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,визнати винною (епізод від 23.01.2023 року), у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП України тапіддати адміністративномустягненню у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.
На підставі ст. 36 КпАП України остаточно визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн. на розрахунковий рахунокUA158999980313090106000005662, код класифікаціїдоходів бюджету-21081100,МФО-899998, код отримувача(ЄДРПОУ) 3967785,отримувач коштівДонецьке ГУК/Великоновос. СТГ/21081100,Банк отримувача КазначействоУкраїни (ЕАП),код суду(ЄДРПОУ)-02895834.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави на розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, МФО-899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код суду (ЄДРПОУ) -02895834, судовий збір у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість ) грн. 80 копійок.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області, прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя: О.А. Дурач