Рішення № 109175284, 16.02.2023, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.02.2023
Номер справи
921/460/22
Номер документу
109175284
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 лютого 2023 року м. ТернопільСправа № 921/460/22

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

за участі секретаря судового засідання: Бега В.М.

розглянув справу

за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19)

до відповідача - Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" (46008, м. Тернопіль, вул. Митрополита Шептицького, 20)

про стягнення 173690430,62 грн.

За участю від:

позивача - Кисіль Т.В.

відповідач - Панчук С.М.

третьої особи - не з`явився

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення 173 690 430,62 грн заборгованості, з яких: 132138277,70 грн - основного боргу; 12721280,04 грн - пені; 3203896 грн - 3% річних; 25626976,88 грн - інфляційних втрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві №ТОВ ВИХ-22-9952 від 16.09.2022 (вх. №518 від 26.09.2022) посилається на укладення між сторонами договору транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019.

Вказує, що за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за вересень - грудень 2021 року (складених на підставі інформації, поданої відповідачем до інформаційної платформи) ним виявлено наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснено розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначено його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітні місяці вересня - грудня 2021 року.

Стверджує, що вказані щодобові небаланси відповідача виникли внаслідок безпідставного відбору відповідачем за вказаний період з газотранспортної системи природного газу без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи та внаслідок несанкціонованого відбору природного газу споживачами з газорозподільної системи.

Позивачем через інформаційну платформу направлено відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів та виставлено рахунки на оплату щодобових негативних небалансів за період вересень - грудень 2021 року.

В порушення п. 2.5, п. 9.3 договору транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019 та п. 18 глави 6 розділу ХIV Кодексу газотранспортної системи України, станом на 30.08.2022, відповідачем не в повному обсязі виконано обов`язок щодо оплати негативних щодобових небалансів за наведений у позові період.

У поясненнях № ТОВ ВИХ-22-10718 від 05.10.2022 (вх. №6692 від 13.10.2022), відповіді на відзив №ТОВ ВИХ-22-12123 від 10.11.2022 (вх.№7844 від 23.11.2022) позивач заперечив доводи відповідача, викладені у відзиві на позов.

З приводу цього ним стверджено наступне.

ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та ПрАТ «Тернопільміськгаз» не укладались додатки №1, №2 до договору №1910000201 від 31.12.2019. Однак це не впливає на виконання договору та на обов`язок відповідача щодо оплати щодобових негативних небалансів.

Згідно з п. 2.7 договору додаток 1 є невід`ємною частиною договору у випадку, якщо замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід`ємною частиною договору у випадку, коли замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 3 є невід`ємною частиною договору у випадку, коли замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.

Укладання зазначених додатків є обов`язковим лише у вищевказаних випадках.

Посилаючись на зміст п. 2.3, п. 2.7 договору ним зазначено, що такі додатки можуть не укладатися, оскільки потужність може замовлятися на період однієї газової доби, що взагалі не потребує укладення відповідних додатків.

Неукладення вказаних додатків свідчить про те, що відповідач не замовив (не забронював) розподіл потужності того чи іншого виду, а тому позивач не був зобов`язаний забезпечувати для відповідача потужність точок входу/виходу на гарантованій та/або переривчастій основі/або права використання потужності з обмеженнями. За таких умов відповідач, як замовник послуг транспортування, не позбавляється права доступу до потужності на добу наперед.

Згідно п. 9 ч. 2 ст. 33 Закону України «Про ринок природного газу» Кодекс газотранспортної системи визначає правила фізичного і комерційного балансування з урахуванням основних принципів, визначених статтею 35 цього Закону.

Відповідно до Кодексу газотранспортної системи, балансування системи - це діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування:

- фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу;

- комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.

Спір щодо стягнення заборгованості за невиконання відповідачем умов договору транспортування природного газу від 31.12.2019 № 1910000201 в частині несплати негативних щодобових небалансів за вересень-грудень 2021 року, стосується саме комерційного балансування, а відтак, обставини щодо наявності відхилень у функціонуванні газотранспортної системи від її звичайного рівня не мають значення для вирішення цього спору.

Відповідно до п. 5 гл. 4 р. IV, п. 4 гл. 1, п. 2 гл. 3 р. XII, п. 1 гл. 1, п. 2, 6 гл. 6 р. XIV Кодексу ГТС відповідач надає інформацію щодо обсягів відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи та обсягів подач газу до газотранспортної системи.

На виконання вказаних норм Кодексу ГТС відповідачем до інформаційної платформи оператора у вересні - грудні 2021 року вносилася підписана ЕЦП інформація про об`єм/обсяг приймання - передачі природного газу до/з газотранспортної системи та інформація про приймання - передачі природного газу до/з однієї газорозподільної системи в іншу (перетоки).

ТОВ «Оператор ГТС України» за результатами проведення алокацій, на підставі інформації, яка була надана самим ПрАТ «Тернопільміськгаз» до інформаційної платформи, встановив, що у відповідача виникла заборгованість за щодобовий небаланс у вересні-грудні 2021 року.

У відповідності п. 2.8 договору оператор через інформаційну платформу направив відповідачу оформлені в порядку п. 9.3, п. 11.4 договору рахунки на оплату щодобових небалансів, акти врегулювання щодобових небалансів, що підтверджується реєстром файлів відправлених з інформаційної платформи ТОВ «Оператор ГТС України» за період вересень - грудень 2021 року.

Отримавши через інформаційну платформу акти врегулювання щодобових небалансів за вказаний період та рахунки на їх оплату відповідач не звертався до позивача щодо врегулювання розбіжності у вартості добових небалансів за вищезазначений період, в порядку визначеному п. 11.3 договору.

Позивачем звернено увагу на здійснені ПрАТ «Тернопільміськгаз» часткові оплати боргу за врегулювання щодобових небалансів.

За його твердженням, наявні в матеріалах справи акти надання послуг, підписані представниками сторін, акти врегулювання щодобових небалансів/рахунки на оплату щодобових небалансів, направлені через інформаційну платформу відповідачу свідчать, що позивач надав відповідачу послуги балансування.

Пунктом 3 глави 3 розділу XІV Кодексу ГТС визначено, що оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.

Відповідно до п. 1 р. XIII Кодексу ГТС замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах. які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій.

Згідно п. 2 р. XIII Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Відповідно до положень глави 1 розділу XІV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора ГТС у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор ГТС враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи.

Зміст Кодексу ГТС свідчить про те, що оператор ГТС здійснює балансування всієї газотранспортної системи, а не відносно окремих замовників послуг транспортування природного газу у відповідні газові періоди. Відповідно, і обсяги природного газу для забезпечення збалансованості газотранспортної системи закуповуються оператором ГТС не в розрізі одного замовника, а враховуючи всі обсяги природного газу, необхідних для балансування ГТС. Ні норми Кодексу ГТС, ні умови договору транспортування природного газу від 31.12.2019 № 1910000201, не передбачають обов`язку для оператора ГТС закуповувати обсяги природного газу для балансування газотранспортної системи по кожному замовнику послуг окремо, як і повідомляти кожного замовника послуг про те, яким чином та на підставі яких первинних документів оператором ГТС було забезпечено здійснення балансуючих дій в тому чи іншому звітному періоді.

Згідно з п. 2 р. XIII Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Позивачем стверджено, що балансуючі дії у спірний період ним здійснювались на підставі укладеного договору про надання послуги балансування від 19.01.2021 № 2101000095.

ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" вказує на те, що тяжкий фінансовий стан, на який посилається відповідач по справі в обґрунтування підстав для зменшення пені, не є доведеним належними доказами. Надані ПрАТ «Тернопільміськгаз» докази неплатоспроможності відповідача мають оцінюватися в сукупності з іншими доказами, зокрема але не виключно: інформацією про всі розрахунки боржника; доказами відсутності руху коштів по банківських рахунках божника; доказами про відсутність майна або його недостатності для погашення вимог кредиторів; доказами того, що задоволення вимог позивача приведе до неможливості виконання грошових зобов`язань відповідача в повному обсязі перед іншими кредиторами.

Позивачем стверджено, що заявлені до стягнення суми пені, 3 % річних, інфляційних втрат є співмірними з розміром основного боргу.

Долучені до відзиву фінансові результати за І півріччя 2022 року відповідача не доводять його тяжкого фінансового стану. Позивачем звернено увагу на те, що у даних фінансових результатах наявний чистий дохід, зокрема за І півріччя 2022 року - 79762. Тому відповідачем не надано до матеріалів справи жодних допустимих та належних доказів, які би могли бути підставою для застосування місцевим господарським судом права на зменшення розміру заявленої до стягнення неустойки.

Разом з цим ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" зазначено, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про визначення уповноваженого органу управління державним майном газотранспортної системи, що використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами» №1087-р від 15.11.2019 Міністерство фінансів України визначено органом управління державним майном газотранспортної системи, що використовується в процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

21.11.2019 між Міністерством фінансів України та позивачем укладено договір №13010-05/197 про передачу на праві господарського відання державного майна, що перебуває в державній власності та використовується у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами (типова форма договору затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 942 від 15.11.2019).

Відповідно до умов вказаного договору, 01.01.2020 позивачу/оператору було передано на праві господарського відання об`єкти газотранспортної системи, які на праві власності належать державі Україна та які не підлягають відчуженню/приватизації в силу прямої заборони положень ст. 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт».

Згідно з п.п. 3.2 п. 3 статуту оператора, предметом діяльності товариства є, зокрема транспортування природного газу, надання інших послуг суб`єктам ринку природного газу в межах та на умовах, визначених законодавством, що застосовується; експлуатація, підтримання у належному стані, реконструкція і сервісне обслуговування магістральних газопроводів, включно із транскордонними газопроводами, а також об`єктів на них; діагностування, атестування і сертифікація основного та допоміжного обладнання.

Отже, під час експлуатації газотранспортної системи оператор діє для забезпечення потреб держави Україна, у власності якої перебуває газотранспортна система.

З метою виконання своєї господарської діяльності та для забезпечення безперебійного транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», зокрема, але не виключно здійснює постійну закупівлю природного газу з метою балансування газотранспортної системи, а також капітальний та поточний ремонт трубопроводів газотранспортної системи України, газорозподільних станцій (ГРС), систем автоматичного контролю і сигналізації на ГРС, компресорних станцій тощо.

З початком повномасштабного вторгнення на територію держави України значних руйнувань та пошкоджень зазнала газотранспортна система, яка належить на праві власності державі Україна. Найбільша кількість пошкоджень газотранспортної системи припадає на Луганську, Донецьку, Запорізьку, Миколаївську та Харківську області.

Попри вказані події, з метою забезпечення функціонування газотранспортної системи, яка належить на праві власності державі Україна, ТОВ «Оператор ГТС України» за власні кошти постійно здійснює проведення ремонтів, пов`язаних із ліквідацією наслідків бойових дій, з метою не допущення припинення транспортування природного газу як для замовників, які здійснюють свою господарську діяльність на території України так до країн Європейського Союзу.

Забезпечення безпечної експлуатації ГТС та транспортування нею природного газу (в т.ч. балансування ГТС) потребує значних зусиль і коштів. У свою чергу замовники послуг транспортування, зокрема і ПрАТ «Тернопільміськгаз» своїми протиправними діями по безпідставному відбору природного газу створили значні обсяги небалансів, які протягом 2020-2022 років, оператор змушений був врегульовувати та відповідно придбавати природний газ для балансування ГТС за власні кошти.

Так, з бухгалтерської довідки, вбачається, що станом на 30.09.2022 заборгованість замовників послуг за договорами транспортування природного газу з оплати обсягів негативних щодобових небалансів та за перевищення замовленої договірної потужності за період з 01.01.2020 по 30.09.2022 складає - 33750197630,38.

Зі Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за І квартал 2022 року вбачається, що за перший квартал 2022 року збиток ТОВ «Оператор ГТС України» становить 1479107 тис. грн, тобто практично 1,5 млрд. грн.

Зауважує, що зупинення транспортування природного газу, з огляду на вказані вище причини (наявність значної дебіторської заборгованості з боку замовників послуг природного газу, в т. ч. ПрАТ «Тернопільміськгаз»), матиме наслідком неможливість здійснення транзиту газу через Україну до країн Європи, що в сукупності є реальною загрозою енергетичній безпеці України в цілому.

Звертаємо увагу, що на території України з 24.02.2022 введено військовий стан і в таких умовах належне функціонування ГТС та можливість здійснювати транспортування (транзит) природного газу іноземним країнам вкрай важливе для економіки України.

Враховуючи наведене позивач стверджує, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами того, що причиною прострочення виконання грошового зобов`язання є обставини, які перебувають поза його волею, а також не надано доказів того, що заявлені до стягнення штрафні санкції не відповідають засадам розумності і справедливості.

Надалі, у запереченнях № ТОВ ВИХ-23-1451 від 03.02.2023 (вх. №1303 від 14.02.2023) позивач звертає увагу на те, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» заборгованість (грошові зобов`язання) суб`єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону є заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами з транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно.

Згідно ч.3 ст.4 Закону проведення взаєморозрахунків після проведення НКРЕКП верифікації проводиться на підставі договору про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в обліку учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору, та в обсязі, що не перевищує підтверджену учасниками заборгованість.

В свою чергу ст.5 Закону передбачено, що реструктуризація заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, здійснюється після проведення розрахунків, передбачених ст.4 цього Закону, шляхом розстрочення на три календарних місяці рівними частинами з першого числа місяця укладення договору без відстрочення погашення заборгованості та з можливістю дострокового погашення.

Повне або часткове нездійснення платежів за договором про реструктуризацію заборгованості, укладеним відповідно до цього Закону, у розмірі, що дорівнює сумі тримісячного платежу за цим договором, є підставою для: розірвання договору про реструктуризацію заборгованості кредитором в односторонньому порядку; дострокового стягнення всієї суми реструктуризованої або непогашеної заборгованості згідно з договором про реструктуризацію заборгованості; нарахування на непогашену суму реструктуризованої заборгованості неустойки (штрафів, пені), процентів річних, інфляційних нарахувань.

Cтаттею 6 Закону встановлено, що неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість підприємств, включених до Реєстру, за договорами купівлі-продажу/постачання природного газу, укладеними з акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», та договорами про надання послуг з транспортування природного газу, у тому числі підтверджені судовими рішеннями, які набрали законної сили, що обліковуються учасниками процедури врегулювання заборгованості та не сплачені станом на дату включення до Реєстру, підлягають списанню: за умови погашення основного боргу до 31.12.2022, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до ст. 4 цього Закону; за умови повного виконання належним чином підприємством - дебітором укладеного договору про реструктуризацію заборгованості.

Зазначаючи про те, що між позивачем та відповідачем не укладались договір про реструктуризацію заборгованості та договір про організацію взаєморозрахунків, жодних платежів в погашення заборгованості за вересень - грудень 2021 року відповідач не проводив, позивач вказує на відсутність підстави стверджувати про припинення існування предмету спору у даній справі.

Позиція відповідача.

ПрАТ "Тернопільміськгаз" у відзиві на позовну заяву б/н від 18.10.2022 (вх. №6860 від 19.10.2022) заперечено проти позову.

З приводу цього ним стверджено про неукладеність додатків №1, №2 до договору транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019. Посилаючись на п. 2.3 договору відповідачем зазначено, що обсяг послуги, що надається за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби. Відсутність узгоджених умов щодо обсягів та порядку надання послуг транспортування унеможливлює виконання інших положень договору. Без замовлення послуг транспортування природного газу не могло виникнути і самого балансування.

Також відповідач зазначає: позивач не надав первинних документів та інших доказів, які б підтверджували відхилення у функціонуванні ГТС позивача у вересні - грудні 2021 року від її звичайного рівня; не довів наявності у нього добових небалансів, здійснення заходів балансування та понесення витрат на врегулювання небалансів; не підтвердив належними доказами загрози цілісності ГТС, вчинення балансуючих дій, дотримання порядку визначення небалансу, здійснення алокації, вчинення заходів з врегулювання небалансу, наявність ресурсу природного газу саме для врегулювання добових небалансів, факту понесення реальних витрат на врегулювання добових небалансів саме відповідача.

В порядку ст.90 ГПК України, відповідачем у відзиві надано відповіді на запитання позивача по суті спору, в яких повідомлено наступне: 1.ПрАТ «Тернопільміськгаз» має доступ до інформаційної платформи ТОВ «Оператора газотранспортної системи України»; 2.ПрАТ «Тернопільміськгаз» у вересні-грудні 2021 року подавало в інформаційну платформу ТОВ «Оператора газотранспортної системи України» інформацію, яка передбачена Кодексом ГTC, а відтак позивач у повній мірі володіє запитуваною інформацією, оскільки інформаційна платформа Оператора ГТС є програмою останнього; 3.Акти врегулювання щодобових небалансів та рахунки на їх оплату ТОВ "Оператор газотранспортноі системи України" формує в односторонньому порядку. Інформаційна платформа ТОВ "Оператор газтранспорної системи України" є програмою позивача, а тому запитувана інформація доступна оператору. На поштову адресу ПрАТ "Тернопільміськгаз" акти врегулювання добових небалансів та рахунки на оплату не надходили; 4.Фактичний обсяг природного газу, на який ПрАТ «Тернопільміськгаз» мало постачальника у період вересня - грудня 2021року становив 6917800 м. куб; 5.Фактичний обсяг природного газу, який був використаний ПрАТ «Тернопільміськгаз» за період листопад - грудня 2021року становив 6917800 м. куб; 6.ПрАТ «Тернопільміськгаз» в силу положень Закону України «Про ринок природного газу», Правил постачання природного газу (затверджених постановою НКРЕКП 30.09.2015 №2496) уклало Типовий договір на постачання природного газу з постачальником «останньої надії» - ТОВ «ГК «Нафтогаз У країни» з 01.11.2022; 7.Фактичний обсяг природного газу, який було подано на точки входу газотранспортної системи позивача згідно Типового договору на постачання природного газу з постачальником «останньої надії» - ТОВ «ГК «Нафтогаз України» у період вересня-грудня 2021 року становив 6917800 м. куб.; 8.Обсяг заборгованості ПрАТ «Тернопільміськгаз» перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи" за врегулювання щодобових негативних небалансів за період листопад - грудня 2021 року на даний час є неврегульованим.

У відзиві відповідачем стверджено, що розрахунок пені, 3% річних та інфляційних не відповідає фактичним обставинам справи.

Разом з цим, на підставі ч.3 ст. 551 ЦК України, ч. 1 ст. 233 ГК України, відповідачем заявлено клопотання про зменшення розміру пені до 10 % від заявленої суми. В обґрунтування такого клопотання ним зазначено: з липня 2015 року у відповідності до вимог Закону України № 329 від 09.04.2015 "Про ринок природного газу" відповідачу анульовано ліцензію на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом; з 01.07.2015 товариство не здійснює діяльність з постачання природного газу; єдиною статтею доходу станом на сьогоднішній день є розподіл (транспортування) природного газу; Кошти на сплату штрафних та фінансових санкцій не передбачено в тарифі, а тому їх примусове стягнення спричинить вилучення з господарського обороту ПрАТ "Тернопільміськгаз" грошових коштів, що позбавить можливості здійснення робіт по забезпеченню безаварійного та безперебійного газопостачання та підтримувати газорозподільної мережі у працездатному стані, наслідком чого буде порушення безперебійності і безаварійності газопостачання та матиме руйнівний характер, а також виникнення техногенно-екологічної небезпеки, надзвичайної ситуації в м. Тернопіль та Тернопільському районі; як вбачається з Балансу (Звіту про фінансовий стан) ПрАТ "Тернопільміськгаз" є збитковим підприємством; позивач не поніс збитків в результаті несвоєчасного виконання договірних зобов`язань відповідачем (протилежне не доведено позивачем письмовими доказами); постановами приватного виконавця при примусовому виконанні наказів Господарського суду Тернопільської області накладено арешт на кошти ПрАТ "Тернопільміськгаз" на рахунках у фінансових установах та майно, що свідчить про важке матеріальне становище відповідача); позивач, окрім заявленої до стягнення суми пені, застосував до відповідача таку міру відповідальності, як стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань.

Надалі, 30.01.2023 ПрАТ "Тернопільміськгаз" подано клопотання №27/01.22 від 27.01.2023 (вх. №758) про закриття провадження у справі на підставі ч.1 ст.231 ГПК України. З приводу цього ним повідомлено, що згідно постанови №1286 від 11.10.2022 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ПрАТ "Тернопільміськгаз" включено до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу та стверджено про необхідність застосування до спірних правовідносин Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».

У зв`язку з тим, що заборгованість, стягнення якої є предметом позовних вимог, належить до категорії заборгованості оператора газорозподільних систем за договором транспортування природного газу, укладеним з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно, відповідачем вказано, що норми наведеного Закону містять спеціальний порядок врегулювання заборгованості оператора газорозподільних систем перед оператором газотранспортних систем за надані послуги згідно з договором транспортування природного газу.

Позиція третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Зміст поданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг письмових пояснень №979/15-22 від 25.10.2022 (вх. №7228 від 02.11.2022) зводиться до того, що при визначенні вартості добових негативних небалансів та здійснення розрахунків за них сторони мали керуватись вимогами Кодексу ГТС та умовами договору транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019.

У цих поясненнях третя особа просила суд розглядати справу без участі її представника.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою суду від 28.09.2022 прийнято: позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/460/22 за правилами загального позовного провадження; підготовче судове засідання призначено на 27.10.2022. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; встановлено учасникам справи строк для подачі відзиву та пояснень.

Водночас, з урахуванням заявленого позивачем клопотання, встановлено відповідачу строк для надання відповідей на запитання позивача, поставлених в порядку ст. 90 ГПК України, а саме: 1. Чи має ПрАТ "Тернопільміськгаз" доступ до інформаційної платформи?; 2. Яку саме інформацію ПрАТ "Тернопільміськгаз" подавало до інформаційної платформи у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року?; 3. Чи надходили ПрАТ "Тернопільміськгаз" в інформаційній платформі акти врегулювання щодобових небалансів та рахунки на їх оплату від Позивача за послуги надані у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року?; 4. На який обсяг природного газу у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року ПрАТ "Тернопільміськгаз" мало постачальника природного газу?; 5. Який фактичний обсяг природного газу в метрах кубічних, відібраний ПрАТ "Тернопільміськгаз" з газотранспортної системи через точки виходу у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року?; 6. Чи було укладено ПрАТ "Тернопільміськгаз" на виконання глави 6 розділу ІІІ постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо - технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року?; 7. Який обсяг природного газу було подано на точки входу газотранспортної системи ТОВ "Оператор ГТС України" (за відповідними договорами, які було зазначено в запитанні 6), які укладались ПрАТ "Тернопільміськгаз"?; 8. Який обсяг заборгованості перед ТОВ "Оператор ГТС України" за врегулювання щодобових негативних небалансів у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2021 року відображено ПрАТ "Тернопільміськгаз"?

Ухвалою суду від 27.10.2022: відкладено підготовче судове засідання у справі до 14.11.2022; прийнято до розгляду: письмові пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" за №ТОВВИХ-22-10718 від 05.10.2022 (вх.№6692 від 13.10.2022); відзив на позовну заяву б/н від 18.10.2022 (вх.№6860 від 19.10.2022), з додатками.

Ухвалою суду від 14.11.2022: прийнято до розгляду письмові пояснення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за № 979/15-22 від 25.11.2022 (вх. № 7228 від 02.11.2022), з додатками; продовжено строк підготовчого провадження; підготовче судове засідання у справі № 921/460/22 відкладено на 05.12.2022.

Надалі, ухвалою суду від 05.12.2022: прийнято до розгляду відповідь на відзив позивача за № ТОВВИХ-22-12123 від 10.11.2022 (вх.№7844 від 23.11.2022), з додатками; підготовче судове засідання відкладено на 26.12.2022.

Ухвалою суду від 26.12.2022: відмовлено в задоволенні клопотання відповідача б/н від 02.12.2022 (вх. № 8199 від 05.12.2022) про призначення комплексної судово - економічної та будівельно - технічної експертизи; закрито підготовче провадження по справі №921/460/22 та призначено її до розгляду по суті на 26.01.2023.

Ухвалою суду від 26.01.2023 відкладено розгляд справи на 16.02.2023.

Представником позивача в судовому засіданні 16.02.2023 підтримано позовні вимоги.

З приводу наявних в позовних матеріалах електронних доказів, розміщених на DVD дисках, представником позивача зазначено, що розміщена на них інформація долучена до позову у паперовому вигляді.

Представником відповідача в судовому засіданні 16.02.2023 визнано існування між відповідачем та позивачем правовідносини на підставі договору транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019. Ним зазначено про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі ч.1 ст.231 ГПК України з підстав, наведених у клопотанні №27/01.22 від 27.01.2023 (вх. №758 від 30.01.2023).

На запитання представника позивача, ним вказано про відсутність оформлених на підставі Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» договорів на реструктуризацію та організацію взаєморозрахунків щодо заборгованості відповідача перед позивачем.

Третя особа явку повноважного представника в судове засідання 16.02.2023 не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Як вже зазначалось, у поясненнях №979/15-22 від 25.10.2022 (вх. №7228 від 02.11.2022) третя особа просила суд розглядати справу без участі її представника.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66,69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що учасникам справи було створено належні умови для підготовки до розгляду справи, надання заяв по суті справи та доказів в обґрунтування своїх вимог або заперечень, тому є підстави для розгляду справи за наявними в справі матеріалами.

Суд, у судовому засіданні 16.02.2023, після виходу з нарадчої кімнати, ухвалив скорочену (вступну та резолютивну) частину рішення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

У п.п. 19 ч.1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до п. 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2019 №3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України".

Згідно п.п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Згідно ліцензійного реєстру Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (за посиланням: http://www.nerc.gov.ua) у Приватного акціонерного товариства «Тернопільміськгаз» є діюча ліцензія з розподілу природного газу.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (надалі - оператор) та Приватним акціонерним товариством "Тернопільміськгаз" (надалі - замовник) 31.12.2019 укладено договір транспортування природного газу №1910000201 (надалі - договір), керуючись при цьому Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газотранспортної системи (затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493.

Згідно п. 2.1 договору оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу (далі - послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Послуги надаються на умовах, визначених у кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Замовник погоджується з тим, що обов`язковою умовою надання послуги є доступ замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті оператора. Підписанням цього договору замовник підтверджує, що він ознайомлений із правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. Замовник усвідомлює, що порушення ним зазначених правил позбавляє його права пред`являти претензії до оператора з приводу якості послуги та покладає на нього зобов`язання із відшкодування оператору шкоди або збитків, завданих такими діями або бездіяльністю замовника (п. 2.2 договору).

Відповідно до п. 2.3 договору обсяг послуги, що надається за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.

Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог кодексу (п. 2.4 договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ у точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.5 договору).

Згідно п. 2.7 договору додаток 1 є невід`ємною частиною цього договору у випадку, коли замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.

Додаток 2 є невід`ємною частиною цього договору у випадку, коли замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.

Додаток 3 є невід`ємною частиною цього договору у випадку, коли замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.

Взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного кодексом (п.2.8 договору).

Відповідно до п. 4.1 договору замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та кодексом; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим договором та кодексом; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному кодексом та цим договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів замовника протягом звітного газового місяця.

Пунктом 4.2 договору передбачено, що замовник має право, зокрема замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям.

Порядок комерційного обліку природного газу (в тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору (п. 5.1 договору).

За змістом п. 5.4 договору окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/газовидобувним підприємством /виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника.

На кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу (далі - ВОГ), його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) (п. 5.5 договору).

Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з додатком 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатком 2 до цього договору (розподіл потужності з обмеженнями), та/або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби (п. 6.1 договору).

За умовами п. 7.1, п. 7.2 договору вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.tsoua.com.

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу (п. 9.1 договору).

Згідно п. 9.2 договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період (п. 9.3 договору).

Згідно п. 9.6 правочину розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку замовник зобов`язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього договору, визначається за даними оператора.

Послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг балансування, оформлюються оператором і замовником актами наданих послуг (п. 11.1 договору).

Відповідно до п. 11.2 договору оператор до п`ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним, направляє замовнику два примірники акта наданих послуг за газовий місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою оператора.

Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов`язується повернути оператору один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг визначається за даними оператора (п. 11.3 договору).

У п. 11.4 договору сторонами обумовлено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Згідно п. 13.1 договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором.

У разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 13.5 правочину).

Відповідно до п. 17.1 договору, він набирає чинності з дня його укладання, а в частині транспортування природного газу з 7:00 години 01.01.2020 (включно) та діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків - до їх повного виконання.

Усі зміни та доповнення до цього договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами сторін (п. 17.2 правочину).

У додатку №3 до договору сторонами визначено перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання - передачі газу.

Повідомленнями на створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи замовник довів до відома оператора про своїх уповноважених осіб, що мають право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи.

22.06.2020 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до вищевказаного договору, якою обумовлено, зокрема:

- викласти абзац 1 та абзац 2 пункту 2.7 розділу ІІ договору в наступній редакції: «2.7. Додаток 1 є невід`ємною частиною цього договору у випадку коли замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби.

Додаток 2 є невід`ємною частиною цього договору у випадку, коли замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби» (п. 1 додаткової угоди №1 від 22.06.2020);

- виключити абзац 3 п. 2.7 розділу ІІ договору (п. 2 додаткової угоди №1 від 22.06.2020);

- викласти п. 7.1 розділу VII договору в наступній редакції: « 7.1. Вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; послуги з врегулювання добового небалансу - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом» (п. 4 додаткової угоди №1 від 22.06.2020);

- виключити п. 5.4 розділу V договору. У зв`язку з цим п. 5.5 вважати п. 5.4 (п. 5 додаткової угоди №1 від 22.06.2020);

- викласти п.11.1 розділу ХІ договору в такій редакції: « 11.1. Послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг з врегулювання добового небалансу, оформлюються оператором і замовником актами наданих послуг» (п. 7 додаткової угоди №1 від 22.06.2020).

У п. 12 додаткової угоди №1 від 22.06.2020 зазначено, що ця додаткова угода вважається укладеною з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками. Сторони домовились, що пункти 1,3,4,6, 7,8,9 додаткової угоди розповсюджують свою дію на відносини сторін, що виникли з 13.02.2020, пункти 2 та 5 додаткової угоди розповсюджують свою дію на відносини сторін, що виникли з 18.03.2020 та діє протягом строку діє цього договору.

24.07.2020 сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору, якою погоджено, зокрема:

- доповнити п. 2.2 розділу ІІ договору новим абзацом такого змісту: «Замовник погоджується з тим, що обов`язковою умовою розподілу потужності у точках міждержавного з`єднання є доступ замовника до аукціонної платформи згідно з інструкцією з порядку доступу та роботи аукціонної платформи, розміщеною на веб-сайті оператора, та надає згоду на її застосування та дотримання. Замовник визнає, що потужність у точках міждержавного з`єднання, розподілена йому за результатами проведених аукціонів на аукціонних платформах, є його договірною потужністю і буде ним оплачена на умовах цього договору» (п. 1 додаткової угоди №2 від 24.07.2020);

- викласти п. 2.3 розділу ІІ договору в такій редакції: «Обсяг послуги, що надається за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби (на добу наперед та/або потужності протягом доби)» (п. 2 додаткової угоди №2 від 24.07.2020);

- викласти п. 2.8 розділу ІІ договору в такій редакції: взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора та аукціонні платформи (у частині розподілу потужності на міждержавних з`єднаннях) відповідно до вимог кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи та/або до аукціонної платформи замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою та/або, визначеного кодексом (п. 3 додаткової угоди №2 від 24.07.2020).

У п. 7 додаткової угоди №2 від 24.07.2020 зазначено, що ця додаткова угода вважається укладеною з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками. Сторони домовились, що ця додаткова угода розповсюджує свою дію на відносини сторін, що виникли з 01.07.2020 та діє протягом дії цього договору.

04.03.2021 між позивачем та відповідачем також укладено додаткову угоду №3 до договору, умови якої стосуються викладення у новій редакції п.8.2, п. 19.4, п. 19.5 договору.

За результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за вересень - грудень 2021 року, позивачем, як оператором за договором транспортування природного газу №1910000201 від 31.12.2019, було виявлено наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснено розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначено його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць року, внаслідок чого були складені односторонні акти врегулювання щодобових небалансів, а саме: №09-2021-1910000201 від 30.09.2021 за газовий місяць вересень 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 1563,12497 тис. куб. м. (16178343 кВт *год) на суму 52286163,83 грн; №10-2021-1910000201 від 31.10.2021 за газовий місяць жовтень 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 1879,84511 тис. куб. м. (19456397 кВт *год) на суму 77650858,18 грн; №11-2021-1910000201 від 30.11.2021 за газовий місяць листопад 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 78,20711 тис. куб. м. (809444 кВт *год) на суму 2605014,12 грн; №12-2021-1910000201 від 31.12.2021 за газовий місяць грудень 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 112,19118 тис. куб. м. (1161179 кВт *год) на суму 3356241,57 грн, всього на загальну суму 135898277,70 грн.

Їх зміст вказує на те, що за даними позивача, у вересні 2021 року обсяг негативного небалансу відповідача склав 1563,12497 тис. куб. м., у жовтні 2021 року - 1879,84511 тис. куб. м., у листопаді 2021 року - 78,20711 тис. куб. м., а у грудні 2021 року - 112,19118 тис. куб. м.

Дані такого ж змісту про загальні обсяги добових небалансів у вересні - грудні 2021 року позивачем відображено у розрахунках обсягів добових небалансів відповідача, які при цьому містять їх обсяг з урахуванням кожної газової доби.

У відповідності до п. 2.8 договору позивачем, через інформаційну платформу, направлено відповідачу до оплати за добові небаланси рахунки № 09-2021-1910000201 від 30.09.2021 на суму 52286163,83 грн за вересень 2021 року, № 10-2021-1910000201 від 31.10.2021на суму 77650858,18 грн за жовтень 2021 року, № 11-2021-1910000201 від 30.11.2021 на суму 2605014,12 грн за листопад 2021 року, № 12-2021-1910000201 від 31.12.2021 на суму 3356241,57 грн за грудень 2021 року.

Згідно реєстру файлів відправлених з інформаційної платформи ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" рахунки за добові небаланси за газові місяці вересень - грудень 2021 року були надіслані на адресу ПрАТ «Тернопіміськгаз» відповідно 12.10.2021, 12.11.2021, 13.12.2021 та 13.01.2022.

У поданих до НКРЕКП ПрАТ «Тернопільміськгаз» звітах (форми 8в) про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за вересень - грудень 2021 року, відповідачем вказано, що нарахована плата за добові негативні небаланси у вересні 2021 року складає 52286,16 тис. грн, у жовтні 2021 року - 77650,86 тис. грн, у листопаді 2021 року - 2605,01 грн, у грудні 2021 року - 3356,24 грн.

У відзиві на позов відповідачем не надано чітких відповідей на запитання, поставлених йому позивачем. За твердженням відповідача (у відповіді на запитання №8) обсяг заборгованості ПрАТ «Тернопільміськгаз» перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" за врегулювання щодобових негативних небалансів за період листопад - грудня 2021 року на даний час є неврегульованим.

При цьому, матеріали справи не містять доказів існування між сторонами розбіжностей щодо вартості добових небалансів, їх урегулювання у визначеному договором або судовому порядку, як це передбачено п. 9.6 договору.

Наявна в матеріалах справи довідка АБ «Укргазбанк» №15932/15216/2022 від 04.08.2022 вказує на те, що ПрАТ «Тернопільміськгаз» за період з 01.10.2021 по 29.07.2022 перераховано на рахунок ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" 5100000,83 грн. В якості додатку до довідки міститься реєстр платежів ПрАТ «Тернопільміськгаз» на користь ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". Зміст вказаного реєстру платежів вказує на те, що у період з 02.03.2022 по 14.04.2022 відповідачем здійснено перерахування на рахунок позивача коштів на загальну суму 3760000 грн, а саме: 02.03.2022 - 300000 грн; 03.03.2022 - 400000 грн; 07.03.2022 - 100000 грн; 10.03.2022 - 150000 грн; 11.03.2022 - 200000 грн; 14.03.2022 - 250000 грн; 15.03.2022 - 200000 грн; 16.03.2022 - 200000 грн; 17.03.2022 - 200000 грн; 18.03.2022 - 190000 грн; 21.03.2022 - 150000 грн; 04.04.2022 - 40000 грн; 04.04.2022 - 130000 грн; 04.04.2022 - 80000 грн; 06.04.2022 - 112000 грн; 06.04.2022 - 88000 грн; 07.04.2022 - 73000 грн; 07.04.2022 - 57000 грн; 08.04.2022 - 80000 грн; 08.04.2022 - 20000 грн; 11.04.2022 - 200000 грн; 12.04.2022 - 150000 грн (у призначенні платежів яких зазначено: «оплата за добовий небаланс зг. рах. №12-2021-1910000201 від 31.12.2021»); 13.04.2022 - 150000 грн; 13.04.2021 - 150000 грн; 14.04.2022 - 90000 грн (у призначенні платежів яких зазначено: «оплата за добовий небаланс зг. рах. №11-2021-1910000201 від 30.11.2021»).

У квітні 2022 року ПрАТ «Тернопільміськгаз» адресувало ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" лист №110 від 13.04.2022, у якому повідомлено про сплату коштів в сумі 150000 грн згідно платіжного доручення №677 від 12.04.2022, у призначенні платежу якого вказано: «оплата за добовий небаланс зг. рах. №12-2021-1910000201 від 31.12.2021». У своєму листі відповідач просив позивача змінити призначення платежу за цим дорученням на: «оплата за добовий небаланс зг. рах. №12-2021-1910000201 від 31.12.2021 на суму 136241,57 грн» та «оплата за добовий небаланс зг. рах. №11-2021-1910000201 від 30.11.2021 на суму 13758,43 грн».

Вищевказані часткові проплати на загальну суму 3760000 грн враховані позивачем при обчисленні заявленої до стягнення суми боргу за добові негативні небаланси, при зверненні з позовом до суду.

Станом на момент звернення з позовом до суду решта зобов`язання на суму 132138277,70 грн відповідачем не виконано.

Неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань, стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про відновлення його порушених прав.

Окремо суд звертає увагу на те, що матеріали справи містять оформлені між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та ПрАТ «Тернопільміськгаз» у двосторонньому порядку:

- акти наданих послуг №09-2021-1910000201/1000921 від 30.09.2021 на суму 232893,12 грн, №10-2021-1910000201/1001021 від 31.10.2021 на суму 280081,88 грн, №11-2021-1910000201/1001121 від 31.12.2021 на суму 11652,23 грн.

Також листом №ТОВ ВИХ -22-326 від 13.01.2022 позивачем на адресу відповідача 14.01.2022 направлено акт наданих послуг №12-2021-1910000201/1001221 від 31.12.2021 на суму 16715,59 грн. У ньому ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" просило ПрАТ «Тернопільміськгаз» підписати акт наданих послуг за грудень 2021 року та один примірник повернути на адресу позивача (лист №ТОВ ВИХ -22-326 від 13.01.2022, опис вкладення до цінного листа від 14.01.2022 із штрихкодовим ідентифікатором 0306507164732 містяться у матеріалах справи).

Наведена у вищеперелічених актах наданих послуг інформація вказує на те, що відповідно до умов договору №1910000201 від 31.12.2019 ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" надало, а ПрАТ «Тернопільгаз» отримало послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу обсягом 1563,12497 тис. м. куб./добу у вересні 2021 року, 1879,84511 тис. м. куб./добу у жовтні 2021 року, 78,20711 тис. м. куб./добу у листопаді 2021 року, 112,19118 тис. м. куб./добу у грудні 2021 року;

- зведені акти приймання - передачі природного газу від 05.10.2021 за вересень 2021 року, від 05.11.2021 за жовтень 2021 року, від 06.12.2021 за листопад 2021 року, від 05.01.2022 за грудень 2022 року.

В ході розгляду справи позивачем зазначено, що балансуючі дії (в т. ч. визначення маржинальної ціни придбання/продажу природного газу) у спірний період здійснювалося ним на підставі укладеного договору про надання послуги балансування від 19.01.2021 № 2101000095. Метод розрахунку маржинальної ціни, який використовувався ним у відповідні періоди чітко зазначений на кожному акті врегулювання щодобових небалансів за період вересня-грудня 2021 року.

На підтвердження вчинення балансуючих дій позивач надав суду укладені між ним (як оператором) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (як виконавцем) договір надання послуг балансування №2101000095 від 19.01.2021 з додатками, додатковими угодами № 1 від 21.02.2021, №2 від 20.12.2021, №3 від 29.12.2021 та акти надання послуг балансування №09-2021-2101000095 від 30.09.2021 за вересень 2021 року, №10-2021-2101000095 від 31.10.2021 за жовтень 2021 року, №11-2021-2101000095 від 30.11.2021 за листопад 2021 року, №12-2021-2101000095 від 31.12.2021 за грудень 2021 року.

Окрім цього, на підтвердження своїх позовних вимог, позивачем до матеріалів справи надано: бухгалтерські довідки щодо загальних обсягів врегулювання щодобових небалансів ПрАТ «Тернопільміськгаз» за газові місяці вересень-грудень 2021 року; розрахунки позивача про обсяги природного газу, відібрані ПрАТ «Тернопільміськгаз» з газотранспортної системи України для власних потреб та /або виробничо - технологічних витрат (ВТВ) за газові місяці вересень - грудень 2021 року; розрахунки позивача про обсяги добових небалансів, що виникли у ПрАТ «Тернопільміськгаз» внаслідок несанкціонованого відбору природного газу споживачами, підключеними до газорозподільної мережі за вересень - грудень 2021 року.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

Статтями 15,16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 ЦК України).

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до приписів ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України.

Щодо заявленої до стягнення суми основного боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Оператор ГТС України" є оператором ГТС, який відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про ринок природного газу" на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію ГТС з метою задоволення очікуваного попиту суб`єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 22 Закону України "Про ринок природного газу" з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов`язаний здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб.

В силу приписів частин 1 та 2 статті 32 Закону України "Про ринок природного газу" транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором. Оператор газотранспортної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками.

Правовідносини з транспортування природного газу та діяльність ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" як оператора газотранспортної системи врегульовані, зокрема нормами Закону України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи (затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2493 (надалі - Кодекс ГТС)).

До спірних правовідносин застосовуються положення Кодексу ГТС у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, а саме вересень - грудень 2021 року.

Згідно з пунктом 2 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС цей Кодекс є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

Пунктом 3 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС передбачено, що дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ.

Пунктом 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС визначено, що:

алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;

балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;

договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги);

небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;

комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.

потужність - максимально допустиме перетікання обсягу природного газу, виражене в одиницях енергії до одиниці часу, що надається замовнику послуг транспортування відповідно до договору транспортування;

інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.

плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;

робочі дні - дні з понеділка до п`ятниці, за винятком святкових днів, передбачених законодавством, та робочих днів, перенесених на вихідні дні відповідно до законодавства;

розподіл потужності - частина договору транспортування, яка визначає порядок та умови надання і реалізації права на користування договірною потужністю, яке надається замовнику транспортування у визначеній точці входу або точці виходу;

послуга балансування - послуга, що надається оператору газотранспортної системи іншим суб`єктом господарювання на підставі відповідного договору для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа складається з апаратного та програмного забезпечення.

Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору.

Обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб - додатка.

Судом встановлено, що відповідач надав позивачу оформлені належним чином повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до Кодексу ГТС, до якого додав у письмовій формі довіреності користувача платформи.

Правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством /оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу (затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497) (пункт 2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС).

У пункті 1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС зазначено, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування.

Проаналізувавши укладений між сторонами договір №1910000201 від 31.12.2019, суд дійшов висновку, що останній є договором про надання послуг. Отже до правовідносин сторін застосовуються положення Глави 63 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок наведено Верховним Судом у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 15.07.2022 у справі № 921/184/21, згідно якого договір транспортування природного газу є договором, який передбачає надання трьох видів послуг (надання доступу до потужності (розподіл потужності), транспортування, балансування), а його істотні умови визначені статтею 901 ЦК України та спеціальним законодавством: Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, Типовим договором.

Пунктом 2 глави 3 розділу XII Кодексу ГТС передбачено обов`язок, відповідно до якого оператор газорозподільної системи, суміжне газовидобувне підприємство, газовидобувне підприємство, підключене безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки П\ГС та прямий споживач надають оператору газотранспортної системи інформацію про подачі та відбори/споживання, що вимірюються протягом доби, не пізніше ніж за одну годину до закінчення строку надання такої інформації оператором газотранспортної системи замовникам послуг транспортування природного газу згідно з пунктом 1 цієї глави. Інформація про добові обсяги подач та відборів/споживання, що вимірюються протягом доби, надається оператору газотранспортної системи не пізніше ніж о 08:00 ІГГС (10:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 07:00 ІІТС (10:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (Б). Така інформація повинна надаватись в електронному вигляді через інформаційну платформу за встановленою оператором газотранспортної системи формою, погодженою Регулятором.

Така інформація надається саме оператором газорозподільної системи, на виконання покладеного на нього обов`язку і як наслідок у такому випадку він є відповідальним за своєчасність, повноту, достовірність та обсяг таких фактичних даних (пункт 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС).

Інформацію, яку операторам газорозподільної системи направляє оператор газотранспортної системи це форма №9 повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора газорозподільної системи, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до газорозподільної системи або така номінація була відхилена оператором газотранспортної системи/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання.

Оператор газотранспортної системи на підставі даних, що завантажуються до інформаційної платформи користувачами (суб`єктами ринку), та даних з власних ВОГ про обсяги фактично відібрані в точках виходу з газотранспортної системи, здійснює комерційне балансування, що відповідно до Кодексу ГТС полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.

Оператор газорозподільної системи, будучи обізнаним про обсяги фактично відібрані ним на точці виходу з газотранспортної системи, та завантаживши до інформаційної платформи інформацію (форми №2, №3) про розподілені споживачам обсяги (по кодах типу "X" та за наявності в розрізі точок комерційного обліку - кодів типу "2") через уповноважених осіб - вчиняє правочин, яким по суті підтверджує розраховану різницю між обсягом природного газу, поданим через точку входу до його мережі (що підтверджується підписаними актами приймання-передачі природного газу на газорозподільній системі), та відібраним споживачами в його мережі (що підтверджується завантаженими до інформаційної платформи формами №2, №3), чим по суті і є небаланс оператора газорозподільної системи.

Розроблені алгоритми, закладені до інформаційної платформи для здійснення алокації та розрахунку небалансу, перевірені та підтверджені Регулятором, що підтверджується актом перевірки від 19.04.2019 №161 розміщеному на сайті НКРЕКП, і свідчить про коректність та достовірність розрахунків на інформаційній платформі, на підставі яких оператор газотранспортної системи складає односторонній акт врегулювання щодобових небалансів.

Односторонній акт врегулювання щодобових небалансів з урахуванням п. 11.4 укладеного між сторонами договору, вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995, постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 "Про затвердження типового договору транспортування природного газу", засвідчує факт здійснення господарської операції з врегулювання щодобових небалансів.

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом (пункт 3 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Згідно з пунктом 2 розділу XIII Кодексу ГТС замовники послуг (у даній справі відповідач) транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом.

Отже, законодавством на замовника послуг транспортування покладено безумовний обов`язок збалансовувати свої портфоліо балансування, зокрема, шляхом вчинення дій із врегулювання небалансів.

Відповідно до пунктів 1, 2, 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС оператор ГТС розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до ГТС та алокаціями відбору з ГТС (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування за газову добу дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу відсутній добовий небаланс за цю газову добу.

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Плата за добовий небаланс застосовується таким чином: якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, продав оператору ГТС природний газ в обсязі добового небалансу і, відповідно, має право на отримання грошових коштів від оператора ГТС у розмірі плати за добовий небаланс; якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора ГТС в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору ГТС плату за добовий небаланс.

На підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць (пункт 16 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Відповідно до пунктів 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор ГТС здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.

Оператор ГТС до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор ГТС до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

Отже, достатньою підставою для оплати послуг балансування є наявність небалансу в звітному місяці, який доводиться алокаціями (звітами), складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. При цьому зазначена інформація є нерозривно пов`язаною зі звітністю сторін щодо надання послуг з транспортування газу безпосередньо.

Плата за добовий небаланс має бути відображена окремо в рахунках оператора газотранспортної системи, що виставляються замовнику послуг транспортування природного газу (пункт 5 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Судом встановлено, що у вересні - грудні 2021 року вартість негативних щодобових небалансів відповідача складала 135898277,70 грн, підтвердженням чому являються акти врегулювання щодобових небалансів від 30.09.2021 за №09-2021-1910000201, від 31.10.2021 за №10-2021-1910000201, від 30.11.2021 за №11-2021-1910000201, від 31.12.2021 за №12-2021-1910000201, оформлені позивачем в односторонньому порядку, з врахуванням умов п. 11.1 договору (в редакції додаткової угоди №1 від 22.06.2020) та п. 11.4 договору.

У вересні 2021 року обсяг негативного небалансу відповідача склав 1563,12497 тис. куб. м., у жовтні 2021 року - 1879,84511 тис. куб. м., у листопаді 2021 року - 78,20711 тис. куб. м., а у грудні 2021 року - 112,19118 тис. куб. м.

Згідно з ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним (пункт 18 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Як вже зазначалось, у п. 2.2 договору №1910000201 від 31.12.2019 сторонами обумовлено, що послуги надаються на умовах, визначених у кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до п. 4.1, п. 9.3 договору замовник повинен здійснити оплату вартості добових небалансів у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦК України).

Частиною 1 статті 253 ЦК України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

При цьому, прийменник "до" з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (Постанови Верховного Суду від 08.10.2018 у справі №927/490/18, від 25.04.2018 у справі № 803/350/17 та у справі № 815/4720/16, від 13.06.2018 у справі № 815/1298/17, від 14.08.2018 у справі № 803/1387/17, від 28.08.2018 у справі № 814/4170/15).

У пункті 4 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС передбачено, що оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

Судом встановлено, що рахунки № 09-2021-1910000201 від 30.09.2021 на суму 52286163,83 грн, № 10-2021-1910000201 від 31.10.2021на суму 77650858,18 грн, № 11-2021-1910000201 від 30.11.2021 на суму 2605014,12 грн, № 12-2021-1910000201 від 31.12.2021 на суму 3356241,57 грн на оплату за добові небаланси позивачем, за допомогою інформаційної платформи, були надіслані відповідачу 12.10.2021, 12.11.2021, 13.12.2021 та 13.01.2022 (реєстр відправлених файлів з інформаційної платформи позивача на адресу відповідача міститься в матеріалах справи).

Умови укладеного договору не містять обов`язку позивача щодо надіслання таких рахунків відповідачу засобами поштового зв`язку.

Актами наданих послуг за газові місяці вересень - грудень 2021 року підтверджуються погоджені обома сторонами отримані відповідачем послуги перевищення замовленої (договірної) потужності у обсягах, наведених позивачем у актах врегулювання щодобових небалансів за вказаний період.

Вказана у актах врегулювання щодобових небалансів та рахунках на їх оплату вартість за добові негативні небаланси самим же відповідачем відображена у поданих ним до НКРЕКП звітах (форми 8в) про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за вересень - грудень 2021 року.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У ч.1 ст. 598 ЦК України зазначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Нормами ст. 599 ЦК України, ст. 202 ГК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

У справі не міститься доказів виникнення між сторонами розбіжностей щодо вартості добових небалансів. А тому згідно п. 9.6 договору вартість негативних добових небалансів визначена за даними оператора/позивача.

За час підготовчого провадження у справі №921/460/22 відповідачем не подано доказів на спростування як факту існування у нього негативних щодобових небалансів, так і доказів на спростування їх вартості.

Більше того, з матеріалів справи убачається, що відповідачем частково сплачено вартість негативних небалансів на суму 3760000 грн.

Доказів на підтвердження проведення повної оплати вартості негативних щодобових небалансів за вказаний у позові період як в строк, обумовлений у п. 4.1, п. 9.3 договору, так і станом на час розгляду справи в суді, відповідачем не представлено.

Відповідно до змісту п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У ч.4 ст. 13 ГПК України зазначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Стосується це і дій щодо подання доказів на підтвердження своїх заперечень відповідачем у справі.

За таких обставин, вимоги про примусове стягнення боргу в сумі 132138277,70 грн за щодобові негативні небаланси підлягають задоволенню як обґрунтовані.

Щодо стягнення нарахованих сум пені, 3% річних та інфляційних нарахувань.

У зв`язку з порушенням виконання грошового зобов`язання, позивач просить стягнути з відповідача: передбачену п. 13.5 договору пеню в сумі 12721280,04 грн. Також, в порядку ст. 625 ЦК України, позивачем заявлено до стягнення 3203896 грн - 3% річних та 25626976,88 грн - інфляційних нарахувань.

Згідно з ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором (ст. 611 ЦК України).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як вже зазначалось, згідно п. 13.5 договору у разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України, виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.

Частиною 1 статті 230 ГК України вказано, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Разом з цим, відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання (ч. 1 ст. 549). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549).

Закон України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" № 543/96-ВР від 22.11.1996, регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань. Статтею 1 даного Закону передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. А згідно статті 3 вказаного Закону розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Частиною 2 статті 343 ГК України визначено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України вказано, що нарахування такої штрафної санкції, як пеня, за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Судом проведено перерахунок заявлених до стягнення сум 3% річних, інфляційних нарахувань, пені. Згідно проведеного перерахунку, в межах визначених позивачем періодів, сум на які здійснювалось нарахування, враховуючи, що прострочення оплати рахунку за жовтень 2021 року виникло 20.11.2021 та з урахуванням приписів ч.6 ст. 232 ГК України встановлено, що правомірними є нарахування 12593634,80 грн - пені, 3203896 грн - 3% річних, 25452557,22 грн - інфляційних нарахувань. А позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" підлягають до часткового задоволення, шляхом стягнення з Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" 132138277,70 грн - основного боргу, 12593634,80 грн - пені, 3203896 грн - 3% річних, 25452557,22 грн - інфляційних нарахувань.

Позовні вимоги в частині стягнення 127645,24 грн - пені, 174419,66 грн - інфляційних нарахувань не підлягають до задоволення, як необґрунтовані.

Щодо наведеного у відзиві клопотання про зменшення пені до 10% від заявленої суми, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення (частина третя статті 551 ЦК України).

При цьому, ні у зазначеній нормі, ні в чинному законодавстві України не міститься перелік виняткових випадків (обставин, які мають істотне значення), за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку, тому вирішення цього питання покладається безпосередньо на суд, який розглядає відповідне питання з урахуванням всіх конкретних обставин справи в їх сукупності.

Зменшення суми пені є правом суду, яке може бути реалізовано ним у кожному конкретному випадку за наслідками оцінки обставин справи, наведених учасниками справи обґрунтувань і дослідження доказів.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен оцінити: чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов`язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.

Тлумачення вказаних норм свідчить, що закон не передбачає вимог щодо обов`язкової наявності одночасно двох умов, а тому достатнім для зменшення неустойки може бути наявність лише однієї з них. Таку правову позицію викладено у низці постанов Верховного Суду, зокрема, від 15.02.2018 у справі №467/1346/15-ц, від 04.04.2018 у справі №367/7401/14-ц та від 26.09.2018 у справі №752/15421/17. Обидва кодекси містять норми, які дають право суду зменшити розмір обрахованих за договором штрафних санкцій, але ГК України вказує на неспівмірність розміру пені з розміром збитків кредитора, як на обов`язкову умову, за наявності якої таке зменшення є можливим, тоді як ЦК виходить з того, що підставою зменшення можуть бути й інші обставини, які мають істотне значення (п.28 постанови Верховного Суду від 14.07.2021 у справі №916/878/20).

При цьому, обов`язок доведення наявності підстав для зменшення пені покладений саме на відповідача.

Отже, питання про зменшення розміру неустойки вирішується судом на підставі аналізу конкретної ситуації, тобто сукупності з`ясованих ним обставин, що свідчать про наявність підстав для вчинення зазначеної дії та поданих боржником доказів. Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 26.07.2018 у справі № 924/1089/17, від 14.08.2018 у справі №903/827/17, від 30.08.2018 у справі №925/1587/17.

Згідно ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У будь якому випадку, наявність підстав для зменшення розміру штрафних санкцій повинна документально підтверджуватися, зокрема якщо заявником відповідне клопотання обґрунтовується тими чи іншими обставинами.

В якості доказів на обґрунтування підстав для зменшення пені, відповідачем до відзиву долучено:

- баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2022 ПрАТ «Тернопільміськгаз»;

- звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І півріччя 2022 року ПрАТ «Тернопільміськгаз»;

- постанову від 21.07.2020 ЗВП №62633473 (ВП №60363396, №62633348) приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова І.М. про арешт коштів боржника при примусовому виконанні наказів, виданих Господарським судом Тернопільської області 06.07.2017 у справі №921/43/17-г/5 на загальну суму заборгованості 64092998,40 грн та 16.07.2020 у справі №921/694/19 на загальну суму заборгованості 154768454,07 грн;

- постанову від 15.08.2022 ВП №69639072 про арешт коштів боржника при примусовому виконанні наказів Господарського суду Тернопільської області від 06.07.2017 у справі №921/43/17-г/5 на загальну суму заборгованості 64092998,40 грн, від 16.07.2020 у справі №921/694/19 на загальну суму заборгованості 154768454,07 грн, від 01.12.2020 у справі №921/357/20 на загальну суму заборгованості 167002359,56 грн, від 12.05.2016 у справі №921/1150/15-г/3 на загальну суму заборгованості 6265540,27 грн, від 19.05.2016 у справі №921/1191/15-г/7 на загальну суму заборгованості 663990,56 грн, від 22.06.2021 у справі №921/16/21 на загальну суму заборгованості 1370612,01 грн, від 21.05.2021 у справі №921/43/17-г/5 на загальну суму 2102 грн, від 11.08.2022 у справі №921/544/21 на загальну суму 358654330,30 грн.

Проаналізувавши обставини справи, надані відповідачем обґрунтування та докази в підтвердження клопотання про зменшення штрафних санкцій до 10% від заявленої суми, суд дійшов до висновку, що відповідачем не доведено належними доказами наявність виняткових обставин, з якими як підставою для зменшення розміру штрафної санкції, посилається у своєму відзиві відповідач.

Зміст положень ст.551 ЦК України та ст.233 ГК України не зобов`язує кредитора доводити наявність у нього збитків для того, щоб притягнути боржника до відповідальності у вигляді штрафних санкцій.

Чинне законодавство не обмежує позивача у можливості нарахування та відповідно заявлення до стягнення у судовому порядку різних самостійних видів відповідальності за порушення договірних зобов`язань (обумовлених як договором у вигляду пені, так і законом у вигляді 3% річних та інфляційних нарахувань).

Заявлені до стягнення суми 3% річних, інфляційних нарахувань, пені не є надмірно великими у порівнянні з сумою основного боргу відповідача. Відповідачем не наведено та не доведено здійснення ним всіх можливих заходів щодо належного виконання зобов`язання згідно договору №1910000201 від 31.12.2019.

Дані звіту про фінансові результати відповідача за І півріччя 2022 року спростовують його твердження про збитковість, адже вказують на отримання ним чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - 79762.

Твердження відповідача про анулювання його ліцензії на постачання природного газу не оцінюється судом як підстава для зменшення заявленої до стягнення суми пені.

Також суд не оцінює як однозначний доказ важкого фінансового становища відповідача винесені приватним виконавцем постанови 21.07.2020 та згодом від 15.08.2022 про арешт коштів боржника.

У суду відсутня інформація щодо ходу зведеного виконавчого провадження після 21.07.2020. Однак, попри накладення 21.07.2020 арешту на грошові кошти відповідача в межах примусового виконання наказів №921/43/17-г/5, №921/694/19 на загальну суму 218861452,47 грн, ПрАТ «Тернопільміськгаз» здійснювались часткові оплати за щодобові негативні небаланси на загальну суму 3760000 грн.

Зазначені у постанові від 21.07.2020 виконавчі документи, в межах примусового виконання яких накладено арешт на грошові кошти відповідача, включено також до переліку виконавчих документів, в межах примусового виконання яких накладено арешт на грошові кошти відповідача згідно постанови від 15.08.2022.

За даними програми «Діловодство спеціалізованого суду» та офіційного сайту Єдиний державний реєстр судових рішень Господарським судом Тернопільської області, в межах справи №921/1150/15-г/3, розглянуто скаргу №441 від 03.11.2022 (вх. №7279 від 03.11.2022) Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз", у якій останній просив суд:

- визнати бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича в частині не винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій незаконною;

- скасувати постанову про арешт коштів боржника від 31.08.2020 у виконавчому провадженні №62919377, винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Щербаковим І.М. у зведеному виконавчому провадженні №62633473;

- скасувати постанову про арешт коштів боржника від 15.08.2022 у виконавчому провадженні №69639072, винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Щербаковим І.М. у зведеному виконавчому провадженні №62633473;

- скасувати постанову про арешт коштів боржника від 19.10.2022 у виконавчому провадженні №70113551, винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Щербаковим І.М. у зведеному виконавчому провадженні №62633473;

- зобов`язати приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича припинити чинність арештів коштів боржника у виконавчих провадженнях №62919377, №69639072, №70113551, які входять у зведене виконавче провадження №62633473.

Не надаючи оцінки змісту ухваленого за результатами розгляду скарги у справі №921/1150/15-г/3 судовому рішенню, яке, станом на 16.02.2023, є предметом перегляду судом апеляційної інстанції, суд у справі №921/460/22 все ж таки зазначає, що ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 21.11.2022: частково задоволено скаргу №441 від 03.11.2022 (вх. №7279 від 03.11.2022) Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" на бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича у виконавчих провадженнях №62919377, №69639072, №70113551, які входять у зведене виконавче провадження №62633473 у справі №921/1150/15-г/3; визнано незаконною бездіяльність приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича в частині не винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №70113551; скасовано постанову про арешт коштів боржника від 15.08.2022 у виконавчому провадженні №69639072 винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича у зведеному виконавчому провадженні №62633473; в решті вимог скарги відмовлено.

Таким чином, відповідачем не доведено поважність причин прострочення та невиконання договірних зобов`язань перед позивачем, а також скрутне матеріальне становище та достатніх обґрунтованих підстав для зменшення розміру штрафних санкцій саме до 10% від заявленої суми, оскільки таке зменшення нівелюватиме саме значення пені як відповідальності за порушення грошового зобов`язання, що має на меті захист прав та інтересів кредитора у зв`язку з порушенням його права на своєчасне (відповідно до строків, передбачених договором).

Разом з тим, приймаючи рішення про зменшення неустойки, суд також повинен виходити із того, що одним з завдань неустойки є стимулювання належного виконання договірних зобов`язань, при цьому вона має обов`язковий для учасників правовідносин характер (висновки викладені у постанові ВС у складі КГС № 918/116/19 від 04.02.2020).

Отже, реалізуючи свої дискреційні повноваження, передбачені статтями 551 Цивільного кодексу України та 233 Господарського кодексу України щодо права зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій, суди повинні забезпечити баланс інтересів сторін з урахуванням встановлених обстави справи та не допускати фактичного звільнення від їх сплати без належних правових підстав. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.09.2020 у справі №915/2095/19, від 26.05.2020 у справі № 918/289/19, від 19.02.2020 у справі №910/1199/19, від 04.02.2020 у справі №918/116/19.

Загальними засадами цивільного законодавства згідно зі статтею 3 Цивільного кодексу України є не тільки судовий захист цивільного права та інтересу; свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, а й справедливість, добросовісність та розумність.

Господарський суд об`єктивно повинен комплексно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов`язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання) тощо.

Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, беручи до уваги прострочення оплати щодобових негативних небалансів за спірними правовідносинами, не доведення відповідачем скрутного матеріального становища та поважності причин відповідного прострочення, враховуючи баланс інтересів сторін справи, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про зменшення розміру пені.

Щодо тверджень відповідача про неукладеність додатків №1, №2 до договору, а відтак виконання договору транспортування, без чого не могло виникнути самого балансування, суд зазначає наступне.

Щодо посилання відповідача на відсутність укладених додатків 1 та 2 до договору від 31.12.2019 зазначене не свідчить про неукладеність договору, оскільки відповідно до п. 2.3. та 2.7 договору, укладення цих додатків для надання послуг врегулювання добового небалансу не є обов`язковим, якщо відбувається замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби, зазначений договір відповідає Типовому договору, що затверджений постановою НКРЕКП № 2497 від 30.09.2015 в редакції чинній на момент укладення договору. У даній справі позивач здійснював щодобове регулювання небалансів відповідача саме в межах доступу до потужності на період однієї газової доби. Окрім того, позивач та відповідач постійно виконували умови договору протягом спірного періоду.

Доводи відповідача про те, що врегулювання добового небалансу здійснюється лише за існування реальної загрози цілісності газотранспортної системи, не беруться судом до уваги, оскільки достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування негативного небалансу, який доводиться алокаціями, складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником/відповідачем; оформлення і надсилання оператором ГТС замовнику одностороннього акта врегулювання добових небалансів та рахунку на оплату; відсутність доказів самостійного врегулювання небалансу відповідачем. Відтак, оскільки оператор ГТС на підставі інформації, яка була надана самим відповідачем, встановив наявність негативного добового небалансу, оператор ГТС оформив і направив відповідачу акт врегулювання щодобових небалансів та рахунок на оплату, у відповідача обов`язок з оплати послуг з врегулювання добового небалансу.

Відповідачем помилково зазначено, що позивачем не надано доказів здійснення алокації, а інші докази, які надані оператором ГТС, не є доказами виникнення негативних щодобових небалансів та обов`язку відповідача з оплати таких небалансів, оскільки вони складенні оператором ГТС в односторонньому порядку та не містять розрахунків, оскільки відповідач самостійно надає оператору ГТС інформацію щодо обсягів відібраного/поданого газу з/до газотранспортної системи, на підставі якої оператор ГТС здійснює процедуру алокації та визначає існування щодобового негативного небалансу у відповідача. Оператор ГТС встановив існування негативного щодобового небалансу за результатами співставлення алокацій, на підставі інформації, яка була надана відповідачем щодо остаточних алокацій подач/відборів останнім природного газу до/з газотранспортної системи у вересні - грудні 2021 року. На підставі цієї інформації позивач здійснив розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.

У даній справі укладений між позивачем (як оператором) та ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (як виконавцем) договір №2101000095 від 19.01.2021, оформлені на його виконання акти та інші докази реалізації сторонами його умов є беззаперечними, належними доказами вчинення позивачем балансуючих дій, хоч і за відсутності додатків №1, №2 до договору №1910000201 від 31.12.2019.

Подібний правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 25.08.2022 у справі №914/2351/19.

Щодо інших аргументів відповідача, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників даної справи позиція суду ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006), в якому зазначено, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Також у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58) зазначено, що національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін. Призначення обґрунтованого рішення, зокрема полягає у тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява №49684/99, п.30, від 27 вересня 2001 року). На важливість дотримання судами вимоги щодо мотивованості (обґрунтованості) рішень йдеться також у ряді інших рішень ЄСПЛ (наприклад, «Богатова проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України» та ін.).

У даній справі судом надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному розумінні, а зроблені в процесі розгляду даного господарського спору заяви не спростовують обставин, встановлених на підставі наявних у справі доказів.

Щодо поданого відповідачем клопотання про закриття провадження у справі на підставі ч.1 ст. 231 ГПК України, суд зазначає наступне.

29.08.2021 набув чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" № 1639-IX від 14.07.2021 (надалі - Закон № 1639-IX від 14.07.2021).

У ст. 2 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 вказано, що дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов`язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб`єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру.

Згідно ст. 1 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 процедура врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 учасники процедури врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) - постачальники природного газу, оператори газорозподільних систем та оператор газосховищ, включені до Реєстру, а також особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, особа, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", розпорядники коштів державного бюджету, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Отже, ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" вказаним Законом № 1639-IX від 14.07.2021 визначено учасником процедури врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) без вимоги включення до відповідного Реєстру, в той час коли для операторів газорозподільних систем та операторів газосховищ, зазначено вимогу - включення до Реєстру.

Для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Рішення про включення або про відмову у включенні до Реєстру приймається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті (ч. 1, ч. 2 ст. 3 Закону № 1639-IX від 14.07.2021).

Постановою №1286 від 11.10.2022 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу.

У ст. 6 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 передбачено, що на заборгованість за договорами купівлі-продажу/постачання природного газу, укладеними з акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", та договорами про надання послуг з транспортування природного газу, яка підлягає врегулюванню відповідно до статті 1 цього Закону, погашену до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону, а також на заборгованість, реструктуризовану відповідно до статті 5 цього Закону, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються.

Неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість підприємств, включених до Реєстру, за договорами купівлі-продажу/постачання природного газу, укладеними з акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", та договорами про надання послуг з транспортування природного газу, у тому числі підтверджені судовими рішеннями, які набрали законної сили, що обліковуються учасниками процедури врегулювання заборгованості та не сплачені станом на дату включення до Реєстру, підлягають списанню:

за умови погашення основного боргу до 31 грудня 2022 року, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону;

за умови повного виконання належним чином підприємством-дебітором укладеного договору про реструктуризацію заборгованості.

Відповідно до абз. 8 ч.1 ст.1 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 заборгованість операторів газорозподільних систем,у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами з транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості та грошових зобов`язань, що визначені статтею 1 цього Закону, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету для врегулювання, зокрема:

- обсягів перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої операторами газорозподільних систем до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), з урахуванням отриманих компенсацій витрат, збільшених на суму податку на додану вартість за ставкою, яка діяла у відповідних періодах надання послуг з розподілу природного газу, включену у вартість послуги для кінцевого споживача, які виникли за період надання послуг з 1 січня 2020 року по 31 жовтня 2021 року, - в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, а також за договорами постачання/купівлі-продажу природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі для забезпечення фізичного балансування газорозподільної системи та власної господарської діяльності, укладеними з товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (абз.6 ч.1 ст.4 Закону № 1639-IX від 14.07.2021);

- обсягів перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої операторами газорозподільних систем до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), з урахуванням отриманих компенсацій витрат, збільшених на суму податку на додану вартість за ставкою, яка діяла у відповідних періодах надання послуг з розподілу природного газу, включену у вартість послуги для кінцевого споживача, що утворилися за період з 1 листопада 2021 року по 28 лютого 2022 року, - в цілях погашення заборгованості операторів газорозподільних систем за договорами постачання/купівлі-продажу природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі для забезпечення фізичного балансування газорозподільної системи та власної господарської діяльності, укладеними з товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", а також за договорами транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року. У разі якщо різниця між фактичною вартістю послуг з розподілу природного газу та тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (у тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики), буде перевищувати загальну суму заборгованості оператора газорозподільної системи перед кредиторами, зазначеними в абзацах сьомому - дев`ятому, одинадцятому статті 1 цього Закону, така різниця не підлягає компенсації у тарифі на розподіл природного газу та з інших джерел (абз. 7 ч.1 ст. 4 Закону № 1639-IX від 14.07.2021).

У ч.1 ст. 5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 зазначено, що реструктуризації на умовах, визначених цим Законом, підлягає:

1) заборгованість постачальників природного газу, у тому числі реструктуризована, та операторів газорозподільних систем понад обсяги, врегульовані із застосуванням механізмів, визначених статтею 4 цього Закону:

за укладеними з акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договорами купівлі-продажу природного газу для постачання побутовим споживачам (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), використаного станом на розрахункову дату, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили;

за природний газ, переданий НАК "Нафтогаз України" операторам газорозподільних систем за договорами купівлі-продажу природного газу для виробничо-технологічних потреб станом на розрахункову дату, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили;

за послуги, надані операторам газорозподільних систем та постачальникам природного газу за договорами транспортування природного газу, перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили;

за послуги, надані операторам газорозподільних систем та постачальникам за договорами транспортування природного газу, перед особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили;

2) заборгованість особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, перед НАК "Нафтогаз України".

Згідно ч.2 ст. 5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 реструктуризація заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, здійснюється після проведення розрахунків, передбачених статтею 4 цього Закону, шляхом розстрочення на три календарних місяці рівними частинами з першого числа місяця укладення договору без відстрочення погашення заборгованості та з можливістю дострокового погашення.

Типовий договір про реструктуризацію заборгованості з оплати природного газу та послуги з його транспортування затверджується Кабінетом Міністрів України (ч.6 ст.5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021).

У ч.7 ст.5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021 вказано, що кожна із сторін зобов`язана укласти договір про реструктуризацію заборгованості у строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня його отримання, якщо сума за таким договором підтверджена актами звіряння між учасниками процедури врегулювання заборгованості.

Як вбачається із матеріалів справи, ПрАТ "Тернопільміськгаз"/відповідачем в ході розгляду справи не надано доказів ані проведення взаєморозрахунків, ані укладення договору про реструктуризацію, як це встановлено ст. ст. 4, 5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021.

Дану обставину підтверджено представником відповідача в судовому засіданні 16.02.2023.

З огляду на наведене, суд вважає безпідставними твердження відповідача про те, що заборгованість, яка є предметом розгляду даної справи врегульована Законом № 1639-IX від 14.07.2021. А також про те, що провадження у справі підлягає закриттю за п.2 ч.1 ст. 231 ГПК України.

З урахуванням того, що: станом на 16.02.2023 між сторонами існує спір щодо виконання договору №1910000201 від 31.12.2019; стягувана сума у справі №921/460/22 не верифікована відповідно до Закону № 1639-IX від 14.07.2021, а існування обов`язку з її сплати не припинилось (та згідно з наведеними вище окремими положеннями ст. ст. 4, 5 Закону № 1639-IX від 14.07.2021), у суду відсутні підстави для закриття провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст. 231 ГПК України.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12,13, 20, 50, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

1. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" (46008, м. Тернопіль, вул. Митрополита Шептицького, 20, ідентифікаційний код 21155959) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44, ідентифікаційний код 42795490) 132138277 (сто тридцять два мільйони сто тридцять вісім тисяч двісті сімдесят сім) грн 70 коп. - боргу, 3203896 (три мільйони двісті три тисячі вісімсот дев`яносто шість) грн - 3% річних, 25452557 (двадцять п`ять мільйонів чотириста п`ятдесят дві тисячі п`ятсот п`ятдесят сім) грн 22 коп. - інфляційних нарахувань, 12593634 (дванадцять мільйонів п`ятсот дев`яносто три тисячі шістсот тридцять чотири) грн 80 коп. - пені, 866839 (вісімсот шістдесят шість тисяч вісімсот тридцять дев`ять) грн 85 коп. - судового збору в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

2. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256,257 ГПК України.

Повне рішення складено 23 лютого 2023 року.

Суддя І.П. Шумський