Рішення № 109168128, 23.02.2023, Корабельний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
23.02.2023
Номер справи
488/2141/22
Номер документу
109168128
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА

Справа № 488/2141/22

Провадження № 2/488/696/23 р.

РІШЕННЯ

Іменем України

23.02.2023 року м. Миколаїв

Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Селіщевої Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся в суд до відповідача - ОСОБА_1 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив наступне.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту як отримувач державної допомоги одиноким матерям та їй було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року в сумі 4054 грн. 00 коп. щомісяця.

В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала заробітну плату, яку вона отримала від ДП «Нарп» у розмірі 43983 грн. 40 коп., за період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, а саме за період з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року.

Рішенням управління від 17.04.2019 року було зроблено перерахунок допомоги, з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги з урахуванням вищезазначених доходів.

Відповідно до постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом, Кабінет Міністрів України постановив, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом (далі - карантин) 1) строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей і т.д., яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Пунктом 2 Постанови установлено, що орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 25.11.2019 року ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.11.2019 року по 30.11.2019 року в сумі 4236 грн. 00 коп., з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року в сумі 4436 грн.00 коп. щомісяця.

Згідно до пп. 1 п.1 постанови КМУ № 264 від 08.04.2020 року з 01.05.2020 по 31.07.2020 року продовжено виплату допомоги на дітей одиноким матерям у раніше призначених розмірах в сумі 4436 грн.00 коп.

Відповідно до п.2 постанови КМУ від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк виплати у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесені до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.

Якщо за результатами проведеного перерахунку: виявляється, що особа не підтверджує право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім`ї;

- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Якщо отримувач допомоги протягом одного місяця з дати скасування карантину не подав заяви та необхідних документів, що не дає змоги провести перерахунок допомоги, органи соціального захисту населення вживають заходів, передбачених абзацами п`ятим - сьомим цього пункту.

Відповідач надала недостовірну інформацію про свої доходи та враховуючи п.2 Постанови КМУ від 08.04.2020 року № 264, в результаті якого було виявлено, що ОСОБА_1 не підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020 року, виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року в сумі 20270 грн. 00 коп., з 01.07.2021 року по 31.07.2020 року в сумі 4436 грн. 00 коп. Загальна сума заборгованості складає 24706 грн. 00 коп.

ОСОБА_1 було повідомлено про переплату з зазначенням періодів за які виникла переплата державних коштів, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог.

Кошти частково було повернуто, за станом на 26.07.2022 року залишок заборгованості складає 9706 грн.00 коп., за період з 01.12.2018 року по 30.04.2019 року в сумі 5270 грн. 00 коп., з 01.07.2021 року по 31.07.2020 року в сумі 4436 грн. 00 коп. які на рахунок Департаменту не надходили.

За змістом ч.2, п.4 ч.6 ст.19, п.1 ч.1 ст.274 ЦПК України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без виклику сторін малозначні справи.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі (ч.1 ст.279 ЦПК України).

Відповідно ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Вказана вимога ЦПК України роз`яснена судом учасникам справи в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У зв`язку з наведеним вище, суд ухвалив розглядати справу в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання (ч.13 ст.7 ЦПК України).

Ухвалою судді Корабельного районного суду м. Миколаєва від 28.12.2022 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін. На підставі даної ухвали відповідачу було надано строк для подачі відзиву або інших клопотань пов`язаних із розглядом даної позовної заяви.

Відповідачем не було надіслано до суду будь-яких клопотань. Перешкод для здійснення розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження та вирішення справи і ухвалення судового рішення за наявними матеріалами судом не встановлено.

За вказаних обставин фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу суд не здійснює, що відповідає ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд дослідивши письмові докази по справі знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 року за N 2811 (далі - Закон N 2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

В силу вимог ст. 1 даного Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

У відповідності до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

У відповідності до п. 49 Порядку - особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п.2 постанови КМУ від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» було встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк виплати у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, а також особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року, але з урахуванням змін, які були внесені до порядку призначення та визначення права на отримання допомоги.

Якщо за результатами проведеного перерахунку: виявляється, що особа не підтверджує право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім`ї;

- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Якщо отримувач допомоги протягом одного місяця з дати скасування карантину не подав заяви та необхідних документів, що не дає змоги провести перерахунок допомоги, органи соціального захисту населення вживають заходів, передбачених абзацами п`ятим - сьомим цього пункту.

Дослідивши та надавши належну оцінку доказам, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 у період отримання державної допомоги, який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, не задекларувала заробітну плату, яку вона отримала від ДП «Нарп» у розмірі 43983 грн. 40 коп.

У зв`язку з тим, що відповідач надала недостовірну інформацію про свої доходи та враховуючи п.2 Постанови КМУ від 08.04.2020 року № 264, в результаті якого було виявлено, що відповідачем не підтверджено право на отримання допомоги з 01.07.2020 року, виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача стягуються судові витрати.

Ухвалюючи рішення у даній справі суд враховує, що, відповідно до ст.64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Отже, право на судовий захист, встановлене ст.55 Конституції України, не може обмежуватись навіть за умови оголошення надзвичайної ситуації та карантину.

Керуючись ст.ст. 12,13, 76-83, 141, 258-259, 263-265, 272, 273, 274-279 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради коштів державної соціальної допомоги одинокої матері у розмірі 9 706,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у сумі 2 481,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.

Відповідач: ОСОБА_1 , паспорт № НОМЕР_2 , ІНН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Суддя Л.І. Селіщева