Рішення № 10915797, 17.08.2010, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
41/133
Номер документу
10915797
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

17.08.10 р.                     Справа № 41/133                               

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.          

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дебальцевської міської ради, м. Дебальцеве

до відповідача: Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м. Донецьк

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку позивача: Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк

про стягнення 12368,36 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу

При участі представників:

від позивача: Марченко І.І. – довіреність від 01.06.2010 року № 02.01/13-256

від відповідача: Чистякова О.В. – довіреність від 18.12.2009 року № 03-31

від третьої особи: Руденко А.О. – довіреність від 11.01.2010 №02-4051

в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. – посвідчення № 2644

СУТЬ СПОРУ:

Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Дебальцевської міської ради до Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, м.Донецьк про стягнення 12368,36 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу.

Ухвалою суду від 06 липня 2010р. залучено до участі в справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку позивача Державну екологічну інспекцію в Донецькій області.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України на території м. Дебальцеве встановлено, що Дебальцевським ВУКВГ, яке є структурним підрозділом відповідача недодержується вимоги Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Перевіркою встановлено, що в період часу з 29.01.20009 року по 31.12.2009 року Дебальцевським ВУКВГ КП „Компанія „Вода Донбасу”, в порушення вимог ст.ст. 13, 33 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, допущено наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у відсутності відповідного дозволу на їх викид.

Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунків розмірів збитків, виконаних фахівцями Горлівської регіональної державної екологічної інспекції відповідно до „Методики розрахунків розміру збитків, заподіяних в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №639 від 10.12.2008 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2009 за №48/16064, розмір заподіяного збитку державі склав – 12368,36 грн.

Прокурором надано суду клопотання, відповідно до якого уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Дебальцевської міської ради 12368,36 грн.

Позивачем позовні вимоги прокурора підтримано.

Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву та поясненням по справі, проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що в матеріалах справи відсутні докази, у розумінні ч.2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, що підтверджують вину відповідача у заподіянні збитків, в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того відповідач вважає, що прокурором подана позов в інтересах не тієї особи, яка має право вимоги - Дебальцевська міська рада – неналежний позивач, бо згідно з п. 3 ч. 1 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положенням про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №548 від 19.12.2006р. спеціально уповноваженим органом здійснювати відповідні функції є Державна екологічна інспекція в Донецькій області.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, надано суду Акт - 23 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем від 29.01-2.02.2009 року.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

В період з 29.01.2009 року по 02.02.2009 року державними інспекторами з ОНПС відділу ОМЕК по ГР проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на Дебальцевському ВУВКГ КП „Компанія „Вода Донбасу”, результати якої оформлені Актом - 23 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01-2.02.2009 року

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано: на момент перевірки дозвіл на викид забруднюючих речовин відсутній; протягом 2006-2008р. контроль нормативів граничнодопустимих викидів по підприємству не проводився; згідно вимог до дозволу на викид по підприємству не виконаний захід щодо встановлення пилогазоочисного циклона ЦН-15 на котельній промплощадки очисних споруджень; контроль рівня забруднюючих речовин у відпрацьованих газах автомобілів не здійснювався, що є порушенням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

На підставі наведеного акту перевірки державними інспекторами з ОНПС відділу ОМЕК по ГР відповідачу видано припис №23 від 7 лютого 2009р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Спеціалістами Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області виконано відбір проб викидів стаціонарним ДВ №1 Дебальцевського ВУВКГ. В протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №2 від 09.02.2009 р. та Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01-02.02.2009р. №23 зафіксовано факт наднормативного (при відсутності дозволу) викиду забруднюючих речовин (ЗР: азоту оксиди, вуглецю оксид, сірки діоксид, речовин у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом) в атмосферне повітря стаціонарним ДВ №1 Дебальцевському ВУВКГ. Середнє (із серії відібраних проб) значення масової концентрації NO2 склало 11,121 мг/м3 – розраховане як середнє арифметичне; СО - 992,227 мг/м3; SO2 – 243,321 мг/м3; пилу – 43,883 мг/м3 відповідно (об’ємна витрата газопилового потоку від ДВ №1, зведена до нормальних умов, складає 0, 20 м3/с).

Головним спеціалістом Відділу ОМЕК по ГР - держінспектором з ОНПС на підставі Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженою Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від №2 від 29.01.2009р. (з додатками), протоколу вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №2 від 09.02.2009 р., акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01-02.02.2009р. №23, довідки Дебальцевського ВУВКГ про тривалість роботи джерела викиду №1 за період з 29.01.2009р. по 31.12.2009р. (включно) №25 від 02.03.2010р. було здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних (при відсутності дозволу) викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелом викиду №1 (труба, що відводить викиди від котельні, що розташована на майданчику очисних споруд) Дебальцевського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” протягом періоду з 29.01.2009 р. по 31.12.2009 р. (включно), згідно якого загальна сума збитку склала 12368,36 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Як вбачається з Акту - 23 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.01-2.02.2009 року на момент перевірки відповідач не мав дозвілу на викиди забруднюючих речовин.

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.

У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на Дебальцевському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу”, згідно якого загальна сума збитку склала 12368,36 грн.

Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).

Доказів відшкодування збитків в сумі 12368,36 грн., заявлених прокурором до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83001, м.Донецьк, вул. Артема, 85, ЭДРПОУ 35581061, р/р 26000301573540 філія відділення ПІБ в м. Добропілля, МФО 334118) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Дебальцевської міської ради 12368,36 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу.

Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83001, м.Донецьк, вул. Артема, 85, ЭДРПОУ 35581061, р/р 26000301573540 філія відділення ПІБ в м. Добропілля, МФО 334118) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 123,68 грн.

Стягнути з Комунального підприємства „Компанія „Вода Донбасу” (83001, м.Донецьк, вул. Артема, 85, ЭДРПОУ 35581061, р/р 26000301573540 філія відділення ПІБ в м. Добропілля, МФО 334118) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236 грн.

          

Суддя Гончаров С.А.