Єдиний державний реєстр судових рішень К/С № К-16555/06
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.2007 р. м. Київ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого суддіПилипчук Н.Г.
суддів Конюшка К.В.
Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Степашка О.І.
при секретарі: Ільченко О.М.
за участю представників
Генеральної прокуратури: Атаєвої Д.К.
позивача: Строєвої О.Є., Сергєєва С.О., Бородавки К.П.
третьої особи-1: Власова Ю.М.
третьої особи-2: Довгань Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційні скарги Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області та заступника прокурора Харківської області
на постанову Господарського суду Харківської області від 12.12.2005 р.
та ухвалуХарківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006 р.
у справі № АС-52/355-05
за позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції
до Дергачівської районної державної адміністрації
треті особи, які не заявляють
самостійних вимог на предмет спору
1. Акціонерне товариство "Страхова компанія "АВАНТЕ";
2. Черкасько-Лозівська сільська рада Дергачівського району Харківської області
про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Харківської області від 12.12.2005 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006 р., у задоволенні позову відмовлено.
Дергачівська МДПІ та заступник прокурора Харківської області подали касаційні скарги, якими просять скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Дергачівської МДПІ: визнати протиправними дії Дергачівської районної державної адміністрації та скасувати з моменту перереєстрації п. 1.3, 5.1. положення Статуту АТ "Страхова компанія "Аванте", перереєстрованого у Дергачівській районній державній адміністрації 09.02.2004 р. Посилаються на порушення судами норм матеріального і процесуального права, а саме: п. 14 ст. 58 Господарського кодексу України та ч.1 ст. 104, ст. 159, ч. 3 ст. 163 КАС України, що призвело до ухвалення неправильних рішень. Наголошує на тому, що АТ "Страхова компанія "Аванте" не було здійснено зміни форми власності, на якій засновано даний суб’єкт або організаційної форми господарювання, або найменування суб’єкта господарювання. Вважають, що відповідно до Конституції України та ст. 6 КАС України позивач має право на звернення до суду з даним позовом. Суди надали правову оцінку перереєстрації статуту, здійсненій 14.05.2004 р., а позивач вимагає визнання протиправними дій Дергачівської районної державної адміністрації та скасування п.п. 1.3, 5.1 Статуту , перереєстрованого 09.02.2004 р.
Представники Дергачівської МДПІ та Генеральної прокуратури в судовому засіданні підтримали вимоги касаційних скарг та просили їх задовольнити.
Представники АТ "Страхова компанія "Аванте" та Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району в судовому засіданні заперечили проти доводів касаційної скарги та просили скаргу залишити без задоволення, а судові рішення – без змін, як законні та обґрунтовані.
Дергачівська районна державна адміністрація, належним чином повідомлена про день, час та місце касаційного розгляду справи, свого представника в судове засідання не направила. Надіслала заяву (вх. №16555/06-Д3 від 14.06.2007 р.), якою просить розглянути справу за відсутністю її представника.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, Генеральної прокуратури, третьої особи -1, 2, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що рішенням Черкасько-Лозівської сільської ради Дергачівського району Харківської області від 30.12.2003 р. затверджено договори на придбання акцій акціонерного товариства "Страхова компанія "АВАНТЕ" та визнано Черкасько-Лозівську сільську раду, фінансове управління Черкасько-Лозівської сільської ради, управління комунального майна Черкасько-Лозівської сільської ради держателями 100 відсотків акцій акціонерного товариства "Страхова компанія "Аванте". Зараховано акціонерне товариство "Страхова компанія "Аванте" до комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова.
Відповідно до п. 1.3. Статуту Акціонерного товариства "Страхова компанія "Аванте", перереєстрованого у Дергачівській районній державній адміністрації від 14.05.2004 р. (реєстраційна справа № 26488128ю 0030846), товариство є підприємством комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова Дергачівського району Харківської області.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині визнання неправомірними дій Дергачівської районної державної адміністрації, суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що держадміністрація у відповідності до вимог п. 10 Положення про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 740 від 25.05.1998 р., зобов’язана була внести дані реєстраційної картки до реєстру суб’єктів підприємницької діяльності, оскільки АТ "Страхова компанія "Аванте" були подані всі необхідні документи для перереєстрації, здійснено опублікування про зміни у друкованих засобах інформації, як вимагає ч. 6 ст. 58 Господарського кодексу України. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству покладена на власника або уповноваженого ним органу, які подають документи, а не орган державної реєстрації. Відмова у позові про скасування п.1.3, 5.1 Статуту АТ "Страхова компанія "Аванте" мотивована тим, що підставою для внесення до статуту спірних пунктів 1.3, 1.5 були договори про придбання акцій АТ "Страхова компанія "Аванте" Черкасько-Лозівською сільською радою та рішення цієї ради від 30.12.2003 р. про затвердження цих договорів. Не проведення розрахунку за акції та незаконне, на думку позивача, отримання пільг не може бути підставою для визнання протиправними дій органу державної реєстрації та скасування вказаних пунктів Статуту. Позивачем при поданні позову не зроблено посилань на норми закону у відповідності до яких він має право на подання такого позову.
Суд касаційної інстанції не може визнати законними та обґрунтованими рішення судів попередніх інстанцій, оскільки у справі неповно з’ясовані обставини, не застосовано законодавство, на підставі якого мав бути вирішений даний спір.
Суди залишили поза увагою, що підставою для звернення Дергачівської МДПІ з даним позовом стало те, що позивач, в результаті здійснення Дергачівською районною державною адміністрацією неправомірної, на думку податкової інспекції, перереєстрації 09.02.2004 р. (реєстраційна справа №26488128ю0030846) статуту АТ "Страхова компанія "Аванте", незаконно отримав пільгу з податку на прибуток. Вважає, що установчі документи, а саме п. 1.3 та п. 5.1. статуту, містять положення, що суперечать законодавству, відповідно їх реєстрація 09.02.2004 р. здійснена з порушенням п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 740 "Про порядок державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності". Натомість суди попередніх інстанцій надали правову оцінку перереєстрації статуту АТ "Страхова компанія "Аванте", яка була здійснена відповідачем 14.05.2004р. Визнання неправомірними таких дій відповідача з перереєстрації статуту 14.05.2004 р. не було предметом даного позову.
При наданні оцінки діямДергачівської районної державної адміністрації, які оспорює позивач, не були застосовані норми Положення про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 р. № 740 (чинного на час здійснення спірної перереєстрації), якими передбачено порядок внесення змін (доповнень) до установчих документів.
Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що, у разі внесення до установчих документів змін (доповнень) разом із зміною назви, організаційно-правової форми або форми власності суб’єкта підприємницької діяльності проводиться його перереєстрація у порядку, передбаченому цим Положенням.
Відповідно до п. 2 Положення державна реєстрація суб’єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання суб’єкта, якщо інше не передбачено законом.
Пункт 19 Положення покладає на орган державної реєстрації обов’язок вести облік суб’єктів підприємницької діяльності починаючи з дати державної реєстрації або дати взяття на облік органом державної реєстрації за новим місцезнаходженням відповідно до цього Положення.
Судами не було досліджено, яким органом державної реєстрації була здійснена реєстрація АТ "Страхова компанія "Аванте" і чи повноважна була Дергачівська районна державна адміністрація здійснювати державну реєстрацію змін (доповнень) до установчих документів та здійснювати у зв’язку з цим перереєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 7 Положення установчі документи не повинні містити положень, що суперечать законодавству. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несе власник (власники) або уповноважені ним (ними) органи, які подають документи для державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Однак, суди не звернути увагу на приписи п. 14 ст. 58 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на час здійснення спірної перереєстрації, тобто до внесення змін до цієї статті Законом України від 04.02.2005 р. № 2424-IV), згідно із якими перереєстрація суб’єкта господарювання проводиться у разі зміни форми власності, на якій засновано даний суб’єкт, або організаційної форми господарювання, або найменування суб’єкта господарювання і здійснюється в порядку, встановленому для його реєстрації. Пунктом 11 цієї ж статті передбачено, що порушення встановленого законом порядку створення суб’єкта господарювання або недостовірність чи невідповідність вимогам законодавства документів, що подаються для його реєстрації, є підставою для відмови в державній реєстрації суб’єкта господарювання. Відмова у реєстрації суб’єкта господарювання з інших мотивів не допускається.
Таким чином, положення законодавства, якими передбачено те, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несе власник (власники) або уповноважені ним (ними) органи, які подають документи для державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності, не може бути єдиною підставою для відмови у задоволенні даного позову.
Суди мають надати правову оцінку доводам позивача стосовно того, що установчі документи АТ "Страхова компанія "Аванте" містять положення, що суперечать чинному законодавству, а саме п. 1.3, 5.1 Статуту згідно із якими воно є підприємством комунальної власності територіальної громади села Черкаська Лозова Дергачівського району Харківської області.
Допущені судами попередніх інстанцій вищевказані порушення призвели до неправильного вирішення справи і такі порушення не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, який згідно із ст. 220 КАС України перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. З огляду на викладене, судові рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді справи судам слід врахувати викладене, всебічно і повно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, та належно оцінити докази, і, в залежності від встановлених обставин, вирішити спір у відповідності із нормами законодавства, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ :
Касаційні скарги Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області та заступника прокурора Харківської області задовольнити частково.
Постанову Господарського суду Харківської області від 12.12.2005 р. та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 21.02.2006 р. скасувати, а справу направити на новий розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття обставин, які можуть бути підставою для провадження за винятковими обставинами.
головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
судді К.В. Конюшко
Л.В. Ланченко
О.М. Нечитайло
О.І. Степашко