Рішення № 109112939, 21.02.2023, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2023
Номер справи
620/9098/22
Номер документу
109112939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2023 року м.ЧернігівСправа № 620/9098/22

Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства фірми «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія» до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство фірма «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія» (далі ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі ГУ ДПС у Чернігівській області), Державної податкової служби України (далі ДПС України), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.11.2022 №63939/24555719/2 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Дочірнім підприємством фірмою «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія»;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.10.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Дочірнім підприємством фірмою «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія» в день її подачі.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 23.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачам для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

ГУ ДПС в Чернігівській області подано відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Так судом встановлено, що ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія» здійснює господарську діяльність, що відповідає коду КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля (основний); 45.31 оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.75 оптова торгівля хімічними продуктами, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань.

26.07.2019 між ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія» та ТОВ «Хімрезерв-Харків» був укладений договір поставки № 1.

06.10.2022 ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія» на виконання умов договору, відповідно до видаткової накладної від 06.10.2022 № 74 поставив ТОВ «Хімрезерв-Харків» оливу та анти-замерзаючу рідину, на загальну суму 334900,75 грн, в тому числі ПДВ 55816,79 грн (а.с. 9)

На виконання норм податкового законодавства ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія» за результатами зазначених господарських операцій було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 05.10.2022 (а.с. 11)

Позивачем отримано квитанцію № 9213710626 від 18.10.2022, в якій зазначено, що документ прийнято; відповідно до пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 05.10.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2853, 3403, 3820 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано надати пояснення і копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.12).

Позивачем подано до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Разом з повідомленням позивачем було подано копії документів, що підтверджують здійснення ФП фірма «Автопостач-Маркет» ПрАТ «Чернігівська товарно-сировинна компанія» господарської операції.

За результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення від 01.11.2022 № 7540442/24555719, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.10.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, яким оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі додаткова інформація зазначено: «не надано документи щодо придбання матеріалів, які передано на переробку» (а.с.155).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем подано скаргу на вищезазначене рішення, однак Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних від 22.11.2022 № 63939/24555719/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Вважаючи рішення відповідачавід 22.11.2022 № 63939/24555719/2 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Відповідно до пункту 56.10 статті 56 Податкового кодексу України рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.

У свою чергу, приписами пункту 55.1 статті 55 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

Згідно підпунктів 56.23.1-56.23.4 пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:

- скарга на рішення про відмову у реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

- скарга на рішення про відмову у реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається впорядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- скарга на рішення про відмову у реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;

- якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

Водночас відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас, відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак, обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

З огляду на викладене вище, рішення суб`єкта владних повноважень є таким, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, таке рішення прийняте владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а, по-друге, оспорюване рішення є юридично значимим, тобто таким, що має безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.

Зі змісту вказаного оскаржуваного рішення вбачається, що останнім здійснено розгляд скарги позивача на рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Отже рішення комісії ДПС України, яка розглядає скарги щодо рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН, № 63939/24555719/2 від 22.11.2022 саме по собі не є юридично значимим для позивача, оскільки не має безпосереднього впливу на суб`єктивні права та обов`язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.04.2020 у справі № 360/1050/19.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.10.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Дочірнім підприємством фірмою «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія» в день її подачі, суд зазначає наступне.

Комісією ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення від 01.11.2022 № 7540442/24555719, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.10.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, яким оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У графі додаткова інформація зазначено: «не надано документи щодо придбання матеріалів, які передано на переробку».

Станом на день ухвалення судового рішення, рішення Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області від 01.11.2022 № 7540442/24555719 є чинним, в судовому порядку не осткажувалось, а відтак податкова накладна від 05.10.2022 № 2 не підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат у порядкустатті 139 КАС Українивідсутні. Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Дочірнє підприємство фірми «Автопостач-Маркет» Приватного акціонерного товариства «Чернігівська товарно-сировинна компанія» (Гомельське шосе, буд. 6, с. Рівнопілля, Чернігівський район, Чернігівська область, 15510 , код ЄДРПОУ - 24555719).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ - 43005393).

Суддя В.В. Падій