Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2023 рокуСправа № 951/154/23 Провадження №3/951/138/2023
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Братків І. І.,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , керуючої справами (секретаря) виконавчого комітету Козівської селищної ради, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 1 ст. 212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
14.02.2023 із Управління Служби безпеки України в Тернопільській області до Козівського районного суду Тернопільської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії №7 від 14.02.2023 з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в січні 2023 року ОСОБА_1 було підготовлено проект рішення виконавчого комітету «Про проект Програми здійснення заходів щодо потреб в матеріальних цінностях, які необхідні для повноцінного функціонування четвертого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у 2023-2024 роках» (в якому зазначено відомості щодо фінансування мобілізаційних заходів центру комплектування та соціальної підтримки). Після прийняття вказаного рішення воно було розміщено на офіційному сайті Козівської селищної ради https://kozova-rada.gov.ua.
Разом із тим, ОСОБА_1 , знаючи вимоги законодавства у сфері обігу службової інформації, з власної необережності, в порушення вимог пунктів 8, 9, 43 Інструкції, як виконавець не надала гриф обмеження доступу «Для службового користування» вищевказаному матеріальному носію інформації, у відповідності до вимог «Переліку інформації з обмеженим доступом (конфіденційної, таємної та службової) у Козівській селищній раді», затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 20.01.2023 № 8 (лист Козівської селищної ради щодо оцінки інформації від 08.02.2023 № 01-310/3-09), у зв`язку з чим із службовою інформацією мобілізаційного характеру у сфері оборони викладеної у вказаному документі ознайомились сторонні особи, в т.ч. громадянин ОСОБА_2 , які не мають доступу до відомостей оборонного характеру, що становлять службову інформацію, якій надається гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Крім цього, в порушення вимог пункту 14, 42 Інструкції вищезгаданий документ був підготовлений ОСОБА_1 на не атестованій ПЕОМ (відсутня комплексна система захисту інформації та розпорядчий документ керівника установи) із активним підключенням до глобальної мережі «Інтернет», у зв`язку із чим створено передумови до повторного розголошення вищезгаданої службової інформації..
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 212-5 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибула, подала заяву (вх. № 540/23/Вх від 20.02.2023) про розгляд справи без її участі, свою вину визнала та розкаялася.
В силу ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Отже, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-5 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою і справа може бути розглянута, за умови своєчасного її повідомлення про час та місце слухання справи.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 212-5 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.
Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію, в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших передбачені Типовою інструкцією про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 736 від 19.10.2016.
Відповідно до п. 8, 9 Інструкції документам, що містять службову інформацію, присвоюється гриф «Для службового користування». На документах, що містять службову інформацію з мобілізаційних питань, додатково проставляється відмітка «Літера «М». Питання щодо необхідності присвоєння документу грифа «Для службового користування» вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог частини другої статті 6 та статті 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Друкування і розмноження в установі документів з грифом «Для службового користування» за допомогою електронно-обчислювальної та копіювально-розмножувальної техніки провадиться з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації. У правому верхньому куті першої сторінки документа, що містить службову інформацію, проставляються гриф «Для службового користування» та номер примірника (п. 42, 43 Інструкції).
Відповідно до п. 14 Інструкції використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Суддею встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що в січні 2023 року ОСОБА_1 було підготовлено проект рішення виконавчого комітету «Про проект Програми здійснення заходів щодо потреб в матеріальних цінностях, які необхідні для повноцінного функціонування четвертого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у 2023-2024 роках» (в якому зазначено відомості щодо фінансування мобілізаційних заходів центру комплектування та соціальної підтримки). Після прийняття вказаного рішення воно було розміщено на офіційному сайті Козівської селищної ради https://kozova-rada.gov.ua.
Разом із тим, ОСОБА_1 , знаючи вимоги законодавства у сфері обігу службової інформації, з власної необережності, в порушення вимог пунктів 8, 9, 43 Інструкції, як виконавець не надала гриф обмеження доступу «Для службового користування» вищевказаному матеріальному носію інформації, у відповідності до вимог «Переліку інформації з обмеженим доступом (конфіденційної, таємної та службової) у Козівській селищній раді», затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 20.01.2023 № 8 (лист Козівської селищної ради щодо оцінки інформації від 08.02.2023 № 01-310/3-09), у зв`язку з чим із службовою інформацією мобілізаційного характеру у сфері оборони викладеної у вказаному документі ознайомились сторонні особи, в т.ч. громадянин ОСОБА_2 , які не мають доступу до відомостей оборонного характеру, що становлять службову інформацію, якій надається гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Крім цього, в порушення вимог пункту 14, 42 Інструкції вищезгаданий документ був підготовлений ОСОБА_1 на не атестованій ПЕОМ (відсутня комплексна система захисту інформації та розпорядчий документ керівника установи) із активним підключенням до глобальної мережі «Інтернет», у зв`язку із чим створено передумови до повторного розголошення вищезгаданої службової інформації.
Так, в межах виконання посадових обов`язків ОСОБА_1 здійснює організаційно-підготовчі заходи щодо забезпечення належного рівня функціональної роботи виконавчого комітету Козівської селищної ради, готує питання, що вносяться на розгляд виконавчого комітету, забезпечує своєчасне доведення рішень виконкому до виконавців та населення. У своїй діяльності керується нормативно-правовими актами Президента України, BP України, KM України.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме: даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 7 від 14.02.2023, листом Козівської селищної ради від 08.02.2023 №01-310/3-09, Актом огляду №1 від 26.01.2023 з відповідними фототаблицями, протоколом опитування особи ОСОБА_2 від 25.01.2023, протоколом опитування особи ОСОБА_1 від 08.02.2023, протоколом опитування ОСОБА_4 від 01.02.2023, рішенням виконавчого комітету Козівської селищної ради від 20.01.2023 №8, яким затверджено Порядок забезпечення доступу до публічної інформації в Козівській селищній раді та Перелік відповідальних осіб по забезпеченню доступу до публічної інформації на офіційному веб-сайті Козівської селищної ради відділів та служб Козівської селищної ради, витягом з Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМ України від 19.10.2016 №736, рішенням І сесії VІІІ скликання Козівської селищної ради від 27.11.2020 № 9 Про затвердження керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Козівської селищної ради.
За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-5 КУпАП, а саме: порушення порядку обліку, зберігання і використання документів, що містять службову інформацію у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суддя відповідно до ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому суддя враховує, що посадовими (службовими) особами вважаються особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Таким чином, ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування, що підтверджується рішенням І сесії VІІІ скликання Козівської селищної ради від 27.11.2020 № 9 Про затвердження керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Козівської селищної ради, а тому накладення на неї адміністративного стягнення слід здійснювати з урахуванням цієї обставини.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є посадовою особою, вперше притягується до адміністративної відповідальності, визнала свою вину, за місцем роботи характеризується позитивно, обставини, що обтяжують відповідальність відсутні, а тому приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 212-5 КУпАП для посадових осіб, оскільки це буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб,
Таким чином, із ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути судовий збір у сумі 536 грн 80 коп.
Керуючись ст. 27, 33, 34, 35, 40-1, 212-5, 245, 251-252, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одну тисячу двадцять) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок на рахунок №UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві, код банку отримувача 899998, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) (код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Козівський районний суд Тернопільської області протягом 10 /десяти/ днів з дня її винесення.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідност.308КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя Ірина БРАТКІВ