Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/1569/23
Категорія 14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2023 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Рибалки Ю.В., за участю секретаря судового засідання Наливайко В.В., розглянувши цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Печерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
В С Т А Н О В И В:
13.02.2023 р. заявниця ОСОБА_1 звернулась до Подільського районного суду міста Києва із заявою, в якій просить встановити факт смерті її бабусі - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Алчевськ, Луганської області, що є тимчасово окупованою територією України. Причина смерті - набряк легенів, карзіосклероз атеросклетичний.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла бабуся заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 Україна, Харківська обл, Вовчанський р-н, с. Байрак, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На момент смерті бабуся заявниці знаходилась у АДРЕСА_2 (у доньки) за сімейними обставинами і не змогла виїхати за станом здоров`я.
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується наступними документами, що є доказами по справі:
- «свідоцтвом про смерть ЛНР № НОМЕР_1 від 21.05.2022 року, виданим відділом запису актів цивільного стану Алчевського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки»;
- «медичною довідкою про причину смерті по формі № 106/у № 188 від 19.05.2022 року, виданою у ГУ Алчевська центральна міська багатопрофільна лікарня вул. Леніна 4А, ЛНР».
Факт споріднення, що ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , підтверджується:
- паспорт ОСОБА_2 НОМЕР_2 від 27 грудня 1996р;
- свідоцтво про народження ОСОБА_3 (мати Заявника) НОМЕР_3 ;
- свідоцтво про шлюб НОМЕР_4 від 20.12.1986р що свідчить про зміну прізвища ОСОБА_2 на ОСОБА_2 ;
-паспорт ОСОБА_3 (мати Заявника) НОМЕР_7 від 04.04.2000р;
- свідоцтво про народження ОСОБА_1 НОМЕР_5 ;
- паспорт ОСОБА_1 НОМЕР_8 від 01.12.2016р;
- свідоцтво про шлюб НОМЕР_6 від 15.10.2016р що свідчить про зміну прізвища ОСОБА_1 на ОСОБА_1 .
Отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв`язку з вищенаведеним документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.
Зазначене місце смерті м. Алчевськ, Луганської області є тимчасово окупованою територією України, згідно з Указом Президента України від 7 лютого 2019 року № 32/2019. Таким чином, заявниця не може отримати свідоцтво про смерть матері через відсутність установ ЗАЦС у м. Алчевськ, Луганської області. Оскільки реєстрація смерті громадянки України ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то, вважає, що наявні законні підстави встановити факт смерті у судовому порядку.
Ухвалою суду від 13.02.2023 року відкрито провадження у справі.
В судове засідання заявниця не з`явилась, написала заяву, у якій справу просила слухати за її відсутності, заяву підтримувала в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - органу ДРАЦС, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до роз`яснень, наведених у п. 13 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Згідно п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року, відповідно до ст. 273 ЦПК України, суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану. Тобто факт смерті може бути встановлений в порядку особливого провадження за умови наявності у минулому актового запису.
Згідно з положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, як і будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Абзацом 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», визначено, що діяльність збройних формувань російської федерації та окупаційної адміністрації російської федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Відповідно до висновків Європейського суду з прав людини, зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок необхідно розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Тому, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
У зв`язку з вищенаведеним документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я або судово-медичною установою документ встановленої форми, що підтверджує факт смерті. За відсутності такого документа, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту смерті.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, судом встановлено, що свідоцтво про смерть ОСОБА_2 від 21.05.2022 р., видане незаконним органом«відділом запису актів цивільного стану Алчевського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки», на території, де органи державної та виконавчої влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, є недійсним і не створює правових наслідків, позбавляє заявника, як родича померлого громадянина України, можливості зареєструвати смерть ОСОБА_2 в органах ДРАЦС з видачею свідоцтва про смерть державного зразка, отримати відповідну соціальну допомогу на поховання та реалізувати інші права та обов`язки, пов`язані зі смертю особи.
Вищенаведені обставини дають суду підстави дійти висновку, що громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: місто Алчевськ, Луганської області, причина смерті: набряк легенів, карзіосклероз атеросклетичний.
На підставі вищевикладеного, встановлених у судовому засіданні обставин справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_2 .
На підставі наведеного, керуючись ст. 4-13, 77-84, 259, 260, 264-266, 269, 317, 430 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Печерський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Алчевську, Луганської області, Україна, причина смерті - набряк легенів, карзіосклероз атеросклетичний.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 15.02.2023 р.
Суддя Ю.В.Рибалка