Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/5443/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві кримінальне провадження за клопотанням прокурора третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, -
ВСТАНОВИВ:
прокурор третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання, прокурор обґрунтовує тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000000945 від 28.05.2020 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_14 , ОСОБА_15 - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України та фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 має кваліфікаційне свідоцтво оцінювача від 23.09.2017 МФ №171 видане Фондом державного майна України (свідоцтво про реєстрацію в Державному реєстрі оцінювачів від 11.10.2017) за напрямом оцінки майна «Оцінка об`єктів у матеріальній формі» та спеціалізацією в межах напряму: 1.1 «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок, та майнових прав на них».
Згідно виданого Фондом державного майна України посвідчення про підвищення кваліфікації оцінювача від 22.08.2019 МФ №11395-ПК, ОСОБА_5 підвищено кваліфікацію оцінювача за напрямом оцінки майна «Оцінка об`єктів у матеріальній формі» та спеціалізацією в межах напряму: 1.1 «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у тому числі земельних ділянок, та майнових прав на них».
Відповідно до офіційних даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (usr.minjust.gov.ua) ОСОБА_5 є засновником та директором ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» (ідент. код юридичної особи 36593785), якому Фондом державного майна України видано сертифікат суб`єкта оціночної діяльності №1070/17 від 01.11.2017.
Згідно вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»:
- ч.1 ст.3 «Оцінка майна та майнових прав»: оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно правовими актами, визначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.
- ч.1 ст.4 «Професійна оціночна діяльність»: Професійна оціночна діяльність - діяльність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, як полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.
- ч.3 ст.4 Практична діяльність з оцінки майна може здійснюватися виключно суб`єктами оціночної діяльності, визнаними такими відповідно до ст.5 цього Закону.
- ч.1 ст.5 «Суб`єкти оціночної діяльності»: суб`єктами оціночної діяльності є суб`єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб`єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону.
- ч.1 ст.6 «Оцінювач»: оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.
Таким чином, ОСОБА_5 , маючи кваліфікаційне свідоцтво оцінювача від 23.09.2017 МФ №171 видане Фондом державного майна України та будучи офіційно зареєстрованим засновником та директором суб`єкта оціночної діяльності - ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО», відповідно до ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст.6 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» є оцінювачем і діючим суб`єктом оціночної діяльності, який наділений повноваженнями, правами, обов`язками та несе відповідальність згідно із цим та іншими Законами України.
Рішенням Київської міської ради від 02.12.2010 № 284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади м. Києва» відповідно до додатка № 8 затверджено перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади м. Києва, що розміщені в Святошинському районі, до яких належить жилий будинок загальною площею 11246,3 кв. м. із нежилими приміщеннями площею 1541,6 кв. м. за адресою: м. Київ. вул. Академіка Доброхотова, 11 (п. 176 таблиці до згаданого додатка).
Згідно з п. 176 додатка № 8 «Перелік підприємств, організацій та установ, майно яких віднесено до сфери управління Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації» до розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 10.12.2010 № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві», до сфери управління КП «Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» віднесено жилий будинок загальною площею 11246,3 кв. м., у тому числі з нежилою площею 1541,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до розпорядження Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації від 06.02.2015 № 58 «Про передачу та закріплення житлового і не житлового фонду за комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» на праві господарського відання за цим комунальним підприємством закріплено житловий і нежитловий фонд, зазначений в п. 113 додатка № 1 до згаданого розпорядження, а саме нежилі приміщення у житловому будинку по АДРЕСА_1 , загальною площею 637,2 кв. м.
З`ясовано, що 20.10.2017 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» замовило у приватного суб`єкта господарської діяльності - ФОП ОСОБА_16 технічний паспорт (інвентаризаційна справа 1227) на приміщення громадського призначення, вбудовані в житловий будинок (нежитлове приміщення НОМЕР_1, АДРЕСА_2 , яким встановлено фактичну площу вказаного нежитлового приміщення ? 628,9 кв. м як єдиного та неподільного приміщення.
Водночас 05.02.2018 працівниками Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - Департамент) прийнято рішення про державну реєстрацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (з відкриттям розділу, індексний номер 39505637) права власності територіальної громади м. Києва в особі Київської міської ради під реєстраційним номером 1476937680000 на об`єкт нерухомого майна - нежитлові приміщення з № 1 по № 34 (група приміщень НОМЕР_1) літ. «А», І-поверх; № 1 по № 5 (група приміщень № НОМЕР_2) загальною площею 628,9 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом від 05.02.2018, індексний номер 112783755.
Підставою для зазначеної реєстрації права власності стало рішення Київської міської ради від 02.12.2010 № 284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади м. Києва», лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву від 04.12.2017 № 30-12/12678, лист КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» від 29.01.2018 № 88; технічний паспорт на приміщення громадського призначення, вбудовані в житловий будинок - нежитлові приміщення № НОМЕР_1, НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 628,9 кв. м, виготовлений на замовлення КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва».
Відповідно до п. 2.1 рішення Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 «Про затвердження Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва», із змінами внесеними рішенням Київської міської ради від 08.02.2018 № 21/4085, орендодавцями майна територіальної громади міста Києва є:
- Департамент щодо цілісних майнових комплексів комунальних підприємств територіальної громади м. Києва, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, майна, що не увійшло до структурних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), а також нерухомого майна, що передається в оренду районним в місті Києві державним адміністраціям;
- районні в місті Києві державні адміністрації - щодо нерухомого майна, яке передане їм до сфери управління;
- комунальні підприємства, установи та організації територіальної громади м. Києва - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 кв. м на одне підприємство, установу, організацію та іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке закріплено за ними на праві господарського відання або оперативного управління;
- виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - щодо нерухомого майна, яке передається в оренду Департаменту.
Згідно з п.п. 4.9 п. 4 вищезазначеного рішення передача в оренду цілісних майнових комплексів та нежитлових приміщень загальною площею понад
200 кв. м, які передані до сфери управління районним в місті Києві державним адміністраціям, проводиться на конкурсні основі та на підставі рішення Київської міської ради.
Таким чином, прийняття рішення про передачу в оренду нежитлових приміщень громадського призначення, вбудованих в житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 628,9 кв. м, належить до компетенції Київської міської ради.
Досудовим розслідуванням встановлено, що восени 2017 року, проте не пізніше ніж 05.12.2017, більш точної дати не з`ясовано, у невстановленому місці у фізичних осіб-підприємців ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , котрі впродовж тривалого часу вели спільний бізнес, виник злочинний умисел на заволодіння нежитловим приміщенням комунальної власності територіальної громади м. Києва загальною площею 628,9 кв. м, розташованим в АДРЕСА_1 , шляхом отримання його в оренду частинами до 200 кв. м, проведення ремонтних робіт, що матимуть значення невід`ємних поліпшень, отримання по факту їх проведення згоди орендодавця на здійснення невід`ємних поліпшень орендованого майна та з подальшим його викупом (приватизацією).
Надалі фізичні особи - підприємці ОСОБА_8 та ОСОБА_9 розробили злочинний план щодо заволодіння згаданим приміщенням, для реалізації якого залучили першого заступника голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 .
Відповідно до розробленого злочинного плану ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , будучи обізнаними з тим, що укладення договорів оренди нежитлових приміщень площею понад 200 кв. м не належить до компетенції посадових осіб Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, а є виключно повноваженнями Київської міської ради, повинні були залучити ще двох фізичних осіб - підприємців, котрі б погодились укласти відповідні договори оренди на своє ім`я. Крім того, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 мусили надати матеріальні ресурси для забезпечення виконанням передбачених законом процедур, пов`язаних з орендою, виконанням невід`ємних поліпшень та приватизацією об`єкта нерухомого майна комунальної власності, підписанням усіх документів, необхідних для реалізації злочинного умислу із заволодіння майном.
ОСОБА_11 у свою чергу з метою реалізації спільного з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 злочинного плану повинен був забезпечити укладення чотирьох договорів оренди нежитлових приміщень площею до 200 кв. м, прийняття необхідних рішень, направлених на надання своїм діям та діям фізичних осіб - підприємців вигляду законних, а також координувати дії з посадовими особами підприємства балансоутримувача об`єкта нерухомого майна, Департаментом, постійною комісією Київської міської ради з питань власності, щодо отримання згоди на проведення невід`ємних поліпшень орендованого майна та подальшої його приватизації.
Разом з тим суб`єкти оціночної діяльності повинні були виготовити експертні оцінки із заниженням ринкової вартості об`єктів малої приватизації.
За таких обставин, ОСОБА_9 , діючи спільно з ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , з метою надання своїм діям вигляду законних, із корисливих мотивів, маючи на меті незаконне збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання, прагнучи реалізації злочинного плану щодо заволодіння нежитловим приміщенням площею понад 600 кв. м у Святошинському районі м. Києва, у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше ніж 05.12.2017. залучили до виконання відповідногопла ну фізичних осіб - підприємців ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , що є родичами ОСОБА_9 .
Діючи згідно із попередньо розробленим злочинним планом, направленим на заволодіння об`єктом нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва, фізичні особи - підприємці ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , попередньо отримавши висновки від 05.12.2022 суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_17 щодо вартості майна, 07.12.2017 подали до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 97, заяви щодо передачі їм в оренду нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Києва за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: 177,4 кв. м, 177 кв. м, 170,0 кв. м, 112,8 кв. м відповідно. При цьому, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , діючи умисно, узгоджуючи свої дії з першим заступником голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , умисно вказали площі нежитлових приміщень, менші, ніж 200 кв. м для надання своїм діям та діям ОСОБА_11 вигляду законних, оскільки надання в оренду цілого приміщення площею 628,9 кв. м одній чи двом особам не належало до його повноважень.
У свою чергу перший заступник голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , зловживаючи своїм службовим становищем всупереч інтересам служби, діючи за попередньою змовою та відповідно до розподілених злочинних ролей з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 28.12.2017, перебуваючи в приміщенні Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, для реалізації спланованого механізму розподілу згаданого об`єкта нерухомого майна на частини площею до 200 кв. м, виведення його із виключної сфери повноважень Київської міської ради, прийняття в подальшому рішення про передачу його в оренду частинами вищезазначеним фізичним особам-підприємцям, маючи намір надати своїм діям та діям фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 вигляду законних, видав письмове доручення підпорядкованому підприємству-балансоутримувачу КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» подати у комунальне видання Київської міської ради - газету «Хрещатик» оголошення про намір передати в оренду об`єкти, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва та розташовані в АДРЕСА_1 , площею 112,8 кв. м, 177,4 кв. м, 170,0 кв. м та 177,0 кв. м
При цьому подання оголошення про намір передати в оренду об`єктів нерухомого майна ОСОБА_11 , котрий діяв відповідно до попередньо розробленого злочинного плану з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , було заздалегідь сплановане таким чином, щоб публікація у газеті «Хрещатик» відбулася саме 03.01.2018, на початку року, тобто у період загальнодержавних новорічних та Різдвяних свят, і таким чином залишилася без належної уваги потенційних орендарів.
Продовжуючи свої злочинні дії, перший заступник голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 24.01.2018, перебуваючи в приміщенні Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, підписав лист щодо погодження укладання відповідних договорів оренди з єдиними претендентами, а саме фізичними особами - підприємцями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , який направив на розгляд до постійної комісії Київської міської ради з питань власності, таким чином надавши своїм діям та діям указаних підприємців вигляду законних.
Крім того, 01.02.2018 перший заступник голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 підписав лист № 107-30/799 щодо погодження укладання договору оренди з єдиним претендентом - ФОП ОСОБА_10 , який також направив на розгляд до постійної комісії Київської міської ради з питань власності.
У подальшому, 23.03.2018, на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 30.01.2018 № 2/78 між Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією як орендодавцем, в особі першого заступника голови ОСОБА_11 , який діяв на підставі розпоряджень Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 02.11.2015 № 696 та від 04.12.2015 № 785, Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280, КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», як підприємством-балансоутримувачем, в особі директора ОСОБА_18 , а також:
- ФОП ОСОБА_9 укладено договір № 755-1 про передачу в оренду майна територіальної громади міста Києва в оренду - нежитлового приміщення з № 1 по № 9 (група приміщень НОМЕР_1), поверх І, літ. «А», загальною площею 170,0 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 роки 364 дні;
- ФОП ОСОБА_8 укладено договір № 756-1 про передачу в оренду майна територіальної громади міста Києва- нежитлового приміщення з № 1 по
№ 14 (група приміщень № НОМЕР_4), поверх І, літ. «А», загальною площею 170,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 роки 364 дні;
- ФОП ОСОБА_7 укладено договір № 757-1 про передачу в оренду майна територіальної громади міста Києва - нежитлового приміщення з № 1 по № 6 (група приміщень № НОМЕР_3), поверх І, літ. «А», загальною площею 177,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 роки 364 дні.
У подальшому, 30.03.2018, на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 13.02.2018 № 3/79 між Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією як орендодавцем, в особі першого заступника голови ОСОБА_11 , який діяв на підставі розпоряджень Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 02.11.2015 № 696 та від 04.12.2015 № 785, Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280, КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» як підприємством-балансоутримувачем, в особі директора ОСОБА_18 , та ФОП ОСОБА_10 укладено договір № 766 про передачу в оренду майна територіальної громади міста Києва - нежитлового приміщення з № 1 по № 11 (група приміщень № НОМЕР_2), поверх І, літ. «А», загальна площа 112,8 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 роки 364 дні.
Продовжуючи свої злочинні дії, направленні на сприяння ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у заволодінні майном територіальної громади міста Києва, перший заступник голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , діючи згідно з попередньо розподіленими злочинними ролями, зловживаючи своїм службовим становищем, 26.04.2019 перебуваючи в приміщенні Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, підписав листи за вихідними № 107-30/3490, № 107-30/3491, № 107-30/3492, № 107-30/3489 про надання згоди фізичним особам - підприємцям ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 на проведення поліпшень орендованого майна, у тому числі невід`ємних, достовірно знаючи, що ремонтні роботи уже частково виконані без відповідного дозволу, та усвідомлюючи, що за результатами їх проведення та затвердження згадані особи отримають право на здійснення приватизації орендованих нежитлових приміщень шляхом викупу орендарем.
Крім того, 03.05.2019 ОСОБА_11 умисно, з метою надання свої та діям фізичних осіб-підприємців вигляду законних, зловживаючи своїм службовим становищем, підписав листи за вихідними № 107-30/3581, № 107-30/3582, № 107-30/3583, № 107-30/3584 про надання згоди фізичним особам - підприємцям ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 на проведення поліпшень орендованого майна, у тому числі невід`ємних, які направив на розгляд до постійної комісії Київської міської ради з питань власності, достовірно знаючи, що ремонтні роботи уже частково виконані без відповідного дозволу.
У свою чергу члени постійної комісії Київської міської ради з питань власності, не будучи обізнаними про злочинні наміри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та першого заступника Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , на засіданні 13.05.2019 за результатами розгляду звернення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 03.05.2019 вих. № 107-30/3581 щодо погодження рішення про надання згоди ФОП ОСОБА_10 на здійснення невід`ємних поліпшень нежитлових приміщень площею 112,8 кв. м на АДРЕСА_1 погодили рішення орендодавця про надання згоди вказаному підприємцю на здійснення таких поліпшень, що зафіксовано в п. 16 протоколу засідання комісії від 13.05.2019 № 19/154.
В подальшому члени постійної комісії Київської міської ради з питань власності, не будучи обізнаними про злочинні наміри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та першого заступника Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , 28.05.2019 на засіданні комісії за результатами розгляду звернень Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 03.05.2019 вих. №107-30/3582, вих. № 107-30/3583, вих. №107-30/3584 погодили рішення орендодавця про надання згоди цим підприємцям на здійснення невід`ємних поліпшень, про що свідчать п. п. 9-11 протоколу зазначеного засідання комісії від 28.05.2019 № 22/157.
Продовжуючи свої злочинні дії, направлені на заволодіння майном територіальної громади міста Києва, фізичні особи - підприємці ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , діючи відповідно до розподілених злочинних ролей із першим заступником голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , розуміючи, що виконання невід`ємних поліпшень та реалізація права на викуп не можливе без створення індивідуально визначених ознак об`єкта нерухомого майна та проведення його державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, прийняли рішення про замовлення виготовлення технічної документації на поділення згідно договорів оренди на 4 частини цілісного об`єкта нерухомого майна, а саме - нежитлові приміщення з № 1 по № 34 (група приміщення НОМЕР_1) літ. «А», І-поверх; з №1 по № 5 (група приміщень № НОМЕР_2) загальною площею 628,9 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під реєстраційним номером 1476937680000.
З цією метою посадові особи КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», виконуючи вказівку першого заступника голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , який діяв згідно із розподіленими злочинними ролями з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , та ОСОБА_10 , листом від 11.12.2019 № 344 замовили у директора ТОВ «Київське бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_5 висновок щодо технічної можливості поділу згаданих нежитлових приміщень загальною площею 628,9 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі цього листа директором ТОВ «Київське бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_5 , який одночасно виступав експертом, у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 16.12.2019, надано висновок № 39/11 щодо технічної можливості поділу вказаного об`єкта, а також:
- технічний паспорт на групу нежитлових приміщень № НОМЕР_1 , загальною площею 170,0 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , які перебували в оренді ФОП ОСОБА_9 ;
- технічний паспорт на групу нежитлових приміщень № НОМЕР_2 , загальною площею 112,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , які перебували в оренді ФОП ОСОБА_10 ;
- технічний паспорт на групу нежитлових приміщень № НОМЕР_3 , загальною площею 176,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , які перебували в оренді ФОП ОСОБА_7 ;
- технічний паспорт на групу нежитлових приміщень № НОМЕР_4 , загальною площею 170,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 , які перебували в оренді ФОП ОСОБА_8 .
В подальшому посадові особи КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», виконуючи вказівку першого заступника голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , який діяв згідно з розподіленими злочинними ролями з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , 11.01.2020 надіслали до Департаменту лист щодо поділу об`єкта нерухомого майна за номером 1476937680000 загальною площею 628,9 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на частини відповідно до технічних паспортів із проведенням їх державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Того ж дня, 11.01.2020, державним реєстратором Департаменту завершено поділ на частини об`єкта нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва - нежитлових приміщень з № 1 по № 34 (група приміщення НОМЕР_1) літ. «А», І-поверх; №1 по №5 (група приміщень НОМЕР_2) загальною площею 628,9 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 , та здійснено державну реєстрацію чотирьох окремих нежитлових приміщень комунальної форми власності, а саме:
- за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2012946780000 - нежитлових приміщень із № 1 по № 9 (група приміщень НОМЕР_1), поверх І, літ. «А», загальною площею 170,0 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 ;
- за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2012875180000 - нежитлових приміщень із № 1 по № 11 (група приміщень № НОМЕР_2), поверх І, літ. «А», загальною площею 112,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 ;
- за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2012971380000 - нежитлових приміщень із № 1 по № 6 (група приміщень № НОМЕР_3), поверх І, літ. «А», загальною площею 176,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 ;
- за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 2012998780000 - нежитлових приміщень із № 1 по № 14 (група приміщень № НОМЕР_4), поверх І, літ. «А», загальною площею 170,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .
В подальшому Київською міською радою 27.02.2020 розглянуто підготовлений Департаментом відповідний проєкт рішення і прийнято рішення № 138/8308, яким затверджено перелік об`єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва та підлягають приватизації у тому числі з внесеними до нього даними про нежитлові приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , площею 112,3 кв. м, 176,3 кв. м, 170,0 кв. м, 170,3 кв. м.
У свою чергу директором Департаменту ОСОБА_19 , який не був обізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , 11.03.2022 видано накази № 7/1-ПР, № 8/1-ПР, № 9/1-ПР, № 10/1-ПР, відповідно до яких прийнято рішення про приватизацію об`єктів малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м, 170,3 кв. м, 170,0 кв. м, 112,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , які перебували на балансі КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» та передано в орендне користування згаданим фізичним особам - підприємцям.
Крім того, 25.03.2020 директором Департаменту ОСОБА_19 , який не був обізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , видано накази № 7/5-ПР, № 8/5-ПР, № 9/5-ПР, № 10/5-ПР, щодо необхідності забезпечити проведення незалежної оцінки з визначенням ринкової вартості об`єктів малої приватизації - вказаних нежитлових приміщень з урахуванням умови щодо компенсації згаданим орендарям вартості невід`ємних поліпшень, здійснених за рахунок їхніх коштів за час оренди, із визначенням ринкової вартості таких поліпшень і встановленням питомої ваги часток територіальної громади м. Києва та орендарів у ринковій вартості об`єктів приватизації, з датою оцінки станом на 31.03.2020.
Департаментом 27.03.2020 у комунальному виданні Київської міської ради - газеті «Хрещатик» опубліковано оголошення щодо проведення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об`єктів приватизації - нерухомого майна комунальної власності територіальної громади площею 112,3 кв. м, 176,3 кв. м, 170,0 кв. м, та 170,3 кв. м розташованих за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами проведення 10.04.2020 Департаментом конкурсу, переможцем на виконання відповідних робіт щодо приміщень площею 112,3 кв. м. та 170,3 кв. м. розташованих за адресою: АДРЕСА_1, визначено суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО», а на виконання робіт із проведення незалежної оцінки нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м. та 170,0 кв. м. розташованих за адресою: м. Київ, вул. Доброхотова Академіка, 11 - суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Експертно-оціночна компанія».
20.05.2020 між Департаментом та суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» укладено договори № 12/2020 та № 13/2020 на проведення оцінки комунального майна - нежитлових приміщень загальною площею 112,3 кв. м та 170,3 кв. м, розташованих за вказаною адресою.
Крім того, 20.05.2020 між Департаментом і суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Експертно-оціночна компанія» укладено договори № 14/2020 та № 15/2020 на проведення оцінки комунального майна - нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м та 170,0 кв. м розташованих за адресою: АДРЕСА_1.
До Департаменту 25.05.2022 за вх. № 062/6820 та № 062/6822 надійшли виконані у не встановленому досудовим розслідуванням місці та у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 22.05.2020 суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» і підписані оцінювачами ОСОБА_5 та ОСОБА_13 звіти та висновки, а саме:
- звіт про незалежну оцінку об`єкту малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею 112,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з датою оцінки 31.03.2020 та визначеною ринковою вартістю 3 085 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 2 391 600 грн з ПДВ, а частка орендаря - 693 600 грн з ПДВ;
- висновок про вартість майна - нежитлових приміщень загальною площею 112,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, станом на 31.03.2020;
- звіт про незалежну оцінку об`єкту малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею 170,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з датою оцінки 31.03.2020 та визначеною ринковою вартістю 4 177 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 294 000 грн з ПДВ, а частка орендаря - 883 200 грн з ПДВ;
- висновок про вартість майна - нежитлових приміщень загальною площею 170,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, станом на 31.03.2020
Також, 25.05.2020 до Департаменту за вх. № 062/6824 та № 062/6827 надійшли виконані у не встановленому досудовим розслідуванням місці та у не встановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 22.05.2020 суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «Експертно-оціночна компанія» і підписані оцінювачами ОСОБА_12 та ОСОБА_20 звіти та висновки, а саме:
- звіт про незалежну оцінку об`єкту малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з датою оцінки 31.03.2020 та визначеною ринковою вартістю 4 843 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 754 800 грн з ПДВ, а частка орендаря - 1 088 400 грн з ПДВ;
- висновок про вартість майна - нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, станом на 31.03.2020;
- звіт про незалежну оцінку об`єкту малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею 170,0 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з датою оцінки 31.03.2020 та визначеною ринковою вартістю 4 670 400 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 620 400 грн з ПДВ, а частка орендаря - 1 050 000 грн з ПДВ;
- висновок про вартість майна - нежитлових приміщень загальною площею 170,0 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, станом на 31.03.2020.
Встановлено, що оцінювачі суб`єктів оціночної діяльності
ТОВ «Експертно-оціночна компанія» і ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та ОСОБА_12 і ОСОБА_20 , діючи умисно за попередньою змовою між собою та з фізичними особами - підприємцями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , з метою заниження фактичної ринкової вартості об`єктів малої приватизації у звітах про незалежну оцінку під час здійснення розрахунків вартості порівняльним методом, за результатами проведеного аналізу вибрали однакові об`єкти порівняння, а саме: АДРЕСА_3 , площею 113 кв. м; АДРЕСА_3 , площею 88 кв. м; АДРЕСА_4 ,
площею 170 кв. м; АДРЕСА_5 , площею 110 кв. м; м. Київ, проспект Перемоги, площею 400 кв. м.
Таким чином, оцінювач ОСОБА_12 під час визначення ринкової вартості об`єктів малої приватизації - нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Києва розташованих за адресою:
АДРЕСА_1 , використовуючи порівняльний підхід при підборі і аналізі аналогів нерухомого майна, умисно не здійснив перевірку вихідних даних необхідних для проведення незалежної оцінки майна та не проаналізував стан ринку комерційної (торгівельної) нерухомості на 2020 рік, а також не здійснив детального аналізу найкращого та найбільш ефективного використання об`єкта дослідження (оцінки), через що використав об`єкти порівняння (аналоги) які не відображають повний спектр ринкових цін у результаті чого зробив недостовірний висновок із заниженою ринковою вартістю, чим порушив вимоги п.п. 15, 16, 48, 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року № 1440 «Про затвердження Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», пунктів 19, 20 Національного стандарту №2 «Оцінка нерухомого майна» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1442 та ст. 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
27.05.2020 заступник начальника управління моніторингу - начальник відділу оцінки Департаменту ОСОБА_14 , не будучи обізнаним про злочинні плани та наміри першого заступника голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , однак діючи за вказівкою та за попередньою змовою із своїм безпосереднім керівником - заступником директора Департаменту - начальником управління моніторингу ОСОБА_15 , зловживаючи своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 у вигляді заниження ринкової вартості нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Києва під час їх приватизації шляхом викупу орендарем, без законних на те підстав, діючи умисно всупереч інтересам державної служби та своїм посадовим обов`язкам, розуміючи при цьому наслідки своїх дій, використав своє службове становище у результаті чого підготував та підписав рецензії із недостовірними висновками на звіти ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» та ТОВ «Експертно-оціночна компанія» про незалежну оцінку об`єктів малої приватизації - нежитлових приміщень, загальною площею: 170,3 кв. м, 176,3 кв. м, 112,3 кв. м, 170,0 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .
28.05.2020 заступник директора Департаменту - начальник управління моніторингу ОСОБА_15 , не будучи обізнаним про злочинні плани та наміри першого заступника голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , однак, будучи відповідальним за затвердження висновків про вартість майна, діючи спільно та за попередньою змовою із своїм заступником - начальником відділу оцінки Департаменту ОСОБА_14 , зловживаючи при цьому своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 у вигляді заниження ринкової вартості нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м. Києва під час подальшої їх приватизації шляхом викупу орендарем, ознайомившись із виконаними і підписаними ОСОБА_14 рецензіями на звіти ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» та ТОВ «Експертно-оціночна компанія» про незалежну оцінку об`єктів малої приватизації - нежитлових приміщень загальною площею: 170,3 кв. м, 176,3 кв. м, 112,3 кв. м, 170,0 кв. м, за адресою:
АДРЕСА_1, розуміючи при цьому наслідки своїх дій, діючи умисно всупереч інтересам державної служби підписав (затвердив) наступні документи:
- висновок про вартість майна, а саме нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з станом на 31.03.2020 ринковою вартістю 4 843 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 754 800 грн з ПДВ та наказ Департаменту від 28.05.2020 № 26/5-ПР «Про затвердження висновку про вартість майна» щодо відповідних приміщень;
- висновок про вартість майна, а саме нежитлових приміщень загальною площею 170,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з станом на 31.03.2020 ринковою вартістю 4 177 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 294 000 грн з ПДВ та наказ Департаменту від 28.05.2020 № 27/5-ПР «Про затвердження висновку про вартість майна» щодо відповідних приміщень;
- висновок про вартість майна, а саме нежитлових приміщень загальною площею 112,3 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з станом на 31.03.2020 ринковою вартістю 3 085 200 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 2 391 600 грн з ПДВ та наказ Департаменту від 28.05.2020 № 28/5-ПР «Про затвердження висновку про вартість майна» щодо відповідних приміщень;
- висновок про вартість майна, а саме нежитлових приміщень загальною площею 170,0 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з станом на 31.03.2020 ринковою вартістю 4 670 400 грн з ПДВ, у якій частка територіальної громади м. Києва становить 3 620 400 грн з ПДВ та наказ Департаменту від 28.05.2020 № 29/5-ПР «Про затвердження висновку про вартість майна» щодо відповідних приміщень.
У подальшому підписані ОСОБА_15 документи стали підставою для визначення вартості цих об`єктів малої приватизації при укладенні договорів їх купівлі-продажу.
Реалізуючи свої злочинні наміри із заволодіння майном територіальної громади міста Києва фізичні особи-підприємці ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із першим заступником голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , директором і експертом ТОВ «Київське бюро технічної інвентаризації» та оцінювачем ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» ОСОБА_5 , оцінювачем ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» ОСОБА_13 , оцінювачами ТОВ «Експертно-оціночна компанія» ОСОБА_12 і ОСОБА_20 , 25.06.2020 у робочий час доби знаходячись у приміщенні Департаменту за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 10, розуміючи значення своїх дій, уклали із директором Департаменту ОСОБА_19 договори купівлі-продажу об`єктів малої приватизації - нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва розташованого за адресою: АДРЕСА_1, а саме: договір № 28/20 купівлі-продажу нежитлових приміщень загальною площею 170,3 кв. м за ціною продажу 3 294 000 грн з ПДВ; договір № 29/20 купівлі-продажу нежитлових приміщень загальною площею 176,3 кв. м. за заниженою ринковою вартістю 3 754 800 грн з ПДВ; договір № 30/20 купівлі-продажу нежитлових приміщень загальною площею 170,0 кв. м. за ціною продажу 3 620 400 грн з ПДВ; договір № 31/20 купівлі-продажу нежитлових приміщень загальною площею 112,3 кв. м. за ціною продажу 2 391 600 грн з ПДВ.
При цьому досудовим розслідуванням встановлено, що ринкова вартість об`єктів нерухомого майна, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 станом на 30.03.2020 становила:
- нежитлового приміщення площею 176,3 кв. м - 6 593 400 грн з ПДВ.
- нежитлового приміщення площею 170,3 кв. м - 6 369 000 грн з ПДВ;
- нежитлового приміщення площею 112,3 кв. м - 4 199 900 грн з ПДВ.
- нежитлового приміщення площею 170,0 кв. м - 6 357 800 грн з ПДВ;
За таких обставин різниця між їх фактичною ринковою вартістю і вартістю, вказаною та фактично сплаченою згідно із договорами купівлі-продажу від 25.06.2020 № № 28/20, 29/20, 30/20, 31/20, на корить фізичних осіб - підприємців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_10 становить:
- щодо приміщення площею 176,3 кв. м - 1 458 500 грн без ПДВ;
- стосовно приміщення площею 170,3 кв. м - 1 826 500 грн без ПДВ;
- щодо приміщення площею 112,3 кв. м - 928 916,67 грн. без ПДВ;
- стосовно приміщення площею 170,0 кв. м - 1 406 166,67 грн без ПДВ - що є збитками, завданими територіальній громаді м. Києва на загальну суму 5 620 083,34 грн без ПДВ.
Таким чином, фізичні особи - підприємці ОСОБА_8 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із першим заступником голови Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_11 , директором і експертом ТОВ «Київське бюро технічної інвентаризації» та оцінювачем ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО»
ОСОБА_5 , оцінювачем ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» ОСОБА_13 , оцінювачами ТОВ «Експертно-оціночна компанія» ОСОБА_12 і ОСОБА_20 , впродовж грудня 2017 - червня 2020 років, заволоділи нежитловим приміщенням комунальної власності територіальної громади міста Києва, загальною площею 628,9 кв. м, розташованим по АДРЕСА_1 , у результаті чого спричинили збитки територіальній громаді міста Києва на загальну суму 5 620 083,34 грн без ПДВ., що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється в пособництві у заволодінні чужим майном, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Разом з тим, закінчити досудове розслідування неможливо, оскільки у кримінальному провадженні необхідно виконати додаткові слідчі та процесуальні дії.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав у ньому зазначених.
Підозрювана та її захисник заперечували щодо задоволення клопотання, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість, просили змінити запобіжний захід на особисте зобов`язання.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтоване, заслухавши пояснення учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
14.12.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
17.01.2023 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_6 , в певний період доби, а саме з 21-00 год. 07-00 год. наступної доби, за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування в укриття цивільного захисту, у строк до 14.02.2023.
Постановою заступника Генерального прокурора строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 14.03.2023.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 закінчується 14.02.2023, проте закінчити досудове розслідування на даний час неможливо внаслідок особливої складності даного кримінального провадження та великим обсягом процесуальних та слідчих (розшукових) дій, які необхідно ще провести, а саме: на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 30.12.2022 виконати тимчасовий доступ до речей і документів; допитати як свідків з обставин кримінального правопорушення директора Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), членів аукціонної комісії для продажу об`єкта малої приватизації - нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1, начальника відділу оренди комунального майна Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, директора КП «Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», членів постійної комісії Київської міської ради з питань власності; з врахуванням зібраних доказів вирішити питання про повідомлення ОСОБА_20 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення; з урахуванням отриманих відомостей вирішити питання про необхідність зміни раніше повідомлених підозр; вирішити питання щодо можливості виділення матеріалів досудового розслідування за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 в окреме провадження; систематизувати матеріали кримінального провадження; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; у разі необхідності виконати інші процесуальні дії, направлені на закінчення досудового розслідування.
У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.
Згідно зі ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби.
За положеннями ч. 2 ст. 181 КПК України домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Вказаною статтею передбачено, також, що строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджується доданими до клопотання матеріалами. Окрім цього прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилання підозрюваного та його захисника на відсутність ризиків, повністю та беззаперечно спростовано долученими до клопотання про продовження запобіжного заходу документами та прокурором під час судового засідання.
Таким чином, підозрюваним та його захисником не було спростовано доводи прокурора та не було доведено наявність обставин, в разі існування яких, слідчий суддя зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в задоволенні клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, як про це ініційовано питання підозрюваного та його захисником.
Таким чином, оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що ОСОБА_5 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваної, інші обставини, передбачені ст. 178 КПК України, позицію прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов висновку про те, що міра запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, в період часу з 21:00 год. до 07:00 год. наступної доби, за адресою: АДРЕСА_6 , в межах строків досудового слідства, забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Крім цього, застосовуючи до підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного додаткові обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, та зобов`язати підозрюваного: прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора, слідчого судді та суду; не виїжджати за м. Києва без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді та суду; повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи; утримуватися від спілкування зі свідками, судовими експертами та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні № 42020000000000945; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 197, 199, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
клопотання прокурора третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - задовольнити.
Продовжити строк запобіжного заходу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді домашнього арешту, в період часу з 21:00 год. до 07:00 год. наступної доби, за адресою: АДРЕСА_6 , в межах строків досудового слідства, до 14.03.2023 включно.
Роз`яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього зобов`язань.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України:
прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора, слідчого судді та суду;
не виїжджати за м. Києва без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді та суду;
повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;
утримуватися від спілкування зі свідками, судовими експертами та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні № 42020000000000945;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1