Постанова № 10902844, 19.08.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2010
Номер справи
2а-3918/10/2370
Номер документу
10902844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3918/10/2370 19.08.2010 р. м. Черкаси

13 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі Чемерин І.В.,

за участю:

представників позивача Новицького А. А. (в силу закону, копія довідки з ЄДРПОУ № 02-2-639), Пинди Б. М. (за довіреністю від 19.08.2010 р.)

представника відповідача Тарасенко Н. М. (за довіреністю від 21.01.2010р. № 91/10 - 020),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Агропромсервіс»до державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області про скасування рішення № 0000252303 від 06.04.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26095 грн. 25 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Агропромсервіс» звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі від 06.04.2010 р. № 0000252303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26095 грн. 25 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26 095 грн. 25 коп. відповідно до рішення від 06.04.2010 р. № 0000252303 є порушення ч. 1ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»внаслідок нероздрукування при здійсненні розрахункової операції з придбання бензину касового чека встановленої форми, оскільки у тексті роздрукованого чека відсутня назва господарської одиниці. Позивач зазначив, що касовий чек містить всі необхідні реквізити, зазначені в дозволі на розміщення торгової точки від 22.11.2010р. № 11, виданому Іркліївською сільською радою, та відповідає вимогам п. п. 3.2. п. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів. Також відповідачем неправильно визначений розмір денного обігу готівки, оскільки до суми 5 219 грн. 05 коп. входить вартість відпуску бензину за відомостями для заправки власного транспорту, що здійснюється без роздрукування фіскальних чеків. З огляду на зазначене просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26095 грн. 25 коп. як таке, що прийняте незаконно.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та послались також на ту обставину, що розмір штрафних (фінансових) санкцій визначений виходячи із суми денного звіту, який не є розрахунковим документом.

Відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, в обґрунтування заперечення зазначив, що згідно договору купівлі - продажу від 11.08.1998 р. малим спільним підприємством «Агропромсервіс»було придбано у ВАТ «Чорнобаївське АТП № 17149»комплекс будівель та споруд, в тому числі бензозаправку, за адресою: Черкаська область, Чорнобаївський район, с. Іркліїв, вул. Жовтнева, 1. Розпорядженням Чорнобаївської РДА Черкаської області від 02.03.2000 року № 43 затверджено акт державної технічної комісії про прийняття до експлуатації закінченої реконструкцією АЗС приватного підприємства «Агропромсервіс»в с. Іркліїв. Враховуючи те, що на касових чеках відсутня назва господарської одиниці, а саме: АЗС, вважає правомірним застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». З огляду на зазначене просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Приватне підприємство «Агропромсервіс»зареєстроване як юридична особа 07.03.1995 року Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний номер 21379877, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 727339.

22.03.2010р. відповідачем була проведена перевірка дотримання ПП «Агропромсервіс»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 002705.

Згідно з пунктом 2.2.14 акту в ході перевірки встановлено, що при здійсненні реалізації 25 літрів бензину марки «А-95»по ціні 8,05 грн. за 1 літр на загальну суму 201 грн. 25 коп. оператором був роздрукований неналежний розрахунковий документ (чек), який не відповідає встановленій формі, оскільки не містить назви господарської одиниці. Відповідно до Х-звіту від 22.03.2010р. денний обіг готівки становить 5219 грн. 05 коп.

Нероздрукування розрахункового документа встановленої форми є порушенням вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР.

На підставі акту перевірки за вказане порушення відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265/95 ДПІ у Чорнобаївському районі прийнято рішення № 0000252303 від 06.04.2010р. про застосування до ПП «Агропромсервіс»штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26 095 грн. 25 коп.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (у подальшому Закон № 265/95).

П. 1 ст. 3 Закону № 265/95 передбачає, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг); розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну ( ст. 2 Закону № 265/95).

Згідно зі ст. 8 Закону № 265/95 форма та зміст розрахункових документів встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

П. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1.12.2000р. N 614 (у подальшому Положення № 614) передбачає перелік обовязкових реквізитів, які повинен містити касовий чек, зокрема його обовязковим реквізитом є назва господарської одиниці.

Під поняттям господарської одиниці розуміється стаціонарний або пересувний об'єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції, а назвою господарської одиниці є назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Зі змісту наданих до суду документів вбачається, що у розрахунковому чеку від 22.03.2010 р. на суму 201 грн. 25 коп. та денному Х-звіті від 22.03.2010р. на суму 5 219 грн. 05 коп. зазначена назва субєкта господарської діяльності ПП «Агропромсервіс».

Разом з цим, господарською одиницею відповідно до договору купівлі-продажу від 11.08.1998р. є бензозаправка.

Приймаючи до уваги, що у касовому чеку повинна бути зазначена назва господарської одиниці, суд приходить до висновку, що касовий чек від 22.03.2010р. на суму 201 грн. 25 коп. не відповідає вимогам п. 3.2 Положення № 614, тому позивач правильно вважав, що розрахункова операція з придбання 25 літрів бензину марки «А-35»по ціні 8,05 грн. за 1 літр на загальну суму 201 грн. 25 коп. здійснена без роздрукування відповідного розрахункового документа.

Позивач на спростування висновків перевірки надав до суду копію дозволу № 11 від 22.02.2010р. Іркліївської сільської ради, виданого на розміщення торгової точки в с. Іркліїв по вул. Жовтневій, 1.

Оцінюючи вказаний доказ суд зазначає, що господарською одиницею є саме обєкт, де реалізуються товари, тобто предмет матеріального світу, який має певну назву відповідно до правовстановлюючих документів. Натомість визначення «торгова точка»є узагальненим поняттям, який дає уявлення про рід діяльності, і не може бути назвою обєкта. Слід зауважити , що навіть при умові, що «торгова точка»є назвою обєкта, у розрахунковому чеку вказана назва не міститься.

П. 1 ст. 17 Закону № 265/95 передбачає, що у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції до субєктів господарської діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується штрафна санкція у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Пятикратний розмір штрафної санкції за нероздрукування відповідного розрахункового документа при здійсненні розрахункової операції з придбання 25 літрів бензину марки «А-35»по ціні 8,05 грн. за 1 літр на загальну суму 201 грн. 25 коп. складає 1006 грн. 25 коп. (201,25 х 5 = 1006,25).

Суд вважає, що застосування штрафної санкції у пятикратному розмірі від суми денного Х-звіту, яка складає 26 095 грн. 25 коп., не відповідає вимогам Закону № 265/95 з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95 денним звітом є документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Разом з тим, відповідно до вказаної статті розрахунковий документ (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція тощо) роздруковується при здійсненні конкретної розрахункової операції. Таким чином, денний Х-звіт від 22.03.2010р. на суму 201 грн. 25 коп. з огляду на приписи ст. 2 Закону № 265 не є розрахунковим документом і не підтверджує здійснення розрахункових операцій.

Відповідальність за роздрукування денного Х-звіту невідповідної форми п. 1 ст. 17 Закону № 265/95 не передбачена, тому застосування штрафних санкцій у пятикратному розмірі від суми, зазначеної у денному Х-звіті, суд вважає незаконним.

Суд також вважає обґрунтованими посилання позивача на неправильне включення до суми готівкових розрахунків вартості бензину, відпущеного по відомостях, оскільки відповідно до п. 10.3.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої Міністерством палива та енергетики України, Мінекономіки України, Міністерства транспорту та звязку України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. № 281/171/578/155, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. за № 805/15496 відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється при застосуванні безготівкової форми розрахунків.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) є законним та обгрунтованим в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1006 грн. 25 коп., тому скасуванню не підлягає. Натомість застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 25089 грн. 00 коп. ( 26095,25 1006,25) є незаконним, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області від 06.04.2010 р. № 0000252303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкційу сумі 25089 (двадцять пять тисяч вісімдесят девять) гривень 00 копійок.

Стягнути на користь приватного підприємства «Агропромсервіс»з Державного бюджету України 3 (три) гривні 27 копійок судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та у порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Дата виготовлення повного тексту постанови: 23 серпня 2010р.

СуддяА.В. Руденко