Ухвала суду № 109019603, 09.02.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2023
Номер справи
200/5050/22
Номер документу
109019603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

09 лютого 2023 року Справа №200/5050/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін клопотання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про зупинення провадження по справі №200/5050/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми індексації, -

В С Т А Н О В И В:

29 листопада 2022 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо застосування січня 2016 року як місяця за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 29.08.2016 по 28.02.2018 включно;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29.08.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 66 286,16 гривень з урахуванням раніше виплачених сум та відрахуванням податків, зборів та інших обов`язкових платежів;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 03.11.2022 включно у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць за період з 01.03.2018 по 03.11.2022 включно у загальній сумі 250 382,72 гривень відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням раніше виплачених сум та відрахуванням податків, зборів та інших обов`язкових платежів.

Судом прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі, призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України подано клопотання про зупинення провадження у справі, яким просить зупинити провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

В обґрунтування вказаного клопотання відповідач посилається на те, що указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 по всій території України введено воєнний стан. Також посилається на те, пунктом 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, яка є відповідачем у справі, входить до структури Міністерства оборони України та відповідно до п.2 Указу залучена до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Розглядаючи клопотання відповідача суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України Про правовий режим воєнного стану Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні.

Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX Про затвердження Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні затверджено Указ Президента Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 12.08.2022 № 573/2022, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, до 21 листопада 2022 року.

Відповідно до приписів ст. 236 КАС України визначені обов`язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об`єктивний характер.

Зокрема, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Закон України «Про Національну гвардію України» визначає правові засади організації та порядку діяльності Національної гвардії України, її загальну структуру, функції та повноваження.

Згідно положень ст.1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

Національна гвардія України бере участь відповідно до закону у взаємодії зі Збройними Силами України у відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій, а також у виконанні завдань територіальної оборони.

Стаття 5 Закону України Про Національну гвардію України визначає структуру Національної гвардії України, зокрема організаційно Національна гвардія України складається з органів військового управління (головного органу військового управління Національної гвардії України та органів військового управління оперативно-територіальних об`єднань Національної гвардії України), з`єднань, військових частин (підрозділів), вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров`я та установ.

До складу з`єднання Національної гвардії України можуть входити бригади, полки, батальйони, загони, роти тощо, а до складу військової частини Національної гвардії України можуть входити підрозділи (батальйони, ескадрильї, загони, роти тощо), спеціальні комендатури (комендатури), вузли зв`язку, центри, групи, взводи.

Тобто, військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України входить до структури Національної гвардії України.

Згідно положень ч.1 ст. 9 Закону України Про Національну гвардію України особовий склад Національної гвардії України складається з військовослужбовців та працівників.

Слово ж перебуває відноситься до граматичної категорії особова форми дієслів, яка вживається з одухотвореними іменниками, тобто фізичними особами. Не є виключенням таке вживання слова і у законодавчих актах.

Так у статті 5 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні слово перебуває вживається із громадянами, іноземцями та особами без громадянства, у статті 18 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування з посадовими особами, у статті 18 Закону України Про відпустки з працівниками.

У статті 9 самого Закону України Про Національну гвардію України зазначено, що на службі в Національній гвардії України перебувають саме громадяни, іноземці та особи без громадянства.

Із вищенаведеного слідує, що правова норма п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України стосується лише фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Водночас, на юридичних осіб та суб`єктів владних повноважень (в тому числі на військові частини) положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.

У поданому клопотанні представник відповідача не навів правових підстав для зупинення провадження у справі, які визначені КАС України, а також будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи через введення воєнного стану.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.

Провадження у даній справі відкрито та справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні), тому розгляд даної справи не потребує присутності учасників справи, зокрема представника військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Відомостей про заблокування посадовим особам відповідача доступу до бази документів як у паперовому вигляді так і до електронної бази документів, пов`язаних із грошовим забезпеченням працівників військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, а також кадрових документів - відповідачем суду не надано.

Як слідує зі змісту ч. 1 ст. 166 КАС України учасники справи, надаючи заяви та клопотання мають наводити аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань, з приводу яких подаються заяви та клопотання.

Отже, учасник справи, який подає до суду заяву/клопотання щодо певних процесуальних дій повинен навести належні аргументи на обґрунтування заявленого.

Враховуючи наведене вище суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі.

Також суд зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України основними засадами адміністративного судочинства є, крім іншого, з`ясування всіх обставин у справі.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Як зазначено у ч.ч. 2, 4 ст. 162 КАС України відзив на позов містить у собі перелік вимог позивача, які визнаються відповідачем; обставини, які визнаються відповідачем; заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; до відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Згідно приписів ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 79 КАС України відповідач повинен подати суду докази разом із поданням відзиву.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу, що у випадку не подання відзиву на позов разом із доказами на підтвердження заперечень проти позову та не надання обґрунтованих пояснень щодо причин такого не подання, справа буде вирішена на підставі наявних матеріалів.

Керуючись ст.ст.236, 241-247, 255,290-297 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про зупинення провадження в адміністративній справі №200/5050/22 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з дня її підписання.

Ухвала постановлена в порядку спрощеного провадження 9 лютого 2023 року.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов