Рішення № 109019583, 09.02.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2023
Номер справи
200/69/23
Номер документу
109019583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2023 року Справа№200/69/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, основного розміру пенсії до 70 відсотків, а також обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.04.2019 року.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, основного розміру пенсії до 70 відсотків, а також обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.04.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером Збройних Сил України, з жовтня 1993 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач наголошує, що на момент виходу на пенсію він мав вислугу 43 років на підставі чого йому було остаточно призначено основний розмір пенсії 90 % від суми грошового забезпечення за життя.

Позивач зазначає, що при перерахунку пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21 відповідач безпідставно та незаконно зменшив основний розмір пенсії з 90% до 70%. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення.

Крім того, на думку позивача відповідач безпідставно обмежив його пенсії максимальним розміром до 20270 грн.

З огляду на вказані обставини просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не погодившись з доводами відповідача викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Відповідач зазначає, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач вказує, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набув чинності 01 жовтня 2011 року, було внесено зміни до низки актів, в тому числі статті 13 Закону № 2262 про розмір пенсії за вислугу років у відсотках. Враховуючи зміни до статті 13 Закону № 2262, внесені Законом України «Щодо внесення змін в деякі закони України по питання пенсійного забезпечення і соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV, максимальний розмір пенсії , що призначаються за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262. Відповідач наголошує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року по справі №200/10868/21 управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року. Крім того, вказує, що оскільки резолютивна частина означеного рішення не містить зобов`язання Головного управління під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення, то позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року.

Щодо виплати пенсії без обмеження граничного розміру відповідач зазначає, що частиною сьомою статті 43 Закону № 2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії […] не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. […]. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06 грудня 2016 року передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії. Отже, на даний час розмір пенсі із урахуванням надбавок, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, відповідач наголошує, що відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2023 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зупинення провадження у справі відмовлено.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд зазначає, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.

Відповідно до Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 12.08.2022 № 573/2022 ще на 90 діб, та відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб.

З огляду на збройну агресію Російської Федерації, дана справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін 09 лютого 2023 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 має статус особи з інвалідністю 2-ї групи и, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 09 жовтня 2003 року.

З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 01 серпня 2005 року позивачу призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262).

З розрахунку пенсії по інвалідності на 01.01.2017 року по пенсійній справі ФС 94198 для ОСОБА_1 встановлено, що пенсія призначена (обчислена) з 01.08.2005 року із сум грошового забезпечення: посадового окладу 1480 грн., оклад за військове звання 135, процентна надбавка за вислугу років 40% 646 грн., надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 класу 12% - 177,60 грн., ОУС 35% 35% - 518 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 296 грн., премія 10% - 1130,50 грн., всього 4531,10 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 43) у розмірі 4077,99 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 П.П.6-8 Закону (з 01 по 30) 249,40 грн., підвищення за пост. КМУ 2012 № 355 (35% від 4077,99 = 1427,30, максим. розмір = 494,09) (з 01 по 30) 494,09 грн., підсумок пенсії (з надбавками): 4821,28 грн.

Згідно протоколу за пенсійною справою ФС 94198 (Міноборони) від 01.12.2015 року встановлено, що пенсія позивача складалась з: посадового окладу 1480 грн., оклад за військове звання 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 646 грн., ОУС 35% 35% - 518 грн., надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурмовик 1 клас 12% -177,60 грн., робота з таєм. виробами, носіями, ДОК 20%20% - 296 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1130,50 грн., премія 10% - 148 грн., всього: 4531,10 грн. Основний розмір премії 90% грошового забезпечення (вислуга років 43) у розмірі 4077,99 грн.; від підвищення або надбавка до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 П.П. 6-8 Закону (з 01 по 31) 214,80 грн., підвищення за пост. КМУ 2012 № 355 (35% від 4077,99 грн. = 1427,30 грн., макс. розмір = 494,09 грн.) (з 01 по 31) 494,09 грн., всього призначено: 4786,88 грн.. Призначено згідно Закону № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі з 01.12.2015 року довічно 4786,88 грн.

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.08.2021 року № 120, прийняте щодо ОСОБА_1 .

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.07.2021 року № ФС-94198/09/01/1023 Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою ФС 94198 (Міноборони) від 01.02.2022 року встановлено, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована із сум грошового забезпечення: посадового окладу 7890 грн., оклад за військове звання 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4685 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі премія 35% - 14027,55 грн., всього: 28082,55 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 28082,55 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі 19657,79 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: особові заслуги (20%) ст. 1 П.П. 6-8 Закону (з 01 по 31) 386,80 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 20044,59 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 19340 грн.

Згідно протоколу за пенсійною справою ФС 94198 (Міноборони) від 25.11.2022 року встановлено, що пенсія позивача складалась з: посадового окладу 7890 грн., оклад за військове звання 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4685 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі премія 35% - 14027,55 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 28082,55 грн. Основний розмір премії 70% грошового забезпечення у розмірі 19657,79 грн., з урахуванням індексації: індексація базового ОСНП (19657,79*0,140): 5504,18 грн. 22409,88 грн. Вид підвищення або надбавка до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 П.П. 6-8 Закону (з 01 по 31) 405,40 грн., всього призначено 22815,28 грн., Призначено згідно Закону № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі з 01.08.2005 року довічно 20270 грн.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою ФС 94198 (Міноборони) від 19.01.2023 року встановлено, що пенсія позивача складалась з: посадового окладу 7890 грн., оклад за військове звання 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4685 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі премія 35% - 14027,55 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 28082,55 грн. Основний розмір премії 70% грошового забезпечення у розмірі 19657,79 грн., з урахуванням індексації: індексація базового ОСНП (19657,79*0,140): 5504,18 грн. 22409,88 грн. Вид підвищення або надбавка до пенсії: особливі заслуги (20%) ст. 1 П.П. 6-8 Закону (з 01 по 31) 418,60 грн., всього призначено 22828,48 грн., Призначено згідно Закону № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі з 01.08.2005 року довічно 20930 грн.

Листом від 25.11.2022 року № 0500-0215-8/70033 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило представника позивача, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року по справі № 200/10868/21 виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. За рішенням суду проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплатити ОСОБА_1 склав 19340 грн. Доплата до пенсії за період з 01.04.2019 року по 31.01.2022 року у загальній сумі 128742,38 грн. Також вказано, що рішенням суду зобов`язань щодо здійснення Головним управлінням перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90% грошового забезпечення покладено не було.

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 року, а також з діями відповідача щодо встановлення обмеження максимального розміру пенсії звернувся до суду з даним позовом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією Українита цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.

Позивачу, як було встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, пенсія призначена виходячи із 90% сум грошового забезпечення з 01 серпня 2005 р.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VIIвнесено зміни у частину 2статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1 статті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VIIзміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VIIзміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Суд звертає увагу на те, що процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Статтею 22 Конституції Українивизначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. ВнесеніЗаконом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17) та від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 (К/9901/1786/18).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів,зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Окремо суд акцентує увагу відповідача на тому, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Така правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року, ухваленому за результатами розгляду справи № 240/5401/18, яке було залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Частиною 4 статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок № 45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Порядком № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесеніЗаконом України № 3668-VІ та Законом України № 1166-VIIзміни достатті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттямЗакону України №3668-VІтаЗакону України №1166-VII не зазнала.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу з 01.08.2005 р. пенсія призначена виходячи із 90% сум грошового забезпечення, отже при перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року відповідач зобов`язаний був провести розрахунок пенсії виходячи з 90% сум грошового забезпечення, а не з 70% як це зробив позивач.

З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що відповідач протиправно вчинив дії щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% суми грошового забезпечення до 70% суми грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21.

Щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром суд зазначає наступне:

Згідно з ч. 7ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до п. 2.3 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідностіКонституції України(конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першоїстатті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Конституційний Суд України, керуючись частиною третьоюстатті 61 Закону України "Про Конституційний Суд України", вважає, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідаютьстатті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43Закону № 2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Приписами п.п. 1, 2 резолютивної частини вказаногорішення, визнати такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XIIзі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першоїстатті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XIIзі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з огляду на встановлені судом обставини, положення частини сьомоїстатті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»з 20.12.2016 втратили чинність, оскільки є неконституційними.

Крім того, положення ч. 7ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в цілому визнано неконституційним з 20 грудня 2016 року, що означає, що з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 вЗаконі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а отже, зміни внесеніЗаконом України від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, з урахуваннямрішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

Отже, внесеніЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року №1774 VIIIдо частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для обмеження пенсії, призначеної у відповідності доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальним розміром.

Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 06.11.2018 у справі № 522/3093/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 16.04.2020 у справі №620/1285/19, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно доМитного кодексу України,законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів»,Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте вказаний Закон містить посилання на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є спеціальним законом щодо призначення та виплати пенсії військовослужбовців. Норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у вказаному спеціальному законі визнана неконституційною, тобто Конституційний Суд України визнав неконституційним обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром, а тому відповідач не може застосовувати положення ст. 2 Закону України № 3668 від 08.07.2011 при призначенні/перерахунку пенсії позивача.

З огляду на викладене, суд приходить висновку, що відповідачем протиправно обмежено максимальним розміром належну позивачу пенсію.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, основного розміру пенсії до 70 відсотків, а також обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.04.2019 року.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки позивач є звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд

В И РІ Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, основного розміру пенсії до 70 відсотків, а також обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.04.2019 року задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшенні ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, основного розміру пенсії до 70 відсотків, а також обмеження максимального розміру пенсії при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) з 01.04.2019 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФС-94198/09/01/1023 від 19 липня 2021 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року у справі № 200/10868/21, застосувати основний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 01.04.2019 року.

Повний текст рішення складено та підписано 09 лютого 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська