Постанова № 10897534, 11.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2010
Номер справи
2а-14830/10/0570
Номер документу
10897534
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2010 р. справа № 2а-14830/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Буряк І. В.

при секретаріЯровій Ю.Ю.

за участю представників сторін:

позивача:Бурцева Н.А. дов. від 17.06.2010р. № 24104/10/10-013-3

відповідача:Марусенко В.О. дов. від 28.05.2010р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Донецька

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче обєднання гірничотранспортні системи»

прозобовязання допустити на проведення позапланової виїзної перевірки

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Донецька (надалі позивач, ДПІ у Ленінському районі м. Донецька) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче обєднання гірничотранспортні системи» (надалі відповідач, ТОВ «ВОГТС») про зобовязання відповідача допустити до проведення позапланової виїзної перевірки та надати всі необхідні для документи для проведення позапланової виїзної перевірки.

Позов мотивовано фактом відмови відповідача від допуску посадових осіб ДПІ у Ленінському районі м. Донецька до проведення позапланової виїзної перевірки, та правом податкового органу, встановленого ст.111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», на проведення позапланової перевірки на підставі рішення суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.04.2010р. у справі 2а-7894/10/0570 у відкритті провадження за позовною заявою ДПІ у Ленінському районі м.Донецька до ТОВ «ВОГТС» про зобовязання відповідача допустити до проведення позапланової виїзної перевірки та надати всі необхідні для документи для проведення позапланової виїзної перевірки відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.06.2010р. у справі № 2а-7894/10/0570 апеляційну скаргу ДПІ у Ленінському районі м. Донецька задоволено, вказану вище ухвалу скасовано, справу повернуто до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2010р. позовну заяву ДПІ у Ленінському районі м.Донецька до ТОВ «ВОГТС» про зобовязання відповідача допустити до проведення позапланової виїзної перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної перевірки прийнято до провадження за номером 2а-14830/10/0570.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення та доповнення до заперечень, за змістом яких зазначив, що недопуск працівників податкового органу до проведення позапланової виїзної перевірки на підприємстві відповідача мав місце, у звязку із порушенням податковим органом нормативних приписів ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в частині відсутності рішення суду, яке є необхідною передумовою для проведення позапланової виїзної перевірки.

Також відповідач зазначає, що законодавством України не передбачено право субєкта владних повноважень на звернення до суду із позовами про зобовязання юридичної особи вчиняти певні дії.

Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущено процесуальний строк, встановлений КАС України, для звернення до суду із позовом про захист порушеного права, а тому вбачає наявність підстав для залишення позову без розгляду.

У судовому засіданні від 29.06.2010р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 20.07.2010р., у звязку із неявкою відповідача.

У судовому засіданні від 20.07.2010р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 10.08.2010 р. за клопотання представників позивача та відповідача.

У судовому засіданні від 10.08.2010р. оголошувалась перерва до 11.08.2010р. на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.

У судовому засіданні від 11.08.2010р представник позивача надав уточнення до позовної заяви, за змістом яких просив надати посадовим особам ДПІ у Ленінському районі м. Донецька дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ВОГТС», яку розпочати після набрання даним судовим рішенням законної сили.

В судовому засіданні від 11.08.2010р. представник позивача позов підтримав (із врахуванням уточнень) та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні від 11.08.2010р. проти задоволення позовних вимог (із врахуванням уточнень) заперечував, з мотивів їх необґрунтованості та просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ВОГТС» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської Ради 17.12.2003р. та відповідно до довідки форми 4-ОПП від 24.03.2010р. № 209/10/29-014-3 взято на податковий облік в ДПІ у Ленінському районі м. Донецька 20.01.2004р. за № 26 (копії вказаних документів наявні у матеріалах справи).

Позивачем на адресу відповідача направлений запит від 31.07.2009р. за № 25156/10/23-213-6 щодо надання для перевірки документальні підтвердження з питань проведення фінансово-господарських операцій ЗАТ «Укрроспромінвест» за період з 01.07.2006р. по 30.09.2006р.

Підставою для направлення вказаного запиту було отримання інформації від Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Донецьке управління) щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з ЄДРПОУ у звязку з їх ліквідацією та відповідно до акту № 34-ДО-С від 14.08.2006 про виявлення акціонерного товариства, яке виключено з ЄДРПОУ, але не виконало Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням комісії від 30.12.1998р. № 222 у відношення ЗАТ «Укрроспромінвест», дане рішення відносно названого товариства оформлено Розпорядженням № 34-ДО-С від 14.08.2006р.

У відповідь на запит ДПІ у Ленінському районі м. Донецька ТОВ «ВОГТС» надало відповідь від 04.08.2009р. № 7 за змістом якої повідомило, що не вбачає законних підстав для надання необхідних пояснень чи підтверджуючих документів.

12.02.2010р. начальником ДПІ у Ленінському районі м. Донецька виданий наказ № 141 «Щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГТС» (код ЄДРПОУ 32547845).

На підставі вказаного наказу ДПІ у Ленінському районі м. Донецька виписано направлення від 12.02.2010р. №90/23-32547845 на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача.

У звязку із відмовою відповідача допустити посадових осіб ДПІ у Ленінському районі м.Донецька до проведення перевірки та надати копії відповідних документів, позивачем складено Акт відмови від допуску на перевірку від 16.02.2010р. № 205/23-2/32547845.

Копії усіх перелічених документів наявні у матеріалах справи.

Правова позиція податкового органу обґрунтована посиланням на нормативний припис ст.111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», де визначається право податкового органу на проведення позапланової перевірки субєкта господарювання за рішенням суду.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-XII, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Частина 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», містить визначення та підстави проведення позапланової перевірки, а саме: позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Частиною 8 ст. ст. 111 закону передбачено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Враховуючи викладене, вбачається, що для проведення позапланової перевірки субєкта господарювання, податковий орган має встановити наявність хоча б однієї з підстав, перелічених у ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

У ході розгляду справи встановлено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки відповідача було встановлення обставин, що свідчать про наявність фінансово-господарської діяльності між відповідачем та ЗАТ «Укрроспрмінвест», щодо якого винесено рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Так, згідно наявної у податкового органу інформації, а саме звіту торговця цінними паперами ТОВ «Южкомброк», наданого останнім до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у серпні 2006р. (договір № К-060817/3-2 від 17.08.2006р.) тобто після скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ «Укрроспромінвест») підприємством ТОВ «ВОГТС» була здійснена операція з продажу акцій ЗАТ «Укрроспромінвест» на суму 161 959,00грн.

Як вказувалось вище, належної відповіді на письмовий запит податкового органу щодо встановлення необхідних обставин, відповідачем надано не було.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку щодо наявності необхідних обставин з якими норма ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» повязує право податкового органу на отримання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки платника податків.

Крім того, щодо пропуску позивачем строку на звернення до суду із відповідним позовом суд дійшов наступних висновків.

Відповідно змісту спірних правовідносин, предметом останніх є встановлення наявності у податкового органу права на отримання дозволу на проведення виїзної позапланової перевірки.

Необхідною передумовою для виникнення спірних правовідносин є відповідно порушення вказаного права, якому в свою чергу кореспондують відповідні дії ТОВ «ВОГТС».

На думку суду, такими діями слід вважать не допуск відповідачем працівників податкового органу до проведення перевірки та складання останніми відповідного акту не допуску до проведення перевірки, в даному випадку від 16.02.2010р.

З матеріалів справи вбачається, що із позовом ДПІ у Ленінському районі м. Донецька звернулась 31.03.2010р.

Відповідно ст.99 КАС України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином судом встановлено відсутність факту пропуску відповідачем процесуального строку для звернення до суд за захистом порушеного права.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 99, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче обєднання гірничотранспортні системи» задовольнити.

Надати Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Донецька дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче обєднання гірничо-транспортні системи» з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 11 серпня 2010 року, повний текст виготовлено 17 серпня 2010 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Буряк І. В.