Постанова № 10896685, 17.08.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
2а-16998/09/0470
Номер документу
10896685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

17.08.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2010 р. справа № 2а-16998/09/0470

м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барабаш М. В., <Текст > при секретаріШенкунісі А.О., за участю: представника позивача представника відповідача Зибало Н.О., Шишкіна В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області до Дочірнього підприємства "Верховина" Комунального підприємства "Дніпродзержинське житлове об'єднання" про звернення стягнення на активи, - ВСТАНОВИВ: Державна податкова інспекція у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області (далі позивач, ДПІ) звернулась до адміністративного суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства «Верховина» Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» (далі відповідач), в якій просить, звернути стягнення на активи відповідача в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 376260,87 грн., частину прибутку у сумі 18215,84 грн. та єдиного податку у розмірі 1029,25 грн. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг:

- з податку на прибуток у розмірі 376260,87 грн., який виник внаслідок несплати або несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобовязань, визначених відповідачем в податкових деклараціях №97621 від 10.11.2008 р., № 104980 від 22.12.2008 р., №121008 від 03.02.2009 р., № 46796 від 08.05.2009 р., № 74093 від 07.08.2009 р.; внаслідок несплати податкових зобовязань та штрафних санкцій, нарахованих податковим органом на підставі податкових повідомлень-рішень № 0009701501 від 26.11.2008 р., № 0002861501 від 31.03.2009 р., № 0003911501 від 28.05.2009 р, № 0004671501 від 07.07.2009 р. та пені, яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань;

- з частини прибутку у розмірі 18215,84 грн., який донараховано відповідачу згідно податкових повідомлень-рішень № 0007711501 від 09.09.2008 р. та № 0002871501 від 31.03.2009 р. та пені, яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженої суми платежів;

- з єдиного податку з юридичних осіб, який донараховано відповідачу згідно податкового повідомлення-рішення №0005881501 від 01.07.2008 р. та пені, яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, зазначила, що суми податкових зобовязань, визначених позивачем, відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги визнав частково. В судовому засіданні зазначив, що спору щодо суми податкового боргу між сторонами немає, проте, при зверненні до адміністративного суду позивач пропустив встановлений п. 2 ст. 99 КАС України річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод та інтересів. Представник відповідача звернув увагу суду, що позивач знав про наявність заборгованості по деяким платежам, але більше року не здійснював жодних дій, спрямованих на подачу позову до адміністративного суду. Зокрема, позивач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову за наступними платежами: податок на прибуток, сума 52844,98 грн., дата виникнення 19.11.2008 р., частина прибутку, сума 12750,62 грн., дата виникнення 19.09.2008 р., єдиний податок, сума 1029,25 грн., дата виникнення 11.07.2008 р. Крім того, представник відповідача зазначив, що відсутній такий податок, як частина прибуток, що виключає можливість стягнення з відповідача частини прибутку.

Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Дочірнє підприємство «Верховина» Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» (ідентифікаційний код 32401196) зареєстроване виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області 01.04.2003 року та перебуває на обліку платників податків в ДПІ.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій державних податкових інспекцій віднесено здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п.1 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).

Відповідачем самостійно подавались до ДПІ податкові декларації з податку на прибуток підприємств №97621 від 10.11.2008 р., № 104980 від 22.12.2008 р., №121008 від 03.02.2009 р., № 46796 від 08.05.2009 р., № 74093 від 07.08.2009 р., в яких відповідача самостійно визначив суми податкового зобовязання до сплати.

У відповідності до п.п. 5.4.3. п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.4.1, п. 5.4 ст.5 Закону України № 2181 передбачено, що узгоджена сума зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідачем суми податкового зобовязання з податку на прибуток своєчасно сплачені не були, що підтверджується долученими до матеріалів справи обліковими картками відповідача.

За наслідками проведених позивачем камеральних перевірок своєчасності сплати податку на прибуток позивачем складено акти перевірок №3736/993/15-118/32401196 від 21.11.2008 р., №1352/276/15-137132401196 від 26.03.2009 р., 3 2478/358/15-137/32401196 від 20.05.2009 р., № 3138/432/151/32401196 від 02.07.2009 р.

На підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених сум податку на прибуток підприємств позивачем на підставі зазначених актів перевірок винесено податкові повідомлення рішення форми „Ш” №0009701501/0 від 26.11.2008 р., № 0002861501/0 від 31.03.2009 р., №0003411501/0 від 28.05.2009 р., №0004671501/0 від 07.07.2009 р. про застосування до відповідача штрафних санкцій. Податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались. Відповідачем суми застосованих штрафних санкцій не сплачено.

Відповідно до п.1.1 статуту відповідача, зареєстрованого виконкомом Дніпродзержинської міської ради 01.04.2003 р., відповідач є створений наказом комунального підприємства „Дніпродзержинське житлове обєднання” та являє собою територіальний виробничий, господарський комплекс з комунальною формою власності.

Позивачем, як підприємством комунальної форми власності, до ДПІ подавалися розрахунки № 45776 від 08.08.2007 р. та № 92662 від 05.02.2008 р., в яких відповідач самостійно визначив суми зобовязання зі сплати частини прибутку. У встановлені строки відповідачем частина прибутку до бюджету сплачена не була.

За наслідками камеральних перевірок ДПІ своєчасності сплати частини прибутку до бюджету складено акти № 1351/277/15-137/32401196 від 26.03.2009 р. та № 1419/577/151/32401196 від 18.06.2008 р., в яких встановлено порушення строку сплати відповідачем частини прибутку.

У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених сум частини прибутку на підставі зазначених актів перевірок згідно п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 ДПІ винесено податкові повідомлення рішення форми „Ш” № 0007711501/0/28083 від 09.09.2008 р. та №0002871501/0 від 31.03.2009 р. про застосування до відповідача штрафних санкцій. Податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались. Відповідачем суми застосованих штрафних санкцій не сплачено.

Відповідач протягом 2005 року перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та подавав до ДПІ розрахунки сплати єдиного податку № 41154 від 18.07.2005 р. та № 61326 від 13.10.2005 р.

Згідно п.3 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності” від 03.07.1998 р. № 727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

У встановлені строки відповідач суми єдиного податку не сплатив. За наслідком камеральної перевірки ДПІ своєчасності сплати єдиного податку до бюджету складено акти № 1419/577/151/32401196 від 18.06.2008 р., в якому встановлено порушення строку сплати відповідачем єдиного податку.

У звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем самостійно визначених сум єдиного податку на підставі зазначених актів перевірок згідно п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 ДПІ винесено податкове повідомлення рішення форми „Ш” № 0005881501/0 від 01.07.2008 р. про застосування до відповідача штрафної санкції. Податкове повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалось. Відповідачем суму застосованих штрафних санкцій не сплачено.

Відповідно до п.п. 16.1.1. та 16.1.2. п. 16.1. ст. 16 Закону № 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

На підставі зазначеної норми на суму податкового боргу відповідача ДПІ нараховано пеню, розрахунок якої наведено в облікових картках платника податків - відповідача.

У відповідності до пп.6.2.3 п. 6.2 ст.6 Закону України №2181 відповідачу були виставлені перша податкова вимога від 25.07.2005 року №1/826 та друга податкова вимога від 29.08.2005 року №2/1019, які отримані відповідачем, що підтверджується матеріалами справи.

Суд не погоджується з доводами представника відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне.

Загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, на момент звернення позивача до суду, згідно ч.2 ст. 99 КАС України, становив один рік. Зазначений строк, якщо не встановлено інше, обчислювався з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас строк давності визначений ст. 15 Закону № 2181 і становить 1095 днів.

При вирішенні конкуренції між положеннями ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла на час звернення до суду) і нормами ст. 15 Закону № 2181 суд враховує приписи ч. 3 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла на час звернення до суду), відповідно до якої для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Виходячи з наведеної норми КАС України, строки звернення з адміністративним позовом та порядок їх обчислення можуть встановлюватися також іншими законами, в тому числі Законом № 2181.

З огляду на зазначене, позивачем не порушено строк звернення до суду з позовом.

Суд також не погоджується з думкою представника відповідача про відсутність підстав для сплати частини прибутку, оскільки такий податок в Законі України „Про систему оподаткування” відсутній.

Суд виходить з того, що платіж у вигляді частини прибутку є плата, яку справляє комунальне підприємство згідно вимог Законів України „Про державний бюджет” на відповідний рік. Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону України "Про систему оподаткування" визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Відповідно до ст. 14 вказаного Закону до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обовязкові платежі): податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

Отже, стягнення позивачем несплаченої частини прибутку відповідачем є правомірним.

Згідно з п.п. 3.1.1, 3.1 ст. 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно ч.1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Таким чином, суд вважає правомірним стягнення за рахунок активів відповідача суму податкового боргу у загальному розмірі 395505,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Звернути стягнення на активи Дочірнього підприємства «Верховина» Комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове обєднання» в рахунок погашення податкового боргу з:

-податку на прибуток підприємств у сумі 376260 (триста сімдесят шість тисяч двісті шістдесят) грн. 87 коп.;

-частини прибутку у сумі 18215 (вісімнадцять тисяч двісті пятнадцять) грн. 84 коп.;

-єдиного податку у сумі 1029 (одна тисяча двадцять девять) грн. 25 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 11 серпня 2010 року.

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >М.В. Барабаш

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >