ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 серпня 2010 р.Справа №2а-4920/10/4/0170 о 12:34
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за часті представників сторін:
від позивача - Івіна А.В.;
від відповідача - Григорчук О.А.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Військового комісаріату АР Крим
про визнання дій неправомірними та стягнення 642,01 грн.
Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Військового комісаріату АР Крим (далі відповідач) про визнання неправомірними дій, стягнення переплати пенсії у розмірі 642,01 грн. Позов мотивовано тим, що відповідачем надано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3 відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон №2262), на підставі ст. 63 цього Закону, у звязку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”. В подальшому відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення на ту саму особу, в якій вказано менший розмір грошового забезпечення, ніж в первинній довідці. Позивач вважає, що вказаною помилкою йому було спричинено шкоду за період з січня 2008 року до липень 2009 року у розмірі 642,01 грн.
Ухвалами суду від 15.04.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 20-22, 38, 39), вказав, що перерахунок грошового утримання військовослужбовців, яке враховується для призначення пенсії відповідачем проведено у звязку із виданням розяснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д, в якому вказано, що з 01.01.2008 року надбавки, які не зазначені в додатку 25 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, не враховується при обчисленні їх грошового забезпечення для обчислення пенсії (в тому числі, надбавка ОУС). Представник позивача вказував, що зайві виплати спричинені саме діями позивача, який несвоєчасно виявив військовослужбовців, які отримували надбавку, яку не належить враховувати при обчисленні розміру пенсії. Також представник відповідача зазначив, що виплата надбавки за особливі умови служби передбачається постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2010 року №318, таким чином включення даної надбавки до переліку видів грошового забезпечення у первинній довідці є правомірним. Крім того, представник відповідача заперечував проти стягнення сум переплати з урахуванням періоду за липень 2009 року, посилаючись на те, що довідку із новим розміром грошового забезпечення надано позивачеві у червні 2009 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік” військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Повноваження головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45).
Спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції позивача у сфері управління, зокрема, щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, і його належить розглядати за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262 перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Обовязок щодо перерахунку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України на підставі ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Згідно із п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку №45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому пунктами 4, 5 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону №2262.
Для перерахунку пенсій враховуються:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом досліджено документи пенсійної справи ОСОБА_3 і встановлено, що у звязку зі зміною розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (набрала чинності 01.01.2008 року) відповідачем було направлено на адресу позивача довідку від 21.02.2008 року №083952 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, із зазначенням розміру надбавки за особливі умови служби 63,75 грн. (а.с. 9).
До матеріалів справи також долучено копію довідки, виданої відповідачем про розмір грошового утримання на ту саму особу від 22.06.2009 року №083952, в якій до загального розміру грошового забезпечення так надбавку не включено.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що переплата пенсії повязана із несвоєчасним виявленням розбіжностей органом Пенсійного фонду.
З пояснень представника відповідача, наданих в судовому засіданні, і письмових заперечень вбачається, що перерахунок грошового забезпечення військовослужбовця, яке враховується для призначення пенсії, відповідачем проведено у звязку із розясненням Департаменту фінансів Міністерства оборони України, наданим в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д.
Таким чином, видача нових довідок, замість первинних, не обумовлена зміною розміру видів грошового забезпечення, а повязана із приведенням раніше виданих довідок у відповідність з чинними актами законодавства.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому п. 9 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обовязком позивача.
Суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 71 КАС України в адміністративних справах кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.05.2008 року, як на підставу виключення із грошового забезпечення надбавки за особливі умови служби є необґрунтованим, оскільки у зазначеному листі Департамент фінансів процитував норми постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, тобто фактично надав розяснення зазначеної постанови.
Крім того, як зазначає представник відповідача, уповноваженими органами Міністерства оборони України в частині визначення розміру грошового забезпечення при обчисленні та перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям є обласні військові комісаріати, що визначено п. 3.1 наказу Міністра оборони України від 19.08.2008 року №407, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 06.11.2008 року за №1079/15770.
Суд не приймає до уваги і доводи представника відповідача стосовно правомірності виплати надбавки за ОУС з 01.01.2008 року із посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 21.04.2010 року №318 "Про внесення змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії, доповнено надбавкою за ОУС. Вказаний нормативно-правовий акт не має зворотної дії у часі, тому він не може регулювати спірних відносин, що склались у 2008 та 2009 році.
Відповідно до ст. 65 Закону №2262 особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Окрім того, таке правило закріплене ч. 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Вирішуючи спір в межах заявлених позивачем вимог, суд дійшов висновку, що помилковий розрахунок сум грошового утримання колишнього військовослужбовця призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 608,22 грн.
Суд погоджується із доводами представника відповідача стосовно того, що позивач неправомірно відніс до складу суми, заявленої до стягнення, період липня 2009 року, оскільки нові довідки були передані відповідачем ще у червні 2009 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтвердив факт отримання органом Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення 24 червня 2009 року, тому суд вважає, що позивач мав реальну можливість провести перерахунок пенсії у червні 2009 року.
За твердженням представника позивача, відповідно до Інструкції по виплаті пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам установами "Ощадбанку", яку затверджено постановою правління ВАТ "Ощадбанк" від 28.12.2006 року №129, граничний строк надання відділенням Ощадного банку України відомостей про прогнозовані виплати завершується 27 числа місяця, що передує виплатному періоду. У даній ситуації, надання позивачеві довідки з новим розміром грошового забезпечення 24 червня 2009 року не перешкоджало органу Пенсійного фонду оформити розпорядження про перерахунок розміру пенсії і передати відповідні відомості до відділення "Ощадбанку" ще у червні.
За таких обставин, позовні вимоги Головного Управління ПФУ в АР Крим до Військового комісаріату АР Крим про відшкодування переплати пенсіїє частково обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині суми стягнення 608,22 грн.
В частині вимог про стягнення 33,79 грн. (суми, заявленої до стягнення, яка виникла через надмірну виплату ОСОБА_3 пенсії у липні 2009 року) слід відмовити з підстав, що наведені вище.
Згідно із ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Тому суд вважає за необхідне надати правову оцінку діям відповідача під час видання довідок для перерахунку розміру пенсії.
Дії відповідача, під час надання довідок для перерахунку пенсії із зазначенням більшого розміру грошового забезпечення, ніж передбачено законодавством, вказаним принципам не відповідають. Військовий комісаріат діяв не у спосіб, що передбачений законом, обставини, що мали значення для прийняття відповідного рішення, їм були залишені поза увагою, також в діях відповідача відсутня добросовісність та розсудливість.
Разом із тим, суд враховує, що позивач помилково заявив вимогу про визнання дій відповідача неправомірними замість визнання їх протиправними, як це передбачено КАС України, тому, керуючись ст. 11 КАС України, суд вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимоги, задовольнити позов в частині визнання дій відповідача протиправними.
В судовому засіданні 19.08.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 20.08.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим по видачі довідки з недостовірними даними про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3
2.Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (ідентифікаційний код 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (р/р 25604701101024 в КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України”МФО 384805, ЗКПО 19003828) 608,22 грн.
3. В задоволенні решти частини позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.