Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2022 р. м. Київ Справа № 911/1406/22
Розглянувши матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі»
до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області
прo стягнення 43 343,29 грн.
Суддя А.Ю. Кошик
При секретарі судового засіданні Фроль В.В.
За участю представників:
позивача: Халимон С.В.
відповідача: не з`явився
Обставини справи:
Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (надалі позивач) до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (надалі відповідач) прo стягнення 43 343,29 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.09.2022 року відкрито провадження у справі № 911/1406/22 за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 22.09.2022 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 19.09.2022 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 1598 від 15.09.2022 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.09.2022 року розгляд справи відкладено на 20.10.2022 року.
Судове засідання, призначене на 20.10.2022 року не відбулося, тому розгляд справи № 911/1406/22 перенесено на 03.11.2022 року.
В судовому засіданні 03.11.2022 року оголошувалась перерва в розгляді справи на 01.12.2022 року.
В судовому засіданні 01.12.2022 року представник прокуратури позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Представники позивача та третіх осіб в судове засідання не з`явились.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 01.12.2022 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (позивач) подано позов до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (відповідач, Споживач) із вимогою про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
03.09.2020 року назву позивача - Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» (ідентифікаційний код 23243188) було змінено на Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (ідентифікаційний код 23243188). Ідентифікаційний код позивача не змінювався.
Відповідно до п. 2.1. статуту Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» в новій редакції, Товариство є правонаступником майна, прав та обов`язків Приватного акціонерного товариства «Київобленерго».
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
За змістом ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до пункту 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - ПРРЕЕ) визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою - приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі.
Позивач, як Оператор системи розподілу, розмістив на головній сторінці свого сайту редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно пункту 2.1.3. ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу.
Згідно з п. 2.1.7. ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви- приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або - документально підтверджене споживання електричної енергії.
01.01.2019 року Споживач (відповідач) приєднався до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та підписав додатки до нього, зокрема Додаток № 2 з переліком точок розподілу електричної енергії на об`єкти споживача. Додатковою угодою № 2 від 22.10.2021 року сторони домовились змінити перелік об`єктів Споживача, виклавши їх в Додатку №2, в редакції, що додається.
Однак, об`єкт - вуличне освітлення в с. Копачів, ТП-143, не увійшов до переліку точок розподілу електричної енергії споживача, а отже, на момент складення акту порушення ПРРЕЕ щодо даного об`єкту договір про надання послуг з розподілу не був укладений.
Пунктами 2.3.1 - 2.3.3 ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.
Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Крім того, в пункті 5.5.5 ПРРЕЕ визначено обов`язки Споживача електричної енергії, згідно яких останній зобов`язаний:
користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) (підпункт 1);
узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності (підпункт 10);
оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача (абзацу 1 підпункту 25).
Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 ПРРЕЕ.
Відповідно п. 8.2.5. ПРРЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до Правил.
10.11.2021 року уповноваженими представниками ПРАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на об`єкті у Київській області, село Копачів, фонар вуличного освітлення, РУ- 04 кВ від ТП-143, за участю особи, що допустила на об`єкт - Хрустальова Сергія Вікторовича, зафіксовано порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки, без наявності відповідних договорів на розподіл/передачу, постачання електричної енергії. Самовільне підключення виконано кабелем СІП 2*16 мм2 в РУ-04 кВ від ТП-143 відкритим способом, відсутня пломба №29111291 на боксі, про що складено Акт про порушення № К045827 (далі - Акт).
У відповідності до п 8.2.5. ПРРЕЕ уповноваженими представниками позивача в присутності Хрустальова Сергія Вікторовича - особи, що перебувала на об`єкті, складено Акт порушень № К045827, який був підписаний даною особою без зауважень.
В п.11 Акту зазначено, що комісія з розгляду даного акту буде проводити засідання 23.11.2021 року о 15:00 за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1-А.
Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі Акта, уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення (далі - комісія) визначається обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
23.11.2021 року за відсутності представника споживача, відбулося засідання комісії по розгляду Акту про порушення, що супроводжувалось веденням Протоколу № 256, на якому було прийнято рішення розгляд даного акту перенести на іншу дату.
26.11.2021 року на юридичну адресу Споживача рекомендованим листом направлено запрошення від 25.11.2021 року № 04/530/19283 на засідання комісії, призначене на 28.12.2021 року о 13-00, рекомендований лист був отриманий Споживачем 30.11.2021 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Однак, споживач свого представника на засідання комісії, яке відбулось 28.12.2021 року, не направив, пояснень щодо виявленого порушення ПРРЕЕ також не надіслав.
28.12.2021 року за відсутності представника споживача відбулося наступне засідання комісії по розгляду Акту про порушення, що супроводжувалось веденням Протоколу № 105.
Відповідно до зазначеного Протоколу, комісією з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ прийнято рішення про нарахування згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ та за формулою № 8 порядку, визначеного главою 8.4. розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, з використанням наступних даних: потужність 4,16 кВт (згідно допустимого тривалого струму згідно замірів - 21 А); тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 12 год 7 днів на тиждень; період нарахування з 10.05.2021 року по 10.11.2021 року (184 дні). Згідно із розрахунком вартість необлікованої електричної енергії склала 43 343,29 грн.
05.01.2022 року на юридичну адресу Споживача рекомендованим листом від 30.12.2021 року № 04/530/21556 було направлено копію Протоколу від 28.12.2021 року № 105, розрахунок до Акту про порушення та Повідомлення про оплату за грудень 2021 року від 29.12.2021 року по Акту про порушення ПРРЕЕ № К045827 від 10.11.2021 року.
Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача, рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Враховуючи те, що у позивача відсутні докази отримання відповідачем листа від 30.12.2021 № 04/530/21556 та у зв`язку з відсутністю даних по номеру трекінга поштового відправлення на сайті АТ «Укрпошта» через сплив часу, дата отримання відповідачем листа розраховується відповідно до Нормативів пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 року № 958 в межах області.
Таким чином, лист від 30.12.2021 року № 04/530/21556 зданий позивачем для відправлення на відділення поштового зв`язку 05.01.2022 року згідно чеку та відтиску поштового штемпеля, мав прибути на поштове відділення за місцем вручення через 3 дні, тобто 08.01.2022 року, тому з врахуванням норми п. 8.2.7. ПРРЕЕ, рахунок вважається отриманим споживачем 14.01.2022 року, а 30 - денний строк на оплату відповідно закінчився 13.02.2022 року.
Оскільки, виставлене позивачем Повідомлення про оплату за грудень 2021 року від 29.12.2021 року по Акту про порушення ПРРЕЕ № К045827 від 10.11.2021 року не сплачено відповідачем, він є таким, що прострочив виконання існуючого грошового зобов`язання по сплаті нарахувань за необліковану електроенергію у розмірі 43 343,29 грн.
Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ передбачено, шо у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії, оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
З огляду на викладене, позивачем подано позов про стягнення з відповідача заборгованості за необліковану електроенергію згідно Акта про порушення ПРРЕЕ № К045827 від 10.11.2021 у розмірі 43 343,29 грн.
В ході розгляду спору відповідач подав відзив, в якому позовні вимоги заперечував, зазначив, що вважає викладені у позові доводи безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності та вимогам чинного законодавства виходячи із наступного.
В Акті про порушення № К 045827 від 10.11.2021 року вказано, що самовільне приєднання виконано відкритим способом на ТП 143, однак в порушення п. 8.2.5 ПРРЕЕ не вказано межі балансової належності. До того ж, трансформаторна підстанція ТП 143 не була передана в користування відповідача та не перебуває у власності відповідача, а є власністю позивача. Тому, з огляду на чинне законодавство, саме позивач повинен утримувати своє майно у належному стані. Також відповідач зазначає, що в порушення п. 8.4.4. ПРРЕЕ, наведене в ньому порушення не підтверджено експертизою засобів вимірювальної техніки, зазначених в Акті.
У відповіді на відзив позивач пояснив, що з огляду на зміст п. 8.2.5. ПРРЕЕ, 10.11.2021 року представниками ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» на об`єкті Споживача у Київській області, село Копачів, біля ТП-143, вуличне освітлення було проведено технічну перевірку.
За результатами перевірки виявлено порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки, без наявності відповідних договорів на розподіл/передачу, постачання електричної енергії. Самовільне підключення виконано кабелем СІП 2*16 мм2 в РУ-04 кВ від ТП-143 відкритим способом, відсутня пломба № 29111291 на боксі, про що складено Акт про порушення № К045827 (далі - Акт). Також проведено фотофіксацію виявленого порушення.
Дане порушення відповідає порушенню, визначеному п.п. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Згідно з абз. 62 п. 1.1.2. ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Матеріалами справи підтверджується, що з 01.01.2019 року Споживач приєднався до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 230003955 та підписав додатки до нього, зокрема Додаток № 2 з переліком точок розподілу електричної енергії на об`єкти споживача. Додатковою угодою № 2 від 22.10.2021 року сторони домовились зміни перелік об`єктів Споживача, виклавши їх в Додатку № 2, в редакції, що додається.
Однак об`єкт - вуличне освітлення в с. Копачів, ТП-143, не увійшов до переліку точок розподілу електричної енергії споживача, а, отже, на момент складення акту порушення ПРРЕЕ щодо даного об`єкту договір про надання послуг з розподілу не був укладений. Відтак, дане підключення є самовільним, тобто несанкціонованим (непогодженим) оператором системи та без укладення відповідного договору.
Актом встановлено, що самовільне підключення виконано кабелем СІП 2*16 мм2 в РУ-04 кВ від ТП-143, тобто до електричних мереж позивача.
В Акті зображена схема підключення електроустановки, в якій зазначено: джерело живлення: ТП-143, лічильник - позначка 1, точка вихідних клем лічильника - позначка 2, автоматичний вимикач 32А - позначка 3, місце самовільного підключення - позначка 4.
Із зображеної в Акті схеми вбачається, що самовільне підключення здійснено до автоматичного вимикача 32А перед приладом обліку.
Згідно з п. 5 Акту споживачем було підключено фонарі вуличного освітлення.
Пунктом 8 Акту підтверджується, що порушення ПРРЕЕ було усунуто шляхом відключення самовільного приєднання.
Акт підписаний особою, що перебувала на об`єкті Споживача Хрустальовим Сергієм Вікторовичем без зауважень, що засвідчено його підписом в рядку: Зауваження до складеного акту.
В Акті зазначені всі дані, що необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ.
Щодо межі балансової належності, позивач зазначив, що межа балансової належності - точка розділу елементів електричної мережі між власниками електроустановок за ознаками права власності або користування (абз. 30 п. 1.1.2. ПРРЕЕ); межа експлуатаційної відповідальності - точка розділу електричної мережі за ознакою договірних зобов`язань з експлуатації тих чи інших її ділянок або елементів, яка встановлюється за згодою сторін. За відсутності такої згоди межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності (абз. 31 п. 1.1.2. ПРРЕЕ);
Питання меж балансової належності та експлуатаційної відповідальності електричних мереж врегульовані главою 2.2 розділу ІІ ПРРЕЕ.
Пунктом 2.2.2. ПРРЕЕ визначено, що межа експлуатаційної відповідальності між споживачем та оператором системи за технічний стан і обслуговування електроустановок напругою до 1000 В встановлюється у разі повітряного відгалуження - у точці кріплення проводів лінії електропередачі до перших ізоляторів на будівлі або на трубостояку, або на ввідних клемах першого комутаційного апарата, встановленого на ввідному пристрої будівлі споживача.
Самовільне підключення об`єкта Споживача - форнаря вуличного освітлення, зафіксоване Актом, виконано в РУ-04 кВ від ТП-143, що належить позивачу, відповідно підключення виконано до мереж оператора системи, що відповідає порушенню, передбаченому п.п. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Крім того, з огляду на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 03.08.2021 року у справі № 910/5998/20, сам по собі дефект акта про порушення не може спростовувати факт порушення, якщо цей факт відображено у сукупності інших доказів.
Щодо заперечень відповідача що не була проведена експертиза засобів вимірювальної техніки відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ, позивач зауважив, що Актом зафіксовано інше порушення, вчинене Споживачем, а саме визначене п.п.6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Тому експертиза засобів вимірювальної техніки в даному випадку не передбачена.
Даний вид порушень є самостійним видом порушень з переліку, наведених в п.8.4.2. ПРРЕЕ, відмінним від порушень, пов`язаних з пошкодження пломб чи засобів вимірювальної техніки, чи втручанням в їх роботу, та є самостійною підставою для проведення нарахування вартості необлікованої електроенергії.
Згідно з п. 8.4.12. ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення, розраховується за формулою 8.
28.12.2021 року на засідання комісії по розгляду Акта про порушення прийнято рішення провести нарахування згідно з п. 8.4.12 за формулою № 8 в порядку, визначеному главою 8.4. розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, про що складено Протокол № 105.
Згідно із розрахунком обсяг необлікованої електричної енергії склав 9 187 кВт/год на суму 43 343,29 грн.
Таким чином, позивачем спростовано викладені у відзиві дововоди та обгрунтовано правомірність нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, що є предметом заявленого позову.
В силу п. 8.2.6. та п. 8.2.7. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (п. 8.2.6. ПРРЕЕ).
За приписами п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
При цьому, позивач наголошує, що відповідач не скористався правом на судове оскарження дій перевіряючих щодо складення Акту про порушення та рішення комісії про нарахування вартості необлікованої електроенергії.
Станом на момент розгляду спору Протокол засідання комісії з розгляду Акта про порушення є чинним, в судовому порядку не оскаржений та не скасований у встановленому порядку. Наведені відповідачем у відзиві на позов зауваження безпідставні і спростовані позивачем.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 8.2.7. ПРРЕЕ).
Враховуючи, що відповідач обов`язок щодо оплати вартості електричної енергії у відповідності до рішення комісії позивача по розгляду Акту про порушення, оформленого Протоколом засідання комісії, не виконав, його заборгованість перед позивачем складає 43 343,29 грн.
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними у розумінні ч.1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 80, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області прo стягнення 43 343,29 грн. задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська обл., Обухів(пн), вул. Київська, 10, код 04362680) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б, код 23243188) заборгованість за необліковану електроенергію у сумі 43 343,29 грн. та 2 481,00 грн. витрат на сплату судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.Ю. Кошик
повний текст рішення складено 09.02.2023 року