Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 683/2898/22
2/683/152/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2023 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Лугового О.М.,
з участю секретаря судового засідання Градомської Д.Р.,
розглянувши у відкритому засіданні в м. Старокостянтинів в порядку загального позовного провадження цивільну справу №683/2898/22, 2/683/152/2023 за позовом заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про конфіскацію земельних ділянок,
встановив:
20 жовтня 2022 року заступник керівника Хмельницької обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 та просить конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області частки земельної ділянки ОСОБА_1 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0034 площею 0,0175 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області частки земельної ділянки ОСОБА_1 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0033 площею 0,0415 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ..
Свої вимоги обгрунтовує тим, що громадянин російської федерації ОСОБА_1 в 2018 році в порядку спадкування, набув право власності на: частки земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0034 площею 0,0175 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та частку земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0033 площею 0,0415 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та 13 грудня 2018 року зареєстрував право власності на дані земельні ділянки що підтверджується даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Проте всупереч вимог земельного законодавства протягом року після набуття права власності на частки земельних ділянок сільськогосподарського призначення (з 13.12.2018 року), й до цього часу не відчужив їх, що є підставою для їх конфіскації у власність держави, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду.
22 жовтня 2022 року ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області накладено накласти арешт на вищезгадані земельні ділянки.
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 26 жовтня 2022 року відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 24 листопада 2022 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 25 січня 2023 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Прокурор до суду не з`явився, хоча повідомлявся своєчасно та належним чинним про час і місце розгляду справи, однак подав заяву якою позов підтримує повністю та просить розглядати справи без його участі.
Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в засідання свого представника не направили, однак, про день та час слухання справи повідомлені належним чином у порядку, передбаченому відповідно до вимого ст.128 ЦПК України, будь-яких заяв, клопотань на адресу суду не подавали, а тому суд вирішив розгляд справи проводити за її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином у порядку, однак подав до суду заяву якою просив розгляд справи здійснювати без його участі, позов підтримує та не заперечує проти його задоволення.
Третя особа, в судове засідання не з`явилася, про день та час слухання справи повідомлена належним чином у порядку, передбаченому ст.128 ЦПК України, причини неявки не повідомила.
Дослідивши матеріали справи в межах наданих суду доказів, оцінивши і проаналізувавши докази, суд вважає що позов підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Вирішуючи питання щодо підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом, суд зважує на наступне.
Приписи ст.131-1 Конституції України, ст.56 ЦПК України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» наділяють прокурора повноваженнями на представництво в суді інтересів держави у випадках, а саме: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Оскільки, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відповідності до положень ст.145 Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Положення про Головне управління Держгеокадастру в області» здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, наділене правом на подання такого роду позовів, на лист прокурора від 27.09.2022 року №51/1-355вих-22 про виявлені порушення із вимогою вжити заходів щодо їх усунення у тому числі в судовому порядку, в листі від 29.09.2022 року №10-22-0.4-2100/2-22 повідомили обласну прокуратуру про неподання позову щодо усунення даних порушень у зв`язку з відсутністю коштів та не заперечує проти звернення з позовом органів прокуратури, станом на 20.10.2022 року (день надходження даного позову до суду) самостійно не реалізувало це своє процесуальне право, то у відповідності до положень ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ст.56 ЦПК України маються всі підстави для підтвердження представництва прокурором інтересів держави в суді, що узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року в справі №912/2385/18 за схожих обставин.
Судом було встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після померлої тітки - ОСОБА_3 .
Після її смерті ОСОБА_1 успадкував право власності на зокрема, частки земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0034 площею 0,0175 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та частку земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0033 площею 0,0415 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та 13 грудня 2018 року ОСОБА_1 зареєстрував право власності на частки даних земельних ділянок, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Власником іншої частки земельних ділянок є ОСОБА_2 ..
Зазначені обставини підтверджуються наявним в матеріалах справи копією рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 24 жовтня 2018 року по справі №683/2443/18 (провадження №2/683/1158/2018), інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, повідомленням приватного нотаріуса Старокостянтинівського районного нотаріального округу Лавути Ю.А. №14/01-16 від 22.01.2018 року, Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
Однак, після набуття часток земельних ділянок у власність, ОСОБА_1 , грубо порушуючи вимоги національного законодавства, їх протягом року не відчужив.
Одночасно, суд зважує на ті обставини, що згідно наданої інформацію Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області №6801.4-1242/6801.4.1-22 від 23.09.2022 року було встановлено, що громадянин рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.07.2017 року був документований УДМС України в Хмельницькій області посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 . При подачі документів вказана особа надала інформацію про місце проживання на території України: АДРЕСА_2 , мобільний телефон - НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , а також місце проживання за кордоном: АДРЕСА_3 , російська федерація. Рішення про скасування дозволу на імміграцію в України та посвідки на постійне проживання вищевказаній особі УДМС України в Хмельницькій області не приймалося.
Наведене свідчить, що на момент успадкування зазначених вище спірних часток земельних ділянок ОСОБА_1 був іноземцем.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України, земля в Україні є національним багатством і перебуває під особливою охороною закону.
Згідно норм ст. 19 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення віднесено до категорії особливо цінних.
За змістом положень ст.41 Конституції України, ст.319, 321 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Власність зобов`язує. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) встановлені нормами розділу V Закону України «Про міжнародне приватне право», положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1,2 ст.38 Закону України «Про міжнародне приватне право» право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом. Належність майна до нерухомих або рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.
Згідно з ч.1 ст.39 даного Закону, виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Тому, оскільки спірні земельні ділянки, які належать до нерухомого майна (ч.1 ст.181 ЦК України), знаходяться на території України, то на них поширюється дія права України.
У відповідності до ч. 5 ст. 22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.
Приписами ст.378 ЦК України визначено, що право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
За змістом ст.13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Аналогічне положення передбачено щодо таких стратегічно важливих об`єктів, як надра, атмосферне повітря, води та ін.
Відповідно до ст.14 Конституції України, ст.373 ЦК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Іноземці (особи без громадянства) підпадають під дію національного права, що регулює правовідносини з приводу набуття права власності, з окремими винятками (ст.374 ЦК України). Зокрема, це обмеження права іноземців на отримання у власність земель сільськогосподарського призначення, передбачені ст.22, 81 ЗК України.
Згідно з ч.4 ст.81 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. Дана норма також кореспондується з ч.1 ст.145 ЗК України, відповідно до якої, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права.
Згідно в ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації таких прав.
Відтак, аналізуючи вищенаведені докази в їх сукупності та у взаємозв`язку з положеннями ст.319, 321, 374, 378 ЦК України, ст.22, 81, 143, 145 ЗК України, суд приходить до висновку, що хоча ОСОБА_1 й набув у спадок частки земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства як іноземець, тому він протягом року з часу державної реєстрації права на землю повинен був відчужити вказані частки земельних ділянок, однак цей свій обов`язок не виконав.
Натомість, норма п.15 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, встановлено заборону купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не поширюється на ці правовідносини, оскільки положення ч.4 ст.81 ЗК України є імперативними.
Згідно пункту «е» ч. 1 ст. ст. 140 Земельного кодексу України, однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Примусове припинення прав на земельну ділянку, у відповідності до п. "в" ч. 1 ст. 143 Земельного кодексу України, здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 145 ЗК України у разі, якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Оскільки ОСОБА_1 протягом року з часу переходу права власності на частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0034 площею 0,0175 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6810800000:14:002:0033 площею 0,0415 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , її не відчужив, то право власності на зазначені частки земельних ділянок слід примусово припинити, шляхом конфіскації.
Згідно положення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У правовому висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 18 вересня 2013 року (справа № 6-92 цс 13) зазначено, що основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції», від 11 березня 2003 року «Новоселецький проти України», від 1 червня 2006 року «Федоренко проти України»), Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі ст. 1. Зокрема, необхідно, щоб була дотримана обгрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.
Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності має бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.
Відповідно до ст. 348 ЦК України, якщо з підстав, що не були заборонені законом, особа набула право власності на майно, яке за законом, який був прийнятий пізніше, не може їй належати, це майно має бути відчужене власником протягом строку, встановленого законом. Якщо майно не відчужене власником у встановлені законом строки, це майно з урахуванням його характеру і призначення за рішенням суду на підставі заяви відповідного органу державної влади підлягає примусовому продажу. У разі примусового продажу майна його колишньому власникові передається сума виторгу з вирахуванням витрат, пов`язаних з відчуженням майна.
Виходячи з викладеного позовні вимоги заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури підлягають повному задоволеню.
Згідно ч. 1 ст. 158 ЦПК України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Так, як позов заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури в інтересах держави задоволено у повному обсязі, тому в силу ст.141 ЦПК України з відповідача на її користь слід стягнути 4962 грн. судового збору за подачу позовної заяви та 1240 грн. 50 коп. судового збору за подачу заяви про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263-265, ЦПК України, ст.8, 13, 14, 41, 131-1 Конституції України, ст.5, 319, 321, 346, 373, 374, 378 ЦК України, ст.22, 81, 143, 145, 148 ЗК України, суд, -
ухвалив:
Позов заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури - задовольнити.
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області частку земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером 6810800000:14:002:0034, площею 0,0175 га, цільове призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області частку земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером 6810800000:14:002:0033, площею 0,0415 га, цільове призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Скасувати арешт із земельних ділянок: з кадастровим номером 6810800000:14:002:0034 площею 0,0175 га; з кадастровим номером 6810800000:14:002:0033 площею 0,0415 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , на які, накладено ухвалою Старокостянтинвського районного суду Хмельницької області від 22 жовтня 2022 року у даній справі за заявою заступника керівника Хмельницької обласної прокуратури про забезпечення позову.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, p/p UA188201720343120002000002814) понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4962 грн. та судового збору в сумі 1240 грн. 50 коп. за подачу заяви про забезпечення позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Хмельницька обласна прокуратура, місце знаходження: 29000, пров.Військоматський, 3, м. Хмельницький, код. ЄДРПОУ 02911102.
Відповідач: ОСОБА_1 , громадянин російської федерації, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Третя особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_5 .
Суддя: