Рішення № 108840735, 31.01.2023, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
31.01.2023
Номер справи
334/4053/22
Номер документу
108840735
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 31.01.2023

Справа № 334/4053/22

Провадження № 2/334/298/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 року м. Запоріжжя

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючої: судді Телегуз С.М., за участю секретаря Стрельченко А.А., розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом

Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» Швайковський А.А. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі відповідач) про стягнення вартості необлікованого природного газу у розмірі 22223,02 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що 06.12.2019 року за результатами перевірки режиму газопостачання на об`єкті споживача, а саме: квартири АДРЕСА_1 , АТ «Запоріжгаз» встановлено порушення Кодексу газорозподільчих систем, а саме: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку). За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» був складений Акт про порушення №0600307668 від 06.12.2019 року, який було підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та представником відповідача (його дружиною ОСОБА_2 ) без зауважень. В зазначеному акті споживача було письмово повідомлено про те, що йому необхідно бути присутнім на засіданні комісії з розгляду акту про порушення 10.01.2020 за адресою: АДРЕСА_2 (каб.202) з 09-00 до 15-25год.

Крім того, 06.12.2019 року на об`єкті споживача, а саме: квартири АДРЕСА_1 , працівниками АТ «Запоріжгаз» складено акт обстеження/контрольного огляду вузла обліку природного газу № 0600307668, який підписано представником споживача ОСОБА_2 без застережень та зауважень. Зазначеним актом зафіксовано фактично наявне газове обладнання в домоволодінні відповідача станом на 06.12.2019р., а саме: двоконтурний котел газовий «Junkers» 24кВт 2 одиниці, варильна поверхня чотирьох камфорна «Bosch» -1 одиниця.

На засідання комісії, ОСОБА_1 не з`явився. Відповідно до протоколу № 63 від 10.01.2020, комісія з розгляду актів про порушення АТ «Запоріжгаз» прийняла рішення про задоволення Акту про порушення № 0600307668 від 06.12.2019. Згідно Розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу по Акту про порушення № 0600264125, відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населення за період з 07.06.2019 по 06.12.2019 з урахуванням всіх підключених газових приладів, зареєстрованих осіб та опалювальної площі у сумі 2223,02 гривень. 24.02.2020 на адресу споживача АТ «Запоріжгаз» направило Акт-розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, який відповідно поштового повідомлення отриманий 03.03.2020, та який зі сторони відповідача залишився без виконання, у зв`язку з чим позивач звернувся з вказаним позовом до суду, в якому просить стягнути виниклу заборгованість разом з понесеними витратами по сплаті судового збору у сумі 2481 гривня.

Ухвалою від 21.09.2022 відкрито провадження у справі та її призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

06.12.2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, підписаний представником відповідача адвокатом Мінасовим В.В., про повне невизнання позовних вимог з посиланням на безпідставність нарахування заборгованості та відсутність доказів в обґрунтування вимог позивача. Зокрема, за ствердженням представника відповідача, позивачем недоведена вина відповідача в порушенні норм Кодексу ГРМ і він не повинен нести відповідальність, оскільки житловий будинок АДРЕСА_3 він купив у гр. ОСОБА_3 у 2013році за договором купівлі-продажу. І саме попередній власник будинку ще у 2004році здійснив встановлення двох газових котлів, які встановленні в домоволодінні відповідача до теперішнього часу. Про те, що ОСОБА_3 самовільно встановив ці котли відповідача не знав та не повинен був знати. Першаков постійно надавав представниками Оператора ГРМ безперешкодний доступ до газового обладнання для огляду лічильників та газових приладів. Нічого не приховував та не намагався приховати. Навпаки, на думку відповідача, неналежне виконання Оператором ГРМ положень Кодексу ГРМ призвело до несвоєчасного виявлення порушення, оскільки позивач не дотримувався обов`язку здійснювати контрольне зняття показників лічильника газу не рідше ніж один раз у 6 місяців. Тому, представник відповідача вважає, що в позові Акціонерного товариства « Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» необхідно відмовити. Крім того, вважав, що іншою підставою для відмови в задоволені позову, є пропуск позивачем строку позовної давності. Так, законодавством на Оператора ГРМ покладений обов`язок здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу, при якому надано право перевірок газового обладнання споживача. За п`ятнадцять років з часу встановлення котлів, Оператор ГРМ мав здійснити три повірки лічильника та 30 разів зняти показання лічильника. Тому, при належному виконанні ним своїх обов`язків, позивач міг дізнатися про порушення свого права ще при першому знятті показань лічильника газу, після встановлення котлів в грудні 2004 року. Тому, у позивача були усі законні можливості для виявлення порушення, але він ними не скористався.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала, пославшись на факти та доводи, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - адвокат Мінасов В.В. позовні вимоги не визнав, пославшись на факти та норми права, викладені у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши позовну заяву, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1,2 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, відповідно до п.8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

У відповідності до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Статтями 77-80 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до частини першої статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Частиною першою ст. 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.

За правилами ч.2,3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу», суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.17, 23, 33,35,37, 39 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; суб`єкт ринку природного газу це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до п.3 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).

Судом встановлено, що відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Запоріжжя від 21.09.2022 відповідач ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

За вказаною вище адресою АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» надає послуги з постачання природного газу, у зв`язку з чим на ім`я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , де значиться одна зареєстрована особа.

Підпунктами 1 та 6 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

06.12.2019 року відповідачем було допущено уповноважених осіб АТ «Запоріжгаз» до газового лічильника 4 Gallus 2000-U G-4 ( 2002 року випуску, заводський № 699175) номінальною максимально можливою витратою газу 6,0 м куб/год та усіх газових приладів, що знаходяться в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРС оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно підпункту 7 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

В силу вимог підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

06.12.2019 за результатами перевірки режиму газопостачання на об`єкті споживача, а саме за адресою: квартира АДРЕСА_1 , контролером відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» Клименко А.П. було виявлено порушення Кодексу газорозподільчих систем, а саме: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

З урахуванням виявленого порушення представником Оператора ГРМ Клименко А.П., у присутності представника споживача ОСОБА_2 було складено Акт про порушення № 0600307668 від 06.12.2019, відповідно до якого представник споживача (дружина ОСОБА_1 ) підписала його без надання будь-яких зауважень чи заперечень щодо виявлених порушень.

Крім того, 06.12.2019 року на об`єкті споживача, а саме: в квартирі АДРЕСА_1 працівником АТ «Запоріжгаз» складено акт обстеження № 0600307668, який було підписано представником споживача. Зазначеним актом зафіксовано фактично наявне газове обладнання в домоволодінні позивача станом на 06.12.2019, а саме: побутовий лічильник газу Gallus 2000-U G-4, 2002 року випуску 1 одиниця, двоконтурний котел газовий «Junkers» 24кВт 2 одиниці, варильна поверхня чотирьох камфорна «Bosch» -1 одиниця.

Відповідно до пп. 5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

Згідно п.1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Пунктами 2, 3, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Дії працівника АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем так як в акті про порушення від 06.12.2019 зазначено номер її посвідчення та прізвище ім`я по батькові особи, яка підписала акт про порушення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Актом про порушення від 06.12.2019 №0600307668 споживачу ОСОБА_1 запропоновано звернутись 10.01.2020 до АТ «Запоріжгаз», Південне шосе, 52, каб. 202 де відбудеться засідання комісії оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення, що відповідає вимогам пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, а саме: при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу XI Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії 10.01.2020 року, без присутності споживача, було прийнято рішення про його задоволення, оформлене протоколом від 10.01.2020 року № 63.

Суд встановив, що вказаний вище акт про порушення відповідає усім вимогам, передбаченим главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРС щодо порядку оформлення таких актів, відтак, є належним доказом, який підтверджує вчинення порушень, зафіксованих у ньому.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під`єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об`єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під`єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).

Прийняття в експлуатацію завершеного будівництва об`єкту системи газопостачання, збудованого у відповідності з проектом, повинно проводитись прийомною комісією у відповідності до вимог до Кодексу ГРС та до пункту 4.3 розділу IV Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року № 285 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 року за № 674/27119: до пуску газу на об`єкти систем газопостачання складається акт приймання в експлуатацію об`єктів систем газопостачання та акти згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2018 «Газопостачання», затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.11.2018 року № 305.

Виконавчо - технічна документація повинна містити наступні документи: сертифікати, паспорти та інші документи заводу - виробника підтверджуючих якість труб та звалювальних матеріалів; протокол вхідного контролю усіх конструкцій та матеріалів, які використовуються при будівництві; посвідчення зварника, який має право на виконання робіт на газопроводах; протокол механічних іспитів зварних стиків; акт перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів житлових будинків; інструктаж з безпечного користування газом в побуті; акт приймання в експлуатацію об`єкту систем газопостачання; копії сертифікатів та паспортів на матеріали, труби, газове обладнання. Прийомка закінченого будівництва об`єкту системи газопостачання складається з виконавче - технічної документації та акту приймання в експлуатацію об`єкту систем газопостачання.

Відповідно до виконавчо-технічної документації (приймально-передавального акту від 18.12.2002) за адресою споживача: м. Запоріжжя на домоволодіння по АДРЕСА_3 АТ «Запоріжгаз» пуск газу проводився на наступні газові прилади: побутовий лічильник газу 1 одиниця, плита газова 4-х комфорна Польща 1 одиниця, котел газовий «Honewell» - 1 одиниця.

Фактично на момент перевірки за адресою споживача: АДРЕСА_3 були встановлені та підключені до діючої системи газопостачання наступні газові прилади: побутовий лічильник газу Gallus 2000-U G-4, 2002 року випуску 1 одиниця, двоконтурний котел газовий «Junkers» 24кВт 2 одиниці, варильна поверхня чотирьох камфорна «Bosch» 7,5 кВт -1 одиниця.

Факт встановлення зазначених газових приладів визнавалося споживачем та не було спростовано у судовому засіданні.

Фактично встановлені споживачем газові прилади за адресою: АДРЕСА_3 наданої потужності мають витрати природного газу: котел газовий «Junkers» 24кВт (2од.) 5,64 м куб/г; плита газова 7,5 кВт (1од.) - 1,34 м куб/г. Загальна витрата природного газу 6,98 м куб/г. Побутовий лічильник газу G4- Gallus має максимально можливу витрату 6,0 м куб/г. Таким чином, має перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу.

Відповідно до підпункту 5.5. пункту 5 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року № 285, заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб`єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації.

Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації.

Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства.

Згідно з Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими Наказом Держнаглядохоронпраці 01.10.97 № 254, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за № 318/2758 (які діяли до 2015 року) п. 4.5.7. Переміщення і заміна газових приладів і апаратів провадяться СПГГ або газовими службами підприємств з урахуванням вимог нормативних документів і внесенням змін в технічну документацію.

Таким чином, законодавством на оператора ГРМ покладено обов`язок щодо приймання в експлуатацію об`єкту систем газопостачання та підключення газових приладів споживача виключно за умови наявності виконавче-технічної документації та проекту будівництва об`єкту системи газопостачання, або внесенням змін до технічної документації.

Заміна газового обладнання до 2015 року, згідно Правил також передбачала проведення її СПГГ або газовими службами підприємств з урахуванням вимог нормативних документів і внесенням змін в технічну документацію.

Згідно погодженого плану газифікації будинку за адресою: АДРЕСА_3 та АТ «Запоріжгаз» передбачена наявність таких газових приладів: побутовий лічильник газу G4 1 одиниця, плита газова 4-х комфорна Польща - 1 одиниця, котел газовий «Honewell» - 1 одиниця.

Відповідно до п. 7 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС зміна кількості або потужності газоспоживчого обладнання споживача здійснюється за погодженням з Оператором ГРМ. Споживачем забезпечується відповідність встановленого газоспоживчого обладнання проекту системи газопостачання, погодженого Оператором ГРМ.

Відповідно до п.5.5 пункту 5 «Вимоги безпечної експлуатації внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків» глави V Правил безпеки систем газопостачання, затвердженими Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації.

Разом з тим виявлені газові прилади, мають більшу від погодженої у встановленому законом порядку за планом газифікації будинку загальну сумарну витрату газу 6,98 м куб/год. Побутовий лічильник газу Gallus G-4 має максимально можливу витрату 6,0 м куб/год, таким чином має місце перевищення діапазону обчислення вузла обліку газу.

У виконавчу-технічну документацію за адресою: АДРЕСА_3 з моменту пуску газу зміни у встановленому законом порядку не вносились. Доказів наявності іншої кількості, або іншої потужності газових приладів за вказаною адресою відповідачем не надано та в судовому засіданні обставини наявності інших погоджених технічних умов чи плану газифікації будинку не встановлена.

При цьому, як зі змісту Акту про порушення №0600307668 від 06.12.2019, так і в судовому засіданні відповідачем визнана фактична кількість виявлених газових приладів, технічної документації на ці прилади надано не було. Клопотання про призначення експертизи не заявлялося.

З приводу доводів представника позивача про те, що існуюча під час перевірки кількість газових приладів була встановлена набагато раніше, ще попереднім власником будинку, і тому відповідач не несе відповідальності за порушення норм Кодексу ГРМ у разі відсутності у цьому його вини, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної системи для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору в порядку, визначеному цим розділом.

Згідно з пунктом 4 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору.

Водночас відповідно до пункту 7 глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку літ.А за адресою: АДРЕСА_3 з побутовими та господарчими будівлями та спорудами, розташованими на земельній ділянці площею 1084кв.м., на підставі договору купівлі-продажу від 26 грудня 2013року.

У відповідності до вищезазначеного, відповідачем, як власником здійснюється фактичне споживання природного газу та оплата його вартості діючому постачальнику, а отже договір є укладеним. Таким чином, між сторонами склалися відносини договору розподілу природного газу в порядку та на умовах, передбачених Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2494 (надалі Кодекс ГРМ), та Типовим договору розподілу природного газу.

А відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу відповідач зобов`язаний виконувати його умови та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків.

Відповідач не надав жодних належних і допустимих доказів щодо року заміни газового обладнанням, дотримання порядку та процедури заміни газового обладнання, виконавчо-технічної документації та технічних паспортів на замінене газове обладнання, хоча саме він має обов`язок повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про відповідність дій працівників позивача вимогам нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини за нормативним документами про постачання газу.

Відповідно до п.10 глави 5 розділу ХІ Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Комісією Оператора ГРМ, було розглянуто обставини порушення, та задоволено Акт про порушення від 06.12.2019 та оформлено Протоколом № 63 від 10.01.2020.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів на об`єкті споживача (за наявності лічильника), внаслідок якого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу), розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника газу (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку для його усунення.

При задоволенні комісією акту про порушення складається розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, у зв`язку з чим у відповідності до п.3 гл.3 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, на підставі акту про порушення № 0600307668 від 06.12.2019 фахівцем Відділу комерційного балансування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_6 було здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населення з 07.06.2019 по 06.12.2019 з урахуванням всіх газових приладів (плита газова 1 шт., газовий котел 2 шт.), зареєстрованих осіб (1 особа), та опалювальної площі (171,6 кв.м) у сумі 22223,02 гривень.

24.02.2020 на адресу споживача супроводжувальним листом № 69003.2 СП-1920-0220 від 24.02.2020 АТ «Запоріжгаз» направило ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 Акт-розрахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, який зі сторони відповідача залишився без виконання.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно ч.1 ст.526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Частиною 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушенням на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до підпункту 5 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку.

Положеннями ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Враховуючи наведене, дії AT «Запоріжгаз» щодо нарахування вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 22223,02 гривень, у зв`язку з виявленням несанкціонованого підключення відповідачем газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку відповідають вимогам Закону «Про ринок природного газу» та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу.

Стосовно заяви представника відповідача про застосування наслідків пропуску строку позовної давності, суд зазначає, що за змістом ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ст. 267 ЦК України).

Отже, у разі, якщо позовні вимоги визнано обґрунтованими, а стороною у справі заявлено про сплив позовної давності, суд зобов`язаний застосувати до спірних правовідносин положення ст. 267 ЦК та вирішити питання про наслідки такого спливу (тобто або відмовити в позові у зв`язку зі спливом позовної давності, або за наявності поважних причин її пропущення - захистити порушене право, але в будь-якому разі вирішити спір з посиланням на зазначену норму).

Позивач дізнався про порушення свого права, та про особу, яка його порушила під час перевірки, а саме 06.12.2019 року, що підтверджується складеним працівниками позивача актом про порушення № 00600307668 від 06.12.2019 року.

Тобто, позивач дізнався про порушення свого права та про особу, яка його порушила в день складення акту про порушення, що відповідає положенням ч. 1 ст. 267 ЦПК України.

За таких обставин, перебіг трирічного строку позовної давності розпочався з 06.12.2019 року, позовну заяву у справі подано до Ленінського районного суду м.Запоріжжя 20.09.2022 року, тобто, в межах строку позовної давності. Тому підстави для задоволення заяви представника відповідача відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2481,00 гривня.

Керуючись ст. ст.10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-283, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_2 , на користь на користь АТ «Запоріжгаз» (рахунок НОМЕР_3 в філії Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк»», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716) вартість донарахованого (необлікованого) природного газу у розмірі 22223,02 грн. (двадцять дві тисячі двісті двадцять три гривні 02 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_2 , на користь на користь АТ «Запоріжгаз» (рахунок НОМЕР_4 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716) судовий збір у сумі 2481,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 07 лютого 2023 року.

Суддя: С.М.Телегуз