ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
25.10.07 Справа№ 28/295А
12 год 15 хв
За позовом: Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця”, м. Львів, в особі відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця”, м. Рівне
до відповідача: Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області, м. Ковель Волинської області
про визнання нечинними і протиправними податкових повідомлень-рішень від 01.06.2007 року № 00013815/0, від 03.07.2007 року № 00013815/1, від 24.07.2007 року № 00013815/2
Суддя Морозюк А.Я.
Секретар судового засідання
Онишко І.Р.
м. Львів, вул. Личаківська,128,
Зал судового засідання № 302.
Представники сторін
Від позивача: Люліч А.Г. –начальник юридичного сектора
Від відповідача: Виш А.А. –головний державний податковий інспектор
Позов заявлено Державним територіально-галузевим об”єднанням “Львівська залізниця”, м. Львів, в особі відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця” до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області про визнання нечинними і протиправними податкових повідомлень-рішень від 01.06.2007 року № 00013815/0, від 03.07.2007 року № 00013815/1, від 24.07.2007 року № 00013815/2, зобов’язання Ковельської МДПІ в подальшому припинити численні надсилання податкових повідомлень-рішень, пов”язаних з актом №435/15-2589455 від 15.05.2007 року.
Представником позивача в судовому засіданні 25.10.2007 року подане письмове клопотання про зміну позовних вимог від 10.10.2007 року, в якому позивач змінив позовні вимоги у справі і просить не розглядати п.3 резолютивної частини позовної заяви, в якому міститься клопотання зобов”язати Ковельську МДПІ Волинської області в подальшому припинити численні надсилання податкових повідомлень-рішень, пов”язаних з актом №435/15-2589455 від 15.05.2007 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, з урахуванням клопотання про зміну позовних вимог, позивач просить суд визнати нечинними і протиправними з моменту прийняття податкові повідомлення-рішення від 01.06.2007 року № 00013815/0, від 03.07.2007 року № 00013815/1, від 24.07.2007 року № 00013815/2, якими визначено податкове зобов”язання за платежем земельник податок з юридичних осіб в сумі 170 грн - штрафних (фінансових) санкцій, свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. 29.01.2007 року ВП “Рівненська дирекція залізничних перевезень” ДТГО “Львівська залізниця” поштовим зв’язком надіслала до Ковельської МАПІ податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік, який надійшов в інспекцію 01.02.07 року. Відповідач вважає строк подачі розрахунку пропущеним, відповідачем складено акт від 15.05.07 року та прийнято спірні податкові повідомлення-рішення, яким дирекцію зобов’язано сплатити штраф в сумі 170 грн. Податковий орган як на підставу для визнання строку пропущеним посилається на п.п 4.1.7 п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” стосовно того, що платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку, визначеного п.п 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення. Однак, як зазначає позивач, податковим органом проігноровано те, що в даному підпункті йдеться про інші граничні строки, які визначають термін подачі декларацій за відповідні періоди: за місяць- протягом 20 календарних днів, за квартал або півріччя –протягом 40 календарних днів, за рік –протягом 60 календарних днів. На думку позивача жоден з цих строків не порушено. Закон України „Про плату за землю”, окремо від п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, визначає строк подання податкового розрахунку на поточний рік (в даному випадку на 2007 рік) –до 1-го лютого, і при цьому не встановлює обмежень в термінах надсилання розрахунку поштою та не забороняє такої дії. Тому подання розрахунку поштовим зв”язком 29.01.2007 року не суперечить Закону України „Про плату за землю” і є своєчасним. Також спірні податкові повідомлення-рішення виносились щодо ВП “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця”, м. Рівне Рівненської області, який є структурним підрозділом ДТГО “Львівська залізниця”. Відповідно до п.п 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове повідомлення, як і податкова вимога, вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі під розписку або надіслано листом з повідомленнм про вручення.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні на позовну заяву. Відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог, вважає, що в порушення ст. 14 Закону України „Про плату за землю”, при встановленому строці подання податкового розрахунку земельного податку до 01.02.2007 року, податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік ВП “Рівненська дирекція залізничних перевезень” ДТГО “Львівська залізниця” надійшов в податкову інспекцію поштовим зв”язком 01.02.2007 року. Даний розрахунок зданий платником в поштове відділення зв”язку 29.01.2007 року, тобто з порушенням 10 денного строку, встановленого п.п 4.1.7 п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, він повинен був надіслатися до Ковельської МДПІ поштою з повідомленням про вручення не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання такої декларації. А тому податковим органом правомірно застосовано санкції в сумі 170 грн відповідно до абз.1 п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (акт перевірки, відповідь на заперечення, скарги, Рішення, довідки, податкові повідомлення-рішення та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
25.10.2007 року відповідно до ч.3 ст.160 КАС України проголошено вступну і резолютивну частину постанови, повний текст постанови складено 29.10.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Ковельською міжрайонною державною податковою інспекцією Волинської області проведено невиїзну документальну перевірку Відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця”, за результатами якої було складено Акт від 15.05.2007 року № 435/15-25894955 «Про результати невизної документальної перевірки Відокремленого підрозділу (ВП) “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця” (ЄДРПОУ 25894955) по питанню своєчасності подання податкового розрахунку земельного податку на 2007 рік»(далі –Акт перевірки).
На підставі Акту перевірки Ковельською МДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.06.2007 року № 00013815/0, яким ВП “Рівненська дирекція залізничних перевезень” визначено податкове зобов”язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 170 грн –штрафних (фінансових) санкції на підставі абз.1 п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
За результатами оскарження даного податкового повідомлення-рішення до податкових органів воно було залишено без змін, а Ковельською МДПІ Волинської області було прийнято ще два податкові повідомлення-рішення від 03.07.2007 року № 00013815/1 та від 24.07.2007 року № 00013815/2, ідентичні за змістом первинному (з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов’язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні, відповідно до абз.3 п.5.3 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних(фінансових) санкцій», затвердженого Наказом ДПА України від 21.06.2001 року № 253, із змінами).
Податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік ВП “Рівненська дирекція залізничних перевезень” ДТГО “Львівська залізниця” надійшов в податкову інспекцію поштовим зв”язком 01.02.2007 року, даний розрахунок зданий платником в поштове відділення зв”язку 29.01.2007 року.
Відповідно до ст.14 Закону України „Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535-ІІІ, юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Наказом ДПА України від 26.10.2001 року №434 „Про затвердження форм Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби”, в редакції від 02.12.2003 року №582, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.12.2003 року за №1159/8480, визначена форма та порядок подання зведеного розрахунку земельного податку.
Відповідно до вищезгаданого Порядку юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями. До Зведеного розрахунку додаються шість додатків, які заповнюються залежно від наявності земельних ділянок відповідної категорії та від того, установлена чи ні, їх грошова оцінка, тощо.
На думку суду, податковою інспекцією(відповідачем) при визначенні граничного строку подання декларації (розрахунку земельного податку) не дотримані норми п.п 4.1.4, п.п 4.1.7 п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ. Відповідно до преамбули Закону №2181-ІІІ, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Саме цим Законом і запроваджені визначення податкової декларації, базових податкових (звітних) періодів, граничні строки їх подання та відповідальність за неподання податкової декларації у визначені строки (п.п 1.11 ст.1, п.п 4.1.4, п.п 4.1.7 ст. 4, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону).
З огляду на те, що податкова інспекція 01.02.2007 року отримала податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік, то граничний строк подання декларації, що визначається в даному випадку календарним роком, відповідно до абзацу „в” п.п 4.1.4, п.п 4.1.7 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, слід вважати дотриманим.
Тому відсутні підстави для застосування податковим органом штрафних санкцій, передбачених абз.1 п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Таким чином, на підставі вищенаведеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про визнання нечинними і протиправними податкових повідомлень-рішень Ковельської МДПІ від 01.06.2007 року № 00013815/0, від 03.07.2007 року № 00013815/1, від 24.07.2007 року № 00013815/2, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати у вигляді 3 грн 40 коп судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі вищенаведеного, керуючись п. 2-1, п.3, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень та ст.ст. 69-71, 86, 87, 94, 98, 158, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати нечинними і протиправними податкові повідомлення-рішення Ковельської МДПІ від 01.06.2007 року № 00013815/0, від 03.07.2007 року № 00013815/1, від 24.07.2007 року № 00013815/2.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень” Державного територіально-галузевого об”єднання “Львівська залізниця” (33028, м. Рівне, вул. 16 липня, 17, ідентифікаційний код 25894955) 3 грн 40 коп - судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Морозюк А.Я.