Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2023 рокуСправа № 951/95/23 Провадження №3/951/88/2023
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Братків І. І., розглянувши матеріали, які надійшли із Сектору поліцейської діяльності (смт. Козова) Бережанського відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУ Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України,непрацюючої, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2ст.173-2,ч.2ст.173-2, Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
01.02.2023 до Козівського районного суду Тернопільської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №817176 від 13.01.2023 з доданими до нього матеріалами ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколупро адміністративнеправопорушення від13.01.2023серії ВАВ№81717608.01.2023 близько 22:00 год. гр. ОСОБА_1 по місцю спільного проживання вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно брата, в ході чого ображала його нецензурними словами, чинила моральний та психологічний тиск, словесно погрожувала словесною фізичною розправою.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2ст. 173-2 КУпАП.
Крім цього, 01.02.2023 до Козівського районного суду Тернопільської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №817175 від 13.01.2023 з доданими до нього матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 13.01.2023 серії ВАВ №817175 08.01.2023 близько 18:00 год. гр-ка ОСОБА_1 по місцю спільного проживання в с. Мала Плавуча вчинила домашнє насильство відносно свого батька психологічного характеру, в ході чого ображала його нецензурними словами, чинила психологічний та моральний тиск, словесно погрожувала фізичною розправою.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася, однак про час та місце розгляду справи була повідомлена заздалегідь належним чином про що свідчить підпис останньої у протоколі про адміністративне правопорушення у графі «підпис особи, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи», про причини своєї неявки ОСОБА_1 суд не повідомила, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не подавала.
Враховуючи те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколів про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколів або заяв про відкладення судового розгляду, при цьому імперативних вимог щодо розгляду вказаної категорії справ з обов`язковою участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності КУпАП не містить.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема "Юніон Аліментаріа проти Іспанії " від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Враховуючи наведене, суддя приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності ОСОБА_1 , з урахуванням наявних в справі про адміністративне правопорушення доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Диспозиція частини 1статті 173-2КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно частини 2 статті 173-2 КУпАП ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до п.п.3, 4, 14 ч. 1ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства»,домашнє насильство- діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;економічне насильство- форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;психологічне насильство- форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №817176 від 13.01.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №817175 від 13.01.2023 року; електронним рапортом інспектора-чергового Сектору поліцейськоїдіяльності (смт.Козова)Бережанського відділуполіції №1(м.Бережани)Тернопільського РУПГУ Національноїполіції вТернопільській області Пітури П. В. від 12.01.2023 року; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення або іншу подію від 12.01.2023 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 12.01.2023 постановою Козівського районного суду Тернопільської області від 02.02.2022, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП та накладено на останню адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) гривень, а також іншими матеріалами справи.
За таких обставин, зважаючи на вищевикладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 173-2 КУпАП.
Статтею 33 КУпАП України встановлено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які обтяжують чи пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суддею не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Таким чином, з урахуванням особи правопорушниці, її сімейного та матеріального становища, зокрема те, що вона не працевлаштована, характеру протиправних діянь, притягнення до адміністративної відповідальності вдруге протягом року, суд вважає за необхідне ОСОБА_1 призначити покарання, наклавши на неї адміністративне стягнення у виді 44 (сорока чотирьох) годин громадських робіт.
Вказаний видпокарання судвважає справедливим,пропорційним,достатнім іспіврозмірним характеру вчиненого адміністративного правопорушення.
Також, згідно ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України«Про запобіганнята протидіюдомашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
З огляду на те, що в силу вказаної норми ст.39-1КУпАП направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України«Про запобіганнята протидіюдомашньому насильству» чи Законом України«Про забезпеченнярівних правта можливостейжінок ічоловіків» є правом суду, суд при вирішенні питання про накладення стягнення на ОСОБА_1 доходить висновку про відсутність підстав для направлення його на проходження відповідної програми.
Положеннями ст.40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір в розмірі 536,80 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.22,33, 36, 173-2,280,283-285,294 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Справи проадміністративні правопорушення№951/95/23,№951/96/23,відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-2, КУпАП об`єднати в одне провадження, присвоївши об`єднаним справам №951/95/23.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,визнати винноюу вчиненніадміністративного правопорушення,передбаченого ч.2ст.173-2КУпАП,призначити ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді 44 (сорока чотирьох) годин громадських робіт.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) на користь держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Козівський районний суд Тернопільської області протягом 10 /десяти/ днів з дня її винесення.
Згідно ст. 307 КУпАПштраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідност.308КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКУпАПта зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя Ірина БРАТКІВ