Рішення № 108676920, 27.01.2023, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.01.2023
Номер справи
702/29/23
Номер документу
108676920
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 702/29/23

Провадження № 2-о/702/6/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2023 року м.Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого судді Нейло І.М.,

за участю секретаря судового засідання Прилуцької О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Монастирище цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Монастирищенський відділ ДРАЦС в Уманському районі Черкаської області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смертіонука, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 та місце смерті Україна, Харківська область Дергачівський район смт Козача Лопань, під час участі у бойових діях проти збройних сил російської федерації.

Свої вимоги обґрунтувала тим, що ОСОБА_2 25.06.2020 прийнято на військову службу за контрактом на три роки та призначено на посаду навідника 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону. У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 на всій території України введено воєнний стан, який в установленому порядку продовжений і продовжує існувати на даний час. Враховуючи правовий режим воєнного стану та діючий контракт, ОСОБА_2 виконував свій службовий обов`язок, як військовослужбовець по захисту Батьківщини від збройної агресії російської федерації. 23.02.2022 Уманським РТЦК та СП Черкаської області повідомлено заявника, що її онук старший солдат ОСОБА_2 , 1992 року народження, 22.04.2022 зник безвісті внаслідок бойових дій при виконання службових обов`язків по захисту Батьківщини під час застосування ворогом артилерії та авіації. Згідно акта службового розслідування за фактом зникнення безвісті військових в тому числі і ОСОБА_2 , 04.09.2022 встановлені обставини загибелі військовослужбовців, в тому числі і ОСОБА_3 , проте через відсутність об`єктивних причин доставити тіла загиблих, останні вважаються як такі, що зникли безвісті. Вказані обставини дають підстави вважати, що ОСОБА_2 загинув, а тому має місце факт смерті останнього саме ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Харківської області поблизу населеного пункту Козача Лопань. Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної держаним органом України.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_4 не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. На адресу суду представник заявника надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримує та просить її задоволити.

ПредставникМонастирищенський відділ ДРАЦС в Уманському районі Черкаської області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в судове засідання не з`явилися. На адресу суду надали заяву про розгляд справи у їх відсутність, не заперечують проти винесення рішення при розгляді справи по суті.

Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17.10.1970 заявниця ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 04.01.1993 ОСОБА_5 являється батьком ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 01.09.2015 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Враховуючи вищевказане ОСОБА_1 , являється рідною бабою ОСОБА_2 , а останній відповідно є її онуком.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 прийнято на військову службу за контрактом на 3 (три) роки на посаду навідника 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону, ВОС-101281А, що підтверджується витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_4 за № 161 від 25.06.2020.

Відповідно до повідомлення № 4/334 від 23.04.2022 начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 , старший солдат ОСОБА_2 , 1992 року народження, 22.04.2022 зник безвісті внаслідок бойових дій при виконанні службових обов`язків по захисту Батьківщини під час застосування ворогом артилерії та авіації.

Відповідно до акта службового розслідування за фактом зникнення безвісти солдата ОСОБА_7 , сержанта ОСОБА_8 , солдата ОСОБА_9 , молодшого сержанта ОСОБА_2 , старшого солдата ОСОБА_10 , сержанта ОСОБА_11 , старшого солдата ОСОБА_12 від 04.09.2022 встановлені обставини загибелі вказаних військовослужбовців в тому числі і ОСОБА_2 проте через відсутність об`єктивних причин доставити тіла загиблих, останні вважаються як такі, що зникли безвісті. Під час проведення службового розслідування встановлено, що 22.04.2022 о 05.00 розпочалися пошуково-ударні дії в напрямку н.п. Козача Лопань Харківської області. Під час бою, стрілець-помічник гранатометника 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону старший солдат ОСОБА_2 потрапив під щільний кулеметний вогонь противника. Отримав поранення несумісні із життям. Помер на місці. Через сильні обстріли, евакуювати постраждалих було неможливо.

Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 293ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За змістом частини першої статті 317ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно положень ч.2 ст. 49ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно Указу Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану", затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022 року, відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85Конституції України та ст. 5Закону України"Проправовий режимвоєнного стану" по всій території України введено військовий стан у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно доНаказу Міністерстваз питаньреінтеграції тимчасовоокупованих територійУкраїни №309від 22.12.2022" Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" смт Козача Лопань Дергачівського району Харківської області, перебувала під окупацією з 24.02.2022 по 11.09.2022.

Статтею 1Закону України"Прозабезпечення праві свободгромадян таправовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни"від 15квітня 2014року №1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що тимчасово окупованими територіями України є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, а також окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей.

Згідно з термінами, визначеними у ст. 1-1 цього Закону, тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України (тимчасово окупована територія) - є частина території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації; лінія зіткнення - умовна лінія на поверхні землі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, на прилеглих територіях до якої ведуться бойові дії.

Ті обставини, що на час розгляду даної справи територія Дергачівського району Харківської області перебуває під частковою окупацією збройних формувань Російської Федерації і такі формування здійснюють контроль над окупованою територією, а на лінії зіткнення, яка проходить поблизу населеного пункту Козача Лопань Дергачівського району Харківської області тривають активні бойові дії, суд визнає загальновідомими, тому вони не потребують доказування.

Таким чином, основоположним у вирішенні питання про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України суд вважає саме встановлення тієї обставини, що територія України, на якій померла особа у певний час, є саме окупованою територією.

Відповідно до ст. 17Закону України"Продержавну реєстраціюактів цивільногостану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрація актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, тому встановлення факту загибелі онука має для заявниці юридичне значення.

Отже, заявник позбавлена можливості в інший, позасудовий порядок, вирішити питання щодо реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті рідної особи..

Відповідно до ст. 89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

На підставі досліджених доказів, суд приходить висновку про підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , який є онуком заявника ОСОБА_1 , на території наслеленого пункту Козача Лопань Дергачівського району Харківської області, яка була тимчасово окупована та на якій відбувалися воєнні (бойові) дії.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті її онука та вчинення інших дій, під час яких є необхідним підтвердження такого факту.

З урахуванням наведеного суд задовольняє заяву в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 12, 81, 315-319, 354,355 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Монастирищенський відділ ДРАЦС в Уманському районі Черкаської області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який народився в м. Монастирище Черкаської області, громадянина України, визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 , місцем смерті смт Козача Лопань Дергачівського району Харківської області, Україна.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.М. Нейло