Постанова № 1086140, 10.10.2007, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.10.2007
Номер справи
8329-2007а
Номер документу
1086140
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 301

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.10.2007

Справа №2-30/8329-2007А

З участю представників сторін:

Від позивача – Боднарь, дов. від 10.07.07 р. № 412/3 у справі, Чмарова, дов. від 09.01.2007 р. № 412/1 у справі.

Від 1 відповідача – Чурочкін, за дов. від 14.05.2007 р. № 3291/9/10-0, Степанова, дов. від 03.09.07 р. № 15758/с/100, Туляков, за дов. від 01.02.2007 р. у справі.

Від 2 відповідача – Капран, за дов. від 19,01.07 р. № 23-11.0/06 – 408 у справі.

З участю прокурора, який здійснює представництво інтересів держави в порядку ст. 60 КАС України – Домнікова, посвід.

розглянувши адміністративну справу

за позовом Національного виробничо – аграрного об’єднання «Масандра», м. Ялта, смт. Масандра, вул. Мира, буд. 6.

до 1 відповідача Державної податкової інспекції в м. Ялта, м. Ялта, вул. Васильєва, буд. 16.

до 2 відповідача Головного управління державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, буд. 19.

Про стягнення з державного бюджету 1129010,0 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - НВАО «Масандра» звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до ДПІ в м. Ялта та ГУ державного казначейства України в АРК про відшкодування суми ПДВ з державного бюджету в розмірі 1129010,0 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ДПІ порушила права позивача – платника ПДВ, на відшкодування з державного бюджету України надмірно сплаченого ПДВ у встановлені строки. Зокрема, позивач посилається на те, що на підставі п.п. 7.7.5., 7.7.6 п. 7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» має право на одержання бюджетного відшкодування протягом встановленого законом строку від дня отримання податковим органом податкової декларації. Підприємством була задекларована сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 1147699,0 грн., перевіркою податковий орган зменшив суму до 1129010,0 грн., яку позивач просить стягнути.

Відповідач 1 – ДПІ у відзиві від 16.08.2007 р. № 5289/9/100 проти позову заперечує з підстав, що згідно з наказом ДПА України № 350 від 18.08.2006 р. для відшкодування з бюджету сум ПДВ необхідно проведення зустрічних перевірок щодо надходження даних сум до бюджету. В даний час ДПІ направила відповідні запити для проведення зустрічних перевірок, однак відповіді не одержала, на суму бюджетного відшкодування складені довідки про підтвердження відповідної суми та передані до відділу обліку звітності.

З приведених підстав ДПІ просить у позові відмовити.

Відповідач – 2 проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві від 06.07.2007 р. № 23-11.0/06-4757, зокрема, посилається на те, що контроль за відшкодуванням ПДВ з державного бюджету здійснюється податковими органами.

Оскільки даний спір зачіпає інтереси держави, ускладнює забезпечення реалізації державної політики у сфері податкової діяльності, виконанню державними податковими органами покладених на них державою задач та функцій, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. ст.35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 КАС України, в процес зі справи вступив прокурор.

У судовому засіданні 10.10.2007 р. прокурор письмове пояснення не представив, однак усно пояснив, що проти позову заперечує.

Дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

За результатами господарської діяльності позивача НВАО «Масандра» за січень 2007 р. різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду з податку на додану вартість мала від’ємне значення, яке підлягало бюджетному відшкодуванню.

Згідно з п. 1.8. ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168\97-ВР від 03.04.1997 р. бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлено п.п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Так, відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п.п. а) 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, має від’ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

Підпунктом 7.7.4 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п’ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п’ятьох основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

20.02.2007 р. позивач – НВАО «Масандра» представив до ДПІ в м. Ялта та в Головне управління державного казначейства України в АРК податкову декларацію з податку на додану вартість та розрахунок бюджетного відшкодування на суму 1147699,0 грн.

На підставі п.п. 7.7.5 п. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

05.04.2007 р. ДПІ в м. Ялта була проведена позапланова документальна перевірка НВАО «Масандра» з питань дотримання податкового законодавства України по відшкодуванню ПДВ, заявленого згідно з декларацією по ПДВ за січень 2007 р. (№ 7590 від 20.02.2007 р.).

За результатами перевірки був складений акт № 945/00411890/23-4 (а.с. 6 – 9), яким встановлено, що сума ПДВ, заявлена до бюджетного відшкодування за січень 2007 р. підлягає зменшенню на суму 18689,0 грн.

На підставі даного акту ДПІ було винесено податкове повідомлення – рішення від 17.04.2007 р. № 0001002301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування на 18689,0 грн. З даним податковим повідомленням - рішенням позивач погодився.

Таким чином, бюджетному відшкодуванню підлягає 1129010,0 грн. (1147699,0 – 18689,0).

На вимогу ч.1 та 2 п.п 7.7.5 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий орган шляхом проведення перевірок підтвердив достовірність нарахування бюджетного відшкодування та був зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п.п.7.7.6 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з Державного бюджету на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Однак на день розгляду справи позивачу ПДВ у сумі 1129010,0 грн. з державного бюджету не відшкодовано.

Не можуть бути прийняті до уваги доводи ДПІ в м. Ялта про те, що не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування, оскільки це пов’язано з відсутністю документів, які підтверджують сплату ПДВ постачальниками, а тому, для відшкодування з бюджету сум ПДВ необхідно проведення зустрічних перевірок щодо надходження даних сум до бюджету,

Слід зазначити, що законодавець не пов’язує відшкодування з бюджету ПДВ з проведенням ДПІ зустрічних перевірок щодо надходження сум до бюджету. Проведення зустрічних перевірок – це обов’язок податкових органів, і вони самостійно визначають обов’язковість їх проведення в даному випадку. Крім того, для відшкодування з бюджету ПДВ закон не передбачає як обов’язковою умовою фактичне надходження таких сум до бюджету. У випадку невиконання контрагентом платника податків зобов’язань по сплаті податків до бюджету негативні наслідки (відповідальність) настають лише для нього. Неналежне виконання контрагентами платника податків вказаних зобов’язань не є підставою для позбавлення добросовісного платника податків права на його відшкодування в разі, якщо останній виконав всі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування і є документальне підтвердження податкового кредиту. Документом, якій підтверджує сплату покупцем ПДВ є податкова накладна.

Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідач не довів порушення позивачем норм Закону України «Про податок на додану вартість» щодо відшкодування з бюджету ПДВ, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи, а тому, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до п. 3 ст. 160 КАС України, вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 10.10.2007 р., постанова складена та підписана суддею 18.10.2007 р.

Керуючись ст. ст. 71, 94, 158 – 161, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Національного виробничо – аграрного об’єднання «Масандра» задовольнити.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Національного виробничо – аграрного об’єднання «Масандра», м. Ялта, смт. Масандра, вул. Мира, буд. 6 (ОКПО 00411890) податку на додану вартість в сумі 1129010,0 грн.

Стягнути з Державного бюджету України (р\р 31115095700002, одержувач – державний бюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, ЕГРПОУ 34740405, в банку – ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026) на користь Національного виробничо – аграрного об’єднання «Масандра», м. Ялта, смт. Масандра, вул. Мира, буд. 6 (ОКПО 00411890) судовий збір в сумі 3,40 грн.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Ловягіна Ю.Ю.