Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2023 року Справа № 160/11620/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області та Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 08.08.2022 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
09.09.2022 в порядку усунення недоліків надійшла заява позивача з доданими до неї документами, в тому числі позовною заявою ОСОБА_1 до Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо не нарахуваня та не виплати ОСОБА_1 додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, за період служби служби за грудень 2020 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року;
- зобов`язати Кам`янське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину), передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, за період служби за грудень 2020 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що він проходить службу на посаді старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі також Кам`янське РУП ГУНП Дніпропетровській області, відповідач-1). За час несення ним служби у період карантину, а саме за грудень 2020 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2021 року відповідачем-1 йому не було виплачено доплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, пропорційно відпрацьованому часу в умовах забезпечення життєдіяльності населення (забезпечення правопорядку і безпеки громадян), протягом якого внаслідок виконання своїх обов`язків він мав безпосередній контакт з населенням. Позивач вважає протиправною таку бездіяльність Кам`янського РУП ГУНП Дніпропетровській області, що стало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 19.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні); відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Первинної професійної спілки «Правозахисники країни»; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
26.10.2022 до суду надійшло клопотання відповідача - Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про його заміну належним відповідачем - Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області. Клопотання обґрунтовано тим, що Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області є юридичною особою публічного права, має власні рахунки в органах Казначейства. Кам`янське РУП ГУНП в Дніпропетровській області є його відокремленим структурним підрозділом та не є юридичною особою публічного права, не має власних рахунків в органах Казначейства, тому є неналежним відповідачем.
Ухвалою від 31.10.2022 у задоволенні клопотання Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про заміну відповідача відмовлено; залучено Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області як другого відповідача у справі; постановлено розгляд адміністративної справи розпочати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи; витребувано у Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (відповідача-2) докази включення ОСОБА_1 до персонального переліку поліцейських, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину, починаючи з грудня 2020 року до грудня 2021 року, та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням, для встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020; постановлено витребувані докази надати суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
29.12.2022 до суду надійшов відзив Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому відповідач-2 просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, не має обов`язкового характеру, її встановлення залежить від наявності та розміру віділених на орган поліції бюджетних асигнувань за відповідною бюджетною програмою, та встановлюється керівником органу поліції у межах виділених бюджетних асигнувань поліцейським, які залучались до виконання завдань із запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками. Виплата додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, проводиться не за основною бюджетною програмою, передбаченою для виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції (бюджетна програма 1007020 «Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України»), а за окремими бюджетними програмами, визначеними Кабінетом Міністрів України, із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками. Виділені у 2021 році на ГУНП в Дніпропетровській області бюджетні асигнування за бюджетною програмою КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», були витрачені в повному обсязі на встановлення та виплату поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області доплати за період з 01.01.2021 до 17.02.2021. Починаючи з 18.02.2021 не було прийнято нормативно-правових актів щодо виділення бюджетних асигнувань на виплату поліцейським такої доплати до грошового забезпечення за відповідними бюджетними програмами та бюджетні асигнування до ГУНП в Дніпропетровській області не надходили. У зв`язку з цим у період з 18.02.2021 виплата доплати до грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області не здійснювалася. Наказом ГУНП в Дніпропетровській області № 313 о/с від 28.07.2021 встановлено та виплачено у липні 2021 року ОСОБА_1 доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за перід з 01.01.2021 до 17.02.2021 у таких розмірах: 50% грошового забезпечення за січень 2021 року 6945,25 грн; 50% грошового забезпечення за період з 01 до 17 лютого 2021 року 4373,89 грн. Встановлення доплати ОСОБА_1 у період з 18.02.2021 за відсутності відповідних бюджетних асигнувань, матиме наслідком порушення ст. 51 Бюджетного кодексу України. Разом з відзивом відповідачем-2 було надано витребувані судом докази.
Станом на час розгляду справи відповіді на відзив та заперечень до суду не надходило.
Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , капітан поліції, ніс службу на посаді начальника СРПП Вільногірського відділення поліції Жовтоводського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області та в подальшому на посаді старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 24 квітня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету міністрів України», карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 11 травня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 2020 року № 343 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 22 травня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», вирішено установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 з 22 травня 2020 року до 31 липня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 1 серпня до 19 грудня 2020 року на території України карантин, продовживши на свій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 31 березня 2022 року на території України карантин, продовживши дію встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
За приписами п.п. 2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок).
У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками» (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Судом встановлено, що наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 2279 від 28.12.2020 було визначено персональний перелік поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням (далі особливі умови), відповідно до пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах за період з 01 до 10 грудня 2020 року у розмірі 84,5% від визначених у додатках 1-103 розмірів доплати; доручено УФЗБО ГУНП відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 здійснити нарахування та виплату доплати за службу в особливих умовах поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області за період з 01 до 10 грудня 2020 року у розмірі 84,5% від визначених у додатках 1-103 розмірів доплати.
Згідно з додатком № 57 до вказаного наказу ОСОБА_1 було включено до списку поліцейських для встановлення додаткової доплати на період дії карантину за період з 01 до 10 грудня 2020 року та встановлено таку доплату в розмірі 50% з урахуванням показника пропорційності за 4 дні/доби/зміни, протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням.
Наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 313 о/с від 28.07.2021 зі змінами, внесеними наказом № 354 о/с від 03.08.2021, визначено персональний перелік поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мали безпосередній контакт з населенням (далі особливі умови), та встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах за січень 2021 року згідно з додатками 1-113; доручено УФЗБО ГУНП відповідно до пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 за наданими за лютий 2021 року списками розрахувати розмір додаткової доплати пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за період з 01 до 17 лютого 2021 року; встановлено додаткову доплату до грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах за період з 01 до 17 лютого 2021 року поліцейським, зазначеним у додатках 118-128 у розмірі, розрахованому згідно з пунктом 3 цього наказу; доручено УФЗБО ГУНП відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 здійснити нарахування та виплату доплати за службу в особливих умовах поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області за період з 01 до 17 лютого 2021 року у розмірах, розрахованих згідно з пунктом 3 цього наказу.
Згідно з додатком до наказу № 313 о/с від 28.07.2021 ОСОБА_1 було включено до списку поліцейських для встановлення додаткової доплати на період дії карантину за січень 2021 року та встановлено таку доплату в розмірі 50% з урахуванням показника пропорційності за 10 днів/діб/змін, протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням.
Згідно з додатком до наказу № 313 о/с від 28.07.2021 ОСОБА_1 було включено до списку поліцейських для встановлення додаткової доплати на період дії карантину за лютий 2021 року та встановлено таку доплату в розмірі 50% з урахуванням показника пропорційності за 9 днів/діб/змін, протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням.
У довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 2855 від 26.12.2022 зазначено, зокрема, що враховуючи вимоги ст. 51 Бюджетного кодексу України, пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, встановлення та виплата поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області додаткової доплати, визначеної вказаною постановою, у 2020 році були можливими виключно в межах бюджетних асигнувань, виділених ГУНП в Дніпропетровській області за бюджетною програмою КПКВ 1007060 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками». Виділені бюджетні асигнування за вказаною бюджетною програмою були витрачені у повному обсязі на встановлення та виплату поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області додаткової доплати за березень-липень 2020 року. Постановою Кабінету Міністрів України № 966 від 13.10.2020 внесено зміни до пункту 1 постанови № 485 від 10.06.2020, згідно з якими збільшено суми виділених коштів на Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію. Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 901 від 24.12.2020 було внесено відповідні зміни до паспорту бюджетної програми КПКВ 1007060. Вищевказані кошти були використані в повному обсязі у грудні 2020 року на виплату додаткової доплати поліцейськи ГУНП за період з 01.08.2020 до 10.12.2020. Начальнику сектору реагування патрульної поліції № 4 Вільногірського відділення поліції Жовтоводського відділу поліції капітану поліції ОСОБА_1 у грудні 2020 року встановлено та виплачено таку додаткову доплату пропорційно відпрацьованому в особливих умовах часу за період з 01.12.2020 до 10.12.2020 у розмірі 50% грошового забезпечення 2048,71 грн. Бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020, за період з 11 до 31 грудня 2020 року до ГУНП в Дніпропетровській області не надходили, внаслідок чого встановлення та виплата додаткової доплати до грошового забезпечення за вказаний період поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області, у тому числі ОСОБА_1 , не проводилась. Виділені у 2021 році на ГУНП в Дніпропетровській області бюджетні асигнування за бюджетною програмою КПКВ 1007070 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», були витрачені в повному обсязі на встановлення та виплату поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області доплати за період з 01.01.2021 до 17.02.2021. У липні 2021 року старшому інспектору сектору реагування патрульної поліції № 4 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_1 наказом № 313 о/с від 28.07.2021 встановлено та виплачено додаткову доплату до грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за перід з 01.01.2021 до 17.02.2021 у таких розмірах: 50% грошового забезпечення за січень 2021 року 6945,25 грн; 50% грошового забезпечення за період з 01 до 17 лютого 2021 року 4373,89 грн. Бюджетні асигнування на виплату такої додаткової доплати до грошового забезпечення, починаючи з 18.02.2021 до ГУНП в Дніпропетровській області не надходили. У зв`язку з цим у період з 18.02.2021 до 31.12.2021 виплата додаткової доплати до грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області, у тому числі ОСОБА_1 , не здійснювалася.
З доданої до позову копії архівної відомості № 41 за період з січня 2021 року до грудня 2021 року стосовно старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4 Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_1 встановлено, що йому було здійснено нарахування додаткової доплати на період дії карантину у таких розмірах: у липні 2021 року 10590,81 грн, у серпні 2021 року 728,33 грн, на загальну суму 11319,14 грн, що відповідає сумі, про виплату якої зазначає відповідач (січень 2021 року 6945,25 грн, з 01 до 17 лютого 2021 року 4373,89 грн, усього 11319,14 грн).
Таким чином, розмір нарахованої позивачу додаткової доплати за період з 01.12.2020 до 10.12.2020 становив 2048,71 грн.
У липні та серпні 2021 року було здійснено нарахування додаткової доплати за січень 2021 року та за період з 01 до 17 лютого 2021 року, на загальну суму 11319,14 грн.
Доказів на підтвердження тієї обставини, що у періоди з 11 грудня 2020 року до 31 грудня 2020 року та з 18 лютого 2021 року до 31 грудня 2021 року умови служби позивача відрізнялись від умов служби у період, за який позивачу нараховано та виплачено додаткову доплату за Постановою № 375, відповідачами не надано, матеріали справи таких доказів не містять.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Дніпропетровській області, як органу Національної поліції, уповноваженого на нарахування та виплату позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення, щодо не нарахування та невиплати позивачу додаткової доплати за періоди з 11 грудня 2020 року до 31 грудня 2020 року та з 18 лютого 2021 року до 31 грудня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375.
Підстави для задоволення позовних вимог за періоди з 01.12.2020 до 10.12.2020, з 01.01.2021 до 17.02.2021 відсутні, оскільки додаткову доплату до грошового забезпечення ОСОБА_1 за вказані періоди було нараховано та виплачено відповідачем-2.
Порушене право позивача на отримання додаткової доплати до грошового забезпечення підлягає захисту шляхом зобов`язання ГУНП в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 11 грудня 2020 року до 31 грудня 2020 року (включно) та з 18 лютого 2021 року до 31 грудня 2021 року (включно) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 року «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах та з урахуванням виплачених сум.
Суд відхиляє доводи відповідача-2 про те, що встановлення додаткової доплати за відсутності бюджетних асигнувань тягне за собою порушення ст. 51 Бюджетного кодексу України та пункту 5 Постанови № 375.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
З огляду на це, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі № 750/5074/17.
Під час судового розгляду не встановлено порушення діями або бездіяльністю Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області права позивача на отримання додаткової доплати до грошового забезпечення.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог в частині періоду, за який підлягає нарахуванню та виплаті додаткова доплата до грошового забезпечення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та докази понесення позивачем інших судових витрат у матеріалах справи відсутні, відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кам`янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області та Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за періоди з 11 грудня 2020 року до 31 грудня 2020 року та з 18 лютого 2021 року до 31 грудня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 11 грудня 2020 року до 31 грудня 2020 року (включно) та з 18 лютого 2021 року до 31 грудня 2021 року (включно) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 року «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах та з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач-1: Кам`янське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 51909, Дніпропетровська область, м. Кам`янське, пр. Аношкіна, буд. 7/42.
Відповідач-2: Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49001, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 20-а, код ЄДРПОУ 40108866.
Повний текст рішення складено 23.01.2023.
Суддя В.В. Рянська