Ухвала суду № 108521693, 19.01.2023, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.01.2023
Номер справи
757/2501/23-к
Номер документу
108521693
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/2501/23-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2023 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

підозрюваного ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, покладених на

підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомир, громадянина України, одруженого, працюючого приватним підприємцем, проживаючого: АДРЕСА_1

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000713 від 13.09.2022 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України; ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України; ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно влітку 2018 року, більш точну дату на даний час органом досудового розслідування не встановлено, однак не пізніше 27.08.2018, у ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виник злочинний умисел направлений на ухилення від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, під час митного оформлення товару, що імпортується на територію України - транспортних засобів, що використовувались, що призведе до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, з метою особистого збагачення.

На виконання свого злочинного умислу ОСОБА_8 у період з серпня 2018 року по листопад 2019 року, достовірно знаючи та усвідомлюючи злочинність своїх дій та те, що самостійно досягнути злочинного умислу не має можливості, усвідомлюючи, що діяльність створюваної ним організованої групи буде нести протиправний характер, створить загрозу суспільній безпеці і, бажаючи настання таких наслідків, утворив організовану групу та налагодив схему ввезення на митну територію України вантажних транспортних засобів, що використовувалися, з території країн Європейського Союзу, за допомогою підконтрольних юридичних осіб, подальшого їх митного оформлення із використанням підроблених документів, підбурювання службових осіб органів податків і зборів до зловживання службовим становищем, з метою ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах.

До складу організованої групи ОСОБА_8 залучено ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 та інших, невстановлених на даний час органом досудового розслідування осіб, спільно з якими був розроблений злочинний план, із чітким розподілом обов`язків, який полягав у наступних діях:

- створення та фінансування юридичних осіб у формі товариства з обмеженою відповідальністю для здійснення господарської (в т.ч. зовнішньоекономічної) діяльності за КВЕД «45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами», призначення службовими особами даних товариств підконтрольних осіб, які входитимуть до складу організованої групи;

- підшукування клієнтів серед фізичних та юридичних осіб України для купівлі вантажних транспортних засобів, які використовувалися на території країн Європейського Союзу;

- підшукування відповідних транспортних засобів, згідно з вимогами клієнтів, на території країн Європейського Союзу;

- підшукування водіїв, які здійснюватимуть перевезення придбаного транспортного засобу на митну територію України;

- підшукування юридичних осіб - нерезидентів, а саме інформації про їх реквізити та інформації про реєстраційні дані таких підприємств, оформлення зовнішньоекономічних контрактів від імені даних товариств, з метою прикриття незаконної діяльності;

- подання службовими особами підконтрольних юридичних осіб із використанням інформаційних ресурсів митних органів попереднього повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України шляхом надання до відповідного органу доходів і зборів, в зоні діяльності якого товари заплановано пред`явити для митного оформлення, із використанням підроблених документів, попередньої митної декларації із внесенням до неї неправдивої інформації щодо року виготовлення транспортного засобу;

- підроблення офіційних документів іншої країни, які видаються чи посвідчуються підприємством, установою, організацією, суб`єктом державної реєстрації прав, які посвідчують придбання, надають права розпорядження, користування транспортними засобами, з метою використання їх підроблювачем чи іншою особою, для подання документів та відомостей органам доходів і зборів у пунктах пропуску через державний кордон України, а також під час митного оформлення транспортного засобу у відповідному підрозділі органів доходів і зборів;

- підшукування та фінансування митних брокерів, які з використанням завідомо підроблених документів через інформаційні ресурси митних органів, подадуть до відповідного органу доходів і зборів митні декларації для митного оформлення транспортних засобів, з метою пособництва умисному ухиленню від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, установи, організації, приватної форми власності, що призведе до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у особливо великих розмірах;

- підшукування та фінансування службових осіб органів доходів та зборів, яких шляхом умовляння, підкупу підбурювати до зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, під час митного оформлення транспортних засобів, що належать ТОВ «Рівне Кар», ТОВ «Карс РВ» на підставі підроблених документів, а також недостовірної інформації, яка міститься в офіційних документах, що призведе до завдання істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам у вигляді фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах;

- митне оформлення транспортних засобів, що використовувались, ввезених на митну територію України з країн Європейського Союзу на підставі підроблених документів та недостовірної інформації, що міститься в них, шляхом зловживання службовими особами органів доходів і зборів службовим становищем, тобто умисному з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної або юридичної особи, використанні службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди державним інтересам, спричинило тяжкі наслідки;

- сплата службовими особами підконтрольних юридичних осіб занижених сум податкового зобов`язання зі сплати акцизного податку, а також сум податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, при митному оформленні транспортних засобів ввезених на митну територію України, що призведе до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у особливо великих розмірах;

- продаж транспортного засобу клієнту за раніше обумовленою ціною, отримання матеріальної вигоди за рахунок несплачених до бюджету коштів.

Кожен з учасників організованої групи достовірно знав про незаконність своїх дій і дій своїх співучасників, бажав настання суспільно небезпечних наслідків, і своїми діями сприяв їх настання, тобто діяли з єдиним прямим умислом.

Розподіл ролей, ступінь участі кожного члена організованої групи у ухиленні від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів) в особливо великих розмірах, підробці та використанні підроблених офіційних документів, перевищенні своїх службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки - відповідали їх положенню в організованій групі, а узгоджені дії були спрямовані на досягнення єдиної злочинної мети - на ухилення від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів) в особливо великих розмірах з метою особистого збагачення.

Для досягнення злочинної мети, відомої всім учасникам організованої групи, вказані особи діяли спільно і узгоджено, при цьому кожен з учасників виконував свою певну роль у вчиненні злочинів, згідно з покладеними на нього функціями, усвідомлюючи, що скоює злочини спільно з іншими учасниками і розуміючи, що обумовлена злочинна мета може бути досягнута лише в результаті спільної злочинної діяльності всіх учасників організованої групи.

Відповідно до розробленого ОСОБА_8 і схваленого ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 планом злочинної діяльності, функції і завдання кожного з учасників організованої групи були розподілені.

Зокрема, ОСОБА_5 , як активному учаснику створеної ОСОБА_8 організованої групи та пособнику у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідно до розробленого єдиного злочинного плану, було доручено виконувати наступні функції: фінансування розміщення транспортних засобів, що належать ТОВ «Карс РВ», ТОВ «Рівне Кар» на території митного терміналу під час їх митного оформлення; координація дій митних брокерів, які з використанням завідомо підроблених документів, подадуть до відповідного органу доходів і зборів митні декларації для митного оформлення транспортних засобів, з метою пособництва умисному ухиленню від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, установи, організації, приватної форми власності, що призведе до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у особливо великих розмірах; підшукування, підбурювання шляхом умовляння чи підкупу службових осіб органів доходів і зборів, які шляхом зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, під час митного оформлення транспортних засобів, що належать ТОВ «Рівне Кар», ТОВ «Карс РВ» на підставі підроблених документів, а також недостовірної інформації, яка міститься в офіційних документах, що завдасть істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам у вигляді фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, координація та погодження їх дій; організація приховування злочинної діяльності організованої групи.

Вчинивши сукупність дій із формування організованої групи, до якої увійшли: ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_15 і створивши умови для вчинення зазначених вище злочинів, члени створеної та очоленої ОСОБА_8 організованої групи, у вересні 2018 року приступили до підготовки та вчинення тяжких злочинів, спрямованих на ухилення від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів) в особливо великих розмірах, підробкою та використанням підроблених офіційних документів, перевищенням своїх службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, при наступних обставинах.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до рішення № 1 Учасника (засновника) ТОВ «Рівне Кар» (код ЄДРПОУ 42415949) від 27.08.2018 директором товариства призначено ОСОБА_16 , паспорт № НОМЕР_1 від 11.06.2018, РНКОПП НОМЕР_2 .

Статутом ТОВ «Рівне Кар» передбачено, що виконавчим органом товариства, який вирішує всі питання поточної діяльності Товариства (крім тих, повноваження щодо вирішення яких віднесенні до компетенції інших органів Товариства) є Директор Товариства.

Пунктом 14.5. статуту передбачено, що ОСОБА_7 , як директор товариства була наділена наступними повноваженнями:

без довіреності діє від імені Товариства;

представляє Товариство в усіх установах і організаціях;

розпоряджається в порядку та на підставах, що визначені цим Статутом майном і засобами Товариства;

укладає договори на суму, яка не перевищує масимального розміру передюаченого цим Статутом та Вищим органом;

видає доручення на вчинення окремих дій, встановлює розподіл обов`язків між своїми заступниками;

відкриває у банках розрахункові та інші рахунки;

у межах своєї компетенції видає накази і вказівки обов`язкові для всіх працівників Товариства.

При цьому, відповідно до підпункту і) пункту 13.3. до компетенції Вищого органу управління, яким відповідно до п. 13.1 Статуту є єдиний учасник Товариства - ОСОБА_8 , належить затвердження договорів (угод) укладених на суму, що перевищує 200 000 грн.

ОСОБА_7 як особа, яка здійснює керівництво діяльністю ТОВ «Рівне Кар», відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» особисто несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах.

Таким чином, ОСОБА_7 як директор ТОВ «Рівне Кар» обіймала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто була службовою особою і була наділена правомочністю по розпорядженню й управлінню майном підприємства.

Статтею 212 Податкового кодексу України передбачено, що особа - суб`єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари на митну територію України, є платником акцизного податку.

Відповідно до п.п. 215.1. статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: транспортні засоби для перевезення вантажів.

Датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, згідно з вимогами ст. 216 цього Кодексу, є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов`язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.

У період з 21 вересня 2018 року по 26 червня 2019 року ОСОБА_7 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Рівне Кар», будучи службовою особою та усвідомлюючи, що положеннями Податкового кодексу України, транспортні засоби для перевезення вантажів віднесено до підакцизних товарів і суб`єкт господарювання, який їх ввозить на митну територію України є платником акцизного податку, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими учасниками організованої групи, приступила до виконання злочинного плану щодо ухилення від сплати цього податку шляхом надання до митного оформлення недостовірних відомостей, що мають значення для оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України, щодо дати першої реєстрації (введення в експлуатацію) за наступних обставин.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю «Рівне Кар» в особі його директора ОСОБА_7 , яка являється декларантом та відповідальною особою за фінансове врегулювання, ввозило на митну територію України товари - вантажні автомобілі, що були у використанні, торгових марок: MAN, DAF, Mercedes-Benz.

Декларантом ТОВ «Рівне Кар» у 2018-2019 роках під час оформлення 88 транспортних засобів, ввезених на митну третиторію України, а саме під час оформлення попередніх митних декларацій, а також декларацій у режимі ІМ 40 класифіковано транспортні засоби за кодами УКТ ЗЕД: 8704 23 99 00 , 8704 22 99 00 .

Згідно пп. 215.3.52. п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України специфічна ставка акцизного податку на моторні транспортні засоби для перевезення вантажів складає:

- 0,026 євро за 1 куб. см об`єму циліндрів двигуна транспортних засобів, які класифіковані за кодом 8704 22 99 00 УКТ ЗЕД (вантажні автомобілі марки MAN, DAF, IVECO), що були у використанні менше 5 років.

- 0,033 євро за 1 куб. см об`єму циліндрів двигуна транспортних засобів, які класифіковані за кодом 8704 23 99 00 УКТ ЗЕД (вантажні автомобілі марки MAN), що були у використанні менше 5 років.

Відповідно до пп. 215.3.5-2. п. 215.3 ст.215 Податкового кодексу України ставки податку для транспортних засобів, що відповідають коду 8704 згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються для автомобілів, що використовувалися з 5 до 8 років з коефіцієнтом 40; для автомобілів, що використовувалися понад 8 років з коефіцієнтом - 50.

Достоменно знаючи вищевказані норми чинного законодавства, розуміючи, що розмитнення транспортних засобів, які були у використанні менше 5 років передбачає розмір платежів та податків набагато менших, ніж тих, що були у використанні понад цей строк, з метою надання своїм діям вигляду законності та прикриття злочинної діяльності, з метою запобігання привернення уваги до незаконної діяльності службових осіб органів доходів і зборів чи інших правоохоронних органів, які не входять до членів організованої групи, учасниками було прийнято рішення про використання підроблених документів під час оформлення митних декларацій на замовлені клієнтами вантажні транспортні засоби - свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів Швейцарської Конфедерації.

З цією метою ОСОБА_8 та іншими учасниками організованої групи було підшукано невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб, які виготовляли сфальсифіковані документи, вносячи до них недостовірні відомості щодо дати першої реєстрації транспортного засобу в бік його «омолодження». Так, досудовим розслідуванням встановлено підробку наступних сідоцтв про реєстрацію транспортних засобів №№ НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_80, НОМЕР_81, НОМЕР_82, НОМЕР_83, НОМЕР_84, НОМЕР_85, НОМЕР_86, НОМЕР_87, НОМЕР_88, НОМЕР_89, НОМЕР_90, НОМЕР_91, НОМЕР_92, НОМЕР_93, НОМЕР_94, НОМЕР_95, які в подальшому було використано для здійснення митного оформлення транспортних засобів ТОВ «Рівне Кар».

Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, 17.09.2018, перебуваючи за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Біла Криниця, вул. Біла, 53, з метою прикриття своєї злочинної діяльності, діючи відповідно до узгодженого злочинного плану, директором ТОВ «Рівне Кар» ОСОБА_7 з використанням програми для заповнення митних декларацій - «MD-Declaration» подано попередню митну декларацію ЕЕ № UA 101000/2018/910779 із внесенням до неї неправдивої інформації щодо року виготовлення та дати введення в експлуатацію транспортного засобу з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_20 , який буде ввезено на митну третиторію України, а саме - 2013 рік.

В подальшому, під час перетину державного кордону України на Львівській митниці Держмитслужби, не будучи обізнаним про суть злочинного плану, діючи відповідно до вказівок керівника ТОВ «Рівне Кар» перевізник транспортного засобу - автомобіля вантажного марки «Mercedes-Benz» з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_20 , ОСОБА_17 пред`явив для оформлення в`їзду на митну територію України пакет документів, які є достатніми для ідентифікації товарів та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України, передані йому представником роботодавця - ТОВ «Рівне Кар», серед яких органу державної влади було також надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_21 , яке є таким, що не відповідає аналогічним документам, що знахдяться в офіційному обігу.

В подальшому, діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21.09.2018 представник ТОВ «Рівне Кар», за погодженням з директором товариства ОСОБА_16 передав митному брокеру ОСОБА_6 пакет документів на автомобіль вантажний марки «Mercedes-Benz» з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_20 для здійснненя подальшого митного оформлення в органах Держмитслужби із використанням завідомо підробленого офіційного документу.

21.09.2018 ОСОБА_6 діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно, протиправно, відповідно до заздалегідь обумовленого з ОСОБА_8 плану, відомого всім учасникам групи, перебуваючи за адресою м. Житомир, вул. Чуднівська, 103-Б, корп. 1, за допомогою програми для заповнення митних декларацій - «MD-Declaration», під час митного оформлення товару - вантажного автомобілю марки «Mercedes-Benz», ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_20 , створила та подала до офіційної інформаційнрої бази Держмитслужби України електронну декларацію №UA101070/2018/034319 за допомогою митно-брокерської програми в яку умисно не внесла відомості щодо дати виготовлення даного транспортного засобу, вказавши при цьому недостовірну інформацію щодо календарного року виготовлення транспортного засобу - 2013 рік, однак, датою виготовлення даного автомобіля є - 19.07.2012, що призвело до невірного застосовування ставки акцизного податку та, як наслідок, невірного розрахунку податку з доданої вартості.

Крім того, ОСОБА_6 додала до митної декларації №UA101070/2018/034319 сканкопії завідомо підробленого документу - свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_21 , предявивши його уповноваженим особам державного органу - Держмитслужби України, з метою настання юридчиних наслідків - митного оформлення транспортного засобу за заниженим тарифом акціизного податку.

Після чого, ОСОБА_6 діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно, протиправно, відповідно до заздалегідь обумовленого з ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та іншими учасниками організованої групи плану, на вимогу іншого учасника організованої групи - державного інспектора митного посту «Житомир центральний» Житомирської митниці Дежмитслужби України ОСОБА_12 , подану через інформаційну базу митних органів АСМО «Інспектор», з метою надання вигляду законності діям з митного оформлення транспортного засобу та ретельності перевірки, подала для митного оформлення на митний пост «Житомир-Центральний» (Житомирська область, с. Оліївка, вул. Садова, 4) пакет документів в паперовому вигляді, в тому числі інвойс (рахунок - фактуру) та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_21 , які містять завідомо неправдиві відомості, щодо фактичного відправника та дати першої реєстрації імпортованого транспортного засобу, на підставі яких створювалась електронна митна декларація.

В свою чергу ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою групою осіб, за вказівкою ОСОБА_18 та директора ТОВ «Рівне Кар» ОСОБА_7 , умисно, протиправно, в межах єдиного з іншими членами організованої групи злочинного умислу, достовірно знаючи про те, що до електронної декларації № UA101070/2018/034319 внесені недостовірні дані щодо суми обов`язкових платежів, сприяла перерахуванню до державного бюджету акцизного податку в розмірі 3545,06 грн. та податку на додану вартість в розмірі 61721,64 грн., хоча повинна була перерахувати 145 940,53 грн. та 90452,64 грн. відповідно, що призвело до заниження податкового зобов`язання по сплаті акцизного податку на суму 142 395,47 грн. та податку на додану вартість на суму 28731 грн.

В подальшому, в порушення вимог митного законодавства та своєї посадової інструкції ОСОБА_12 , зловживаючи своїм службовим становищем, будучи працівником правоохоронного органу, діючи умисно, всупереч інтересам служби, в інтересах ТОВ «Рівне Кар» (код ЄДРПОУ 42415949), діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану та своєї ролі у ньому, яка була йому достоменно відома, спільно з іншими учасниками організованої групи, з корисливих мотивів, використав надані йому службові повноваження з метою забезпечення ухилення від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовими особами ТОВ «Рівне Кар» (код ЄДРПОУ 42415949) при випуску у вільний обіг товарів імпортованих на адресу даних підприємств, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, за наступних обставин.

Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21.09.2018, перебуваючи у приміщенні відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Садова, 4, отримавши через інформаційну базу АСМО «Інспектор» електронну митну декларацію ТОВ «Рівне Кар» (код ЄДРПОУ 42415949) № UA101070/2018/034319, з метою прикриття своєї злочинної діяльності та надання своїм діям вигляду законності, уникнення можливого виявлення невідповідності обраної класифікації транспортного засобу, який передбачає занижену ставку акцизного податку та ПДВ, системою АСУР або службовими особами Держмитслужби, які не входять до складу організованої групи чи службовими особами правоохоронних органів, під час митного оформлення вказаної митної декларації ОСОБА_12 за погодженням з іншими членами організованої групи використовував завідомо підроблені документи - свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу та недостовірну інформацію, що має значення для оподаткування, а саме щодо року виготовлення транспортного засобу та дати його першої реєстрації.

Встановлено, що у декларацію типу «ІМ40ДЕ» №UA101070/2018/034319, яка подана до митного оформлення 17.09.2018 декларантом внесено недостовірну інформацію, що має значення для визначення розміру митних платежів, щодо вантажного автомобіля: марка - Mercedes-Benz; модель - Atego; номер шасі - НОМЕР_20 ; такий, що був в використанні, а саме - в графу 31 «календарний рік виготовлення - 2013; модельний рік виготовлення - 2013».

При цьому, рік виготовлення автомобіля, зазначений в декларації, не відповідає офіційній інформації встановленій в ході досудового розслідування, а саме - датою першої реєстрації (введення в експлуатацію, початок дії першої гарантії) транспортного засобу марки Mercedes-Benz; модель - Atego; номер шасі - НОМЕР_20 є 19.07.2012.

До ЕМД №UA101070/2018/034319 декларантом ТОВ «Рівне Кар» 17.09.2018 приєднано товаросупровідні документи на вищевказаний транспортний засіб, серед яких до державного органу подано також свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_5 , яке не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу.

Під час митного оформлення за митною декларацією №UA101070/2018/034319 ОСОБА_12 , за результатами опрацювання вказаної ЕМД, будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, розуміючи, що він є особою, що є відповідальною за перевірку правильності нарахування декларантом митних платежів, діючи відповідно до своєї ролі у злочинному плані організованої групи, достовірно знаючи, що рік виготовлення автомобіля Mercedes-Benz із VIN-кодом НОМЕР_20 відрізняється від того, що вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу та у електронній митній декларації, а свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_5 є таким, що не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, здійснив митне оформлення транспортного засобу, за результатами якого, внаслідок зловживання службовим становищем, за митне оформлення даного транспортного засобу при його митній вартості у 278475,16 грн. декларантом сплачено акцизний податок у сумі 3 648,51 грн. та податок на додану вартість в сумі 61 994,24 грн.

Враховуючи інформацію щодо року виготовлення, дати першої реєстрації/початку дії першої гарантії, отриману від офіційних органів держави експортера, дилера даних автомобілів в Україні встановлено, що ввезений на митну територію вантажний автомобіль із номером шасі НОМЕР_20 за використовується на дату митного оформлення більше 5 років і тому необхідно застосовувати ставки акцизного податку для автомобілів, що відповідають коду 8704 згідно з УКД з коефіцієнтом 40, для автомобілів, що використовуються понад 8 років з коефіцієнтом 50.

При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства до сплати за митне оформлення даного транспортного засобу належали податки: акцизний збір у сумі 145 940,53 грн., ПДВ у сумі 90 452,64 грн.

Згідно з висновком судово-економічної експертизи при зіставленні належних та фактично сплачених сум акцизного податку та податку на додану вартість, заниження податкових зобов`язань з акцизного податку та податку на додану вартість, під час оформлення митної декларації №UA101070/2018/034319 підтверджується документально, а саме сума заниження акцизного податку становить 142 292,02 грн., сума заниження податку на додану вартість становить 28 458,40 грн.

Таким чином, у порушення норм чинного митного законодавства, відповідно до плану відомого всім учасникам групи, діючи умисно за попередньою змовою групою, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надаючи недостовірні відомості, що мають значення для оподаткування членами організованої групи під керуванням ОСОБА_8 здійснено митне оформлення транспортних засобів ТОВ «Рівне Кар» за митними деклараціями: №№ UA101070/2018/034319, UA101070/2018/036514, UA101070/2018/036975, UA101070/2018/037140, UA101070/2018/037211, UA101070/2018/038607, UA101070/2018/039529, UA101070/2018/039530, UA101070/2018/040005, UA101070/2018/040006, UA101070/2018/040015, UA101070/2018/041529, UA101070/2018/045494, UA101070/2018/045644, UA101070/2018/045654, UA101070/2018/048052, UA101070/2018/049692, UA101070/2018/049694, UA101070/2019/001131, UA101070/2019/001132, UA101070/2019/003764, UA101070/2019/005212, UA101070/2019/007648, UA101070/2019/008019, UA101070/2019/008059, UA101070/2019/010327, UA101070/2019/010335, UA101070/2019/014521, UA101070/2019/015210, UA101070/2019/015464, UA101070/2019/015691, UA101070/2019/015708, UA101070/2019/016211, UA101070/2019/016214, UA101070/2019/016985, UA101070/2019/016988, UA101070/2019/017011, UA101070/2019/018723, UA101070/2019/021385, UA101070/2019/022165, UA101070/2019/022426, UA101070/2019/023322, UA101070/2019/023756, UA101070/2019/023870, UA101070/2019/023928, UA101070/2019/023938, UA101070/2019/023952, UA101070/2019/025654 , UA101070/2019/025664 , UA101070/2019/025784 , UA101070/2019/026814 , UA101070/2019/027205 , UA101070/2019/027208 , UA101070/2019/027851 , UA101070/2019/028445 , UA101070/2019/029071 , UA101070/2019/029739 , UA101070/2019/029956 , UA101070/2019/031260 , UA101070/2019/031264 , UA101070/2019/031265 , UA101070/2019/032093 , UA101070/2019/032407 , UA101070/2019/033092 , UA101070/2019/033096 , UA101070/2019/033414 , UA101070/2019/033487 , UA101070/2019/034071 , UA101070/2019/034781 , UA101070/2019/034813 , UA101070/2019/034858 , UA101070/2019/036640 , UA101070/2018/045192 , UA101070/2018/049693 , UA101070/2019/048046 , UA101070/2019/032091 , UA101070/2019/034224 , UA101070/2019/034295 , UA101070/2018/036974 , UA101070/2018/041358 , UA101070/2018/041359 , UA101070/2018/043688 , UA101070/2019/003765 , UA101070/2019/011646, UA101070/2019/012553, UA101070/2019/013308 , UA101070/2019/014237 , UA101070/2019/036584 занижено податкове зобов`язання по сплаті акцизного податку на суму 13 303 221,91 грн. та занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість на суму 2 660 644,40 грн., а всього на загальну суму 15 963 866,31 грн., що є особливо великим розміром.

Крім того, відповідно до рішення № 1 Учасника (засновника) ТОВ «Карс РВ» (код ЄДРПОУ 42840553) від 13.02.2019 директором товариства призначено ОСОБА_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_61 , виданий Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області 24.11.2011.

Статутом ТОВ «Карс РВ» передбачено, що виконавчим органом товариства, який одноособово вирішує усі питання діяльності Товариства за винятком тих питань, що належать до Вищого органу Товариства) є Директор Товариства.

Пунктом 15.5. статуту передбачено, що ОСОБА_9 , як директор товариства була наділена наступними повноваженнями:

без довіреності діє від імені Товариства;

представляє Товариство в усіх установах і організаціях;

розпоряджається в порядку та на підставах, що визначені цим Статутом майном і засобами Товариства;

укладає договори на суму, яка не перевищує масимального розміру передюаченого цим Статутом та Вищим органом;

видає доручення на вчинення окремих дій, встановлює розподіл обовязків між своєми заступниками;

відкриває у банках розрахункові та інші рахунки;

у межах своєї компетенції видає накази і вказівки обовязкові для всіх працівників Товариства.

При цьому, відповідно до підпункту з) пункту 14.1. до компетенції Вищого органу управління, яким відповідно до п. 14.1 Статуту є загальні збори учасників, належить затвердження договорів (угод) укладених на суму, що перевищує 200 000 грн.

ОСОБА_9 як особа, яка здійснює керівництво діяльністю ТОВ «Карс РВ», відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» особисто несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах.

Таким чином, ОСОБА_9 як директор ТОВ «Карс РВ» обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків, тобто була службовою особою і був наділений правомочністю по розпорядженню й управлінню майном підприємства.

Статтею 212 Податкового кодексу України передбачено, що особа - суб`єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари на митну територію України, є платником акцизного податку.

Відповідно до п.п. 215.1. статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: транспортні засоби для перевезення вантажів.

Датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України, згідно з вимогами ст. 216 цього Кодексу, є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов`язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.

У період з 18 червня 2019 року по 03 січня 2020 року ОСОБА_9 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Карс РВ», будучи службовою особою та усвідомлюючи, що положеннями Податкового кодексу України, транспортні засоби для перевезення вантажів віднесено до підакцизних товарів і суб`єкт господарювання, який їх ввозить на митну територію України є платником акцизного податку, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими учасниками організованої групи, приступила до виконання злочинного плану щодо ухилення від сплати цього податку шляхом надання до митного оформлення недостовірних відомостей, що мають значення для оподаткування при ввезенні товарів на митну територію України, щодо дати першої реєстрації (введення в експлуатацію) за наступних обставин.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю «Карс РВ» в особі його директора ОСОБА_9 , який являється декларантом та відповідальною особою за фінансове врегулювання, ввозило на митну територію України товари - вантажні автомобілі, що були у використанні, торгових марок: MAN, DAF, Mercedes-Benz.

Декларантом ТОВ «Карс РВ» у 2019-2020 роках під час оформлення 105 транспортних засобів, ввезених на митну третиторію України, а саме під час оформлення попередніх митних декларацій, а також декларацій у режимі ІМ 40 класифіковано транспортні засоби за кодами УКТ ЗЕД: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 .

Згідно пп. 215.3.52. п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України специфічна ставка акцизного податку на моторні транспортні засоби для перевезення вантажів складає:

- 0,026 євро за 1 куб. см об`єму циліндрів двигуна транспортних засобів, які класифіковані за кодом 8704 22 99 00 УКТ ЗЕД (вантажні автомобілі марки MAN, DAF, IVECO), що були у використанні менше 5 років.

- 0,033 євро за 1 куб. см об`єму циліндрів двигуна транспортних засобів, які класифіковані за кодом 8704 23 99 00 УКТ ЗЕД (вантажні автомобілі марки MAN), що були у використанні менше 5 років.

Відповідно до пп. 215.3.5-2. п. 215.3 ст.215 Податкового кодексу України ставки податку для транспортних засобів, що відповідають коду 8704 згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються для автомобілів, що використовувалися з 5 до 8 років з коефіцієнтом 40; для автомобілів, що використовувалися понад 8 років з коефіцієнтом - 50.

Достеменно знаючи вищевказані норми чинного законодавства, розуміючи, що розмитнення транспортних засобів, які були у використанні менше 5 років передбачає розмір платежів та податків набагато менших, ніж тих, що були у використанні понад цей строк, з метою надання своїм діям вигляду законності та прикриття злочинної діяльності, з метою запобігання привернення уваги до незаконної діяльності службових осіб органів доходів і зборів чи інших правоохоронних органів, які не входять до членів організованої групи, учасниками було прийнято рішення про використання підроблених документів під час оформлення митних декларацій на замовлені клієнтами вантажні транспортні засоби - свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів Швейцарської Конфедерації.

З цією метою ОСОБА_8 та іншими учасниками організованої групи було підшукано невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб, які виготовляли сфальсифіковані документи, вносячи до них недостовірні відомості щодо дати першої реєстрації транспортного засобу в бік його «омолодження». Так, досудовим розслідуванням встановлено підробку наступних сідоцтв про реєстрацію транспортних засобів №№НОМЕР_96, НОМЕР_62 , НОМЕР_63 , НОМЕР_64 , НОМЕР_65 , НОМЕР_66 , НОМЕР_67 , НОМЕР_68 , НОМЕР_69 , НОМЕР_70 , НОМЕР_70 , НОМЕР_71 , НОМЕР_97, НОМЕР_98, НОМЕР_99, НОМЕР_100, НОМЕР_101, НОМЕР_102, НОМЕР_103, НОМЕР_104, НОМЕР_72 , НОМЕР_73 , НОМЕР_74 , НОМЕР_105, НОМЕР_106, НОМЕР_107, НОМЕР_108, які в подальшому було використано для здійснення митного оформлення транспортних засобів ТОВ «Карс РВ».

Між декларантом ТОВ «Карс РВ» та митним брокером ОСОБА_6 18.06.2019 укладено договір № 18/06 про надання послуг митного брокера.

Крім того, в невстановлений досудовим розслідуванням час, 19.06.2019, перебуваючи за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Біла Криниця, вул. Біла, 53, з метою прикриття своєї злочинної діяльності, діючи відповідно до узгодженого злочинного плану, директором ТОВ «Карс РВ» ОСОБА_9 з використанням програми для заповнення митних декларацій - «MD-Declaration» подано попередню митну декларацію ЕЕ № UA101000/2019/906916 із внесенням до неї неправдивої інформації щодо року виготовлення та дати введення в експлуатацію транспортного засобу з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_75 , який буде ввезено на митну територію України, а саме - 2014 рік.

В подальшому, під час перетину державного кордону України на Львівській митниці Держмитслужби, не будучи обізнаним про суть злочинного плану, діючи відповідно до вказівок керівника ТОВ «Карс РВ» перевізник транспортного засобу - автомобіля вантажного марки «Mercedes-Benz» з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_75 , ОСОБА_19 пред`явив для оформлення в`їзду на митну територію України пакет документів, які є достатніми для ідентифікації товарів та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України, передані йому представником роботодавця - ТОВ «Карс РВ», серед яких органу державної влади було також надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_76 , яке є таким, що не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу.

В подальшому, діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21.06.2019 представник ТОВ «Карс РВ», за погодженням з директором товариства ОСОБА_9 передав митному брокеру ОСОБА_6 пакет документів на автомобіль вантажний марки «Mercedes-Benz» з ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_75 для здійснення подальшого митного оформлення в органах Держмитслужби із використанням завідомо підробленого офіційного документу.

21.06.2019 ОСОБА_6 діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно, протиправно, відповідно до заздалегідь обумовленого з ОСОБА_8 плану, відомого всім учасникам групи, перебуваючи за адресою м. Житомир, вул. Чуднівська, 103-Б, корп. 1, за допомогою програми для заповнення митних декларацій - «MD-Declaration», під час митного оформлення товару - вантажного автомобілю марки «Mercedes-Benz», ідентифікаційним номером кузова - НОМЕР_75 , створила та подала до офіційної інформаційної бази Держмитслужби України електронну декларацію UA101070/2019/036175 за допомогою митно-брокерської програми в яку умисно не внесла відомості щодо дати виготовлення даного транспортного засобу, вказавши при цьому недостовірну інформацію щодо календарного року виготовлення транспортного засобу - 2014 рік, однак, датою виготовлення даного автомобіля є - 21.03.2014, що призвело до невірного застосовування ставки акцизного податку та, як наслідок, невірного розрахунку податку з доданої вартості.

Крім того, ОСОБА_6 додала до митної декларації № UA101070/2019/036175 сканкопії завідомо підробленого документу - свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_76 , пред`явивши його уповноваженим особам державного органу - Держмитслужби України, з метою настання юридичних наслідків - митного оформлення транспортного засобу за заниженим тарифом акцизного податку.

Після чого, ОСОБА_6 діючи за попередньою змовою групою осіб, умисно, протиправно, відповідно до заздалегідь обумовленого з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та іншими учасниками організованої групи плану, на вимогу іншого учасника організованої групи - державного інспектора митного посту «Житомир центральний» Житомирської митниці Держмитслужби України ОСОБА_15 , подану через інформаційну базу митних органів АСМО «Інспектор», з метою надання вигляду законності діям з митного оформлення транспортного засобу та ретельності перевірки, подала для митного оформлення на митний пост «Житомир-Центральний» (Житомирська область, с. Оліївка, вул. Садова, 4) пакет документів в паперовому вигляді, в тому числі інвойс (рахунок - фактуру) та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_76 , які містять завідомо неправдиві відомості, щодо фактичного відправника та дати першої реєстрації імпортованого транспортного засобу, на підставі яких створювалась електронна митна декларація.

В свою чергу ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою групою осіб, за вказівкою ОСОБА_18 та директора ТОВ «Карс РВ» ОСОБА_9 , умисно, протиправно, в межах єдиного з іншими членами організованої групи злочинного умислу, достовірно знаючи про те, що до електронної декларації № UA101070/2019/036175 внесені недостовірні дані щодо суми обов`язкових платежів, перерахувала до державного бюджету акцизного податку в розмірі 3 979,37 грн. та податку на додану вартість в розмірі 64 099,05 грн., хоча повинна була перерахувати 159 174,78 грн. та 95 138,13 грн. відповідно, що призвело до заниження податкового зобов`язання по сплаті акцизного податку на суму 155 195,41 грн. та податку на додану вартість на суму 31 039,08 грн.

В подальшому, в порушення вимог митного законодавства та своєї посадової інструкції ОСОБА_15 , зловживаючи своїм службовим становищем, будучи працівником правоохоронного органу, діючи умисно, всупереч інтересам служби, в інтересах ТОВ «Карс РВ» (код ЄДРПОУ 42840553), діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану та своєї ролі у ньому, яка була йому достоменно відома, спільно з іншими учасниками організованої групи, з корисливих мотивів, використав надані йому службові повноваження з метою забезпечення ухилення від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовими особами ТОВ «Карс РВ» (код ЄДРПОУ 42840553) при випуску у вільний обіг товарів імпортованих на адресу даних підприємств, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, за наступних обставин.

Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21.06.2019, перебуваючи у приміщенні відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Садова, 4, отримавши через інформаційну базу АСМО «Інспектор» електронну митну декларацію ТОВ «Карс РВ» (код ЄДРПОУ 42840553)№ UA101070/2019/036175, з метою прикриття своєї злочинної діяльності та надання своїм діям вигляду законності, уникнення можливого виявлення невідповідності обраної класифікації транспортного засобу, який передбачає занижену ставку акцизного податку та ПДВ, системою АСУР або службовими особами Держмитслужби, які не входять до складу організованої групи чи службовими особами правоохоронних органів, під час митного оформлення вказаної митної декларації ОСОБА_15 за погодженням з іншими членами організованої групи використовував завідомо підроблені документи - свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу та недостовірну інформацію, що має значення для оподаткування, а саме щодо року виготовлення транспортного засобу та дати його першої реєстрації.

Встановлено, що у декларацію типу «ІМ40ДЕ» № UA101070/2019/036175, яка подана до митного оформлення 21.06.2019 декларантом внесено недостовірну інформацію, що має значення для визначення розміру митних платежів, щодо вантажного автомобіля: марка - «Mercedes-Benz»; модель - Аtego; номер шасі - НОМЕР_75 ; такий, що був в використанні, а саме - в графу 31 «календарний рік виготовлення - 2014; модельний рік виготовлення - 2014».

При цьому, рік виготовлення автомобіля, зазначений в декларації, не відповідає офіційній інформації встановленій в ході досудового розслідування, а саме - датою першої реєстрації (введення в експлуатацію, початок дії першої гарантії) транспортного засобу марки «Mercedes-Benz»; модель - Аtego; номер шасі - НОМЕР_75 є 21.03.2014.

До ЕМД № UA101070/2019/036175 декларантом ТОВ «Карс РВ» 21.06.2019 приєднано товаросупровідні документи на вищевказаний транспортний засіб, серед яких до державного органу подано також свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_76 , яке не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу.

Під час митного оформлення за митною декларацією № UA101070/2019/036175 ОСОБА_15 , за результатами опрацювання вказаної ЕМД, будучи обізнаним у порядку і процедурі проведення митних формальностей, розуміючи, що він є особою, що є відповідальною за перевірку правильності нарахування декларантом митних платежів, діючи відповідно до своєї ролі у злочинному плані організованої групи, достовірно знаючи, що рік виготовлення автомобіля «Mercedes-Benz» із VIN-кодом НОМЕР_75 відрізняється від того, що вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу та у електронній митній декларації, а свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації з реєстраційним номером НОМЕР_76 є таким, що не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу, діючи умисно та протиправно, всупереч інтересам служби, з корисливого мотиву, здійснив митне оформлення транспортного засобу, за результатами якого, внаслідок зловживання службовим становищем, за митне оформлення даного транспортного засобу при його митній вартості у 287 741,72 грн. декларантом сплачено акцизний податок у сумі 3 979,37 грн. та податок на додану вартість в сумі 64 099,05 грн.

Враховуючи інформацію щодо року виготовлення, дати першої реєстрації/початку дії першої гарантії, отриману від офіційних органів держави експортера, дилера даних автомобілів в Україні встановлено, що ввезений на митну територію вантажний автомобіль із номером шасі НОМЕР_75 за використовується на дату митного оформлення більше 5 років і тому необхідно застосовувати ставки акцизного податку для автомобілів, що відповідають коду 8704 згідно з УКД з коефіцієнтом 40, для автомобілів, що використовуються понад 8 років з коефіцієнтом 50.

При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства до сплати за митне оформлення даного транспортного засобу належали податки: акцизний збір у сумі 159 174,78 грн., ПДВ у сумі 95 138,13 грн.

Згідно з висновком судово-економічної експертизи при зіставленні належних та фактично сплачених сум акцизного податку та податку на додану вартість, заниження податкових зобов`язань з акцизного податку та податку на додану вартість, під час оформлення митної декларації № UA101070/2019/036175 підтверджується документально, а саме сума заниження акцизного податку становить 155 195,41 грн., сума заниження податку на додану вартість становить 31 039,08 грн.

В подальшому, у порушення вищезазначених норм, відповідно до плану відомого всім учасникам групи, діючи умисно за попередньою змовою групою, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надаючи недостовірні відомості, що мають значення для оподаткування за такою самою схемою організованою групою здійснено митне оформлення транспортних засобів ТОВ «Карс РВ» за митними деклараціями: №№ UA100530/2019/076751, UA100530/2019/076721, UA100530/2019/076178, UA100530/2019/075789, UA100530/2019/075726, UA100530/2019/074928, UA100530/2019/074563, UA100530/2019/074221, UA100530/2019/073090, UA101070/2019/038229, UA101070/2019/037480, UA101070/2019/036311, UA101070/2019/040649, UA101070/2019/040942, UA101070/2019/040944, UA101070/2019/040998, UA101070/2019/042324, UA101070/2019/042475, UA101070/2019/043032, UA101070/2019/043090, UA101070/2019/043102, UA101070/2019/043443, UA101070/2019/045019, UA101070/2019/046201, UA101070/2019/046768, UA101070/2019/047297, UA101070/2019/048134, UA101070/2019/048188, UA101070/2019/049319, UA101070/2019/049329, UA101070/2019/049776, UA101070/2019/051077, UA101070/2019/051338, UA101070/2019/051804, UA101070/2019/052087, UA101070/2019/052771, UA101070/2019/052999, UA101070/2019/055145, UA101070/2019/055217, UA101070/2019/055218, UA101070/2019/056451, UA101070/2019/056459, UA101070/2019/056483, UA101070/2019/056637, UA101070/2019/056704 , UA101070/2019/061415 , UA101070/2019/061463 , UA101070/2019/061529 , UA101070/2019/061652 , UA101070/2019/063957 , UA101070/2019/067823 , UA101070/2019/068959 , UA101070/2019/069404 , UA101070/2019/070789 , UA101070/2019/070801 , UA101070/2019/072315 , UA100530/2019/076159 , UA101070/2019/036175 , UA101070/2019/052482 , UA101070/2019/063222 , UA101070/2019/063983 , UA101070/2019/070218 , UA101070/2019/066773 , UA101070/2019/063980 , UA101070/2019/038227 , UA101070/2019/070978 , UA101070/2019/070986 , UA100530/2020/000459 , UA100530/2020/000681 , UA100530/2020/000712 , UA100530/2019/076507 , UA100530/2019/075718 , UA100530/2019/075053 , UA100530/2019/074053 , UA100530/2019/073122 , UA100530/2019/072785 , UA100530/2019/072762 , UA101070/2019/039518 , UA101070/2019/039519 , UA101070/2019/041006 , UA101070/2019/043031 , UA101070/2019/044279 , UA101070/2019/044555 , UA101070/2019/044655 , UA101070/2019/045309 , UA101070/2019/045312 , UA101070/2019/050930 , UA101070/2019/051010 , UA101070/2019/051084 , UA101070/2019/052483 , UA101070/2019/053916 , UA101070/2019/060950 , UA101070/2019/061416 , UA101070/2019/061475 , UA101070/2019/063236 , UA101070/2019/063646 , UA101070/2019/064518 , UA101070/2019/065364 , UA101070/2019/067025 , UA101070/2019/068085 , UA101070/2019/067811 , UA101070/2019/067818 , UA101070/2019/068059 , UA101070/2019/069062 занижено податкове зобов`язання по сплаті акцизного податку на суму 18 641 377,82 грн. та занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість на суму 3 728 275,54 грн., а всього на загальну суму 22 369 653, 36 грн., що є особливо великим розміром.

Таким чином, наявні достатні підстави підозрювати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України, а саме у пособництві у умисному ухиленні від сплати податків, митних зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, установи, організації, приватної форми власності, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, вчиненому організованою групою.

29.09.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вказаного злочину є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об`єктивних доказів.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України підтверджується наступними зібраними під час досудового розслідування доказами:

листом ВБКОЗ УСБУ в Житомирській області від 17.02.2021 № 57/3-1435, що надійшов для розгляду в порядку ст. 214 КПК України, із інформацією про можливе вчинення кримінальних правопорушень службовими особами відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби;

протоколом огляду від 18.06.2021 щодо аналізу інформації наданої листом Київської митниці Держмитслужби від 11.06.2021 вих. № 7.8.-1/10/8/11852;

копіями митних декларацій, що оформлені із порушенням вимог чинного законодавства;

листом Сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУ НП в Житомирській області № 181/23/01/2021 від 22.03.2021;

протоколом огляду від 24.06.2022;

протоколом огляду від 27.04.2022;

протоколом обшуку від 21.01.2021;

договором № 20/09 від 20.09.2018 з ТОВ «Рівне Кар»;

договором № 18/06 від 18.06.2019 з ТОВ «Карс РВ» про надання послуг митного брокера;

висновок судового експерта УНД ІСТЕ СБУ від 22.02.2022 № 23/7;

висновок судового експерта УНД ІСТЕ СБУ від 17.02.2022 № 17/7;

протоколом допиту свідка ОСОБА_20 ;

протоколом допиту свідка ОСОБА_21 ;

протоколом допиту свідка ОСОБА_22 ;

висновками судової технічної експертизи, якими встановлено невідповідність свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, митне оформлення яких здійснено службовими особами митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби документам, що знаходяться в офіційному обігу;

відповідями офіційних імпортерів щодо дати першої реєстрації та виготовлення автомобілів, митне оформлення яких здійснено службовими особами митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби;

іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Також, Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32020060000000045 від 30.12.2020, за підозрою ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

22.08.2022 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 32020060000000045 від 30.12.2020 продовжено до 10 місяців, тобто до 29.12.2022 включно.

14.09.2022 з кримінального провадження № 32020060000000045 від 30.12.2020 виділено кримінальне провадження № 62022000000000722, за підозрою за підозрою ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

28.09.2022 кримінальне провадження № 62022000000000722 від 14.09.2022 об`єднано з кримінальним провадженням № 62022000000000713 від 13.09.2022.

Отже, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000713 від 13.09.2022 після об`єднання з кримінальним провадженням № 62022000000000722 від 14.09.2022 становить 10 місяців тобто до 29.12.2022.

14.10.2022 досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62022000000000713 зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 280 КПК України, у зв`язку з наявною необхідністю виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.

18.10.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні відновлено, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих чи інших процесуальних дій.

18.10.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 280 КПК України, у зв`язку з наявною необхідністю виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.

20.10.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні відновлено, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих чи інших процесуальних дій.

21.10.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 280 КПК України, у зв`язку з наявною необхідністю виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.

24.11.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні відновлено, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих чи інших процесуальних дій.

01.12.2022 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 280 КПК України, у зв`язку з наявною необхідністю виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.

18.01.2023 досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні відновлено, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих чи інших процесуальних дій.

Отже строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 23.03.2023.

05.10.2022 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва щодо підозрюваного ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання та визначено строк дії ухвали в межах строку досудового розслідування. Також, на підозрюваного ОСОБА_5 покладено обов`язки, передбачені ч.5 ст. 194 КПК України.

25.11.2022 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов`язків продовжено до 23.01.2023, а саме:

1) прибувати за викликом до слідчого, прокурора або суду;

2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

3) утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, як безпосередньо, так і через інших осіб;

4) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

У п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі «Михалкова та інші проти України» зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

Вищевказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії виконати не представилось за можливе у зв`язку з значним їх обсягом.

Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб передбачений КПК України і вказують на вірогідну причетність ОСОБА_5 до вчинення зазначеного злочину, при цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).

Прокурор, посилаючись на те, що в кримінальному провадженні ризики, передбачені ст. 177 КПК України не зменшилися, необхідність вчинення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вважає необхідним продовжити строк дії обов`язків, покладених судом на ОСОБА_5 .

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з підстав у ньому зазначених.

Підозрюваний та його захисник не заперечили щодо задоволення клопотання.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного, його захисника, дослідивши матеріали клопотання та додані в його обґрунтування копії матеріалів кримінального провадження, враховуючи стадію даного кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовжити до 19 березня 2023 року включно строк дії таких обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , а саме: прибувати за викликом до слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, як безпосередньо, так і через інших осіб; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Слідчий суддя приймає до уваги те, що метою та підставами продовження обов`язків, покладених на ОСОБА_5 є запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Ризики, встановленні слідчим суддею при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу, продовжують існувати на даний час і перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу з покладенням на нього зазначених процесуальних обов`язків.

При цьому, слідчий суддя враховує позицію сторони захисту щодо згоди із вимогами клопотання.

Керуючись ч. 6 ст. 194, ст. 199, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора першого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити.

Продовжити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 191 КПК України, на два місяці, тобто до 19 березня 2023 року, а саме:

- прибувати за викликом до слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, як безпосередньо, так і через інших осіб;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Роз`яснити, що у разі невиконання покладених на підозрюваного обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1