Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" січня 2023 р. справа № 300/4674/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
15.11.2022 представник ОСОБА_1 (далі позивач) адвокат Окуневич Михайло Валентинович звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про скасування рішення від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову в переведенні на пенсію згідно Закону України Про державну службу та зобов`язання зарахувати періоди роботи до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 20.10.2022, нарахувати та виплатити пенсію в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків, які позивачем, у строк вставлений судом, усунуті.
07.12.2022 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві не зарахувало до стажу державної служби період його служби в лавах Радянської Армії, періоди роботи в Івано-Франківському лісокомбінаті, та в органах місцевого самоврядування та оскаржуваним рішенням за № 926100133281 від 27.10.2022 йому відмовлено в переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву обґрунтований тим, що з 04.07.2001 посади міського голови, голови районної державної адміністрації не віднесені до категорій державних службовців, а зарахування до стажу державної служби на посаді механіка автоколони законодавством не передбачено
Відзив Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві обґрунтований тим, що до стажу державної служби зараховано період роботи з 03.11.1994 до 04.07.2001 та з 17.03.2005 до 31.10.2006.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 позивач з 11.05.1979 до 28.05.1981 проходив військову службу в лавах Радянської Армії, що не заперечується відповідачами.
Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_2 , позивач з 31.08.1981 до 03.01.1988 працював механіком автоколони та контролером технічного стану автотранспортних засобів в Івано-Франківському лісокомбінаті.
З 03.11.1994 до 22.03.2005 позивач обіймав посаду голови міської Ради народних депутатів, з 17.03.2005 до 31.10.2006 голови Рогатинської районної державної адміністрації, а з 16.11.2010 до 12.11.2015 обіймав посаду голови Рогатинської міської ради.
20.10.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яку після реєстрації, за принципом екстериторіальності, передано на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві за №926100133281 від 27.10.2022 відмовлено позивачу в переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказане рішення обґрунтоване тим, що стаж державної служби ОСОБА_1 складає 8 років 3 місяці 17 днів. До стажу держаної служби зараховано період роботи з 03.11.1994 до 04.07.2001 та з 17.03.2005 до 31.10.2006. Періоди роботи на посаді голови Рогатинської міської ради народних депутатів зараховано до стажу державної служби до 04.07.2001, оскільки посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносилися до відповідних категорій посад державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України за № 239 від 18.04.1994 до набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Після 04.07.2001 періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби не зараховуються. Оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не має необхідного стажу державної служби, право на призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» за № 889-VІІІ відсутнє.
Позивач, вважаючи протиправною відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Підставами звернення позивача з даним адміністративним позовом є не зарахування органом Пенсійного фонду України до стажу державної служби позивача періоду його військової служби в лавах Радянської Армії з 11.05.1979 до 28.05.1981, періодів роботи механіком автоколони та контролером технічного стану автотранспортних засобів в Івано-Франківському лісокомбінаті з 31.08.1981 до 04.01.1988 та періодів роботи на посаді голови міської Ради народних депутатів з 05.07.2001 до 16.03.2005 та на посаді голови Рогатинської міської ради з 16.11.2010 до 31.10.2015.
Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII) визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців. Цей закон набув чинності 01.05.2016.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 (далі Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
Зокрема, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з аналізу вказаних норм розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положень» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років та особи, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв`язку із затвердженням 25.03.2016 постановою №229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі Порядок № 229).
Порядок №229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державну службу №889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, обчислення стажу державної служби позивача в даних правовідносинах здійснюється відповідно до Порядку № 283.
Згідно з пункту 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 за №2493-III (далі Закон №2493-III).
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Верховний Суд у постанові від 10.05.2018 у справі №351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів відповідачів про те, що стаж роботи на посаді в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 283 від 03.05.1994, який визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби, до стажу державної служби включається також: час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об`єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об`єднань Державного комітету лісового господарства (Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ за № 43 ( 43-2005-п ) від 15.01.2005 ).
Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Скарги, пов`язані з визначенням стажу роботи державних службовців, розглядаються згідно з чинним законодавством (пункт 4 Порядку).
Таким чином, відповідно до Пункту 3 Порядку військова служба та робота на посадах керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських об`єднань Міністерства лісового господарства та державних лісогосподарських об`єднань Державного комітету лісового господарства є державною службою, що дає право на призначення пенсії державного службовця.
За таких обставин, підлягають зарахуванню до стажу державної служби період військової служби позивача в лавах Радянської Армії з 11.05.1979 до 28.05.1981, період його роботи механіком автоколони та контролером технічного стану автотранспортних засобів в Івано-Франківському лісокомбінаті з 31.08.1981 до 04.01.1988 та періоди роботи на посаді голови міської Ради народних депутатів з 05.07.2001 до 16.03.2005 та на посаді голови Рогатинської міської ради з 16.11.2010 до 31.10.2015.
Враховуючи визначений відповідачем державний стаж позивача та вказані періоди, які підлягають зарахуванню до державного стажу позивача, що загалом складає понад 20 років станом на 01 травня 2016 року, суд робить висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, а відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову в переведенні на пенсію, відповідно до Закону України "Про державну службу", є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 2 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
З правового аналізу зазначених норм суд зазначає, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним способом, за встановлених обставин, є зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, як територіальний орган Пенсійного фонду, що призначає пенсії, зарахувати позивачу до стажу державної служби період військової служби позивача в лавах Радянської Армії з 11.05.1979 до 28.05.1981, період його роботи механіком автоколони та контролером технічного стану автотранспортних засобів в Івано-Франківському лісокомбінаті з 31.08.1981 до 04.01.1988 та періоди роботи на посаді голови міської Ради народних депутатів з 05.07.2001 до 16.03.2005 та на посаді голови Рогатинської міської ради з 16.11.2010 до 31.10.2015 та перевести його з 12.10.2022 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Суд витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, на момент розгляду справи відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (індекс 04053, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, місто Київ, код ЄДРПОУ 42098368) від 27.10.2022 о/р №926100133281 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до стажу державної служби періоди з 11.05.1979 до 28.05.1981, з 31.08.1981 до 04.01.1988, з 05.07.2001 до 16.03.2005, з 16.11.2010 до 31.10.2015 та перевести його з 20.10.2022 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", з виплатою пенсії в розмірі 60 відсотків заробітної плати.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.