Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" січня 2023 р. справа № 300/68/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про скасування повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 16.11.2022 за № 63617, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулось до суду з позовом до Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про скасування повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 16.11.2022 за № 63617.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем неправомірно, в порушення вимог чинного законодавства, прийнято оскаржуване повідомлення з тих підстав, що виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання та не за підвідомчістю. Позивач вважає повідомлення державного виконавця неправомірним, оскільки боржник є окремою юридичною особою та не є територіальним органом центральних органів виконавчої влади, органом місцевого самоврядування чи їх структурним підрозділом, а тому виконавчий документ подано з дотриманням правил підвідомчості.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду.
Відповідач не скористався своїм правом подання відзиву на позов.
Представники сторін в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомляли, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Як наслідок, зважаючи на те, що учасники справи, будучи повідомленими про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися, то відповідно до положень частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за їх відсутності та відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2022 у справі №300/3769/21 позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Новомізунської початкової школи Вигодської селищної ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задоволено повністю та застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі (споруд, приміщень) Новомізунської початкової школи Вигодської селищної ради, що знаходиться за адресою вул. Центральна, 64, с. Новий Мізунь, Калуський район, Івано-Франківська область, 77543 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи, зафіксованих у акті перевірки №12, складеного 10.06.2021 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.
02.05.2022 Івано-Франківським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист, який разом із заявою про примусове виконання судового рішення 10.11.2022 подано позивачем до Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (а.с.14,15).
За результатами розгляду заяви стягувача головним державним виконавцем Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Вирастком Ю.М. 16.11.2022, керуючись п.10 частини четвертої статті 4 Закону України Про виконавче провадження повернуто виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання (а.с.17).
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом встановлено таке.
За приписами частини другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В свою чергу, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 2 червня 2016 року № 1404-VІІІ "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VІІІ).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 5 Закону № 1404-VIII передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2016 за № 512/5 (у редакції наказу від 29.09.2016 за № 2832/5), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802 (далі - Інструкція) органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; відділи примусового виконання рішень в районах міста Києва управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві; управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України; відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські, міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Пунктом 4 Інструкції з організації примусового виконання рішень визначено підвідомчість пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання. Так, відділу примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими: боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, окружні прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; сума зобов`язання становить від двадцяти п`яти до п`ятдесяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 Закону № 1404-VІІІ виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
В спірному випадку повідомлення від 16.11.2022 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання прийнято на підставі пункту 10 частини першої статті 4 Закону № 1404-VІІІ, оскільки державний виконавець вважає, що виконавчий лист пред`явлено не за місцем виконання та не за підвідомчістю.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 15 Закону № 1404-VІІІ боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Так, згідно з виконавчим листом №300/3769/22 від 02.05.2022 боржником є Новомізунська початкова школа Вигодської селищної ради, яка згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за організаційно-правовою формою є «комунальною організацією (установою, закладом)», основний вид діяльності: 85.20 «Початкова освіта».
При цьому, згідно з статтею 1 Закону України «Про освіту» заклад освіти - це юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність.
Таким чином, Новомізунська початкова школа Вигодської селищної ради є окремою юридичною особою, яка є закладом освіти, має самостійну правосуб`єктність та не є територіальним органом центральних органів виконавчої влади, органом місцевого самоврядування чи їх структурним підрозділом.
За вказаних обставин, у головного державного виконавця Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Вирастка Ю.М. не було підстав для прийняття оскаржуваного повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, оскільки Новомізунська початкова школа Вигодської селищної ради не входить до переліку боржників, який визначений пунктом 4 Інструкції з організації примусового виконання рішень, рішення щодо яких має виконуватись Відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).
Окрім того, суд звертає увагу сторін на те, що місце виконання рішення визначено статтею 24 Закону № 1404-VІІІ. Так, згідно з частиною 1 статті 24 Закону № 1404-VІІІ виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.
В спірному випадку, Новомізунська початкова школа Вигодської селищної ради знаходиться за адресою: вул. Центральна, 64, с. Новий Мізунь, Калуський район, Івано-Франківська область.
Отже, примусове виконання виконавчого листа №300/3769/22 від 02.05.2022 належить за підвідомчістю Калуському відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).
Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку про обґрунтованість заявленого позову, а тому його слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2998,36 грн. згідно платіжних доручень від 24.02.2022 за №67 та від 22.12.2022 за №911 (а.с.1, 2).
Тому слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) на користь позивача 2998,36 грн. витрат зі сплати судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) до Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 38472755, пр. Л. Українки, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) про скасування повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 16.11.2022 за № 63617 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 16.11.2022 за № 63617.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (код ЄДРПОУ 38472755, пр. Л. Українки, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) 2998 (дві тисячі дев`ятсот дев`яносто вісім) гривень 36 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду у справах, визначених статтею 287 КАС України, подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.