Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 січня 2023 року м. Ужгород№ 260/4826/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, Ужгород, Закарпатська область, 88000) до Товариства з обмеженою відповідальністю "БСП ОІЛ" (вул. Пряшівська, буд. 11,м. Мукачево,Мукачівський район, Закарпатська область,89600) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Закарпатській області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "БСП ОІЛ" про стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується не погашений податковий борг у розмірі 102 6030,84 грн. в т.ч. пеня у розмірі 3286,23 грн. по наступнимплатежам:?
- 30 14010100 Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (м. Мукачево) у розмірі 275630,34 грн. в т.ч. пеня у розмірі 3286,23 грн;
- 50 18010400 Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки(смт.Воловець) у розмірі 155569,22 грн;
- 50 18010500 Земельний податок з юридичних осіб (смт. Воловець) у розмірі 14831,28 грн;
- 50 21081500 Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (м. Ужгород) у розмірі 250000,00 грн;
- 30 21081103 Адміністративні штрафи та інші санкції (м.Мукачеве) у розмірі 80000,00 грн;
- 50 21081500 Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (Ужгородський район) у розмірі 250000,00 грн.
Відповідач у строки визначені судом відзив на позов не надіслав.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідачем самостійно подано до позивача податкові декларації, а саме:
-податкову декларацію з податку на додану вартість №9306561469 від 20.11.2020, якою визначено суму податкового зобов`язання за 2020 рік у розмірі 104521,00 грн. (сплачено частково у розмірі 50021,00 грн., залишок несплаченої суми становить 54500,00 грн.).
-податкову декларацію з податку на додану вартість №9057964480 від 22.03.2021, якою визначено суму податкового зобов`язання за 2021 рік у розмірі 89711,00грн. Самостійно задекларована сума податкового зобов`язання відповідачем не сплачена.
Також, позивачем було проведено камеральну перевірку даних відповідача, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, за наслідками якої складено Акт перевірки №5467/07-16-18-07/40099616 від 08.06.2021 та прийнято податкові повідомлення - рішення за даним платежем від 02.07.2021 №000/4245/07-16-18-07 про зобов`язання сплатити штраф у сумі 5002,11 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення надіслане на адресу відповідача засобами поштового зв`язку та вручене такому. Відповідачем податкове повідомлення-рішення не оскаржувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Відтак, податковий борг по такому є узгодженим.
Крім того, позивачем було проведено планову документальну виїзну перевірку відповідача, за наслідками якої складено Акт перевірки №14533/07-16-07-03/40099616 від 26.10.2021 та прийнято податкове повідомлення - рішення за даним платежем (форми 'Р') №0116340703 від 16.11.2021 про збільшення суми грошового зобов`язання на суму 123131,00 грн. (за податковими зобов`язаннями у розмірі 111937,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 11194,00 грн). Зазначене податкове повідомлення - рішення вручено особисто відповідачу.
Також, відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України відповідачеві проведено нарахування пені у розмірі 3286,23 грн. по даному платежу.
Відповідачем до податкового органу самостійно подано податкову декларацію від 08.02.2021 №9017197991 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік, з самостійно задекларованою сумою податку у розмірі 158764,80 грн. (сплачено частково у розмірі 3195,58 грн., залишок несплаченої суми становить 155569,22 грн.).
Крім того, відповідачем до податкового органу самостійно подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9030330431 від 19.02.2021 якою визначено суму податкового зобов`язання за липень-грудень 2021 року у розмірі 14832,11 грн. (сплачено частково у розмірі 0,83 грн., залишок несплаченої суми становить 14831,28 грн.).
Також, позивачем було проведено фактичну перевірку відповідача, за наслідками якої складено Акт перевірки від 03.03.2020 за реєстраційним номером 0171/16/07/32/40099616 та прийнято податкове повідомлення - рішення №0000433202 від 24.03.2020 про визначення суми грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 250000,00 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення надіслане на адресу відповідача засобами поштового зв`язку та вручене такому.
Позивачем було проведено фактичну перевірку відповідача, за наслідками якої складено Акт перевірки від 03.03.2020 за реєстраційним номером 0170/16/07/32/40099616 та прийнято податкове повідомлення - рішення №0000443202 від 24.03.2020 про визначення суми грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 250000,00 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення надіслане на адресу відповідача засобами поштового зв`язку та вручене такому.
Податкові повідомлення-рішення від 24.03.2020 оскаржувалось відповідачем у судовому порядку. Так, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 по справі №260/2312/20 за позовом ТОВ «БСП ОІЛ» до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено у задоволенні позову. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 набуло законної сили 10.03.2021 за результатами перегляду такого у суді апеляційної інстанції (постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 по справі №260/2312/20). Крім того, ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 14.05.2021 касаційну скаргу ТОВ «БСП ОІЛ» на вищевказані рішення судів у даній справі повернуто скаржнику.
Однак, вказані суми грошового зобов`язання за податковими повідомленнями - рішеннями за результатами судового оскарження відповідачем не сплачено.
Крім того, позивачем було проведено фактичну перевірку відповідача, за наслідками якої складено Акт перевірки від 27.11.2020 за реєстраційним номером 2455/07/16/09/02/40099616 та прийнято податкове повідомлення - рішення №00027510902 від 28.12.2020 про визначення суми грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 80000,00 грн. Указане податкове повідомлення - рішення надіслане на адресу відповідача засобами поштового зв`язку та вручене такому.
Дане податкове повідомлення-рішення від 24.03.2020 оскаржувалось відповідачем у адміністративному порядку. Так, відповідачем було подано скаргу від 14.01.2021 №14/01-ППР до Державної податкової служби України, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 29.04.2021 №9833/99-00-06- 03-01-06 про залишення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення без змін, а скарги відповідача без задоволення. Надалі податкове повідомлення - рішення відповідачем у судовому порядку не оскаржувалось, та грошове зобов`язання по такому не сплачено.
Згідно п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Гака сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Статтею 269 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно із п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Аналогічні норми щодо порядку обчислення, подання звітності та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки юридичними особами містяться у підпунктах 266.7.5 пункту266.7. та пункту 266.10. статті 266 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що одним із обов`язків платника податків є обов`язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв`язку з несплатою узгоджених сум, відповідачеві на підставі пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, виставлено податкову вимогу №0024173-1304-0706 від 07.06.2021 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями, яку направлено засобами поштового зв`язку, та вручено такому (а.с. 104).
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, станом на час розгляду адміністративної справи податковий борг у розмірі у розмірі 102 6030,84 грн. в т.ч. пеня у розмірі 3286,23 грн. - відповідачем не сплачений (а.с. 7-36).
Згідно ч.1, ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (відзив на позов відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Керуючись ст. 139, 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Товариства з обмеженою відповідальністю "БСП ОІЛ" (вул. Пряшівська, буд. 11,м. Мукачево,Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ 40099616) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "БСП ОІЛ" податковий борг у розмірі 1 026 030,84 (один мільйон двадцять шість тисяч тридцять гривень 84 копійки) грн. в т.ч. пеня у розмірі 3286,23 (три тисячі двісті вісімдесят шість гривень 23 копійки) грн. по наступним платежам:?
- 30 14010100 Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (м. Мукачево) у розмірі 275630,34 грн. в т.ч. пеня у розмірі 3286,23 грн;
- 50 18010400 Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки(смт.Воловець) у розмірі 155569,22 грн;
- 50 18010500 Земельний податок з юридичних осіб (смт. Воловець) у розмірі 14831,28 грн;
- 50 21081500 Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (м. Ужгород) у розмірі 250000,00 грн;
- 30 21081103 Адміністративні штрафи та інші санкції (м.Мукачеве) у розмірі 80000,00 грн;
- 50 21081500 Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (Ужгородський район) у розмірі 250000,00 грн.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяМ.М. Луцович