Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2023 р. справа № 300/4403/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 314923 від 11.10.2022,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Ватутін Іван Петрович, діючи в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ), звернувся в суд із позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області (надалі, також відповідач) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 314923 від 11.10.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова № 314923 від 11.10.2022 прийнята безпідставно, оскільки відповідачем порушено право позивача бути присутнім під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу, що є достатньою підставою для скасування результатів даної перевірки.
Ухвалою суду від 02.11.2022 в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2022 даний позов залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу надано строк для усунення недоліків.
Позивач у вказаний строк недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 відкрито провадження у даній справі, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а. с. 34-35).
Ухвалою суду від 09.12.2022 клопотання позивача про забезпечення позову задоволено частково. Зупинено стягнення на підставі виконавчого документу постанови Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу за № 314923 від 11.10.2022 до набрання судовим рішенням в даній справі законної сили.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який отримано судом 16.12.2022 (а. с. 54-63). Так, у відзиві представниця відповідача позовні вимоги позивача вважає безпідставними та такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах справи. Зазначає, що під час проведення рейдової перевірки транспортного засобу марки Mercedes-Benz, державний номерний знак НОМЕР_1 , щодо дотримання перевізником вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою №1567 від 08.11.2006 виявлено порушення частини 8 статті 35 Закону України "Про дорожній рух", а саме відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу, за результатами якої 16.09.2022 складено акт за №324798, в якому зафіксовані дані порушення на підставі яких відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф. Вважає, що оскаржувана постанова відповідачем винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, а позовні вимоги є необґрунтовані. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
23.12.2022 представник позивача направив на адресу суду відповідь на відзив, згідно змісту якої із запереченнями і доводами наведеним у відзиві позивач не погоджується, спростовує по змісту відповіді (а. с. 80-81).
10.01.2023 представником відповідача скеровано суду заперечення на відзив, вважає доводи представника відповідача у відзиві на позов необґрунтованими, такими, що зводяться до того щоб уникнути відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Зазначає, що позивачем не наведено жодних належних та допустимих доказів на спростування позиції відповідача, якою він керувався при притягненні особи до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт (а. с. 91-95).
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області затверджено щотижневий графік проведення рейдових перевірок у період з 12.09.2022 по 18.09.2022 на виконання окремого доручення Укртрансбезпеки від 05.05.2018 № 320/03/13-18 на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративного устрою України: Івано-Франківської області (а. с. 64).
Державна служба України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок від 12.09.2022 № 1635/4.3/27-22 видало направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) № 29044/4.3/24-22 ОСОБА_2 старшому державному інспектору Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області, Білошицькому Є.О. старшому державному інспектору Відділу державного нагляду (контролю) у Луганській області, Вінтоняку М.Д. старшому державному інспектору Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області, Савчину Р.Б. старшому державному інспектору Відділу державного наляду (контролю) в Івано-Франківській області та Петруніву М.Р. старшому державному інспектору Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області. (а. с. 65). Посадовими особами у відповідності до завдання на перевірку № 013048 на а/д Н-09 "Мукачево-Львів", в м. Яремче, вул. Свободи проведено перевірку транспортного засобу марки Mercedes-Benz Atego 1218L, державний номерний знак НОМЕР_2 , на предмет дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом згідно ТТН від 16.09.2022 (а. с. 70).
За результатами вищевказаної перевірки старшим державним інпектором Відділу державного нагляду (контролю) у Луганській області Білошицьким Є.О. складено Акт від 16.09.2022 № 324798 (а. с. 66). В акті зафіксоване порушення: частини 8 статті 35 Закону України "Про дорожній рух" у водія транспортного засобу, відповідно до ТТН № 102-21767008 від 16.,09.2022, відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу. В тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України Про автомобільний транспорт на підставі абзацу 3 частини 1 даної статті перевезення вантажів за відсутності на момент перевірки документів, перелік яких визначено статтею 48 Закону України Про автомобільний транспорт. Зазначено, що водій з актом проведення перевірки ознайомився (а. с. 66).
Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області листом за № 31677/825.4/24-22 від 26.09.2022 повідомило ОСОБА_1 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 11.10.2022 з 10.00 год. до 12.00 год та про необхідність мати при собі документи на перевезення відповідно до статті 48 Закону України Про автомобільний транспорт, а також довів до відома позивача, що у випадку відмови прибути, розгляд справи відбудеться без його участі, який останнім отримано 04.10.2022 (а. с. 67).
Позивач у зазначений час не з`явився в Державній службі України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області, через оголошену повітряну тривогу по Івано-Франківській області, яка тривала з 09 год. до 12 год.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, за відсутності ОСОБА_1 , 11.10.2022 начальником Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Гарасимком І.М. прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за № 314923, відповідно до якої, за порушення суб`єктом господарювання статті 48 Закону України Про автомобільний транспорт, на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт, до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17 000,00 грн. (а. с. 68).
Відповідач листом за № 34569/825.4/24-22 від 12.10.2022 направив ОСОБА_1 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 314923 від 11.10.2022 та запропонував адміністративно-господарський штраф сплатити добровільно у п`ятнадцятиденний термін з дня одержання постанови та попереджений, що у разі не сплати, штраф буде утриманий у примусовому порядку (а. с. 69). Дану постанову позивач отримав 25.10.2022 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 69).
Не погоджуючись із вказаною постановою позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України Про автомобільний транспорт (надалі, також - Закон № 2344-ІІІ).
Статтею 3 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що цим законом регулюються відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно із частинами 7, 14, 17-19 статті 6 Закону № 2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право:
використовувати спеціалізовані автомобілі;
використовувати спеціальне обладнання, призначене для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку;
супроводжувати транспортний засіб, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також забороняти подальший рух такого транспортного засобу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів;
використовувати стаціонарні або пересувні пункти габаритно-вагового контролю;
використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, у тому числі в автоматичному режимі;
у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред`являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства;
здійснювати опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути.
У відповідності до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" від 8 листопада 2006 № 1567 (надалі також - Порядок № 1576) визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно із пунктами 2, 4 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Положення про формений одяг, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку посадової особи та працівника Укртрансбезпеки затверджує Мінінфраструктури.
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Так, відповідно до вимог пунктів 12, 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка, додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567, визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Пунктами 20, 21 Порядку №1567 передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Відповідно до пунктів 25-27 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
В статті 48 Закону №2344-III закріплений перелік документів на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Так, абзацом першим цієї статті Закону № 2344-III, передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до абзаців 1-3 статті 48 Закону № 2344-III, документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно із абзацами 3-4 статті 48 Закону № 2344-III, у разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
З аналізу положень вказаної статті випливає, що вказаний в статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" перелік документів не є вичерпним.
Так, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", до автомобільних перевізників за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема, в даному випадку протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, на підставі яких виконуються вантажні перевезення до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 11.02.2020 по справі 820/4624/17.
Як встановлено судом, під час перевірки виявлено порушення частини 8 статті 35 Закону України №Про дорожній рух" у водія транспортного засобу, який перевозив вантаж відповідно до ТТН № 102-21767008 від 16.09.2022, а саме: відсутній протокол перевірки технічного стану транспортного засобу.
Щодо протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу марки Mercedes-Benz, номерний знак НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 (а. с. 71-72), визначений відповідачем як транспорт, який не проходив перевірку, суд зазначає, що при дослідженні матеріалів справи встановлено, що пред`являвся протокол № 00985-00762-21 від 13.09.2021 (термін дії до 13.09.2022) (а. с. 85).
В свою чергу, ОСОБА_1 неодноразово направляв транспортний засіб для перевірки технічного стану, однак у її проведенні відмовлено, у зв`язку з відсутністю необхідних бланків із влучною радіочастотною ідентифікацією протоколу обов`язкового технічного котнролю (ВТК), забезпечення і функціонування яких регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 № 146, що є незалежною від позивача обставиною. На підтвердження, наведеного, позивачем долучено відповідь товариства з обмеженою відповідальністю "Текстон" від 16.09.2022 № 38 на запит до матеріалів справи (а. с. 82).
Натомість, відповідачем як суб`єктом владних повноважень, порушене гарантоване конституційне право позивача брати безпосередню участь на розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, та, відповідно, позбавило останнього можливості надання необхідних пояснень, доводів, долучення документальних доказів щодо спростування порушення виявленого під час рейдової перевірки.
Суд погоджується з доводами ОСОБА_1 , що оголошення по Івано-Франківській області 11.10.2022 близько 9 год. повітряної тривоги, беручи до уваги рішення Ради оборони області, затвердженого розпорядженням Івано-Франківської обласної військової адміністрації від 25.07.22 р. №255, відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №733 (зі змінами), унеможливило своєчасну явку позивача на розгляд справи про порушення, зафіксованого в акті № 324798 від 16.09.2022.
Беручи до уваги вищевикладене, суд виснував, що доводи відповідача в частині не проходження перевірки технічного стану вказаного транспортного засобу, так як наслідок винесення оспорюваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 314923 від 11.10.2022 є передчасними і спростовуються зібраними судом письмовими доказами.
Крім того, враховуючи довготривалу повітряну тривогу, воєнний стан загалом, відповідач в межах своєї компетенції повинен був повідомити ОСОБА_1 про перенесення розгляду справи на інший час та/або дату (під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням), не порушуючи строків розгляду обумовлених підпунктами 25-27 Порядку № 1567 (не пізніше, ніж протягом двох місяців з дня його виявлення), чого однак зроблено не було.
Порядок оформлення матеріалів та розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженими на те посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі уповноважені посадові особи) встановлює інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті, затверджена наказом Міністерства інфраструктури України 24.04.2013 № 254 (надалі, також Інструкція №254, чинної станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 3.1 та п. 3.2 розділу ІІІ Інструкції № 254 при розгляді справи про адміністративне правопорушення особа, уповноважена розглядати справи про адміністративне правопорушення, зобов`язана дотримуватися вимог статті 38 Кодексу, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а у разі триваючого правопорушення - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення. Справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливий лише у випадках, коли є підтвердження про належне повідомлення цієї особи про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Системний аналіз вищенаведених положень свідчить, що на орган державного контролю покладено обов`язок належного повідомлення суб`єкта господарювання про місце і час розгляду справи про порушення шляхом вручення суб`єкту господарювання такого повідомлення під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Однак, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.03.2022 № 2119-ІХ, Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 21.04.2022 № 2212-ІХ продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб та Указом Президента від 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану на 90 діб.
Враховуючи, що відповідач здійснює свою діяльність в рамках виконання вимог правового режиму воєнного стану в Україні, суд дійшов висновку про не дотримання приписів вищевказаного Порядку № 1567 та Інструкції № 254 щодо дотримання процедури розгляду акта перевірки про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що позбавило ОСОБА_1 законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення тощо.
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує вимоги частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням встановлених обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, згідно з квитанцією № 44917662-1 від 28.10.2022, підтвердив сплату судового збору на суму 992,40 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 992,40 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 314923 від 11.10.2022 винесену начальником Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області Укртрансбезпеки Герасимком І.М. на суму 17 000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 );
відповідач Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) в особі Відділу державного нагляду (контролю) Івано-Франківській області (вул. Тополина, 3, м. Івано-Франківськ, 76492).
Суддя Главач І.А.