Постанова № 1084487, 19.10.2007, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
19.10.2007
Номер справи
118/4-06
Номер документу
1084487
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"19" жовтня 2007 р. Справа № 118/4-06

Суддя господарського суду Київської області Попікова О.В., розглянувши справу

за позовом

Комунального підприємства „Васильківтепломережа”

до

Васильківської об’єднаної державної податкової інспекції

про

визнання недійсними податкових повідомлень-рішень

секретар судового засідання: Холоденко Н.О.

за участю представників:

від позивача

Грушка В.М. –директор (розпорядження № 100 від 13.06.2006р.), Смехньова Л.Б. дов. від 6.09.07 № 494, Горбаченко Л.С. дов. від 4.09.07 № 488

від відповідача

Совенко О.І. дов. від 2.10.2007р. № 12044\10\10-120, Гримашевич І.Г. дов. від 7.09.2007р. № 10662\10\10-020

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.10.2007р. о 12 год. 35 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 26.10.2007р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.

Встановив:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Комунального підприємства „Васильківтепломережа” (надалі - позивач) до Васильківської ОДПІ (надалі відповідач) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 9.03.2006р. № 0000312340\0, № 0000362340\0, № 0000302340\0, № 0000252340\0, № 0000242340\0, винесених відповідачем на підставі акта комплексної планової документальної перевірки від 24.02.2007р. № 478\23-1\31916457.

Зважаючи на те, що оспорювані податкові повідомлення-рішення винесені на підставі одного акта перевірки, господарський суд з огляду на вимог статті 116 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалами від 11.07.2006р. та 12.09.2006р. об’єднав для спільного розгляду і вирішення справи № 118\4-06, № 119\4-06, № 120\4-06, № 121\4-06, № 122\4-06 та присвоїв № 118\4-06.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з боку позивача відсутні порушення вимог п.п. 7.4.4, 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” п.п. 5.3.9 п. 5.9 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, за які податкова служба визначила податкові зобов’язання зі сплати податку на додану вартість та податку на прибуток та нарахувала фінансові санкції на підставі п.п 17.1.3 та п.п 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Під час судового розгляду представники позивача позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими та доведеними, та просять суд задовольнити позов в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.

Відповідач –Васильківська ОДПІ у своїх запереченнях на позовну заяву від 22.05.2006 вважає позовні вимоги безпідставними та просить суд залишити позов без задоволення з огляду на наступне:

- в порушення вимог п.п. 7.4.4 п. 7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” позивачем до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість з послуг транспортування природного газу, які не використовуються в господарській діяльності, а були сплачені постачальнику газу, а саме: ДП „Газ України” на загальну суму 29127,67 грн.

- в порушення вимог п.п. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” позивачем до складу податкового кредиту включено суми ПДВ не підтверджені податковими накладними загалом на суму 154242,10 грн., оскільки надані на перевірку податкові накладні містять реквізити –покупець –УЖКГ „Тепломережи” Інд под номер 206200710078, місцезнаходження: м. Васильків, вул. Гоголя, 32.

- перевіркою встановлено порушення з боку позивача вимог п.п. 5.3.9 п. 5.9 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, оскільки позивачем включено до валових витрат витрати, не підтвердженні відповідними, розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов’язковість ведення яких передбачена правилами ведення податкового обліку, включено до складу валових –витрати по придбанню електроенергії, які не підтверджені відповідними документами, і відповідно встановлено завищення валових витрат на суму 771,2 тис. грн., внаслідок виявлених порушень Васильківська ОДПІ правомірно донарахувала позивачеві податкове зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 186000 та застосувала фінансові санкції на суму 183480 грн.

При цьому, відповідач зауважує на правомірному застосуванні до позивача штрафних санкцій на підставі п.п. 17.1.6 п. 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:

З 3 по 17 лютого 2006р. працівниками Васильківської ОДПІ на підставі направлення № 34\50 від 3.02.2006р. проведено комплексну планову документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства колективним підприємством „Васильківтепломережа” за період з 1.07.2002р. по 30.06.2005р., в наслідок якої виявлено:

- порушення п.п. 5.3.9 п. 5.3 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, в результаті чого позивачем занижено податок на прибуток за 2002р. у розмірі 24800 грн., за І пів. 2003р. у розмірі 65800 грн., за 3 кв. 2003р. у розмірі 121400 грн., за 3 кв. 2004р. у розмірі 135800 грн., за 2004р. –у розмірі 19600 грн., за 1 пів. 2005 у розмірі 141600 грн.

- в порушення п..п 7.2.1 п. 7.2, п.п. 7.4.4, п.п.7.4.5 п.7.4. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" підприємством занижено податок на додану вартість загалом на суму 189411 грн.

- порушення вимог п. 2.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, внаслідок перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки.

За наслідками перевірки складено акт від 24.02.2006р. № 478\23-1\31916457.

На підставі вказаного акта Васильківською об’єднаною державною податковою інспекцією 9 березня 2006р. були винесені наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0000312340\0, яким КП „Васильківтепломережа” згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п.п 17.1.2 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховано 52914,50 грн. штрафних санкцій за платежем – податок на додану вартість.

- № 0000302340\0, яким КП „Васильківтепломережа” згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п.п 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на додану вартість загалом на суму 158743,50 грн., з яких 105829 грн. –сума основного платежу з ПДВ, а 52914,50 грн. –сума штрафних санкцій з цього податку.

- № 0000252340\0, яким КП „Васильківтепломережа” згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п.п 17.1.2 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховано 93000 грн. штрафних санкцій за платежем –податок на прибуток.

- № 0000242340\0, яким КП „Васильківтепломережа” згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п..п 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на прибуток загалом на суму 369480 грн., з яких 186000 грн. –сума основного платежу з податку на прибуток, а 183480 грн. –сума штрафних санкцій з цього податку.

Також на підставі згаданого акта відповідачем прийняте рішення від 9.03.2006р. № 0000362340\0, яким КП „Васильківтепломережа” на підставі п. 11 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” та згідно ч. 5 п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” нараховано 62,50 грн. штрафних санкцій.

Згадані податкові повідомлення-рішення і є предметом оскарження у даній справі.

Як вбачається з акта перевірки, Васильківською ОДПІ встановлено завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 2002р. у розмірі 374300 грн., за 1кв.2003р. у розмірі 513600 грн., за І півріччя 2003р. у розмірі 542500 грн., за З кв. 2003р. у розмірі 542500 грн., за 2003р. у розмірі 542500 грн., за 1кв.2004р. у розмірі 543300 грн., за І півріччя 2004р. у розмірі 543300 грн., за З кв. 2004р. у розмірі 543300 грн., за 2004р. у розмірі 78200 грн., за І півріччя 2005р. у розмірі 566300грн.

Підставою для згаданого висновку в акті зазначено порушення позивачем п.п.5.3.9 п.5.3 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, а саме: включення до складу валових витрат: сум послуг з транспортування газу магістральними газопроводами, в разі підписання актів виконаних робіт лише представником виконавця і відсутності трьохстороннього акта на транспортування газу між замовником, постачальником та ВАТ "Київоблгаз"; витрат по придбанню електроенергії, в разі коли в податкових накладних покупцем вказано УЖКХ (Тепломережі).

В акті перевірки не зазначено яким чином та на підставі яких первинних документів встановлені суми завищення валових витрат, не наведено розрахунків визначення цих сум.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приписами п.п. 5.3.9 п.5.3 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” визначено: "Не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку."

Між КП "Васильківтепломережа" (Замовник) та ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз Україна", в особі Боярського ЛВУ МГ УМГ "Київтрансгаз" (Виконавець), укладено договір з транспортування газу від 01.10.2002р. №7.0248/2002., згідно умов якого:

1.1. Виконавець протягом 2002р. надає Замовнику послуги з транспортування природного газу магістральними газопроводами.

2.1.1. Виконавець зобов'язується забезпечити транспортування природного газу, переданого Постачальником, в загальному потоці до мережі ВАТ "Київоблгаз" для подальшої передачі Замовнику та оформити роботу актами виконання робіт з транспортування газу.

2.2.1. Замовник зобов'язується на основі копії трьохстороннього акту передачі та транспортування газу між Замовником, Постачальником та ВАТ "Київоблгаз" не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним, оформлювати з Виконавцем акти виконаних робіт з транспортування природного газу.

4.1. Розрахунок за виконані транспортні послуги проводиться платіжним дорученням на рахунок Виконавця. На виконання умов договору представниками сторін складені акти про транспортування газу №7.0248/2002: за жовтень 2002р. на суму 18558,02 грн.; за листопад 2002р. на суму 61008,65 грн.; за грудень 2002р. на суму 95198,93 грн., Всього на 174765,60 грн. (в т.ч. ПДВ 29127,60 грн.)

На здійснені господарські операції надання послуг з транспортування газу продавцем (Боярським ЛВ УМГ) виписані податкові накладні №11786, №13398 та №15086.

Розрахунок за надані послуги КП "Васильківтепломережа" здійснювало платіжними дорученнями на рахунок Боярського ЛВ УМГ. Між КП "Васильківтепломережа" та Боярським ЛВ УМГ складались акти звірки взаєморозрахунків по оплаті за транспортування природного газу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач -КП "Васильківтепломережа" отримував послуги транспортування газу безпосередньо від Боярського ЛВУ МГ УМГ "Київтрансгаз" за двостороннім договором; надання (отримання) послуг оформлюється двостороннім актом, умовами договору не передбачено оформлення надання (отримання) послуг з транспортування газу магістральними газопроводами трьохсторонніми актами (договорами); кошти за отримані послуги перераховуються на рахунок постачальника цих послуг; господарські операції транспортування газу оформлені відповідними первинними документами.

Згідно статуту КП "Васильківтепломережа" предметом його діяльності визначено здійснення послуг по постачанню теплової енергії, гарячого водопостачання, укладання договорів зі споживачами та постачальниками енергоресурсів, і відповідно, господарські операції споживання та транспортування природного газу безпосередньо пов'язані з господарською діяльністю підприємства.

Включення витрат на фактичні послуги по транспортуванню природного газу до складу валових витрат здійснюється відповідно до п.5.1 та п.п.5.2.1 п.5.2 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”: "Валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

До складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті."

Таким чином, віднесення витрат по господарських операціях по транспортуванню газу до складу валових витрат у податковому обліку КП "Васильківтепломережа" відображено відповідно до норм діючого законодавства.

З огляду на викладене, завищення валових витрат за 2002р. на суму 145,6 тис.грн. внаслідок включення до їх складу вартості послуг з транспортування газу магістральними газопроводами, в разі підписання актів виконаних робіт лише представником виконавця і відсутності трьохстороннього акта на транспортування газу між замовником, постачальником та ВАТ "Київоблгаз", не підтверджується.

Рішенням Васильківської міськради від 26.04.2002р. Васильківське управління житлово-комунального господарства реорганізоване. На базі його майна створено чотири підприємства комунальної власності, в т.ч. КП "Васильківтепломережа".

Статут КП "Васильківтепломережа" затверджено виконкомом Васильківської міськради від 09.07.2002р. №66. Підприємство, як платник податків, 19.07.2002р. взяте на облік у Васильківській об'єднаній податковій інспекції.

Між КП "Васильківтепломережа" (Споживач) та Васильківський РЕМ (Постачальник) укладено договір від 25.07.2003р. №62 про постачання електричної енергії.

До укладання цього договору, діяв договір від 1997р. №62 на користування електричною енергією, укладений Васильківським РЕМ з Васильківським районом теплових мереж (РТМ) ОВО "Київтеплокомуненерго".

Згідно наданих реєстрів з платіжних доручень за 4-й кв. 2002р., за якими здійснювалась сплата за електричну енергію, платником зазначене КП "Васильківтепломережа". У призначенні платежу міститься посилання на договір від 17.04.1997р. №0062 та вказана сума ПДВ у загальній сумі платежу. Всього в 4-му кв. 2002р. КП "Васильківтепломережа" сплачено: жовтень - 6185,34 грн. (в т.ч. ПДВ - 1030,89 грн.); листопад - 125385,70 грн. (в т.ч. ПДВ - 20897,62 грн.);- грудень - 144000,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 24000,00 грн.), Всього за 4 кв. сплачено 275571,04 грн. ( в т.ч. ПДВ - 45928,51 грн.).

Відповідно до вимог п.п.5.2.1 п.5.2 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”, до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.

І відповідно, віднесення витрат по господарських операціях по придбанню електроенергії до складу валових витрат у податковому обліку КП "Васильківтепломережа" відображено відповідно до норм діючого законодавства на підставі відповідних первинних документів, завищення валових витрат за 2002р. на суму 229,6 тис.грн. (275571,04 - 45928,51), внаслідок включення до їх складу витрат по придбанню електроенергії, які не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, документально не підтверджується.

Сума валових витрат за 4-й кв. 2002р., що вказана у відомості та підтверджується первинними документами, у розмірі 787,7 тис.грн. відповідає сумі, відображеній у декларації про прибуток підприємства (код рядка 12 декларації від 10.02.2003р. та уточнюючого розрахунку від 09.02.2005р.). Таким чином, завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 2002р. у розмірі 374300 грн. документально не підтверджується.

Підставою для висновку щодо завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за Ікв. 2003р. у розмірі 513600грн., податкова служба визначила наступне: у показнику валових витрат код рядка 04.1 зазначена сума 2599,8 тис.грн., фактично на перевірку надано документи на суму 2086,2 тис.грн. Проте, розрахунків щодо визначення вказаної суми та посилання на документи, на підставі яких встановлена сума валових витрат, в акті перевірки не наведено.

Згідно наданих відомостей витрат (реєстр документів), віднесених до валових витрат в 1-му кв. 2003р. Дані, що містить відомість, підтверджені відповідними документами: платіжними дорученнями, актами, рахунками та іншими документами.

Сума валових витрат за 1-й кв. 2003р., що вказана у відомості та підтверджується первинними документами, у розмірі 2599,8 тис.грн., відповідає сумі, відображеній у декларації про прибуток підприємства (код рядка 04.1 декларації від 12.05.2003р. та уточнюючого розрахунку від 09.02.2005р.), і відповідно не є підтвердженим завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за Ікв. 2003р. у розмірі 513600 грн.

Підставою для висновку щодо завищення з боку позивача валових витрат за І півріччя 2003р. у розмірі 542500 грн., в акті наведено, що у показнику валових витрат код рядка 04.1 зазначена сума 3287,6 тис.грн., фактично на перевірку надано документи на суму 2745,1 тис.грн., однак розрахунків щодо визначення вказаної суми та посилання на документи, на підставі яких встановлена сума валових витрат, в акті перевірки не наведено.

Позивачем надано відомість витрат (реєстр документів), віднесених до валових витрат у 2-му кв. 2003р. Дані, що наведені у відомості, підтверджені відповідними документами: актами, платіжними дорученнями, рахунками та іншими документами.

Сума валових витрат за 1 півріччя 2003р. (1-й та 2-й квартали), що вказана у відомості та підтверджується первинними документами, у розмірі 3287,6 тис.грн. відповідає сумі, відображеній у декларації про прибуток підприємства (код рядка 04.1 декларації від 31.07.2003р. та уточнюючого розрахунку від 09.02.2005р.).

Стосовно завищення з боку позивача валових витрат за 3 квартали 2003р. та за 2003р. у розмірі 542500 грн., слід зауважити наступне:

Приписами п. 16.4 статті 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” встановлено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.

Однак, оскільки завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 1 півріччя 2003р. у розмірі 542500 грн. документально не підтверджується, відсутні правові підстави для висновку щодо завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за З квартали 2003р. та за 2003р. у розмірі 542500 грн.

Підставою для висновку щодо завищення з боку КП "Васильківтепломережа " валових витрат за Ікв. 2004р., за І півріччя 2004р., за Зкв. 2004р. та за 2004р. у розмірі 542500 грн., податкова служба в акті зазначила, щ у показнику валових витрат код рядка 04.9 (від'ємне значення попереднього року) зазначені суми, які на 542500 грн. менші за фактично надані на перевірку документи, однак розрахунків щодо визначення вказаної суми та посилання на документи, на підставі яких встановлена сума валових витрат, в акті перевірки не наведено.

З акта перевірки вбачається, що ця сума (542500грн.) є сумою, яка в акті перевірки визначена як завищення валових витрат за 1 півріччя 2003р., в подальшому визначалась як завищення валових витрат за З квартали 2003р. та за 2003р. У 2004р. вказана сума КП "Васильківтепломережа" відображена як від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року (код рядка 04.9).

Враховуючи, що завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 1 півріччя 2003р. у розмірі 542500 грн. документально не підтверджується, доводи щодо завищення валових витрат за Ікв. 2004р., за І півріччя 2004р., за Зкв. 2004р. та за 2004р. у розмірі 542500 грн. є безпідставними.

В акті перевірки зазначено, що КП "Васильківтепломережа" завищено валові витрати за 1 півріччя 2005р. у розмірі 566300 грн. Підставою для вказаних висновків в акті наведено, що у показнику валових витрат код рядка 05.2 (самостійно виявлені помилки за результатами попередніх податкових періодів) зазначена сума 566,3 тис.грн., на підтвердження якої для перевірки не надані документи.

Відповідно до розшифровки строк 05 та 05.2 декларації на прибуток за І півріччя 2005р, до валових витрат за І півріччя 2005р. включені витрати у сумі 566336 грн., що були здійснені у 4 кв. 2002р. та 1 кв. 2005р. і не відображені у деклараціях відповідних періодів.

Здійснення витрат підтверджене відповідними первинними документами.

Підставою для включення таких витрат до складу валових витрат є положення п.п.5.2.6 та п.п.5.2.7 п.5.2 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”: до складу валових витрат включаються: суми витрат, не віднесені до складу валових витрат минулих звітних податкових періодів у зв'язку з втратою, знищенням або зіпсуттям документів, установлених правилами податкового обліку, та підтверджених такими документами у звітному податковому періоді.

Суми витрат, не враховані у минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання."

З огляду на викладене, завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 1 півріччя 2005р. у розмірі 566300 грн. документально не підтверджується.

Як вбачається з акта перевірки, КП "Васильківтепломережа" занижено податок на прибуток на загальну суму 186000,00 грн., що є результатом порушень, викладених в п.2.2 розділу 2 (завищення валових витрат).

Зважаючи на не підтвердження завищення з боку позивача валових витрат у періоді 01.07.2002р. - 30.06.2005р., відсутні правові підстави для висновку щодо заниження КП "Васильківтепломережа" податку на прибуток за 2002р. у розмірі 24800 грн., за І півріччя 2003р. у розмірі 65800 грн., за Зкв. 2003р. у розмірі 121400 грн., за Зкв. 2004р. у розмірі 135800 грн., за 2004р. у розмірі 19600 грн., за І півріччя 2005р. у розмірі 141600 грн.

З огляду на викладене, господарський суд вважає безпідставними висновки ОДПІ щодо завищення КП "Васильківтепломережа" валових витрат за 2002р. у розмірі 374300 грн., за 1кв.2003р. у розмірі 513600 грн., за І півріччя 2003р. у розмірі 542500 грн., за Зкв.2003р. у розмірі 542500 грн., за 2003р. у розмірі 542500 грн., за 1кв.2004р. у розмірі 543300 грн., за І півріччя 2004р. у розмірі 543300 грн., за Зкв.2004р. у розмірі 543300 грн., за 2004р. у розмірі 78200 грн., за І півріччя 2005р. у розмірі 566300 грн.

КП "Васильківтепломережа" до валових витрат виробництва в ІVкв. 2002р. витрати по транспортуванню природного газу Боярським ЛВГ МГ віднесено обґрунтовано.

Викладене в акті перевірки необґрунтоване віднесення позивачем до складу валових витрати на придбання на суму 374 тис.грн. документально не підтверджується.

Зазначене в акті податкової інспекції від 24.02.2006р. №478/23-1/31916457 комплексної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства Комунального підприємства "Васильківтепло-мережа" за період з 01.07.2002р. по 30.06.2005р. порушення КП "Васильківтепломережа" щодо віднесення останнім до складу валових витрати по придбанню електроенергії, внаслідок чого податковою службою було встановлено завищення позивачем валових витрат на 771,2 тис.грн., документально не підтверджується.

Валові витрати позивача за 2004р. на суму 542500 грн. та 566300 грн., визначені як збитки минулих років, документально підтверджуються. Ці суми були включені до складу валових витрат відповідних періодів обґрунтовано.

За наведених обставин, суд вважає безпідставним висновки відповідача щодо заниження позивачем податку на прибуток за 2002р. у розмірі 24800 грн., за І півріччя 2003р. у розмірі 65800 грн., за З кв. 2003р. у розмірі 121400 грн., за З кв. 2004р. у розмірі 135800 грн., за 2,004р. у розмірі 19600 грн., за І півріччя 2005р. у розмірі 141600 грн.

В акті перевірки зазначено, що позивач в порушення п.п.7.4.4 п.7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” до складу податкового кредиту включено суми ПДВ з вартості послуг транспортування природного газу, які не використовуються в господарській діяльності, а були сплачені постачальнику газу, а саме ДП "Газ України ", на загальну суму 29127,67грн.

Приписами п.п. 7.4.4 п.7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що у разі коли платник придбає товари (роботи, послуги), вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягає амортизації, податки, що сплачені у зв'язку з таким придбанням, відшкодовуються за рахунок відповідних джерел і до складу податкового кредиту не включаються.

Згідно статуту КП "Васильківтепломережа" предметом діяльності, зокрема, визначено:- здійснення послуг по постачанню теплової енергії, гарячого водопостачання та інших послуг споживачам; укладання договорів зі споживачами постачальниками енергоресурсів; експлуатація систем обліку газу, експлуатація газорозподільчих пунктів та газового обладнання.

КП "Васильківтепломережа" отримує послуги транспортування газу безпосередньо від Боярського ЛВУ МГ УМГ "Київтрансгаз" за двостороннім договором; надання (отримання) послуг оформлюється двостороннім актом; умовами договору не передбачено оформлення надання (отримання) послуг з транспортування газу магістральними газопроводами трьохсторонніми актами (договорами); кошти за отримані послуги перераховуються на рахунок постачальника цих послуг; господарські операції транспортування газу оформлені відповідними первинними документами.

Позивачем залучено податкові накладні, виписані Боярським ЛВ УГМ за надані послуги з транспортування природного газу: від 31.10.2002р. №11786, від 29.11.2002р. №13396, від 30.12.2002р. №15086. Податкові накладні оформлені відповідно до актів про транспортування газу №7.0248/2002.

Включення сум ПДВ з вартості послуг транспортування природного газу здійснюється відповідно до вимог п.п.7.4.1 п.7.4 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, яким встановлено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Відповідно до вимог п.п.5.2.1 п.5.2 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 -5.7 цієї статті.

Згідно п.5.11 статті 5 згаданого Закону, встановлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому Законі, не дозволяється.

КП "Васильківтепломережа" відповідно до вимог чинного законодавства мало підстави для включення до складу податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, зазначеними в акті перевірки

За умови недоведеності порушення позивачем п.п.7.4.4 п.7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" висновки ОДПІ щодо необґрунтованого віднесення позивачем до складу податкового кредиту суми ПДВ з послуг транспортування природного газу на загальну суму 29127,57 грн. є безпідставними.

Стосовно доводів відповідача про порушення з боку КП „Васильківтепломережа” вимог п.п.7.4.5 п.7.4 статті 7 Закону „Про податок на додану вартість” внаслідок віднесення останнім до складу податкового кредиту суми ПДВ, не підтверджені податковими накладними на загальну суму 154242,10грн, слід зазначити наступне:

Приписами п.п. 7.4.5 п.7.4 статті 7 згаданого Закону передбачено, що не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними.

Надані на перевірку позивачем податкові накладні, складені продавцем, де вказана особа-покупець - УЖКГ (Тепломережі).

Рішенням Васильківської міськради від 26.04.2002р. Васильківське управління житлово-комунального господарства реорганізоване. На базі його майна створено чотири підприємства комунальної власності, в т.ч. КП "Васильківтепломережа", статут якого затверджено виконкомом Васильківської міськради від 09.07.2002р. №66, як платник податків, 19.07.2002р. взяте на облік у Васильківській об'єднаній податковій інспекції.

Між КП "Васильківтепломережа" (Споживач) та Васильківським РЕМ (Постачальник) укладено договір від 25.07.2003р. №62 про постачання електричної енергії. До укладання цього договору діяв договір від 1997р. №62 на користування електричною енергією, укладений Васильківським РЕМ з Васильківським районом теплових мереж (РТМ) ОВО "Київтеплокомуненерго". На протязі певного часу діяли договори з постачальниками, укладені Васильківським УЖКХ (договір на постачання електроенергії №62 укладений з УЖКХ 17.04.1997р. -переукладений з КП "Васильківтепломережа" 27.07.2003р.)

КП "Васильківтепломережа" здійснює діяльність УЖКХ (Тепломережі), і, відповідно, придбані товари (роботи, послуги) за документами, в яких зазначені реквізити УЖКХ (Тепломережі), фактично використовувалися у господарській діяльності КП "Васильківтепломережа".

Приписами Закону України „Про податок на додану вартість”, зокрема підпунктом 7.2.1 п.7.2 ст.7 цього Закону, не визначаються умови, щодо недійсності податкових накладних або визнання їх такими, що не підтверджують витрати по сплаті податку.

Відповідно до п.5 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.1997р. №165, податкова накладна вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж особою, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі і якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

З огляду на викладене, КП "Васильківтепломережа" обґрунтовано включено до складу податкового кредиту відповідних періодів суми ПДВ за податковими накладними, де платником податку зазначений покупець УЖКХ (Тепломережі) Інд №206200710078 на загальну суму 154242,10 грн., про що зазначено в акті перевірки від 24.02.2006р. №478/23-1/31916457.

Як зазначено в акті перевірки, позивачем в порушення п.п.7.2.1 п.7.2 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” до складу податкового кредиту включено податкові накладні з порядком їх заповнення постачальником на загальну суму 5473,17грн.

Підпунктом 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону про ПДВ встановлено: "Не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними ...". За актом перевірки, дані податкових накладних на загальну суму ПДВ 5473,17 грн. занесено до книги придбання товарів (робіт, послуг) відповідно до правил ведення податкового обліку (п.п.7.2.8 п.7.2 ст.7 вказаного вище Закону України) та включено до податкових декларацій з податку на додану вартість, і відповідно витрати КП "Васильківтепломережа" по сплаті податку на додану вартість та віднесення їх до податкового кредиту, підтверджуються податковими накладними.

Приписами п.п. 7.7.1 п.7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” визначено, що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

В акті перевірки не наведено розрахунків щодо визначення розміру податкових зобов'язань з податку на додану вартість, проте висновки акта перевірки щодо завищення сум податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 188842,84 грн. (29127,57+154242,10+5473,17) документально не підтверджуються.

Наведене підтверджується матеріалами справи, висновком судово-бухгалтерської експертизи Київського НДІ судових експертиз № 10221\4202 від 25.04.2007р.

Зважаючи на те, що всупереч вимогам ч.2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України податковою службою не доведено факт заниження КП „Васильківтепломережа” податку на прибуток у сумі 186000 грн., та податку на додану вартість на суму 105829 грн., а відтак і безпідставним є нарахування штрафних санкцій з цих податків на підставі п.п. 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

З огляду на викладене, податкові повідомлення-рішення Васильківської ОДПІ від 9.03.2006р. № 0000302340\0, яким КП „Васильківтепломережа” визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на додану вартість загалом на суму 158743,50 грн., з яких 105829 грн. –сума основного платежу з ПДВ, а 52914,50 грн. –сума штрафних санкцій з цього податку, та № 0000242340\0, яким КП „Васильківтепломережа” визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на прибуток загалом на суму 369480 грн., з яких 186000 грн. –сума основного платежу з податку на прибуток, а 183480 грн. –сума штрафних санкцій з цього податку, підлягають скасуванню.

За наведених обставин, нарахування позивачеві 93000 грн. штрафних санкцій за платежем –податок на прибуток на підставі п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п..п 17.1.2 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є безпідставним, і відповідно податкове повідомлення-рішення від 9.03.2006р. № 0000252340\0 підлягає скасуванню.

Податкове повідомлення-рішення від 9.03.2006р. № 0000312340\0, яким КП „Васильківтепломережа” згідно п.п. "б" п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та згідно п..п 17.1.2 п. 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нараховано 52914,50 грн. штрафних санкцій за платежем –податок на додану вартість, також визнається недійсним.

Стосовно позовної вимоги про визнання недійсним рішення від 9.03.2006р. № 0000362340\0, яким КП „Васильківтепломережа” на підставі п. 11 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” та згідно ч. 5 п. 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” нараховано 62,50 грн. штрафних санкцій, господарський суд не вбачає правових підстав для його скасування з огляду на наступне:

Згідно вимог абз. 5 статті 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Як вбачається з акта перевірки, в ході її проведення працівниками ОДПІ було встановлено порушення з боку позивача вимог п. 2.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затврд. постанови Правління НБУ від 19.02.2001р. № 72 (чинного на момент проведення перевірки та винесення оспорюваного рішення).

Згідно вимог п. 2.15 загаданого Положення, видача готівкових коштів під звіт на відрядження здійснюється відповідно до чинних нормативно-правових актів України. Видача готівкових коштів під звіт з каси підприємства на закупівлю сільськогосподарської продукції, продуктів її переробки та заготівлю вторинної сировини, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо з каси підприємства підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань то строк, на який видана готівка під звіт на ці цілі, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача готівкових коштів під звіт проводиться з кас підприємств за умови звітування у встановленому порядку відповідної особи за раніше виданими під звіт сумами. У разі придбання працівником підприємства за власні готівкові кошти товарів (продукції, послуг) або використання цих коштів у відрядженні для потреб підприємства він звітує за витрачені кошти згідно із чинним законодавством.

В порушення наведеної норми Борисенко О.А. у вересні 2002р. взято під звіт готівкові кошти у сумі 250 грн., які на момент перевірки не повернуті КП „Васильківтепломережа”. Згадане порушення не заперечується позивачем, і відповідно нарахування ОДПІ штрафних санкцій за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки на підставі абз. 5 статті 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” є правомірним.

З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання недійсним рішення Васильківської ОДПІ від 9.03.2006р. № 0000362340\0, яким КП „Васильківтепломережа” нараховано 62,50 грн. штрафних санкцій задоволенню не підлягають.

Судові витрати відповідно до вимог ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України присуджуються Позивачеві з Державного бюджету України відповідно до задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 –163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Васильківської ОДПІ від 9.03.2006р. № 0000312340\0, № 0000302340\0, № 0000252340\0, № 0000242340\0.

В задоволені позовних вимог про визнання недійсним рішення Васильківської ОДПІ від 9.03.2006р. № 0000362340\0 - відмовити.

Стягнути з державного бюджету України на користь Комунального підприємства „Васильківтепломережа” (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Декабристів, 60а, код ЄДРПОУ 31916457) 3 грн. 38 коп. судового збору та 4948 (чотири тисячі дев’ятсот сорок вісім) грн. 80 коп. витрат, пов’язаних з проведенням судово-бухгалтерської експертизи.

.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.

Суддя Попікова О. В.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі – 26 жовтня 2007р.