Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2023 р. справа № 300/4914/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 неодержаних її чоловіком ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, сум пенсії за вислугу років в розмірі 108358,25 грн.; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 неодержані її чоловіком - ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, сум пенсії за вислугу років в розмірі 108358,25 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3 ) за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, внаслідок якого сума нарахованої та невиплаченої доплати становить 108358,25 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, не отримавши нарахованої вищевказаної пенсії. ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3 , з яким спільно проживала, а тому на підставі статті 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування має право на отримання нарахованої ОСОБА_3 , але неотриманої ним за життя, пенсії в сумі 108358,25 грн. Позивач неодноразово зверталася до відповідача із заявами (від 13.12.2021, від 28.01.2022) про отримання інформацію про виконання судового рішення від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 та про здійснення виплати неотриманої її покійним чоловіком пенсії, однак відповідач повідомляв про виконання в повному обсязі судового рішення від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20. Так, лише у відповіді на адвокатський запит представника позивача від 13.04.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 25.04.2022 повідомило ОСОБА_1 , що згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 обліковується борг в сумі 108358,25 грн. за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, який включений в Реєстр виконання судових рішень. Позивач звернулася до відповідача із заявою від 02.05.2022 про виплату пенсії її покійного чоловіка в сумі 108358,25 грн. за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, однак листом від 23.05.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 про необхідність звернення до суду із заявою про заміну сторони правонаступником. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 неодержаних її чоловіком ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, сум пенсії за вислугу років в розмірі 108358,25 грн.
Ухвалою суду від 06.12.2022 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 16.12.2022 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30.12.2022 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 28.12.2022 № 0900-0902-8/44628 на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнає. В заперечення проти позову відповідач вказав на те, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_3 за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, внаслідок якого різниця між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, яка підлягала до виплати ОСОБА_3 становить 108358,25 грн. Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. За вказаних обставин, позивачу необхідно звернутися в порядку статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про заміну сторони правонаступником у справі № 300/3841/20. Представник відповідача просив суд в позові відмовити.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
ОСОБА_3 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 01.12.2004 отримував пенсію за вислугою років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що підтверджується копіями протоколів та розпоряджень про призначення та перерахунок пенсії (а.с. 78-90).
24.02.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд за результатом розгляду справи № 300/3841/20 прийняв рішення, яким задоволив позов ОСОБА_3 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: визнав протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05 березня 2019 року; зобов`язав Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 , станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 за № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії; зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до складеної Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки нової довідки про розмір грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 , однією сумою, з урахуванням проведених платежів.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 набрало законної сили 29.03.2021.
На виконання рішення від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_3 , внаслідок якого щомісячний розмір пенсійної виплати становив 8504,70 грн.
Різниця між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, яка підлягала до виплати ОСОБА_3 становить 108358,25 грн., що підтверджується розрахунком на доплату пенсії від 13.04.2021 (а.с. 88).
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу від 01.08.1982 серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 з 01.08.1982 року перебували у шлюбі (а.с. 17).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 02.06.2021 серії НОМЕР_2 (а.с. 19).
Довідкою Виконавчого комітету Делятинської селищної ради № 338 від 02.06.2021 підтверджено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , разом проживали на день його смерті, та вели спільне господарство (а.с. 18).
Згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2021 № 9/1/1894 ОСОБА_1 є вдовою померлого ветерана військової служби ОСОБА_3 і користується пільгами згідно з Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (а.с. 21).
13.12.2021 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила: повідомити про виконання в повному обсязі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20; якщо судове рішення не виконано, провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 за період з 01.04.2019 по 01.06.2021 та здійснити виплату його перерахованої пенсії (з урахуванням сум, виплачених йому за життя), - ОСОБА_1 як члену його сім`ї, дружині, яка проживала з ним на час його смерті та спадкоємцю першої черги за законом (а.с. 31).
Листом від 14.01.2022 № 211-9716/М-02/8-0900/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 , що відповідачем ведеться облік рішень, за якими зобов`язано провести перерахунок та виплату пенсій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, у реєстрі, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за датою їх надходження до боржника. Сума нарахування на виконання рішення суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 включена до Реєстру виконання судових рішень за № 102683 (а.с. 32-33).
28.01.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила надати інформацію про розмір перерахованої пенсії на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 та невиплаченої пенсії ОСОБА_3 за період 01.04.2019 по 29.03.2021 (а.с. 34).
Листом від 03.03.2022 № 648/М-0900-22 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 , що у зв`язку з запровадженням воєнного стану в Україні, відповідь на звернення позивача буде надано пізніше (а.с. 35).
Листом від 25.03.2022 № 1183-648/М-02/8-0900/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 , що для отримання інформації щодо розміру перерахованої пенсії та суми заборгованості необхідно надати документи, що підтверджують родинні стосунки (паспорт, свідоцтво про народженя, свідоцтво про смерть, тощо) (а.с. 36-37).
13.04.2022 представник позивача звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з адвокатським запитом, в якому просила надати інформацію про розмір перерахованої на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20 та невиплаченої пенсії ОСОБА_3 за період 01.04.2019 по 29.03.2021 (а.с. 38-39).
Листом від 25.04.2022 № 0900-0202-8/13008 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило представника позивача, що різниця між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, яка підлягала до виплати ОСОБА_3 , становить 108358,25 грн. Неодержаних сум пенсії немає. Згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20 обліковується борг в сумі 108358,25 грн. за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, який включено в Реєстр викання судових рішень. (а.с. 40-41).
02.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила здійснити виплату різниці між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією покійному чоловіку - ОСОБА_3 за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, яка підлягала виплаті ОСОБА_3 в розмірі 108358,25 грн. (а.с. 43).
Листом від 23.05.2022 № 1855-1716/М-02/8-0900/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що листом від 25.04.2022 № 0900-0202-8/13008 представнику позивача надана вичерпна відповідь щодо порядку одержання ОСОБА_1 сум пенсійних виплат, нарахованих згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20 за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 108358,25 грн. Повідомлено, що листом від 25.04.2022 № 0900-0202-8/13008 надано представнику позивача відповідь щодо порядку одержання ОСОБА_1 сум пенсійних виплат згідно рішення суду від від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20. Зокрема, вказано положення частини четвертої статті 379 КАС України. Так, на підставі статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу рекомендовано звернутися до суду у вказаній справі № 300/3841/20 із заявою про заміну сторони (стягувача) правонаступником (а.с. 45-46).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 неодержаних її чоловіком ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, сум пенсії за вислугу років в розмірі 108358,25 грн., позивач звернулася з цим позовом до суду, в якому просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 неодержані її чоловіком ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років в розмірі 108358,25 грн.
Джерела права, якими керувався суд, та мотиви їх застосування. Висновки суду.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд звертає увагу на те, що Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Сфера дії Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначена статтею 5. Так, згідно з частиною першою та другою статті 5 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного та соціального страхування.
Частиною першою статті 9 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частин першої-третьої статті 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування:
1. Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
2. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
3. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Натомість судом встановлено, що ОСОБА_3 був пенсіонером Збройних Сил України, перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, ОСОБА_3 отримував пенсію за вислугу років, виплата якої регламентована Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а не Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Так, Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Виплата пенсії та допомоги в разі смерті пенсіонера регламентована статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб передбачено, що:
1. Суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
2. При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
3. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Таким чином, статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначено спеціальний механізм виплата пенсії в разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію за вислугу років згідно цього Закону.
Вказана норма закону є спеціальної щодо інших норм законодавства України (наприклад, статті 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування тощо), і виключно вказаною нормою регламентовано порядок виплати сум пенсії за вислугу років, які залишилися недоодержаними у зв`язку з смертю пенсіонера з числа військовослужбовців, членам його сім"ї.
Отже, з огляду на диспозицію норми статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини.
Таким чином, пенсійні виплати, нараховані ОСОБА_3 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20 за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 108358,25 грн., та які, як встановлено судом вище, залишилися неодержаними ним у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, та підлягають виплаті в порядку адміністративної процедури, яка передбачена статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно з частиною першою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною четвертою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, замінити сторону у виконавчому листі можливо лише у випадку видачі такого виконавчого листа, а замінити сторону виконавчого провадження лише за умови відкритого виконавчого провадження, та за умови якщо сторона вибула і у неї є правонаступник.
Водночас, як вказав суд вище, пенсійні виплати згідно Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які залишилися неодержаними пенсіонером у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини. Тобто вказані пенсійні виплати не спадкуються спадкоємцями, а, отже, по них не може виникнути правонаступництво в цих матеріальних правовідносинах. Як наслідок, відсутні й підстави для процесуального правонаступництва згідно з статтню 369 КАС України.
Натомість батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, а також особи, які належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, мають право на одержання цих сум невиплаченої пенсії в порядку адміністративної процедури, яка передбачена статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 неодноразово зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з письмовими заявами про отримання інформації про виконання судового рішення від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 та про розмір невиплачених сум пенсії. Після отримання інформації від відповідача, 02.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила здійснити виплату різниці між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченою пенсією покійному чоловіку - ОСОБА_3 за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, яка підлягала виплаті ОСОБА_3 в розмірі 108358,25 грн. Листом від 23.05.2022 № 1855-1716/М-02/8-0900/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що листом від 25.04.2022 № 0900-0202-8/13008 представнику позивача надана відповідь щодо порядку одержання ОСОБА_1 сум пенсійних виплат, нарахованих згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 у справі № 300/3841/20 за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 108358,25 грн. Зокрема, позивачу рекомендовано на підставі статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України звернутися до суду у справі № 300/3841/20 із заявою про заміну сторони (стягувача) правонаступником (а.с. 45-46).
Отже, з огляду на зміст листа від 23.05.2022 за № 1855-1716/М-02/8-0900/22 відповідач не розглянув заяву ОСОБА_1 від 02.05.2022 по суті, а, натомість, рекомендував їй на підставі статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України звернутися із заявою про заміну сторони (стягувача) правонаступником, тобто в судовій справі № 300/3841/20.
Проте, як вже зазначив суд вище, виплата нарахованих ОСОБА_3 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 в справі № 300/3841/20 коштів в розмірі 108358,25 грн., які залишилися неодержаними ним у зв`язку з його смертю, здійснюється в порядку адміністративної процедури, яка передбачена статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а не у спосіб заміни сторони виконавчого провадження чи заміни стягувача у виконавчому листі в порядку, який передбачений статтею 369 КАС України.
Вказане дає суду підстави для висновку про те, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 02.05.2022 в порядку статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Суд пам`ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Позивач в позовній заяві просить суд, як наслідок протиправної бездіяльності відповідача, захистити її право на «мирне володіння майном» у спосіб зобов`язання вказаного територіального органу пенсійного фонду виплатити ОСОБА_1 неодержані її чоловіком - ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років у розмірі 108358,25 грн. Позивач вказала на те, що вказані суми пенсії її покійного чоловіка, з огляду на положення статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, є «майном» в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Невиплата вказаних коштів є втручанням відповідача в її право на «мирне володіння майном», оскільки Державою в особі відповідача не виконано позитивних зобов`язань перед позивачем, починаючи з вчасного повідомлення про суми виплат, та закінчуючи їх виплатою.
Суду відома вказана концепція застосування статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод до правовідносин, що виникли в порядку застосування статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, оскільки вона сформована судом в іншій судовій справі (суддя Т.Боршовський, справа № 300/920/20, https://reestr.court.gov.ua/Review/90317853).
Проте суд вважає в цій адміністративній справі не може бути застосований такий спосіб захисту порушеного права як зобов`язання відповідача виплатити позивачу неодержані її чоловіком - ОСОБА_3 , у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років у розмірі 108358,25 грн. Як встановлено судом вище, орган Пенсійного фонду України не розглянув по суті в порядку статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб заяву ОСОБА_1 від 02.05.2022 про виплату їй пенсії покійного чоловіка - ОСОБА_3 в розмірі 108358,25 грн. Натомість відповідач в порядку відповіді на звернення згідно з Законом України «Про звернення громадян» рекомендував ОСОБА_1 звернутися до суду із заявою про заміну сторони (стягувача) правонаступником. Тобто, відповідач взагалі не досліджував чи наявні підстави для виплати позивачу вказаних сум, які передбачені статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (як от: чи є ОСОБА_1 суб`єктом, який має право на виплату; чи є інші особи, які мають право на виплату; розмір виплати кожній особі, якщо було більше одного звернення; дотримання строків звернення тощо).
Суд не може перебирати компетенцію суб`єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не була надана належна оцінка, або взагалі такі документи не досліджувалися, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність підстав для виплати нарахованої, але не виплаченої, пенсії померлого і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, відповідності їх критеріям, які пред`являються до рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
В спірному випадку судом зроблено висновок про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду по суті в порядку статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб заяви ОСОБА_1 від 02.05.2022 про виплату неодержаних її чоловіком: ОСОБА_3 у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, в розмірі 108358,25 грн.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.05.2022 про виплату неодержаних її чоловіком: ОСОБА_3 у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 30.04.2021, в розмірі 108358,25 грн., із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано дублікат квитанції № 0.0.2757420306.1 від 28.11.2022 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 992,40 грн. (а.с. 1).
З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 744,30 грн. (з розрахунку: 496,20 грн. + (496,20/2) грн.) судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нерозгляду по суті відповідно до статті 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб заяви ОСОБА_1 від 02.05.2022 про виплату неодержаних її чоловіком: ОСОБА_3 у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 108358,25 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) від 02.05.2022 про виплату неодержаних її чоловіком: ОСОБА_3 у зв`язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 30.04.2021 в розмірі 108358,25 грн., із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 744 (сімсот сорок чотири) гривні 30 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.