Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
за результатами розгляду клопотання про зупинення провадження у справі
17 січня 2023 року Справа №200/4925/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2022 року з використання підсистеми «Електронний суд» адвокатка Єрьоміна В.А., яка представляє позивача Лиманського І.А., подала до суду адміністративний позов до відповідача, НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виразились у не нарахуванні та невиплаті позивачу за період з 01 січня 2016 року по 01 грудня 2019 року індексації грошового забезпечення в повному розмірі відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з визначенням місяців, в яких відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців, січень 2008 року і березень 2018 року;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 грудня 2019 року із застосуванням місяців для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базових місяців) - січень 2008 року та березень 2018 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Клопотання вмотивовано тим, що на території України діє воєнний стан, введений Указом Президента України, і НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» залучений до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони […] у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони […] у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, законодавством визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких суд зобов`язаний зупинити провадження у справі відповідно до пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України: перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Проаналізувавши доводи представника відповідача, наведені у зазначеному клопотанні, суд дійшов висновку, що воно не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 6 грудня 1991 року №1934-XII «Про Збройні Сили України» (далі Закон №1934-XII) Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Організаційно та структурно до складу Збройних Сил України, зокрема, входять військові частини (стаття 3 Закону №1934-XII).
Відповідно до статті 5 Закону №1934-XII комплектування Збройних Сил України відбувається за рахунок особового складу, який складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Військове формування це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій (стаття 1 Закону України від 6 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України»).
Таким чином, зупинення провадження у справі з підстав, передбачених пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України, можливо якщо клопотання про зупинення подано військовослужбовцем або працівником Збройних Сил України, які перебувають у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Статтею 6 Закону України від 3 квітня 2003 року №661-IV «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.
Відповідно до статті 26 Закону України від 12 травня 2015 року №389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Отже, навіть в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим.
Відповідачем не наведено конкретних обставини, які свідчать про те, як саме воєнний стан впливає на спроможність останнього своєчасно здійснювати процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки.
Зупинення провадження у справі до припинення перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, буде доцільним та законним, коли воно буде мати правове значення для розгляду справи та сприяти ефективності правозастосування, і не призведе до порушення принципу розумності дотримання процесуальних строків розгляду справи.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що на час розгляду клопотання підстав, які б перешкоджали подальшому розгляду справи, немає, а тому в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 44, 47, 126, 236, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
в задоволенні клопотання представника НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала постановлена, складена та підписана 17 січня 2023 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.І. Циганенко