Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" серпня 2010 р.Справа № 6/499-10 За позовом Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області м. Хмельницький
За участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог -
1. Товариство з обмеженою відповідальністю „Хмельницькагробуд”, м. Хмельницький
2. Хмельницьку обласну державну адміністрацію, м. Хмельницький
до Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт Сатанів-2
Городоцького району Хмельницької області
За участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог -
Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств (Аграрний Союз України), м. Київ
про визнання недійсним рішення зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" № 1 від 01.03.2010 року про ліквідацію КСКП - Санаторій "Товтри"
Суддя О.Є. Танасюк
За участю представників сторін:
позивача: Коциба В.М. по довіреності від 10.03.2010р.
Розіахунова Л.В. по довіреності від 19.04.2010р.
третьої особи-1: Пасічник В.С. по довіреності б/н від 17.04.2008р.
-2: не з’явився (присутній в судовому засіданні 09.08.2010р. Циц С.В. по довіреності
№ 99/13-12-1532/2010 від 16.04.2010р.)
відповідача: Собецька Г.В.по довіреності б/н від 13.03.2010р.
третьої особи: Устінов П.С. за дорученням №01 від 13.01.2010р.
Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом до колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт Сатанів-2 Городоцького району Хмельницької області про визнання недійсним рішення зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" № 1 від 01.03.2010 року про ліквідацію КСКП - Санаторій "Товтри".
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням господарського суду Хмельницької області від 01.10.2008р. у справі № 12/21/2328 задоволено позов Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств. Визнано недійсними рішення зборів засновників (протокол №10) від 10.01.2002р. про утворення товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторій "Товтри" та статут товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторій "Товтри", затверджений рішенням засновників (протокол № 1) від 10.01.2002р. і зареєстрований Городоцькою районною державною адміністрацією 21.06.2002р., реєстраційний номер 700010218.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.2009р. рішення господарського суду Хмельницької області від 01.10.2008р. у даній справі залишено без змін. Підставою визнання недійсними рішення зборів засновників та статуту стало порушення вимог п.1 ст.34 Закону України „Про підприємства в Україні” і п.13.1. статуту КСКП санаторій „Товтри” в редакції 1995р., зокрема створення ТзОВ „Санаторій „Товтри” з іншим складом учасників, які мають відмінні від попередніх розміри часток у статутному фонді.
Постановою Вищого господарського суду України від 10.03.2010р. постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.2009р. у справі № 12/21/2328 залишено без змін.
Позивач зазначає, що 26.03.1996р. державним реєстратором Городоцької районної державної адміністрації за № 128 було зареєстровано статут Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій Товтри” смт. Сатанів Городоцького району.
Згідно з положеннями вказаного статуту, КСКП санаторій „Товтри” засновано на колективній власності шляхом об’єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів колективних сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області.
Відповідно до п.п. 3.1.-3.2. статуту, засновниками санаторію є колективні сільськогосподарські підприємства в особі обласної Ради колективних сільськогосподарських підприємств, міжгосподарські організації (агробуд, тепличний комбінат), обласна державна адміністрація, які є юридичними особами та внесли матеріальні ресурси і грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію.
У пункті 6.1 статуту зазначено, що санаторій створений за рішенням президії Хмельницької обласної ради колгоспів і президії обкому профспілки робітників та службовців сільського господарства і заготівель від 08.09.1972р. № 10 "Про будівництво в селі Кринцілові Городоцького району обласного міжколгоспного санаторію", затвердженого постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів трудящих та президії обласної Ради профспілок від 20.11.1972р. з цього питання.
Відповідно до п.9.2 статуту вищим органом санаторію є збори уповноважених представників засновників.
У пункті 9.2.2 статуту санаторію "Товтри" визначено склад його 4-х засновників, серед яких:
1. Обласна Рада КСГП, розмір її внеску складає 93,0 %.
2. Облагробуд - 2,0 %.
3. Тепличний комбінат - 0,2 %.
4. Обласна державна адміністрація - 4,8 %.
За пунктом 13.1 статуту ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) санаторію проводиться за рішенням вищого органу чи за рішенням суду або арбітражного суду.
Позивач в судовому засіданні зазначив, що відповідно до установчого договору про створення асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області затвердженого установчими зборами відповідно до протоколу №3 від 29.06.2001р., СТзОВ „Виробничо-наукове племінне господарство по розведенню свиней агрофірма „Маяк” Полонського району, СГ ТзОВ „Аграрна фірма „Нефедівське” Кам’янець-Подільського району, СГ ТзОВ „Промінь” Летичівського району, СГ ТзОВ „Гарнишівське” Волочиського району, СГ ВК „Маяк” Славутського району, ПОП „Росія” Віньковецького району, СГ ТзОВ „Врожай” Шепетівського району, СГ ТзОВ „Дружба” Ізяславського району, СГ ТзОВ „Поділля” Красилівського району, СГ ТзОВ „Україна” Полонського району, СГ ТзОВ „Случ” Старокостянтинівського району, Рада сільськогосподарських підприємств Деражнянського району, СГ ТзОВ ім. Островського Хмельницького району, Хмельницьке обласне об’єднання з питань садівництва, ягідництва та виноробної промисловості „Хмельницьксадвинпром”, ТзОВ Хмельницьке насіннєве підприємство „Хмельницькнасіння”, Хмельницька обласна державно-кооперативна асоціація по виробництву м’яса свинини „Хмельницьксвинопром”, СГ ТзОВ „Берегиня” Ярмолинецького району, Асоціація сільськогосподарських товаровиробників Чемеровецького району, як засновниками ,було прийнято рішення про створення Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, шляхом реорганізації Ради колективних сільськогосподарських підприємств та є правонаступником всіх її майнових прав та обов’язків, є юридичною особою, а також, відповідно до п. 18 установчого договору, є власником майна колишньої Ради колективних сільськогосподарських підприємств Хмельницької області.
Крім цього, позивачем 24.03.2010р. подано постанову виконкому Аграрного союзу України та Президії ЦК Профспілки працівників АПКУкраїни від 04.02.2010р. № 3.В-2/1П-19, відповідно до якої проведено розподіл часток в статутному капіталі КСКП санаторій „Товтри”, зокрема, Аграрному союзу України належить частка в статутному капіталі у розмірі 35%, профспілці працівників АПК України –16%, Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області залишено в управлінні 23,2% (замість 93%) та трудовому колективу санаторію у розмірі 19%, а також вирішено реформувати КСКП санаторій „Товтри” в ТзОВ „Санаторій „Товтри”. Також, подано протокол №1 зборів засновників (учасників) по реформуванню КСПК санаторій „Товтри” від 01.03.2010р., на якому одноголосно прийнято рішення про реформування КСПК санаторій „Товтри” в ТзОВ „Санаторій „Товтри” та створено комісію по реформуванню КСПК санаторій „Товтри”, головою комісії призначено Поремчука О.П. та виконуючим обов’язки керівника КСПК санаторій „Товтри”.
Як зазначає позивач у позовній заяві, державним реєстратором внесено зміни до Єдиного державного реєстру щодо санаторію на підставі протоколу № 1 від 01.03.2010 р., який був прийнятий з порушенням законодавства. Жоден із засновників та учасників КСКП „Санаторій „Товтри” участь у зборах не приймав. Крім того, відомості до Єдиного державного реєстру щодо санаторію вносилися 03.03.2010 р. із зазначенням, що внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи, яке пов’язано з реорганізацією, керівником зазначений директор - Коциба Василь Миколайович та 09.03.2010 р. внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах та зазначено керівником голова ліквідаційної комісії –Поремчук Олександр Павлович, на підставі двох протоколів.
Позивач вважає, що відповідач незаконно створив ліквідаційну комісію, призначивши керівником санаторію голову ліквідаційної комісії. Проте жодного документа, який би свідчив про проведені дії по реформуванню (ліквідації) санаторію, у тому числі і проколів зборів засновників, довідки статуправління чи будь-яких інших, відповідач ні керівництву санаторію, ні засновникам не надав.
Крім цього, позивачем подано копію ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2010р. у справі № 2а-2037/2009р./2270/5, за позовом Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області до Городоцької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, якою з метою забезпечення адміністративного позову зупинено дію державного реєстратора Городоцької райдержадміністрації щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про припинення КСКП санаторій „Товтри” шляхом реорганізації, створення ліквідаційної комісії КСКП санаторію „Товтри” та призначення нового керівника колективного санаторно-курортного підприємства санаторію „Товтри” –голови ліквідаційної комісії Поремчука О.П.
Проте, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.03.2010р. у даній справі скасовано заходи забезпечення позову за ухвалою від 19.03.2010р., провадження у справі закрито з посиланням на те, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, оскільки предметом позовних вимог є права та інтереси юридичної особи, пов’язані зі створенням, діяльністю, управлінням, припиненням діяльності товариства, тобто корпоративні відносини.
Позивачем 09.04.2010р. на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.03.2010р. подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду, яким ухвала скасована та направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Також, представник позивача повідомив суд, що позивачем 10.03.2010р. було подано звернення до прокурора Хмельницької області про проведення перевірки та визнання незаконними дій державного реєстратора, проте 07.05.2010р. прокурор Городоцького району у листі за вих. № 847 зазначив, що за результатами проведеної перевірки підстав для прокурорського втручання не вбачається.
В судовому засіданні 31.03.2010р. позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог , в якій позивач просить визнати недійсним рішення зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства Санаторій „Товтри” №1 від 01.03.2010р. про ліквідацію КСКП - санаторій „Товтри”; визнати протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Городоцької районної державної адміністрації щодо виконання реєстраційної дії по припиненню юридичної особи ТзОВ „Санаторій „Товтри”, виконаної 24.12.2009 року; дії по заміні свідоцтва про державну реєстрацію КСКП санаторій „Товтри”, виконаної 04.03.2010р.; дії по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців України відомостей про припинення колективного санаторно-курортного підприємства санаторію „Товтри” шляхом реорганізації, створення ліквідаційної комісії санаторію „Товтри” та призначення нового керівника санаторію „Товтри” - голови ліквідаційної комісії Поремчука О.П. виконаної 05.03.2010р., а також зобов’язати державного реєстратора виконавчого комітету Городоцької районної державної адміністрації виключити із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців України відомості про припинення колективного санаторно-курортного підприємства санаторію „Товтри” шляхом його реорганізації, створення ліквідаційної комісії санаторію „Товтри”, призначення нового керівника санаторію „Товтри” - голови ліквідаційної комісії Поремчука О.П. та виключити із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців України відомості про припинення юридичної особи ТзОВ „Санаторій „Товтри"; скасувати Свідоцтво про державну реєстрацію Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри" від 04.03.2010 року.
Збільшення позовних вимог , заявлене позивачем в порядку ст.22ГПК України, судом не приймається до розгляду, з огляду на те, що воно подане в порушення ст.58ГПК України, без дотримання правил об’єднання позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судом підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду;
спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, частиною 1 ст. 12 ГПК України передбачено, що господарським судам не підвідомчі спори, що виникають з публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного суду України та адміністративних судів.
Ст. 4-1 ГПК України передбачено, що господарські суди вирішують господарські спори в порядку позовного провадження передбаченому цим кодексом, та розглядають справи про банкрутство.
Таким чином господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає положенням ст. 1 ГПК України, а правовідносини щодо яких виник спір носять господарський характер.
Відповідно до позиції викладеної в рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007р. № 04-5/120 „Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам”, з огляду на приписи ч.3 ст. 22 Закону України „Про судоустрій України”, згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
В ст. 3 ГК України подано визначення понять „господарська діяльність” та „господарські відносини”. Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
а) участь у спорі суб'єкта господарювання;
б) наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, а також спору про право, що виникає з відповідних відносин;
в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Під поняттям „справа адміністративної юрисдикції” наведеного у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції є спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Отже, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, в яких виник спір.
Крім того, положення п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на „спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності” слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб’єктом владних повноважень, пов’язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Таким чином, аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить, що спірні правовідносини, що є предметом збільшення позовних вимог в частині визнання протиправними дії державного реєстратора виконавчого комітету Городоцької районної державної адміністрації щодо виконання реєстраційних дій є публічно - правовими, які віднесені до компетенції адміністративних судів, оскільки винили за участю суб'єкта владних повноважень –державного реєстратора Городоцької районної державної адміністрації, яка реалізувала у спірних правовідносинах надані їй чинним законодавством України владні управлінські функції стосовно виконання реєстраційних дій.
Відповідно до ч.3 ст. 18 КАС України, справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
За таких обставин, дане збільшення позовних вимог судом не приймається, оскільки дані факти підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
На виконання ухвали суду від 19.04.2010р. відділ державної реєстрації Хмельницької міської ради листом за вих. № 02-03-496 від 28.04.2010р. та Головне управління статистики у Хмельницькій області листом за вих. № 03/03-262 від 28.04.2010р. надіслали на адресу суду витяг з Єдиного державного реєстру за № 5853933 від 27.04.2010р., та витяг з ЄДРПОУ, відповідно до якого станом на 28.04.2010р. за ідентифікаційним кодом 14154020 значиться юридична особа –Колективне санаторно-лікувальне підприємство санаторій „Товтри”, керівник підприємства (голова ліквідаційної комісії) –Поремчук Олександр Павлович.
Крім того, ухвалою від 11.05.2010р. залучено до участі у даній справі на стороні позивача третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю „Хмельницькагробуд”, м. Хмельницький та Хмельницьку обласну державну адміністрацію, а також залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору –Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств (Аграрний Союз України).
Представник третьої особи на стороні позивача (Хмельницька обласна державна адміністрація) у відзиві на позов, а також в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у разі визнання недійсними установчих документів товариства, яке створено шляхом реорганізації, воно діє на підставі попереднього статуту, тобто статуту КСКП санаторію „Товтри”, зареєстрований розпорядженням голови районної державної адміністрації від 26.03.1996р. і в якому зазначений розмір частки облдержадміністрації – 4,8%.
Зазначає, що обласна державна адміністрація ініціювала питання виходу зі складу КСКП санаторій „Товтри” та виділення належної частки майна в натурі.
Також, як зазначив представник третьої особи, 09.02.2010р. відбулися загальні збори учасників ТзОВ „Санаторій „Товтри” , на яких було прийнято рішення про подання на державну реєстрацію статутних документів ТзОВ „Санаторій „Товтри”, яке створюється в результаті реорганізації КСКП санаторій „Товтри” та є його правонаступником.
Проте, державний реєстратор вніс відомості до Єдиного державного реєстру щодо санаторію на підставі протоколу №1 від 01.03.2010р., прийнятого на зборах Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, Однак, жоден із засновників та учасників КСКП санаторій „Товтри” участь у зборах не брав.
Представник відповідача у відзиві на позов, а також в засіданні суду проти позову заперечував, посилаючись на те, що постановою Всеукраїнської ради сільськогосподарських підприємств і Центральним комітетом профспілки працівників агропромислового комплексу України від 29.08.2000р. №7/2-/П-1 рекомендовано корпорації лікувально-оздоровчих закладів організацій „Сільгоспздравниця” міжгосподарським лікувально-оздоровчим закладам, що входять до її складу, протягом 2000-2001 років забезпечити реформування здравниць у господарські товариства.
Також, звертає увагу суду, що згідно постанови виконкому Аграрного союзу України (правонаступник Всеукраїнського союз сільськогосподарських підприємств) та Президії ЦК Профспілки працівників АПК України від 04.02.2010р. №36-2/111-19 затверджені висновки, рішення та рекомендації комісії з реформування відносин власності колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”, проведений перерозподіл часток в його статутному капіталі та прийнято рішення про реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” в товариство з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри”.
На виконання даної постанови рішенням зборів засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”, відповідно до протоколу №1 від 01.03.2010р., було прийнято рішення про реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” в ТзОВ „Санаторій „Товтри” і створення комісії по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”.
Представник третьої особи на стороні відповідача (Аграрний союз України) в судовому засіданні та у письмовому запереченні від 29.06.2010 р. зазначає, що проти позову заперечує. Вказує, що Всеукраїнський союз сільськогосподарських підприємств разом з ЦК профспілки АПК України здійснює функцію господарських підприємств разом з ЦК профспілки АПК України здійснює функцію господарського контролю за майном, утвореним на кошти Централізованого фонду страхування колгоспників, в тому числі –реорганізацію лікувально-оздоровчих, побудованих на кошти Централізованого фонду соціального страхування колгоспників.
Зазначає, що питання реорганізації міжгосподарських санаторіїв, в тому числі і щодо розподілу майна лікувально-оздоровчих закладів побудованих за кошти ЦФССК, наділення учасників частками у статутному фонді реорганізованого суб’єкта господарювання необхідно здійснювати у порядку, визначеному Законом України „Про господарські товариства”, ЦК України та за погодженням з розпорядником ФЦФССК –Всеукраїнським союзом сільськогосподарських підприємств та ЦК профспілки працівників АПК в частині коштів, виділених з Централізованого фонду соціального страхування колгоспників на будівництво даного закладу.
Звертає увагу суду, що Аграрний союз України, як правонаступник Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств, який здійснює контроль за правомірністю розпорядження майном лікувально-оздоровчих закладів України, побудованих за рахунок коштів, виділених з Централізованого фонду соціального страхування колгоспників має право на вирішення питання про реформування колективного санаторно-курортного підприємства „Товтри” та визначення його організаційно-правової форми, про що також зазначено і в постанові Житомирського апеляційного апеляційного суду від 01.12.2009 р.
Також, представник третьої особи вважає, що доводи позивача про незаконність прийнятого рішення стосовно реформування реорганізацію колективного санаторно-курортного підприємства „Товтри” через недотримання вимог Статуту підприємства не можуть вважатися законними та обґрунтованими, оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення санаторно-курортне підприємство „Товтри” не було внесено до Єдиного державного реєстру. Зроблено це було лише 03.03.2010 р., а тому вказує, що його статут на той час не мав юридичної сили.
Крім того, зазначає, що позивачем також не наведено підстав порушення його права та якого саме.
В судовому засіданні 29.06.2010р. представником третьої особи подано копію листа Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області від 03.02.2010 р. за вих. № 17 згідно якого державним реєстратором Городоцької райдержадміністрації –Л. Банас повідомлено про проведену реєстраційну дію „скасування реєстраційної дії за судовим рішенням” щодо ТзОВ „Санаторій „Товтри” ід. код 14154020, номер запису в ЄДР 1655999 0001 000518. Дана реєстраційна дія проведена на підставі постанови Житомирського апеляційного господарського суду від 23.12.2009 р.
Крім цього, подано Витяг з Єдиного державного реєстру, в якому державним реєстратором Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області –Л. Банас повідомлено, що станом на 27.02.2010 р. під ідентифікаційним кодом 14154020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів не знайдено.
Із документів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що державним реєстратором відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради - Гринчук Т.В. надано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якому повідомлено, що станом на 27.04.2010 р. в Єдиному державному реєстрі за кодом 14154020 значиться юридична особа –колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „Товтри”.
Також, на виконання вимог суду, викладених в ухвалі від 29.06.2010р., до судового засідання на адресу суду Головне управління статистики у Хмельницькій області у листі за вих. № 03-09/408 від 12.07.2010р. повідомило, що з грудня 2009р. по 01.03.2010р. в ЄДРПОУ по Хмельницькій області значилося ТзОВ санаторій „Товтри”, а з 02.03.2010р. змінило назву на колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „Товтри”. Станом на 12.07.2010р. в ЄДРПОУ значиться колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „Товтри”, керівником якого є Поремчук О.П. При цьому, з метою встановлення юридичного існування, згідно даної довідки Головного управління статистики, вказана дата реєстрації 21.03.2002р. та дата вчинення реєстраційних дій 05.03.2010р., однак із зазначеної довідки неможливо встановити чи скасовувалась державна реєстрація товариства в момент реєстрації колективного підприємства.
16.08.2010р. представники позивача, відповідно до ст.22 ГПК України, подали письмове пояснення, в якому зазначили підстави визнання недійсним рішення зборів засновників №1 від 01.03.2010р., а саме: порушення вимог Закону „Про господарські товариства” щодо скликання та проведення загальних зборів господарського товариства; позбавлення учасників (засновників) товариства можливості взяти участі в загальних зборах; порушення прав інтересів учасників (засновників) товариства (порядок скликання зборів, призначення складу комісії з реформування колективного господарства та її голови з осіб, які не мають жодних відносин до засновників) Наголошує, що не маючи інформації про проведення зборів 01.03.2010р. Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, яка є засновником господарчого товариства Санаторій „Товтри” з моменту його створення і володіє 93 % в статутному капіталі, не мала можливості внести свої пропозиції щодо порядку денного зборів.
Також звертає увагу суду, на недійсність рішення зборів, яке прийнято за відсутності кворуму для проведення загальних зборів, недотримання процедури скликання загальних зборів та учасниками, які не мали повноважень на участь у зборах.
Враховуючи, що відповідно до ст.22 ГПК України, із змінами, внесеними згідно Закону України „Про судоустрій та статус суддів” від 07.07.2010р. № 2453-УІ ( 2453-13 ), що вступили в дію 30.07.2010р., „до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви”. Тому, оскільки дана заява подана в процесі розгляду справи по суті , що ст.22 ГПК України на сьогоднішній день не допускає, заява позивача, яка фактично є зміною підстав та предмету позову , судом не приймається.
Крім цього, 13.08.2010р. позивачем подано клопотання , в якому зазначено, що предметом спору по даній справі є протокол зборів засновників ( учасників) по реформуванню КСКП „Санаторій „Товтри” від 01.03.2010р. Позивач звертає увагу, що жоден із учасників та засновників КСКП „Санаторій „Товтри” участі у зборах не приймав. В оскаржуваному протоколі вказано, що на зборах був присутній голова Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області Мастій В.В., проте Мастій В.В. участі в зборах не приймав. Зазначає, що в діях осіб, які склали протокол зборів засновників (учасників) по реформуванню КСКП „Санаторій „Товтри” №1 від 01.03.2010р., є ознаки діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним кодексом України.
Враховуючи зазначене, позивач просить суд провадження у справі зупинити, матеріали справи надіслати до прокуратури Хмельницької області доля проведення перевірки в порядку ст.97 КПК України та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов’язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Відповідно до ч. 3 п.20 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 N 13 „ Про практику розгляду судами корпоративних спорів” у судовому порядку недійсним може бути визнано рішення загальних зборів учасників товариства, а не протокол загальних зборів. Протокол є документом, який фіксує факт прийняття рішення загальними зборами, і не є актом за змістом статті 20 ГК України.
Враховуючи те, що протокол від 01.03.2010р. не є предметом розгляду даної справи, а рішення зборів засновників, клопотання позивача про зупинення провадження у даній справі судом залишається без задоволення, з огляду на відсутність обґрунтованих доводів щодо зупинення провадження.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Відповідно до установчого договору про створення асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області затвердженого установчими зборами відповідно до протоколу №3 від 29.06.2001р., СТзОВ „Виробничо-наукове племінне господарство по розведенню свиней агрофірма „Маяк” Полонського району, СГ ТзОВ „Аграрна фірма „Нефедівське” Кам’янець-Подільського району, СГ ТзОВ „Промінь” Летичівського району, СГ ТзОВ „Гарнишівське” Волочиського району, СГ ВК „Маяк” Славутського району, ПОП „Росія” Віньковецького району, СГ ТзОВ „Врожай” Шепетівського району, СГ ТзОВ „Дружба” Ізяславського району, СГ ТзОВ „Поділля” Красилівського району, СГ ТзОВ „Україна” Полонського району, СГ ТзОВ „Случ” Старокостянтинівського району, Рада сільськогосподарських підприємств Деражнянського району, СГ ТзОВ ім. Островського Хмельницького району, Хмельницьке обласне об’єднання з питань садівництва, ягідництва та виноробної промисловості „Хмельницьксадвинпром”, ТзОВ Хмельницьке насіннєве підприємство „Хмельницькнасіння”, Хмельницька обласна державно-кооперативна асоціація по виробництву м’яса свинини „Хмельницьксвинопром”, СГ ТзОВ „Берегиня” Ярмолинецького району, Асоціація сільськогосподарських товаровиробників Чемеровецького району, як засновниками, було прийнято рішення про створення Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, шляхом реорганізації Ради колективних сільськогосподарських підприємств зареєстрованої Хмельницькою міською Радою народних депутатів20.11.1993р. реєстраційний № 2513 та є правонаступником всіх її майнових прав та обов’язків.
З моменту державної реєстрації є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в банківських установах, печатку, штампи, фірмовий бланк та інші реквізити, а також, відповідно до п. 18 установчого договору, є власником майна колишньої Ради колективних сільськогосподарських підприємств Хмельницької області.
26.03.1996р. державним реєстратором Городоцької районної державної адміністрації за № 128 було зареєстровано статут Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій Товтри” смт. Сатанів Городоцького району, затверджений протоколом №7 зборів уповноважених представників засновників санаторію „Товтри” від 06.12.1995р.
Згідно з положеннями вказаного статуту, КСКП санаторій „Товтри” засновано на колективній власності шляхом об’єднання на добровільних засадах частки майна, фінансових, матеріально-технічних і трудових ресурсів колективних сільськогосподарських підприємств (колгоспів) Хмельницької області.
Відповідно до п.п. 3.1.-3.2. статуту, засновниками санаторію є колективні сільськогосподарські підприємства в особі обласної Ради колективних сільськогосподарських підприємств, міжгосподарські організації (агробуд, тепличний комбінат), обласна державна адміністрація, які є юридичними особами та внесли матеріальні ресурси і грошові кошти після введення санаторію в експлуатацію.
У пункті 6.1 статуту зазначено, що санаторій створений за рішенням президії Хмельницької обласної ради колгоспів і президії обкому профспілки робітників та службовців сільського господарства і заготівель від 08.09.1972р. № 10 "Про будівництво в селі Кринцілові Городоцького району обласного міжколгоспного санаторію", затвердженого постановою виконкому Хмельницької обласної ради народних депутатів трудящих та президії обласної Ради профспілок від 20.11.1972р. з цього питання.
Рішення про вступ в склад санаторію учасників приймається зборами уповноважених представників засновників за пропозицією правління на їх прохання. Рішення про вступ до складу санаторію приймається у відповідності до статутів засновників. Питання про вихід окремих засновників із складу санаторію вирішується зборами уповноважених представників засновників по поданню правління на підставі рішень, прийнятих у відповідності з їх статусом (п.п. 6.2., 6.3. статуту).
Згідно п. 9.1. управління санаторію здійснюють:
- вищий орган санаторію;
- правління санаторію;
- головний лікар –голова правління.
Відповідно до п.9.2 статуту вищим органом санаторію є збори уповноважених представників засновників.
У пункті 9.2.2 статуту санаторію „Товтри” зазначено, що в залежності від вкладеної частки майна та грошових коштів засновники мають голосів:
1. Обласна Рада КСГП, статутний внесок становить 13913,00 тис. крб. та володіє часткою статутного капіталу в розмірі 93,0 %.
2. Облагробуд, статутний внесок становить 301,4 тис. крб. та володіє часткою статутного капіталу в розмірі 2,0%.
3. Тепличний комбінат, статутний внесок становить 25,0 тис. крб. та володіє часткою статутного капіталу в розмірі 0,2 %.
4. Обласна державна адміністрація, статутний внесок становить 715,40 тис. крб. та володіє часткою статутного капіталу в розмірі 4,8 %.
За пунктом 13.1 статуту ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) санаторію проводиться за рішенням вищого органу чи за рішенням суду або арбітражного суду. При реорганізації санаторію вся сукупність його прав та обов’язків переходить до правонаступника. Санаторій вважається реорганізованим або ліквідованим з моменту його виключення з державного реєстру України.
Згідно протоколу №1 установчих зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю санаторію „Товтри” від 10.01.2002р., одноголосно вирішено заснувати товариство з обмеженою відповідальністю шляхом реорганізації колективного санаторно-курортного підприємства санаторію „Товтри” та затвердити статутний фонд товариства.
Пунктом 2 порядку денного протоколу №1 збори вирішили підписати установчий договір про створення товариства та затвердити статут товариства.
Крім цього, одноголосно вирішено обрати директором –головного лікаря ТзОВ „Санаторію „Товтри” Коцибу Василя Миколайовича та надано право директору-головному лікарю ТзОВ „Санаторій „Товтри” представляти інтереси засновників в органах державної влади з питань реєстрації товариства та підписати статут.
21.06.2002р. Городоцькою районною державною адміністрацією зареєстровано статут Товариства з обмеженою відповідальністю санаторій „Товтри” смт Сатанів Городоцького району, реєстраційний №700010218, затверджений рішенням зборів засновників відповідно до протоколу №1 від 10.12.2002р.
Згідно з положеннями вказаного статуту, ТзОВ санаторій „Товтри” створене за рішенням засновників та створюється шляхом реорганізації колективного санаторно-курортного підприємства санаторію „Товтри” та є його правонаступником.
Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації.
Відповідно до пункту 6.1. статуту засновниками та учасниками товариства виступають юридичні особи України –співвласники реорганізованого колективного санаторно-курортного підприємства, котрі підписали установчий договір.
Пунктом 6.3. статуту передбачено, що кожний учасник товариства має право відступити за згодою решти учасників свою частку або його частину одному чи кільком іншим учасникам товариства або третім особам після повного внесення свого внеску до статутного фонду товариства.
Згідно п. 8.1. статуту для забезпечення діяльності товариства в ньому створюється статутний фонд у розмірі 10626тис. грн. Розмір часток кожного з учасників у статутному фонді складає :
- Асоціація сільськогосподарських підприємств Хмельницької області –74,2%;
- Управління по мінеральних ресурсах, курортах і туризму Хмельницької облдержадміністрації –4,8%;
- ТзОВ „Хмельницькагробуд” –2%;
- Спілка громадян співвласників „Санаторій „Товтри” –19%.
Вищим органом товариства є збори учасників. (п.1.2.1 статуту). Збори учасників товариства вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у совокупності більш як 60% голосів, а з питань, які потребують одностайності –всі учасники. Учасники товариства, які беруть участь у зборах учасників, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
В пункті 16.1. статуту зазначено, що внесення змін та доповнень до статуту товариства є виключно компетенцією зборів учасників. Зміни та доповнення до статуту товариства вступають в силу після їх реєстрації в органі, який реєстрував статут.
21.07.2002р. Городоцькою районною державною адміністрацією, як органом державної реєстрації, проведена державна реєстрація ТзОВ санаторію „Товтри” шляхом перереєстрації колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” в товариство з обмеженою відповідальністю санаторій „Товтри”.
20.11.2003р. Городоцькою районною державною адміністрацією зареєстровані доповнення до статуту товариства з обмеженою відповідальністю санаторію „Товтри”.
17.10.2007р. щодо ТзОВ санаторію „Товтри”, проведена реєстраційна дія „включення відомостей про юридичну особу” до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, номер запису в ЄДР 1 655 120 0000 000518.
Рішенням господарського суду від Хмельницької області у справі № 12/21/2328 від 01.10.2008р. позов Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств задоволено. Визнано недійсними рішення зборів засновників (протокол №1) від 10.01.2002р. про утворення товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри” та статут товариства з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри”, затверджений рішенням засновників (протокол № 1) від 10.01.2002р. і зареєстрований Городоцькою районною державною адміністрацією 21.06.2002р., реєстраційний номер 700010218.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.2009р. рішення господарського суду від 01.10.2008р. залишено без змін, а апеляційні скарги ТзОВ „Санаторій „Товтри” і ТзОВ „Хмельницькагробуд” - без задоволення.
Судом першої інстанції встановлено відсутність будь-яких документів про внесення засновниками до статутного фонду ТзОВ „Санаторій „Товтри” грошових коштів та відсутність доказів того, що засновники товариства були власниками часток, які вони внесли до статутного фонду. Також суд зазначив, що управління по мінеральних ресурсах, курортах і туризму Хмельницької обласної державної адміністрації відповідно до ст. 2 Закону України „Про підприємництво” не могло бути учасником товариства, а ТзОВ „Хмельницькагробуд” на момент прийняття рішення про створення ТзОВ „Товтри” не було зареєстровано у встановленому порядку як юридична особа, а тому не мало повноважень щодо участі в інших господарюючих суб'єктах та прийняття відповідних рішень.
Зокрема, в рішенні суду від 01.10.2008р. та постанові Житомирського суду від 01.12.2009р. судами досліджено законність створення ТзОВ „Санаторій „Товтри” та встановлено, що реорганізацію колективного підприємства і створення товариства з обмеженою відповідальністю проведено з порушенням вимог п.1 ст.34 Закону України „Про підприємства в Україні” і п.13.1 статуту КСКП „Санаторій „Товтри” в редакції 1995 року, зокрема іншим складом учасників, які мають відмінні від попередніх розміри часток у статутному фонді.
Постановою Вищого господарського суду України від 10.03.2010р. касаційні скарги ТзОВ „Санаторій „Товтри” та ТзОВ „Хмельницькагробуд” залишено без задоволення, постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.2009р. у справі 12/21/2328 залишено без змін.
23.12.2009р. на виконання постанови Житомирського апеляційного господарського суду від 01.12.2009р. проведена реєстраційна дія „скасування реєстраційної дії за судовим рішенням” щодо ТзОВ „Санаторій „Товтри”, номер запису в ЄДР 1 655 999 0001 000518.
29.01.2010р. відбулось засідання ради Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області. Відповідно до витягу з протоколу №1 засідання ради від 29.01.2010р. головуючий (голова АСП Мастій В.В.) ознайомив присутніх із станом санаторію „Товтри” та зазначив, що на час проведення засідання, статус санаторію „Товтри” повернуто до статуту колективного санаторно-курортного підприємства „Товтри” 1995р., засновниками якого являються обласна рада колективних сільськогосподарських підприємств, яка володіє часткою статутного капіталу у розмірі 93%, ТзОВ „Агробуд”, яка володіє часткою статутного капіталу у розмірі 2%, Облдержадміністрація, яка володіє часткою статутного капіталу у розмірі 4,8% та тепличний комбінат, частка якого у статутному капіталі складає 0,2%. Зазначив на необхідність створення нового товариства та запропонував при розробці установчих документів залишити попередньо прийняте рішення Асоціації сільськогосподарських підприємств (обласної ради КСГП) щодо делегування права приймати участь у діях по засновництву нового товариства із збереження частки в розмірі 93% голосів.
Згідно з тексту протоколу по першому питанню порядку денного одноголосно вирішено погодитись із розподілом часток між засновниками згідно статуту колективного санаторно-курортного підприємства „Товтри” від 06.10.1995р. та делегувати право участі в діях по створенню нового товариства санаторію „Товтри” із збереженням частки в розмірі 93% голові АСП Мастію В.В. і члену Президії АСП Кишко М.А.
04.02.2010р. постановою виконкому Аграрного союзу України та Президії ЦК профспілки працівників АПК України №3-В-2/1 П-19 затверджено висновки, рішення та рекомендації комісії з реформування відносин власності колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” та проведено розподіл часток в його статутному капіталі наступним чином:
- Аграрному союзу України –35%,
- Профспілці працівників АПК України –16%,
- Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області залишено в управлінні –23,2%,
- трудовому колективу санаторію –19% (згідно рішення Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області від 2002 року).
Крім цього, даною постановою прийнято рішення про реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” в Товариство з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри”.
01.03.2010р. відбулись збори засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”.
Як вбачається із змісту протоколу №1 від 01.03.2010р. на зборах були присутні перший заступник голови Аграрного союзу України Ярошовець В.С., представник Профспілки працівників АПК України Магаляс І.П. (за дорученням №8 від 24.12.2009р.), голова Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області Мастій В.В. та голова профспілкової організації працівників колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” Головата Т.М.
Відповідно до якого, одноголосно вирішено обрати головою зборів Ярошовця В.С., секретарем зборів обрано Головату С.М.
Предметом розгляду на зборах засновників було питання про реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”, створення комісії по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”.
Як випливає з тексту протоколу №1, Ярошовець В.С. довів до відома учасників, що установчі документи санаторію не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому потрібно негайно провести реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” в Товариство з обмеженою відповідальністю „Санаторій „Товтри”.
Відповідно до протоколу, учасники зборів одноголосно вирішили реформувати КСКП санаторій „Товтри” в ТзОВ „Санаторій „Товтри”, а також вирішено створити комісію по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” у складі: Поремчука О.П. (голова комісії) та Ярошовця В.С., Магаляса І.П. (члени комісії).
Крім цього, учасниками зборів засновників вирішено призначити голову комісії по реформуванню Поремчука О.П. виконуючим обов’язки керівника Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” з правом підпису усіх документів, в тому числі фінансово-бухгалтерських, договорів, доручень тощо, а також звернення до відповідних органів щодо реформування та включення Санаторію в ЄДР, тощо.
Протокол зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” посвідчений приватним нотаріусом Городоцького районного нотаріального округу 19.03.2010р. та зареєстровано в реєстрі за № 205.
На підставі протоколу № 1 від 01.03.2010р. зборів засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” до Єдиного державного реєстру було внесено запис про припинення юридичної особи - колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” шляхом його реорганізації, створення ліквідаційної комісії та призначення голови ліквідаційної комісії. Номер запису в ЄДР 1 655 120 0002 000518.
05.03.2010р. до Єдиного державного реєстру було внесено відомості про голову ліквідаційної комісії Поремчука О.П., так як згідно чинного законодавства з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Номер запису в ЄДР 1 655 107 0011 0005 18.
10.03.2010р. голова Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області звернувся до прокуратури Хмельницької області із письмовим зверненням за № 8, в якому зазначив, що 05.03.2010р. державним реєстратором Городоцького району Банас Л.В. була здійснена перереєстрація ТзОВ „Санаторій „Товтри” в колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „Товтри” на підставі протоколу №1 від 01.03.2010р. загальних зборів засновників даного підприємства з порушенням чинного законодавства. А саме, державним реєстратором взято до виконання необхідних реєстраційних дій протокол з іншим складом засновників.
У даному зверненні голова АСП зазначив, що засновниками санаторію являються Асоціація сільськогосподарських підприємств, яка володіє часткою статутного капіталу у розмірі 93%, ТзОВ„Агробуд”, яка володіє часткою статутного капіталу у розмірі 2%, Облдержадміністрація –4,8% та тепличний комбінат –0,2%. Однак участі в зборах по пред’явленому державному реєстратору протоколу представники від АСП не приймали. Тому голова АСП просить прокуратуру Хмельницької області провести перевірку даного факту.
Прокуратурою Городоцького району на звернення голови асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області Мастія В.В. та Коциби В.М. проведено перевірку щодо дій державного реєстратора Городоцької райдержадміністрації при проведенні реєстрації всупереч вимогам чинного законодавства колективного санаторно-курортного підприємства „Санаторій „Товтри”.
В ході проведеної перевірки встановлено, що 02.03.2010р. Поремчук О.П., якого обрано головою комісії по реформуванню КСКП „Санаторій „Товтри” ( згідно протоколу № 1 від 01.03.2010р.) звернувся до державного реєстратора Банас Л.В. надавши вказаний протокол, в якості підтвердження своїх повноважень як керівника, та надав інші документи в зв'язку із чим реєстратором проведено реєстраційну дію „Включення відомостей про юридичну особу” КСКП „Санаторій „Товтри”.
Відповідно до пояснень Головатої Т.М. вона була секретарем зборів засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства „Санаторій „Товтри”, та в якості представника профспілки санаторію „Товтри”. Те, що вона є головою профспілкової організації працівників КСКП „Санаторій „Товтри” зазначено в протоколі помилково.
Крім того, в ході проведеної перевірки опитано голову Асоціації сільськогосподарських підприємств області Мастія В.В., який був вписаний в протокол №1 від 01.03.2010 року зборів засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства „Санаторій „Товтри” в якості представника Асоціації, який брав участь в зборах та голосуванні. Проте, у поясненні Мастій В.В. зазначив, що на засіданні зборів засновників (учасників) по реформуванню колективного санаторно-курортного підприємства „Санаторій „Товтри” 01.03.2010р. він не був присутній, хоча його зазначено в протоколі № 1 даних зборів, як такого, що приймав участь в засіданні.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно з ст.1 Господарського кодексу України, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.
Згідно ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених прав або охоронюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Як слідує із позовної заяви позивач звернувся з позовом до суду про визнання недійсним рішення зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" № 1 від 01.03.2010 року про ліквідацію КСКП - Санаторій "Товтри".
Однак, при розгляді судом справи в судовому засіданні встановлено, що відповідно до протоколу №1 від 01.03.2010р. засновниками рішення про ліквідацію Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри” не приймалось, при цьому в протоколі № 1 від 01.03.2010р. чітко визначено, що предметом розгляду на зборах засновників було питання: про реформування колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”, створення комісії по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій „Товтри”.
З другого питання порядку денного зборів засновники вирішили реформувати Колективне санаторно-курортне підприємство санаторій „ Товтри” в Товариство з обмеженою відповідальністю „ Санаторій „ Товтри”.
Враховуючи зазначене, суд зазначені вимоги, вважає такими що не підлягають задоволенню з огляду на те, що позивачем не вірно вибрано спосіб захисту порушеного права.
Відповідно до п.4 ст. 90 ГПК України, якщо при вирішенні господарського спору господарський суд виявить у діяльності працівників підприємств та організацій порушення законності, що містять ознаки дії, переслідуваної у кримінальному порядку, господарський суд надсилає про цей факт повідомлення органам внутрішніх справ чи прокуратури.
Враховуючи, що позивачем звернуто увагу суду , що при складанні протоколу № 1 від 01.03.2010р. в діях осіб, які складали протокол зборів засновників ( учасників) по реформуванню КСКП „ Санаторій „Товтри” № 1 від 01.03.2010р., є ознаки діянь, відповідальність за вчинення яких передбачена Кримінальним кодексом України, суд вважає за необхідне в порядку ст.90 ГПК України направити повідомлення в прокуратуру.
У відповідності до ст. 49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на позивача.
Керуючись ст. ст. 1, 12, 44, 49, 82-84, ст. 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
В позові Асоціації сільськогосподарських підприємств Хмельницької області м. Хмельницький до Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" смт Сатанів-2 Городоцького району Хмельницької області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницькагробуд”, м. Хмельницький, Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький, Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств (Аграрний Союз України), м. Київ про визнання недійсним рішення зборів засновників (учасників) по реформуванню Колективного санаторно-курортного підприємства санаторій "Товтри" № 1 від 01.03.2010 року про ліквідацію КСКП - Санаторій "Товтри" відмовити.
Суддя
Повне рішення складено 19.08.2010р.
Віддруковано 6 прим.:
1 - до матеріалів справи,
2 - позивачу,
3 –відповідачу,
4-6 –третім особам.