Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/14073/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведені перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.05.2018 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинної станом на дату призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що Головне управління ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 самовільно перерахувало пенсію, виходячи із 70 % від суми грошового забезпечення. Зазначена Постанова не змінила регулювання правовідносин щодо перерахунку пенсії на підставі Закону № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Позивач вважає зменшення відсоткового розміру пенсії протиправним, а тому просить задовольнити позовні вимоги, зобов`язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90 % суми грошового забезпечення з 01.01.2018.
Ухвалою від 14.10.2022 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.11.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав. Постановою № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) до 01.03.2018, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перерахунки пенсій на виконання Постанови № 103 проводяться відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Від Головного управління МВС України у Львівській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла довідка № 91-16383 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, видана відповідно до Постанови № 103. На виконання Постанови № 103 Головним управлінням ПФУ у Львівській області, з урахуванням вищевказаної довідки станом на 01.03.2018, проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016. Відповідно до норм законодавства, чинного на момент перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, слід зазначити, що зміни у статтю 13 Закону № 2262-ХІІ законодавцем не внесено. Таким чином, Головне управління ПФУ у Львівській області правомірно врахувало при перерахунку пенсії розмір 70 % грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, Законом № 2262-ХІІ встановлений максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
За матеріалами пенсійної справи, з 01.10.2000 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 85 % грошового забезпечення відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а з 22.01.2003 пенсія обчислена у розмірі 90 % суми грошового забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі №380/17925/21, що набрало законної сили 24.12.2021, суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (під час її перерахунку з 90 % на 70 % від відповідних сум грошового забезпечення, та зобов`язав Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити з 01.05.2018 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 в розмірі 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Отже, обставини того, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії у розмірі 90 % суми грошового забезпечення, встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 380/17925/21, що набрало законної сили.
Відтак, відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КАС України, такі обставини не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
22.06.2022 рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/7523/22, що набрало законної сили 25.07.2022, суд зобов`язав Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої та виданої ДУ "ТМО МВС України у Львівської області" від 31.08.2021 № 3296 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, із врахуванням раніше виплачених сум.
30.09.2022 позивач звернувся до відповідача із інформаційним запитом щодо підстав для зменшення пенсійним органом грошового забезпечення із 90 % до 70 % згідно довідки від 31.08.2021 № 3296 про розмір грошового забезпечення, та чи в подальшому виплачуватиметься пенсія в розмірі 90% згідно із рішенням суду 23.11.2021 у справі №380/17925/21.
Головне управління ПФУ у Львівській області листом від 06.10.2022 № 1300-5203-8/91667 повідомило позивача, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов`язань, в межах компетенції та в порядку, визначеному чинним законодавством. При проведенні перерахунку пенсій на виконання рішення суду, пенсія за вислугу років обчислюється в розмірі, визначеному статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, в редакції, яка діяла на дату, з якої рішенням суду зобов`язано провести такий перерахунок, якщо інше не передбачено рішенням суду. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 у справі № 380/7523/22 на Головне управління не покладено зобов`язань щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % суми грошового забезпечення, у зв`язку з чим основний розмір пенсії за вислугу років визначений відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, чинної на дату перерахунку пенсії, тобто із 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90 % відповідних сум оновленого грошового забезпечення.
Вважаючи, що його права порушені, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку доводам позивача про порушення його прав, суд враховує таке.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) у редакції, чинній на час призначення пенсії) є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військові службі в органах внутрішніх справ, та в органах цивільного захисту.
Згідно зі ст. 1 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління державної охорони, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, осіб начальницького складу податкової міліції, осіб начальницького і рядового складу кримінально-виконавчої системи та членів їх сімей.
Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей відповідно до цього Закону здійснюється органами соціального забезпечення. В такому ж порядку здійснюється пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей при призначенні їм пенсій на умовах і за нормами, встановленими Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше
За правилами п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІ загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 № 51-IV у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ цифри "85", "95" і "90" замінити відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звільнений у відставку у званні "старший оперуповноважений в особливо важливих справах" та йому призначена пенсія за вислугу років: з 01.10.2000 у розмірі 85% грошового забезпечення; з 22.02.2003 - у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.
Пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни та цифру "80" замінено цифрою "70".
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній станом на час набуття позивачем права на пенсію у розмірі 90 %, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Таким чином, зміна розміру пенсії з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Частиною 5 ст. 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивачу з 90 % на 70% при здійсненні його перерахунку, незважаючи на підставі якої довідки здіснюється перерахунок пенсії та з якої дати.
Разом з цим, суд відмічає, що позивач просить провести нарахування та виплату пенсії у розмірі 90 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
Втім, оцінюючи доводи позивача та надані сторонами докази у цій справі, суд встановив, що на виконання рішення суду від 23.11.2021 у справі № 380/17925/21 пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01.05.2018 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення.
Надалі, виконуючи рішення суду від 22.06.2022 у справі № 380/7523/22, відповідач 01.10.2022 здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 31.08.2021 №3296, зменшивши при цьому відсотковий розмір пенсії позивача з 90 % на 70% суми грошового забезпечення.
Позивач 30.09.2022 звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо підстав для зменшення відсоткового розміру пенсії при її перерахунку на підставі довідки від 31.08.2021 № 3296, отримавши відмову, з посиланням пенсійного органу на те, що рішенням суду від 22.06.2022 у справі № 380/7523/22 на відповідача не покладений обов`язок перерахувати пенсію ОСОБА_1 , виходячи із 90 % суми грошового забезпечення.
Таким чином, спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу відмови пенсійного органу перерахувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення на підставі довідки від 31.08.2021 № 3296, починаючи з 01.12.2019.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів і згідно з усталеною судовою практикою, рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, з метою ефектичного способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити порушене право позивача шляхом зобов`язання відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерство внутрішніх справ України по Львівській області" від 31.08.2021 № 3296 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
У свою чергу, суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018, оскільки ні позивач, ні пенсійний орган не надали суду доказів того, що відповідач здійснив перерахунок пенсії у ромірі 70 % суми грошового забезпечення саме з цієї дати.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Разом із тим, у разі надання пенсійним органом доказів, які свідчать, що спірні рішення, дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій щодо зменшення відсоткового розміру пенсії позивача з 90 % на 70 % при здійсненні її перерахунку.
Таким чином, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-8, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідки від 31.08.2021 № 3296 у розмірі 70 % суми грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерство внутрішніх справ України по Львівській області" від 31.08.2021 № 3296 у розмірі 90 % суми грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.