Рішення № 108407273, 16.01.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2023
Номер справи
300/4678/22
Номер документу
108407273
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2023 р. справа № 300/4678/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації "Громадська сила і контроль" до Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація "Громадська сила і контроль" подала до суду позовну заяву до Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями відповідача про відмову в наданні публічної інформації на запит позивача, що оформленні листом за вихідним № 186 від 09.11.2022 у відповідь на запит № 84/11 від 03.11.2022. Просить зобов"язати відповідача розглянути повторно запит позивача за вихідним № 84/11 від 09.11.2022 на доступ до публічної інформації та надати по суті запитів повну, достовірну та об"єктивну відповідь згідно з національним законодавством.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14.12.2022 відповідач подав до суду клопотання про закриття провадження у справі, в якому зазначає, що для здійснення захисту прав позивача необхідний реальний факт порушення таких його прав. В даному випадку, таке порушення було усунуто відповідачем шляхом надання позивачу необхідної йому інформації, а тому жодної необхідності для відновлення такого права шляхом звернення до суду немає. Таким чином, вважає, що з огляду на усунення відповідачем інкримінованого йому позивачем порушення прав останнього, провадження у справі підлягає до закриття. Просить закрити провадження у даній справі.

26.12.2022 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві та просить відмовити у задоволенні позову.

10.01.2023 Громадська організація "Громадська сила і контроль" подала до суду клопотання про долучення додаткових пояснень, відповідно до яких не погоджується із клопотанням відповідача про закриття провадження у справі та зазначає, що запитувана позивачем інформація, нібито була надана листом відповідача № 190 від 22.11.2022, однак в зазначеному листі інформація не міститься. Як слідує зі змісту запиту на отримання публічної інформації № 84/11 від 03.11.2022, відповідь відповідача повинна містити інформацію про кількість наданих послуг КП "Водоканал" за різні періоди з 01.01.2021 року. Таким чином, запитувана інформація відповідачем не надана. Просить приєднати дані пояснення до справи № 300/4678/22 та позов задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, клопотання про закриття провадження у справі, додаткові пояснення, судом встановлено наступне.

Громадська організація "Громадська сила і контроль", з метою забезпечення прав споживачів КП "Надвірнаводоканал" на доступ до інформації, що становить суспільний інтерес серед жителів міста Надвірна, звернулась до розпорядника інформації - КП "Надвірнаводоканал" з запитом №84/11 від 03.11.2022, в якому просили надати інформацію:

1. Про кількість наданих послуг КП "Надвірнаводоканал" централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в період з 1.01.2021 по 01.03.2021;

2. Про кількість наданих послуг КП "Надвірнаводоканал" централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в період з 1.03.2021 по 31.12.2021;

3. Про кількість наданих послуг КП "Надвірнаводоканал" централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в період з 1.01.2022 по 01.11.2022. В разі відсутності інформації на 1.11.2022 просили надати інформацію на 1.10.2022.

У відповідь на вищенаведений запит, КП "Надвірнаводоканал" надіслало листа за вихідним №186 від 09.11.2022, змістом якого є відмова у наданні запитуваної інформації, та зазначено декілька підстав відмови. Так, КП "Надвірнаводоканал" зазначено, що запитувана інформація не є публічною інформацією у розумінні ЗУ "Про доступ до публічної інформації", КП "Надвірнаводоканал" не є розпорядником інформації, запит про надання публічної інформації за своїм змістом не є запитом про надання інформації, а зверненням, а також зазначено, що таким правом на отримання інформації наділені лише фізичні особи, на відміну від громадських організацій.

Позивач вважаючи, що КП "Надвірнаводоканал" грубо порушило законодавство України про доступ до публічної інформації через відмову в наданні публічної інформації, розпорядником якої воно є безпосередньо, звернулося до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та до інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VI).

Згідно із статтею 1, пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ст. 13 ЗУ "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону, до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Виконавчим комітетом Надвірнянської міської ради винесено рішення №110 від 28.09.2022, згідно з яким затверджено програму відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення м. Надвірна на 2022-2024 роки. Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про ціни та ціноутворення", різниця в тарифах відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету. Враховуючи, що згідно ЗУ "Про ціни та ціноутворення" відшкодовується різниця між економічно - обґрунтованим тарифом та затвердженим тарифом, то розмір відшкодування напряму залежить від кількості наданих послуг населенню.

Отже, інформація про кількість наданих послуг КП "Надвірнаводоканал" прямо взаємозалежить від використання бюджетних коштів Надвірнянської міської ради.

Відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ №869 від 01.06.2011, яким визначено порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, тариф на послуги розраховується шляхом ділення всіх економічно - обґрунтованих витрат підприємства на плановану кількість надання послуг. Отже, кількість наданих послуг прямо впливає на розмір тарифу на водопостачання та водовідведення, а отже ця інформація є публічною, та підлягає наданню за запитом.

Оскільки цією інформацією володіє КП "Надвірнаводоканал", то цей суб`єкт господарювання є розпорядником інформації, відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації".

Запитувана інформація становить великий суспільний інтерес, оскільки, як зазначалось вище, ця інформація напряму впливає на ціну послуг на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, а також без цієї інформації неможливо здійснити контроль щодо правильності розрахунку бюджетних коштів, які Надвірнянська міська рада планує надати КП "Надвірнаводоканал" як компенсацію різниці в тарифах.

Крім того, у соціальній мережі "Фейсбук", населенням м. Надвірна масово обговорюється питання щодо тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, оскільки багато людей вважають, що тарифи на послуги завищені.

Враховуючи вшценаведене, КП "Надвірнаводоканал" є розпорядником інформації в розумінні ЗУ "Про доступ до публічної інформації", а отже зобов`язаний надавати її за запитом.

Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про інформацію", кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 ЗУ "Про інформацію", предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов`язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.

Інформація щодо кількості наданих послуг КП "Надвірнаводокнал" є публічної інформацією в розумінні ЗУ "Про доступ до публічної інформації", оскільки цією інформацією володіє КП "Надвірнаводоканал" в результаті здійснення діяльності щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та є суб`єктом природної монополії на території м. Надвірна. Крім того, ця інформація є суспільно-значущою, оскільки населення м. Надвірна вважає, що тарифи на послуги КП "Надвірнаводоканал" завищені.

Запитуваною інформацією володіє лише відповідач, а отже тільки КП "Надвірнаводокнал" є розпорядником даної інформації. В той же час, дана інформація необхідна суспільству для здійснення громадського контролю за використанням коштів місцевого бюджету, а також для здійснення контролю щодо економічної обґрунтованості тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Також, як вбачається з річного плану надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП "Надвірнаводоканал" на 2021, 2022 роки, погоджений міським головою Надвірнянської міської ради Андрійовичем З.М., планований обсяг надання зазначених послуг розрахований з порушенням норм Закону, а саме, показник планованої кількості надання послуг є нижчим, ніж середній за 5 років, що вплинуло на збільшення тарифу на водопостачання та водовідведення. Встановити правильність розрахунку планованого об`єму (який прямо впливає на розмір тарифу), можливо лише знаючи фактичні дані щодо кількості наданих послуг.

Відповідно до п. 1.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" № 10 від 29.09.2016, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти (пункт 1 частини першої статті 22 Закону № 2939-VI).

Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.

Оскільки, інформація про кількість наданих послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення зафіксована КП "Надвірнаводоканал", та не підлягає створенню за запитом, а лише підлягає систематизації, та може бути зібрана без значних зусиль, знаходиться у розпорядника публічної інформації, то запитувана інформація є публічною інформацією відповідно до законодавства.

Проаналізувавши лист КП "Надвірнаводоканал" №186 від 09.11.2022, вбачається, що відповідач обмежив доступ до запитуваної публічної інформації.

Щодо посилань відповідача на те, що ним надано відповідь № 190 від 22.11.2022 на запит позивача від 03.11.2011 № 84/11, суд вказує на те, що відповідь відповідача повинна містити інформацію про кількість наданих послуг КП "Надвірнаводоканал" за різні періоди з 01.01.2021. На думку суду дана відповідь є не повною.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" кількісний показник комунальних послуг - кількість одиниць виміру обсягу отриманої споживачем комунальної послуги, визначена відповідно до показань вузла обліку та/або вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Тобто, запитувана інформація про кількість наданих послуг, повинна містити інформацію про фактичний об"єм реалізованих послуг водопостачання та водовідведення відповідачем.

Таким чином, суд вважає, що запитувана позивачем інформація є відкритою, публічною, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, при задоволенні позову суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії (рішення) комунального підприємства "Надвірнаводоканал" про відмову в наданні публічної інформації на запит громадської організації "Громадська сила і контроль", що оформлені листом за вихідним №186 від 09.11.2022 у відповідь на запит №84/11 від 03.11.2022.

3обов`язати розпорядника публічної інформації - комунальне підприємство "Надвірнаводоканал" повторно розглянути запит громадської організації "Громадська сила і контроль" за вихідним № 84/11 від 09.11.2022 на доступ до публічної інформації та надати по суті запитів повну, достовірну та об`єктивну відповідь згідно з національним законодавством.

Стягнути з комунального підприємства "Надвірнаводоканал" на користь громадської організації "Громадська сила і контроль" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Громадська організація "ГРОМАДСЬКА СИЛА І КОНТРОЛЬ" (76018, вул. М. Підгірянки, буд. 1, кв. 2, м. Івано-Франківськ код ЄДРПОУ: 44474205);

відповідач: Комунальне підприємство "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ 34231999, вул. Комунальна 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405).

Суддя Шумей М.В.