Рішення № 108398532, 16.01.2023, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.01.2023
Номер справи
755/11331/22
Номер документу
108398532
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/11331/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Яровенко Н.О., за розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми надміру сплачених коштів,

в с т а н о в и в:

Позивач, звертаючись з позовом до суду, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму боргу у розмірі 4 620,76 грн., а також позивач просить стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору у розмірі 2 481,00 грн., що є предметом позовних вимог.

Позов обґрунтовано тим, що 10.12.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою щодо призначення житлової субсидії, підписом якої дав згоду на обробку персональних даних про сім`ю, доходи, майно, необхідних для призначення житлової субсидії. В зазначеній заяві відповідач вказав себе ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зазначив, що вид його доходу пенсія та вид доходу ОСОБА_2 також пенсія. Рішенням від 06.02.2019 року Управлінням призначено ОСОБА_1 житлову субсидію на двох членів домогосподарства. 03.05.2019 року відповідач заявою повідомив Управління про сімейний стан: неодружений щодо ОСОБА_2 стан незаміжня та повідолено про відсутність транспортних засобів. Надалі Рішеннями відповідачу проводилися автоматичне призначення житлової субсидії на двох членів господарства. Проте, з 15.07.2020 року ОСОБА_2 вибула з адреси: АДРЕСА_1 згідно Витягу. З метою повернення коштів позивач змушений звернутися до суду про стягнення з відповідача надміру сплаченої субсидії у розмірі 4 620,76 грн. та сплаченого судового збору 2 481,00 грн.

11 листопада 2022 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам роз`яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи та встановлено відповідні строки..

Відповідач ОСОБА_1 , не скористався процесуальним правом подачі відзиву, а третя особа - письмових пояснень на позовну заяву у встановлений судом строк.

Згідно вимог ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Положеннями ст.174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Судом встановлено, що 10 грудня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення житлової субсидії з надання житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 06 лютого 2019 року ОСОБА_1 призначено субсидію за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно розрахунку від 06 лютого 2019 р. призначено житлову субсидію з жовтня 2018 р. по квітень 2019 р. включно в сумі 1719,63 грн щомісячно.

Згідно розрахунку субсидій від 23 травня 2019 р. призначено житлову субсидію з травня 2019 р. по квітень 2020р. включно у сумі 648,40 грн.

Згідно розрахунку від 22 жовтня 2019 року призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по квітень 2020 року в сумі 1443,37 грн. щомісячно.

Згідно розрахунку від 20 листопада 2019 року призначено житлову субсидію з жовтня 2019 р. по квітень 2020 р. включно в сумі 2202,70 грн. щомісячно .

Згідно Витягу №14659046 з Реєстру територіальної громади міста Києва про зареєстрованих знятих з реєстрації осіб у житловому приміщенні від 12.04.2021 року, в кв. АДРЕСА_1 зареєстрований ОСОБА_1 .

Разом з тим, відносно ОСОБА_2 зазначена інформація про зняття з реєстрації з 15.07.2020 року за адресою АДРЕСА_1 .

Таким чином за період з серпня 2020 р. по квітень 2021 р. у сумі 4 620,76р. здійснено надміру житлової субсидії.

03 червня 2020 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернувшись з листом до ОСОБА_1 в якому, посилаючись на порядок призначення житлових субсидій просить повернути Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат житлову розраховану субсидію в період з серпня 2020 року по квітень 2021 року у розмірі 4 620 грн. 76 коп.

Згідно Витягу Рішенням засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 13.05.2021 року №15 припинено призначення житлової субсидії з травня 2021 року.

Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. Відповідно до п. 30 Положення - для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 Положення, які досягай 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

При визначенні права на призначення субсидії враховується майновий стан члена сім`ї особи із складу домогосподарства, який зареєстрований за іншою адресою, відмінною від адреси домогосподарства, а саме, наявність у власності члена сім`ї автотранспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше п`яти років, здійснення членом сім`ї купівлі, оплати послуг або набуття права власності на майно у інший законний спосіб, вартість якого перевищує 50 000 грн., відсутність у члена сім`ї доходів та перебування його за кордоном строком більше ніж 60 днів і таке інше.

Одночасно, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 втратила чинність постанова КМУ від 28.12.2016 року № 1022, внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій та встановлено, що з травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому п. 3 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.12.2018 року відповідач звернувся до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, шляхом заповнення наданих позивачем заяви та декларації, форми яких були встановлені на момент звернення, та надав необхідні документи для призначення субсидії. Заявою про призначення житлової субсидії відповідач фактично погодив зареєстрованих та надав згоду на обробку персональних даних.

В декларації про доходи відповідач зазначив себе та ОСОБА_2 .

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації призначено відповідачу житлову субсидію.

В подальшому призначалася субсидія атоматично.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до Положення покладено на отримувача субсидій.

Тобто, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання. (постанова Верховного Суду від 10 квітня 2019 року № 298/1396/16-ц; постанова Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі № 583/168/17)

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 знята з місця реєстрації за адресою АДРЕСА_1 з серпня 2020 року.

Згідно з п.49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п.119. Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Судом встановлено, що відповідач не повідомив позивача про зміну місця реєстрації одного із членів її сім`ї, хоча про необхідність такого інформування була ознайомлена шляхом підписання 10.12.2018 р. заяви про призначення житлової субсидії.

Відповідно до п.125 Положення на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.

Позивачем на адресу відповідача було направлено лист-повідомлення про повернення надміру виплачених коштів, однак, в добровільному порядку відповідач вказану суму грошових коштів позивачу не повернула.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, проаналізувавши зібрані та дослідженні по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_1 , слід стягнути на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації надміру виплачених коштів житлової субсидії.

Відповідно до ст. 141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 2 481,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1212 ЦК України, Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, суд, ст. 2, 4, 12, 76-81, 89, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру сплачених коштів - задоволено.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Державна казначейська служба України, м. Київ, р/р UA798201720343120008000054086 в сумі 4 620,76 (чотири тисячі шістсот двадцять) гривень 76 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровської ра-ні м. Києві, МФО 820172, р/р НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору 2 481,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16 січня 2023 року.

Суддя Н.О. Яровенко