Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/1105/21
У Х В А Л А
з питань зміни способу та виконання судового рішення
10 січня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву представника Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/1105/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду 20.04.2021 у справі №380/1105/21 позов задоволено повністю. В порядку розподілу судових витрат судом стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м.Львова; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
28.09.2021 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №380/1105/20 про стягнення судового збору.
Державна судова адміністрація України, як стягувач за судовим рішенням про стягнення судового збору, звернулася до суду із заявою від 28.11.2022 №10-10909/22 (вх. №76186) про зміну способу виконання судового рішення від 20.04.2021 у справі №380/1105/21, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судового збору у розмірі 908,00 грн. Просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн. на користь держави.
Заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення обґрунтована тим, що ДСА України, керуючись нормами статей 5, 15 Закону, абзацами четвертим, п`ятим пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2004 №25-р «Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України», неодноразово пред`являла виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду №380/1105/21 до виконання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). Однак, орган державної виконавчої служби повернув зазначений виконавчий документ на підставі п. 9 ст. 4 Закону, у зв`язку з тим, що його виконання має здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування. ДСА України пред`явила виконавчий документ до виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області. Проте, зазначений виконавчий документ був повернутий органом Казначейства на адресу ДСА України у зв`язку з тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області не має відкритих рахунків у органі Казначейства. Таким чином ДСА України, як стягувач, в межах наданих Законом повноважень здійснила всіх заходів, спрямованих на забезпечення виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду №380/1105/21 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору у розмірі 908,00 грн. Однак, з незалежних від стягувача причин, а саме у зв`язку з тим, що ані органи Казначейства, ані органи державної виконавчої служби, на яких Законом покладені обов`язки щодо примусового виконання судових рішень, не можуть виконати зазначене рішення суду, а тому його виконання на сьогодні є ускладненим та неможливим. Одночасно вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не вживається жодних заходів щодо виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 №380/1105/21.
Заяву просить розглядати без участі представника ДСА України.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заперечення на заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення. В запереченнях відповідач посилається на те, що виконання судового рішення про стягнення судового збору з ГУ ПФУ у Львівській області проводиться органами державної казначейської служби у порядку безспірного списання коштів. ГУ ПФУ у Львівській області не наділене повноваженнями щодо контролю за діями органу державної казначейської служби під час виконання судового рішення. Зазначає, що заявник просить суд зобов`язати відповідача сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн на користь держави, водночас не зазначає в чому саме полягають неправомірні дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Просить відмовити в задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення.
Сторони явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.
Відповідно до ч.2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.
При вирішення заяви про зміну способу та виконання судового рішення суд встановив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду 20.04.2021 у справі №380/1105/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсій за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (в редакції до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії для здійснення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України довідки від 23.12.2020 №11/3592 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
28.09.2021 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №380/1105/20 про стягнення судового збору.
Державною судовою адміністрацією України вказаний виконавчий лист був пред`явлений для виконання до органів державної виконавчої служби та Державної казначейської служби України.
Відповідно до відміток на виконавчому листі №380/1105/21 від 28.09.2021 такий повернутий стягувачу без прийняття до виконання:
- державним виконавцем органу ДВС на підставі пункту 9 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» - у зв`язку із тим, що виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби;
- ГУ ДКС України у Львівській області на підставі підпункту 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затв. постановою КМУ від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 №45) - у зв`язку із тим, що боржник немає відкритих рахунків в органах Казначейства.
У зв`язку з цим Державна судова адміністрація України звернулась до суду з заявою про зміну способу виконання вказаного виконавчого документа.
При вирішенні заяви суд керувався таким.
Відповідно до приписів статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Вказана норма кореспондується з частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відтак, судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов`язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягають виконанню на всій території України.
Згідно з частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Системний аналіз даної статті дає підстави для висновку, що суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Відтак, саме поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Обґрунтовуючи необхідність зміни способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №380/1105/21, заявник зазначив, що органом державної виконавчої служби не прийнято до виконання виконавчий лист про стягнення виконавчого збору оскільки такий виконавчий документ виконується органами Державної казначейської служби України.
Проте, Головне управління Державної казначейської служби у Львівській області листом «Про повернення виконавчого документа» від 04.11.2022 №04-08-06/9985 повернуло Державній судовій адміністрації України цей виконавчий документ, посилаючись на відсутність в органах ГУ ДКСУ у Львівській області відкритих рахунків органів Пенсійного фонду України, з яких можливе примусове списання коштів за рішенням суду.
З цих підстав заявник вважає, що існують перешкоди у виконанні судового рішення, які не залежать від стягувача.
Суд зазначає, що в даному випадку виконавчий лист від 28.09.2021 №380/1105/21 передбачає стягнення з органу владних повноважень судового збору на користь Державного бюджету України.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тобто, нормами кодексу адміністративного судочинства України передбачений чіткий порядок та спосіб розподілу судових витрат у разі вирішення спору не на користь суб`єкта владних повноважень.
Як зазначено вище, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Львівського окружного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м.Львова; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Таким чином, за результатами розгляду справи №380/1105/21 судом було вирішено питання щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору, шляхом стягнення на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судового збору у розмірі 908,00 грн, як того імперативно вимагають положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, рішенням суду встановлено спосіб виконання судового рішення відповідно до частини 1 статті 139 КАС України шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судового збору у розмірі 908,00 грн.
Разом з тим, зміна способу виконання судового рішення в частині стягнення судового збору на користь Державного бюджету України за виконавчим листом №380/1105/21 у спосіб, зазначений заявником, а саме шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн на користь держави, непередбачений та суперечитиме вимогам частини 1 статті 139 КАС України.
Слід зауважити, що у даному випадку зміна способу та порядку виконання судового рішення у спосіб, не передбачений Кодексом адміністративного судочинства України, не відповідатиме принципу законності та обґрунтованості судового рішення.
Крім того, зі змісту заяви Державної судової адміністрації України вбачається, що виконання рішення суду неможливе через те, що рахунки для фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не відкриті в органах Казначейства, а законодавством України органи Казначейства не уповноважені здійснювати безспірне списання коштів з рахунків боржника, відкритих в банківських установах.
Водночас, підпунктом 2 пункту 4 Порядку №845 передбачено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Також орган Казначейства відповідно до пункту 5 Порядку №845 під час виконання виконавчих документів наділений повноваженнями безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію; вимагати від боржників ужиття заходів до виконання виконавчих документів.
Суд зазначає, що реалізація гарантії держави виконання судових рішень щодо списання коштів місцевих бюджетів, покладається на органи казначейства, які зобов`язані в кожному випадку, незалежно від заходів, учинених стягувачем, застосувати весь спектр наданих їм повноважень для невідкладного виконання судового рішення про стягнення коштів із указаного суб`єкта. А отже, Головне управління Державної казначейської служби у Львівській області має вживати всіх заходів з виконання рішення суду, встановлених Порядком №845.
Відтак, у спірних правовідносинах управління органу казначейства є встановленою Законом України «Про виконавче провадження» та Порядком №845 особою, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів з державних органів.
За положеннями Порядку №845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов`язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Держказначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.
За таких обставин суд дійшов висновку, що управління Державної казначейської служби України повинно вживати всіх заходів по виконанню вищевказаного рішення суду, встановлених Порядком №845.
Відповідно до правових висновків викладених в постановах Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 910/12226/16 та від 03.07.2018 у справі № 910/13057/16 стосовно того, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду (частини перша і друга статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"). Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не передбачено такого винятку для поширення його дії на виконання судового рішення про стягнення грошових коштів, боржником за яким є державний орган, як відсутність відкритих в органі казначейства відповідних рахунків боржника. Не передбачено такого винятку й іншим діючим законодавством України.
У постанові від 16.04.2020 у справі № 804/5950/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вказав, що за відсутності в законодавстві України такої підстави (у даній справі - не знаходиться на обслуговуванні та не має відкритих рахунків) для повернення виконавчого документа, з якої виконавчі листи суду були повернуті стягувачу без виконання, дії ГУДКС України щодо повернення без виконання наказів про примусове виконання рішень судів є протиправними.
Таким чином, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду у даній справі.
Крім цього суд зазначає, що зміна способу і порядку виконання судового рішення в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судового збору у розмірі 908,00 грн шляхом «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити судовий збір у сумі 908,00 грн. на користь держави» є зміною судового рішення по суті та суперечить нормам КАС України щодо порядку розподілу судових витрат.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №380/1105/21.
Керуючись положеннями ст. 248, 256, 294, 378 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
у задоволенні заяви представника Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяР.І. Кузан