Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2023 року справа №320/8108/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного агенства водних ресурсів України до Управління житлово-комунального господарства "Біличі" про анулювання дозволу на спеціальне водовикористання.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне агентство водних ресурсів України з позовом до Управління житлово-комунального господарства "Біличі" про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 08.08.2019 №854/КВ/49д-19.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державним агентством водних ресурсів України було видано Управлінню житлово-комунального господарства "Біличі" дозвіл на спеціальне водокористування від 08.08.2019 №854/КВ/49д-19 строком дії до 08.08.2024. Разом з тим, згідно наданої ГУ ДПС у Київській області інформації, відповідачем не було сплачено рентну плату у сумі 483673,68 грн., що є підставою для анулювання наданого дозволу на спеціальне водокористування на підставі статті 55 Водного кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Натомість надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що несвоєчасна сплата Управлінням житлово-комунального господарства "Біличі" зумовлена ненадходженням коштів від споживачів, оскільки більша частина населення виїхала до безпечних місць через збройну агресію Російської Федерації.
Відповідач зауважив, що Управління житлово-комунального господарства "Біличі" на підставі платіжного доручення від 30.08.2022 №10490 здійснило сплату податку за надра за 1 квартал 2022 року у розмірі 35000,00 грн.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
Державним агентством водних ресурсів України видано Управлінню житлово-комунального господарства "Біличі" дозвіл на спеціальне водокористування від 08.08.2019 №854/КВ/49д-19 зі строком дії з 08.08.2019 по 08.08.2024.
Головним управлінням ДПС у Київській області на виконання функцій, покладених на контролюючі органи, направлено лист від 01.07.2022 №6253/5/10-36-04-01-07 на адресу Державного агентства водних ресурсів України з інформацією про несплату рентної плати відповідачем та наявність боргу у розмірі 483673,68 грн.
У зв`язку з отриманням листа Головного управління ДПС у Київській області від 01.07.2022 №6253/5/10-36-04-01-07 позивачем, з метою досудового врегулювання спору, було направлено до Управління житлово-комунального господарства "Біличі" лист від 21.07.2022 №2688/5/11-22 з проханням погасити існуючу заборгованість.
Враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку борг сплачений не був, Державне агентство водних ресурсів України звернулось з позовом до адміністративного суду про анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до статті 2 Водного кодексу України завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об`єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.
Статтею 42 Водного кодексу України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно зі статтею 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ст. 49 ВК України).
Відповідно до статті 30 ВК України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.
При цьому, згідно з пунктом 11 частини першої статті 44 ВК України водокористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з положеннями статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
- первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів;
- суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п.255.3 ст.255 ПК України).
Згідно з підпунктом 255.11.1 пункту 255.11 ст.255 ПК України водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п.255.12 ст.255 ПК України).
Відповідно до пункту 257.1 статті 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати (п.257.2 ст.257 ПК України).
Згідно з пунктом 257.5 статті 255 ПК України сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Підпунктом 258.1.1 пункту 258.1 статті 258 ПК України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів
При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 статті 258 ПК України закріплено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.
У свою чергу, статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування.
Згідно вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Встановлено, що орган, який видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема, систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.
У даному випадку, як зазначалось вище, підставою для звернення Державного агентства водних ресурсів з позовом про анулювання виданого відповідачу дозволу на спеціальне водокористування став факт отримання від контролюючого органу листа з інформацією про несплату рентної плати відповідачем.
На виконання ухвали суду про витребування доказів ГУ ДПС у Київській області було надано суду інтегровану картку платника податків-відповідача з рентної плати, з якої вбачається існування станом на 31.08.2022 боргу у сумі 494267,48 грн., який виник протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, що є підставою для анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
У поясненнях по справі відповідач зазначив, що несвоєчасна сплата Управлінням житлово-комунального господарства "Біличі" зумовлена ненадходженням коштів від споживачів, оскільки більша частина населення виїхала до безпечних місць через збройну агресію Російської Федерації.
Проте, суд не приймає до уваги вказані пояснення, оскільки наведені обставини не є підставою звільнення відповідача від сплати рентної плати, а з матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача утворилася з 19.08.2017, тобто ще задовго до введення в Україні воєнного стану.
Також, відповідач зауважив, що Управління житлово-комунального господарства "Біличі" на підставі платіжного доручення від 30.08.2022 №10490 здійснило сплату податку за надра за 1 квартал 2022 року у розмірі 35000,00 грн.
На підтвердження чого відповідачем долучено до матеріалів вказаний платіжний документ.
Проте, суд звертає увагу на те, що часткова сплата відповідачем рентної мали мала місце вже після звернення позивача до суду з відповідним позовом (29.08.2022), а сума сплаченого податку не призвела до погашення боргу, який продовжує існувати і на теперішній час, що, як було вказано вище, є підставою для анулювання дозволу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на наведене, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплаченого ним судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 08.08.2019 №854/КВ/49д-19, виданий Управлінню житлово-комунального господарства "Біличі".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.