Рішення № 108388314, 10.01.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2023
Номер справи
320/16186/21
Номер документу
108388314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2023 року м. Київ № 320/16186/21

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у Київській області

до ОСОБА_1

простягнення заборгованості

та за зустрічним позовом ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Київській області

провизнання протиправними та скасування

податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Київській області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення зі ОСОБА_1 358447,42 грн. в рахунок погашення податкового боргу.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 354953,74 грн. та по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 3493,68 грн., який добровільно не було сплачено, у зв`язку з чим контролюючий орган просить стягнути заборгованість у примусовому порядку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічний позов та об`єднано в одне провадження вимоги за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми «Ф» №0006949-0410-1027 від 08.10.2020, №0033479-2403-1027 від 16.02.2021, визнання протиправною та скасування податкової вимоги форми «Ф» №60520-13/568 від 30.12.2020, з первісним позовом Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 358447,42 грн. в рахунок погашення податкового боргу; ухвалено перейти до судового розгляду адміністративної справи №320/16186/21 за правилами загального позовного провадження; призначено у справі підготовче засідання.

Позивач за зустрічним позовом не погоджується з борговим зобов`язанням з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 354953,74 грн. Зазначає, що контролюючим органом в надісланих боржнику податкових повідомленнях-рішеннях та податковій вимозі не конкретизовано об`єкт нерухомого майна, за який нараховано податковий борг. До того ж, всупереч нормам п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України оскаржуване податкове повідомлення-рішення містить три базові звітні періоди. Також, головним управлінням не зазначені інформаційні джерела, з яких контролюючим органом отримано інформацію про наявне у власності платника податків нерухоме майно. А саме, рішення контролюючого органу, що оскаржуються, не містять посилання на відповідні рішення органів місцевого самоврядування, яким встановлено ставки місцевого податку на нерухоме майно, в компетенцію яких входять повноваження щодо встановлення таких податків для відповідної місцевості. Також, позивачем подано відповідь на відзив, у якій наведено аргументи, ідентичні обґрунтуванню його позовної заяви.

Відповідач за зустрічним позовом подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти зустрічних позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що податкові повідомлення-рішення щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сформовані головним управлінням за ставками податку згідно відповідних рішень Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Також, оскаржувані податкові повідомлення-рішення сформовані контролюючим органам в межах строку, визначеного п. 102.1 ст. 102 ПК України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу №320/16186/21 до судового розгляду по суті в судовому засіданні.

У судове засідання представник позивача та представник відповідача не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання, у якому він просив відкласти судове засідання на іншу дату або, у разі неможливості відкласти судове засідання, розглянути справу без участі позивача за наявними у справі матеріалами.

Зважаючи на відсутність перешкод у розгляді справи за неявки у судове засідання належним чином повідомлених представників сторін, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 на підставі частин третьої, дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено здійснювати подальший розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) є власником нежитлових будівель: літера «А» загальною площею 1591,1 кв. м, «Б» загальною площею 976,3 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 з 01.09.2008, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №294739831 від 14.01.2022.

Заборгованість відповідача по єдиному податку з фізичних осіб виникла на підставі самостійно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №б/н від 23.01.2014.

Податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб складається з заборгованості по єдиному податку з фізичних осіб за період з 20.06.2021 по 20.09.2021.

Крім того, Головним управлінням ДПС у Київській області винесені податкові повідомлення-рішення від 08.10.2020 №0006949-0410-1027 (форма «Ф») на загальну суму 243800,30 грн. з податку на нерухоме майно за 2017-2019 роки, відмінне від земельної ділянки; та від 16.02.2021 №0033479-2403-1027 (форма «Ф») на суму 111153,44 грн. з податку на нерухоме майно за 2020 рік, відмінне від земельної ділянки.

У зв`язку з несплатою відповідачем суми грошового зобов`язання, контролюючим органом направлено за податковою адресою відповідача податкову вимогу від 30.12.2020 №60520-13/568 на суму 243800,30 грн., яку вручено відповідачу 25.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно даних інтегрованої картки платника ОСОБА_1 борг по єдиному податку з фізичних осіб, з часу надіслання відповідачу зазначеної податкової вимоги податковий борг відповідача не переривався та станом на час звернення позивача до суду складає всього 358447,42 грн.

У зв`язку із несплатою відповідачем податкового боргу, позивач звернувся до суду із вимогою про стягнення заборгованості. Не погоджуючись із правомірністю прийнятих позивачем рішень, відповідач подав до суду зустрічний позов про визнання їх протиправними та скасування.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі ПК України) встановлює, що грошове зобов`язання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 46.1 ст. 46 ПКУ визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) документ що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПКУ платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом, контролюючим органом визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов`язання по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 3493,68 грн. на підставі самостійно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Також, відповідно до пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).

Відповідно до наявних у матеріалах справи письмових доказів, позивачеві на праві приватної власності належить нерухоме майно, а саме нежитлові будівлі: літера «А» загальною площею 1591,1 кв. м, «Б» загальною площею 976,3 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 з 01.09.2008.

Згідно п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст. 266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Рішенням Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області №03-31 від 03 лютого 2016 року «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» вирішено встановити в Озернянській сільській раді податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Визначено ставку податку на інші нежитлові об`єкти в розмірі 0,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м бази оподаткування (п. 1.5.1). У пункті 1.3 вказаного рішення вказано, що базою оподаткування є загальна площа об`єкта жилової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Аналогічними рішеннями Озернянської сільської ради Білоцерківського району Київської області №11-148 від 12 липня 2017 року, №18-253 від 22 червня 2018 року, №25-352 від 26 червня 2019 року визначено ставки податку на 2018, 2019, 2020 роки на інші нежитлові об`єкти в розмірі 1,0%, 1,0%, 1,0% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м бази оподаткування.

Згідно підпункту 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Згідно підпункту 266.10.3 пункту 266.10 статті 266 Податкового Кодексу податкове зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.

Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку (абз 1 п. 102.1 ст. 102 ПК України).

Отже, Головним управлінням ДПС у Київській області в межах строку, передбаченого п. 102.1 ст. 102 ПК України, на підставі рішень сільської ради за місцем розташування об`єкту нерухомого майна, яке перебуває у власності позивача, правомірно нараховано ОСОБА_1 податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Положенням пункту 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Положеннями статті 42 ПК України закріплено, що податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пунктом 7 Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 30.06.2017 №610, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за №902/30770, встановлено, що податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків (крім фізичних осіб), якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові (абзац перший).

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному абзацом третім пункту 6 цього розділу (абзац другий).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абзац третій).

Судом встановлено, що у зв`язку з несплатою відповідачем грошового зобов`язання, контролюючим органом надіслано за зареєстрованим у встановленому законодавством порядку місцем проживання відповідача податкову вимогу, яку було вручено відповідачу 25.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відтак, вказана податкова вимога вважається врученою відповідачу у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).

На підставі викладеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення з відповідача податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 354953,74 грн. та по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 3493,68 грн.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача за первісним позовом, відповідачем за первісним позовом суду не надано.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з ОСОБА_1 358447,42 грн. в рахунок погашення податкового боргу та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень належить відмовити.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, позивачем понесені не були, судові витрати у вигляді судового збору стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути зі ОСОБА_1 358447,42 грн. (триста п`ятдесят вісім тисяч чотириста сорок сім грн. 42 коп.) в рахунок погашення податкового боргу.

У задоволенні зустрічного адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправною та скасування податкової вимоги, відмовити.

Позивач (відповідач за зустрічним позовом) Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 44096797, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 5А);

Відповідач (позивач за зустрічним позовом) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Колеснікова І.С.