Рішення № 108387399, 23.12.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2022
Номер справи
160/14256/22
Номер документу
108387399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2022 року Справа № 160/14256/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та його скасування, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з вищезазначеною позовною заявою.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач 05.08.2022 року звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до наданих документів. Проте, отримав рішення №047250014870 від 12.08.2022 року, яким йому було відмовлено у призначені пенсії через відсутній страховий стаж. Так, не були зараховані до страхового стажу періоди його роботи з 06.08.1983 року по 21.11.1986 року з підстав відсутності дати наказів про прийняття та звільнення, в порушення п.2.4 та 2.26 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, на підприємствах, установах і організаціях, яка затверджена постановою Держпраці СРСР №162 від 20.06.1974 р.. Та період з 29.11.1989 року по 27.12.1995 року, оскільки в записі про звільнення з роботи відсутній підпис керівника або спеціально уповноваженої ним особи, чим порушено п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. №58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року №110. За таких обставин, позивач просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області №047250014870 від 12.08.2022 року про відмову йому в призначенні пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області розглянути його заяву від 05.08.2022 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2022 року суду було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На виконання вимог ухвали суду 26.10.2022 року від Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву. В даному відзиві відповідач-1 зокрема зазначає, що ОСОБА_2 05.08.2022 року звернувся до одного з сервісних центрів Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії. Звернення позивача було направлено для опрацювання в Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області, яким 12.08.2022 року було прийнято рішення №047250014870 про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу. Також рішенням не зараховано до страхового стажу періоди роботи позивача з 06.08.1983 року по 21.11.1986 року та з 29.11.1989 року по 27.12.1995 року через порушення Інструкції про порядок ведення трудових книжок, на підприємствах, установах і організаціях та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. Уточнюючих довідок про дані періоди роботи позивачем не надано. Враховуючи викладене, рішення від 12.08.2022 №047250014870 про відмову в призначенні пенсії за віком прийнято відповідно до норм чинного законодавства. Зважаючи на викладене, відповідач-1 просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 27.10.2022 року було залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області.

На виконання вимог ухвали суду 02.12.2022 року Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області подало відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що до страхового стажу позивача не було зараховано періоди роботи згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_1 : з 06.08.1983 р. по 21.11.1986 р. в Комбінаті Алданзолото, оскільки відсутні дати наказів про прийняття та звільнення, чим порушено п.2.4 та 2.26 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, на підприємствах, установах і організаціях, яка затверджена Постановою Держпраці СРСР №162 від 20.06.1974 р. Та період роботи з 29.11.1989 р. по 27.12.1995 р. в Нікопольському заводі ЖБК-27, оскільки в записі про звільнення з роботи відсутній підпис керівника або спеціально уповноваженої ним особи, чим порушено п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. №58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року №110.

При прийнятті рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області діяло відповідно до вимог законодавства. Оскаржуване рішення про відмову позивачу Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області не приймалось. Також відповідач-2 зазначив, що призначення та обрахунок пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем. Також відповідач-2 просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідачів, викладену у відзивах на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що 05.08.2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Звернення ОСОБА_1 було направлено для опрацювання в Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області №047250014870 від 12.08.2022 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Вказаним рішенням встановлено, що загальний стаж роботи позивача становить - 25 років 09 місяців 8 днів.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача:

- з 06.08.1983 р. по 21.11.1986 р. в Комбінаті Алданзолото, оскільки відсутні дати наказів про прийняття та звільнення, чим порушено п.2.4 та 2.26 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, на підприємствах, установах і організаціях, яка затверджена Постановою Держпраці СРСР №162 від 20.06.1974 року;

- з 29.11.1989 р. по 27.12.1995 р. в Нікопольському заводі ЖБК-27, оскільки в записі про звільнення з роботи відсутній підпис керівника або спеціально уповноваженої ним особи, чим порушено п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. №58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року №110.

Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За правилами частини 1 статті 46Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов`язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов`язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із даним Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою ст.24 Закону 1058-IV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності даним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

В силу статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, згідно з статтею 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідні положення містить і постанова КМУ №637 від 12.08.1993 року, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Так, пунктом 1 постанови КМУ №637 від 12.08.1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються додаткові докази, зазначені у пункті 3 Порядку №637.

З трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 21.09.1979 року встановлено, що остання містить записи на підтвердження спірного його стажу, а саме:

- запис №7 - 06.08.1983 р. прийнятий в Комбінат Алданзолото;

- запис №8 - 21.11.1986 р. звільнений по п.2 ст.29 КЗпП;

- запис №13 - 29.11.1989 р. прийнятий на полігон №3 електромонтером з ремонту обладнання 5 розряду у Нікопольському заводі ЖБК-27;

- запис №15 - 27.12.1995 р. звільнений у зв`язку з переведенням у ТОВ «Нікопольський заводі ЖБК».

Відповідачем не заперечуються записи трудового стажу позивача.

Відповідач зазначає, що у записах №7 та №8 відсутні дати наказів про прийняття та звільнення, чим порушено п.2.4 та 2.26 розділу 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, на підприємствах, установах і організаціях, яка затверджена Постановою Держпраці СРСР №162 від 20.06.1974 року, а у записі №15 відсутній підпис керівника або спеціально уповноваженої ним особи, чим порушено п.4.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. №58, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року №110.

Так, Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 року у справі №490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.

Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки або інших бухгалтерських документів.

Судом також встановлено, що записи в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 21.09.1979 року зроблені чітко, зрозуміло та без будь-яких виправлень та неточностей, відсутні ознаки підчисток та підробок, у зв`язку з чим відсутність дати наказів про прийняття та звільнення та відсутність підпису керівника, на якому працював позивач, не може бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні зазначених періодів роботи до стажу.

Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи позивача відповідачами суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги відповідачем-1 при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення йому пенсії.

Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Окрім того, на підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, в редакціїпостанови правління ПФУ від 07.07.2014 року №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з пункту 4.7 вказаного Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відсутність будь-якої інформації від підприємства не може бути наслідком позбавлення позивача права на призначення йому пенсії за віком, враховуючи, що останній має необхідний стаж, який підтверджується записами у трудовій книжці.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем-1 неправомірно відмовлено позивачу у зарахуванні спірних періодів роботи, а тому порушені права позивача підлягають відновленню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області №047250014870 від 12.08.2022 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 .

Разом з тим, суд враховує, що територіальним органом Пенсійного фонду України для позивача є Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області, а тому приходить до висновку про зобов`язання саме відповідача-2 розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком від 05.08.2022 року, зарахувавши до загального страхового стажу періоди роботи з 06.08.1983 р. по 21.11.1986 р. в Комбінаті Алданзолото, з 29.11.1989 р. по 27.12.1995 р. в Нікопольському заводі ЖБК-27, та з урахуванням висновків суду.

Суд зазначає, що не зарахування спірного стажу позивача буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити частково з викладених вище підстав.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позовну заяву задоволено частково, слід повернути позивачу частину судових витрат по справі в розмірі 496,20 грн. (992,40 грн. : 2) за рахунок бюджетних відшкодувань відповідача-1.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії №047250014870 від 12.08.2022 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 05.08.2022 року, зарахувавши до загального страхового стажу періоди роботи з 06.08.1983 р. по 21.11.1986 р. в Комбінаті Алданзолото, з 29.11.1989 р. по 27.12.1995 р. в Нікопольському заводі ЖБК-27, та з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовної заяви відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул.С.Стрільців, буд.15, м.Івано-Франківськ, 79018, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати по справі у розмірі 496,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма