Рішення № 108387264, 13.01.2023, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2023
Номер справи
120/9145/22
Номер документу
108387264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 січня 2023 р. Справа № 120/9145/22

Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що постановою Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області № 337560 від 11.10.2022, до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000,00 грн. за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: здійснення перевезення вантажу без протоколу перевірки та адаптації тахографа.

Позивач вважає таку постанову протиправною, адже фактично відповідний протокол перевірки та адаптації тахографа (марка / модель аналогового тахографа 1324.510015680100) був наявний, що підтверджується протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу з ідентифікаційним номером № UА004-002395V від 13.05.2020. Водночас позивач припускає, що відповідний протокол перевірки не був врахований інспекторами в силу того, що на момент проведення перевірки, 08.09.2022, уже пройшло більше ніж два роки від дати проведення попередньої перевірки та адаптації тахографа, встановленого на належному йому транспортному засобі.

Разом із тим, ОСОБА_1 звертає увагу, що на момент проведення перевірки встановлений тахограф марка / модель 1324.510015680100 був у справному стані та здійснював реєстрацію інформації про рух транспортного засобу, що підтверджується долученою до матеріалів позову копією тахокарти за 08.09.2022. Більше того, справність тахографа підтверджується протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу із ідентифікаційним номером №UА216-001560V від 09.09.2022.

Окрім того, у позовній заяві зазначено, що з початку запровадження на території України воєнного стану, належний йому транспортний засіб був переданий у безоплатне користування для перевезення гуманітарних вантажів на волонтерських засадах, що також значною мірою вплинуло на те, що повторна перевірка та адаптація тахографа, яким обладнаний транспортний засіб, була проведена лише після фіксування відповідного порушення посадовими особами відповідача.

З огляду на зазначене, сторона позивача вважає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 337560 від 11.10.2022 у сумі 17000 грн. протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 11.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Окрім того, судом вирішено витребувати у Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області та зобов`язано надати суду у строк визначений для подання відзиву всі наявні матеріали, які стали підставою для винесення постанови від 11.10.2022 №337560.

02.12.2022 представником відповідачів подано до суду витребувані докази та відзив, в якому Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Свою позицію мотивує тим, що пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Відсутність необхідних документів, у даному випадку - належного оформлення протоколу перевірки та адаптації тахографа, визначених положеннями Закону № 2344-ІІІ та Порядку № 1567 на момент проведення рейдової перевірки, як зазначає відповідач, відображено в акті від 08.09.2022 № 344035. Відтак, під час перевірки виявлено порушення вимог статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Представник відповідача заперечує доводи позивача про те, що при розгляді справи не взято до уваги, що у водія був наявний протокол перевірки та адаптації тахографа, оскільки повірка даного тахографа була здійснена ще 13.05.2020. Відтак, на момент здійснення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у позивача був відсутній чинний протокол перевірки та адаптації тахографа, адже Інструкцією №385 встановлено обов`язок повірки тахографа перевізником кожні два роки.

Враховуючи вищезазначені обставини, Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області вважає оскаржувану постанову правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.

04.01.2023 до суду надійшла заява позивача, у якій останній зазначив, що у період з 24.02.2022 по 07.11.2022 він надавав власний автомобіль МАN TGL д.н.з. НОМЕР_1 в якості волонтерської допомоги для перевезення гуманітарного вантажу. В підтвердження вищезазначених обставин позивачем долучено довідку Вінницької обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 01.01-58/8379.

12.01.2023 на адресу суду надійшла заява про забезпечення адміністративного позову.

Ухвалою суду від 13.01.2023 задоволено заяву позивача про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 337560 від 11.10.2022 у межах виконавчому провадження № 70655724 до набрання законної сили рішення суду у справі № 120/9145/22.

Правом на подачу відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив, що 08.09.2022, на а/д Вінницьке шосе, м. Хмельницький, посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки MAN TGL 8.180 реєстраційний номер НОМЕР_1 , що використовується перевізником ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт від 08.09.2022 № 344035 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до якого під час перевірки виявлено, що водій здійснював внутрішні вантажні перевезення згідно ТТН №0000000101 від 08.09.2022 (Жмеринка - Старокостянтинівка), при цьому транспортний засіб обладнано аналоговим тахографом, але відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа транспортного засобу, чим порушено ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

11.10.2022 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Відділом державного нагляду (контролю) у Вінницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову № 337560 про застосування адміністративного-господарського штрафу у розмірі 17000 грн. за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Вважаючи постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Вказаний закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (ст. 3 Закону № 2344-ІІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок № 1567).

Згідно з абзацом 1 пункту 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до абз. 3 ч. 1ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями39і48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 385 від 24.06.2010 (далі -Інструкція № 385).

Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 385 контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Згідно з положеннями п. 3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:

- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;

- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;

- у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);

- у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Відповідно до п. 3.5. Інструкції №385 перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.

Згідно п. 3.6. Інструкції №385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку:

- правильності роботи тахографа та відповідності його тину згідно із законодавством (обов`язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР);

- наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку;

- дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа;

- дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;

- наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа;

- строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 340 від 07.06.2010 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.

Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку.

Підпунктом 4 пункту 5 Наказу № 340 від 07.06.2010 визначено Державній службі України з безпеки на транспорті забезпечити здійснення перевірок щодо наявності встановлених тахографів виключно на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення.

Відповідно до пункту 1.3 Положення № 340 вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами (пункт 6.1 Положення №340).

Згідно з пунктами 6.2, 6.3 та 6.4 Положення № 340 облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.

Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).

Графік змінності водіїв, відомість обліку робочого часу та відпочинку водіїв зберігаються у Перевізника.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що водії, які здійснюють перевезення на вантажних автомобілях з повною масою понад 3,5 тонн, зобов`язані мати при собі діючий та повірений тахограф. У разі, якщо ТЗ не обладнаний тахографом, водій веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.03.2020 у справі №823/1199/17, від 04.07.2019 у справі №823/328/17.

Як видно із матеріалів справи, позивач здійснював перевезення вантажу на вантажному автомобілі, повна маса якого перевищує 3,5 тонн. На автомобілі марки MAN TGL 8.180 реєстраційний номер НОМЕР_1 , на момент перевірки, був встановлений діючий тахограф марка / модель 1324.510015680100, що не заперечується відповідачем. Водночас, позивача притягнуто до відповідальності у зв`язку з здійснення перевезення вантажу без протоколу повірки та адаптації тахографа.

Судом встановлено, що, на момент проведення перевірки, 08.09.2022, у водія був наявний протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за ідентифікаційним номером UA004-002395V від 13.05.2020, відповідно до якого тахограф марка / модель 1324.510015680100 пройшов періодичну перевірку.

Водночас, відповідно до положень п. 2.6-2.8 Інструкції № 385, ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР (994_016) періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під часу становлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.

За результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1. Бланк протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу роздруковується відповідальною особою ПСТ на папері формату А4 (210х297 мм) щільністю 100 г/кв.м або більше. Недопускається робити закреслення чи виправлення відомостей, які заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписано та поставлено печатку відповідальної особи ПСТ. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляються прочерки. ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних. Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.

За умови позитивних результатів перевірки та адаптації тахографа ПСТ відповідно до вимог ЄУТР (994_016) маркує транспортний засіб та опломбовує тахограф і його складові чітким відбитком тавра згідно з вимогами додатка 2.

З аналізу вищезазначених норм Інструкції № 385 суд дійшов висновку, що повірка тахографа здійснюється кожні два роки, при цьому обов`язок щодо проведення наступної періодичної перевірки тахографа виникає у позивача з моменту спливу дворічного строку. Відтак, враховуючи те, що попередня перевірка тахографа марка / модель 1324.510015680100 здійснювалась ОСОБА_1 13.05.2020, то з 14.05.2022 позивач був зобов`язаний повторно звернутись до уповноваженого органу для здійснення перевірки та адаптування тахографа.

Отже, доводи позивача з приводу того, що періодична перевірка тахографа повинна бути проведена ним до кінця 2022 роки суд відхиляє.

Водночас, суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У подальшому дію воєнного стану на території України було неодноразову продовжено.

Так, Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 133/2022 від 14.03.2022 (далі - Указ № 133/22), затвердженого Законом України № 2119-IX від 15.03.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 259/2022 від 18.04.2022 (далі - Указ № 259/22), затвердженого Законом України № 2212-IX від 21.04.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 341/2022 від 17.05.2022, яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, та Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №212-IX), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України №2500-IX від 15.08.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України № 2738-IX від 16.11.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Відтак, на момент спливу дворічного строку, визначеного п. 2.6 Інструкції № 385, та на момент здійснення перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті транспортного засобу позивача, на території України діяв режим воєнного стану.

У свою чергу, відповідно до довідки Вінницької обласної військової адміністрації від 07.11.2022 №01.01-58/8379, виданої ОСОБА_1 , транспортний засіб позивача - автомобіль марки MAN TGL реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 у період з 24.02.2022 по теперішній час використовується в якості волонтерської допомоги (на безоплатній основі) для перевезення гуманітарного вантажу.

Відтак, суд враховує доводи позивача про те, що залучення транспортного засобу ОСОБА_1 . Вінницькою обласною військовою адміністрацією в якості волонтерської допомоги, у зв`язку із запровадженням воєнного стану, вплинуло на можливість вчасно забезпечити повторно перевірку та адаптацію тахографа.

При цьому, суд наголошує, що основною метою перевірки наявності у водія протоколу перевірки та адаптації тахографа є саме встановлення факту його справності та належного виконання ним функції.

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що на момент проведення перевірки тахограф марка / модель 1324.510015680100 був у справному стані та здійснював реєстрацію інформації про рух транспортного засобу, що підтверджується долученою до матеріалів позову копією тахокарти за 08.09.2022. Відтак, фактично останній виконував свою практичну функцію та забезпечив реєстрацію інформації про рух транспортного засобу та про певні періоди роботи водія.

Більше того, справність тахографа марка / модель 1324.510015680100 підтверджується протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу із ідентифікаційним номером №UА216-001560V від 09.09.2022, який був виданий уповноваженим органом на наступний день після складання акту від 08.09.2022 № 344035.

Отже, враховуючи введення на території України воєнного стану та залучення транспортного засобу позивача в якості волонтерської допомоги, у такий період, а також те, що тахограф, яким обладнаний автомобіль марки MAN TGL реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебував у справному стані, на момент проведення перевірки, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не обгрунтовано притягнено до відповідальності на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відтак, враховуючи обставини встановлені в ході розгляду цієї адміністративної справи, суд вважає, що постанова Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області № 337560 від 11.10.2022, якою до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000,00 грн., є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів представників сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення, та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що поданий адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті підлягає стягненню судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Керуючись ст.ст. 74-77,90,94,139,241,245,246,250,255,295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 337560 від 11.10.2022.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Вінницькій області (вул. В. Порика, 29, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 39816845).

Рішення в повному обсязі сформовано: 13.01.2023.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна