Рішення № 108258272, 04.01.2023, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
04.01.2023
Номер справи
363/4/23
Номер документу
108258272
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

04.01.2023 Справа № 363/4/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 січня 2023 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Лукач О.П.,

за участю секретаря Строкань В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Вишгороді у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вишгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи. Процесуальні дії у справі.

3 січня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Сєвєродонецьк, Луганської області, який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сєвєродонецьк, Луганської області, причина смерті «мінно-вибухова травма».

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 3 січня 2023 року, для розгляду зазначеної заяви визначено головуючого суддю Лукач О.П.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 3 січня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду на 4 січня 2023 року о 16:00, про що повідомлено учасників провадження.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, при цьому, як убачається із заяви просить розглянути справу у її відсутності.

Заінтересована особа Вишгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання свого представника не направили, при цьому 4 січня 2023 року на електронну адресу суду надійшла заява, у якій просять розглянути справу за їх відсутності.

Враховуючи невідкладність розгляду справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (частина друга статті 317 ЦПК України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви за відсутності заявника та заінтересованої особи.

Оскільки учасники провадження у судове засідання не з`явилися, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування заяви.

В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в Луганській області, місто Сєвєродонецьк загинув батько заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець міста Сєвєродонецьк. Причина смерті «мінно-вибухова травма».

Заявник ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 , заявником були отримані наступні документи: «Свідоцтво про смерть» від 2 грудня 2022 року, яке видане «відділом РАЦС Новоайдарського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» та довідка про причини смерті (до форми №106/у №б/н від 4 липня 2022 року), яка видана Комунальним некомерційним підприємством «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради.

Однак, вказані документи не відповідають вимогами законодавства України, оскільки вони були видані на тимчасово окупованій території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» та не відповідають формі, визначеній законодавством України.

У зв`язку з цим наявні документи не можуть бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та наказу Міністерства охорони здоров`я України від 15 травня 2015 року №142 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», що підтверджується відповіддю Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за №22.19-67.1/1965 від

5 вересня 2022 року.

Встановлення факту смерті особи необхідно заявнику з метою забезпечення її прав та законних інтересів на території України і подальшого визнання державою України факту смерті її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо правової позиції заінтересованої особи.

У листі від 4 січня 2023 року про розгляд справи у відсутність представника Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не зазначено правової позиції щодо заяви про встановлення факту.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази на підтвердження таких обставин у їх сукупності, судом встановлено, що заявник ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою та на даний час проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 8 квітня 2022 року №3240-5000841207.

Згідно свідоцтва про народження (повторно) серія НОМЕР_1 від 14 липня

2022 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Сєвєродонецьк, Луганської області, є донькою ОСОБА_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сєвєродонецьк, Луганської області, розташованому на тимчасово окупованій території України, помер ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як убачається із довідки від 4 липня 2022 року про причини смерті (до форми № 106/у №б/н, видається для поховання), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 з причини «Мінно-вибухова травма».

Факт смерті батька заявника, громадянина України ОСОБА_2 підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України. Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть обумовлено необхідністю, зокрема, для державної реєстрації смерті померлої особи.

Для реєстрації факту смерті ОСОБА_2 , заявнця ОСОБА_1 звернулася до Вишгородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) із відповідною заявою.

22 грудня 2022 року Вишгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) відмовив ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки представлений заявником документ у формі копії свідоцтва про смерть, не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 15 травня 2017 року № 142 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки, народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024.

Таким чином, судом встановлено, що заявник, не має можливості здійснити державну реєстрацію смерті батька на тимчасово окупованій території України та реалізувати інші права та обов`язки, що стало підставою звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Мотиви, з яких виходить суд при розгляді цієї справи та застосовані ним норми права.

Пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Абзац 2 частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Частина друга статті 317 ЦПК України справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пункт 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 - однією з підстав для державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Пункти 1, 2 частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Пункт 1 Постанови Верховної ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської області тимчасово окупованими територіями» визнані тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської області в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Стаття 1, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Частини перша та четверта статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Україна зобов`язується підтримувати і забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв`язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти їх залученню до процесів утвердження української національної та громадянської ідентичності.

Частина друга та третя статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Частина перша статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Стаття 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Пункт 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Висновок суду.

Враховуючи вищезазначене,суд дійшоввисновку,що заява ОСОБА_1 про встановленняфакту смертіїї батькана тимчасово окупованій території України, підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 1, 5, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статтею 7 Закону України «Про громадянство України», статтями 2, 4-5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Вишгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту

смерті задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Сєвєродонецьк, Луганської області, який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сєвєродонецьк, Луганської області. Причина смерті «мінно-вибухова травма».

Рішення суду про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення подається учасниками справи безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04 січня 2023 року.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації:

АДРЕСА_3 , адреса проживання:

АДРЕСА_4 ;

Заінтересована особа: Вишгородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: 07300, Київська область,

м. Вишгород, вул. Набережна, 6-А, код ЄДРПОУ: 22201070.

Суддя О.П. Лукач