Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 405/6775/22
Провадження №2/405/950/22
У Х В А Л А
19 грудня 2022 року Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Іванова Л.А., при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Ленінського районного суду м. Кіровограда в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, з позовом, в якому просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на свою ( ОСОБА_1 ) користь, невиплачену пенсію померлого пенсіонера ОСОБА_2 , за період з грудня, 2019 року по березень, 2022 року в сумі 278665,16 грн., яка не була отримана ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши вказану позовну заяву та додані до неї матеріали в порядку вирішення питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що у відкритті провадження у справі за даним позовом слід відмовити, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Положеннями ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При розмежуванні юрисдикційних форм захисту порушеного права основним критерієм є характер (юридичний зміст) спірних відносин.
Так, статтею 5КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п.1 ч.1ст.4КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Положеннями п.2 ч.1ст.4КАС України визначено, що публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до п. 17 ч. 1ст.4КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною 2статті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до частини 1статті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.61 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців,осіб, які мають право на пенсію за цим Законом,та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
При цьому, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на правовідносини, що виникають у зв`язку зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності (п.1 ч.1ст.19 КАС України). Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб`єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб`єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб`єкт повинен виконувати саме у тих правовідносинах, в яких виник спір.
Аналіз наведених нормЦПК УкраїнитаКАС Українидає підстави для висновку про те, що у порядку адміністративного судочинства можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватися шкоди, завданої виключно суб`єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднані з вимогою безпосередньо до суб`єкта владних повноважень щодо вчинених ним дій, прийнятих рішень (бездіяльності).
Як визначено п.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Пенсійного фонду України підпорядковуються Пенсійному фонду України та безпосередньо відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України. Основними завданнями управління Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 вказаного Положення).
Виходячи з підпунктів 7, 8 пункту 4 зазначеного Положення управління Пенсійного фонду України відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими та їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
При цьому, з позовних вимог у цій справі вбачається, що позивач ОСОБА_1 просить виплатити їй, як дружині військового пенсіонера ОСОБА_2 , якому була призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 61 Закону № 2262-ХІІ суми пенсії на день смерті ОСОБА_2 , перераховану згідно рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 року у справі № 340/7921/21, за період з грудня, 2019 року по березень, 2022 року в сумі 278665,16 грн., які залишилися недоодержаними у зв`язку зі смертю останнього, пред`явивши позов до відповідача ГУ ПФУ в Кіровоградській області, тобто як суб`єкта владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства. Наведене свідчить, що вказаний спір є публічно-правовим, а тому, відповідно до ст. 19 ЦПК України, не підлягає розгляду в поряду цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене вище та враховуючи, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про стягнення коштів не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, на підставі чого приходжу до висновку, що у відкритті провадження по цивільній справі за даним позовом слід відмовити, повернувши позивачу позовні матеріали.
Відповідно до ч. 5 ст. 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Додатково суд роз`яснює, що, в даному випадку, позивачу необхідно звернутись з позовною заявою до адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства, передбаченому положеннямиКодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ст. ст. 258, 260, 261, 353 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И Л А:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про стягнення коштів на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження разом з доданими до неї позовними матеріалами надіслати позивачу.
Копію позовної заяви залишити в суді.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд справи за її (позивача) позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про стягнення коштів віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду, або в разі пропуску строку на апеляційне оскарження з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова