Рішення № 10816077, 06.08.2010, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
06.08.2010
Номер справи
2-7945/2010
Номер документу
10816077
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-7945/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Добропілля 06 серпня 2010 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Садчикова Д.В.

при секретарі Влащенко І.М.

за участі позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорова Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради «про стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», -

В С Т А Н О В И В:

16.07.2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про стягнення заборгованості з соціальних виплат суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 14969 грн. 65 коп.

Позивачка в обґрунтування позовних вимог вказала, що вона є матірю дитини, ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

Відповідач, на думку позивача, всупереч вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» недоплатив позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2007 року по 31.05.2010 року на загальну суму 14969,65 грн..

Позивачка позовні вимоги в судовому засіданні підтримала. Просила суд ухвалити рішення, яким задовольнити її позовні вимоги.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, за дорученням юрист-спеціаліст управління праці та соціального захисту за дорученням Жорова Н.А., в судовому засіданні позовні вимоги не визнала судові пояснила, що частиною першою статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" №489 від 19.12.2006 року дію частини першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та Закону України „Про Державний бюджет України".

У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Тому посилатися лише на один Закон не можливо, оскільки фінансове його втілення забезпечується саме Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.

Відповідно до підпункту 7 пункту 23 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до пункту 3 розділу 8 цього Закону, на підставі яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%, з 1 січня 2009 року - 75%, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Також шляхом відповідних змін до ст.ст. 10, 14 визначено, що з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується по нормам ЗУ „Про держави} допомогу сім'ям з дітьми". Рішенням Конституційного Суду ці положення ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" неконституційними не визнали.

Що стосується Законів України Про державний бюджет України на 2009, 2010 роки то допомога при народжені дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" визначається і здійснюється в розмірах і порядку визначених Кабінетом Міністрів України. Ці Закони на той момент також не були визнані неконституційними тому правові підстави відсутні для застосування ч. 1 ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Враховуючи викладене, управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, керуючись вимогами чинного законодавства, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідні роки.

Просила суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторiн, вивчивши матерiали справи, перевiривши доводи позивача, та заперечення представника вiдповiдача, суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних пiдстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сімям з дітьми" (закон № 2811).

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 13 цього закону ( в редакції яка діяла до 1.01.2008 р.) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (закон № 2240).

Статтею 1 Закону 2240 визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 2 Закону 2240 страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Відповідно до ст.ст. 4, 5, 29, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.

Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» УПСЗН з 2 кварталу 2007 р. зобовязані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та дія ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не повинен бути меншим за розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.

Відповідно довідки УТСЗН Добропільської міської ради (а.с.6), позивачка перебуває на обліку в Управлінні та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 01.07.2007 року по теперішній час.

Суд також при розрахунку не донарахованої допомоги, бере до уваги трирічний строк позовної давності, а саме, як вбачається з матеріалів справи позов був поданий 16.07.2010 року, тому період за який повинно перерахувати суму допомоги з 16.07.2007 року по 31.12.2007 року.

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.07.2007 року по 31.12.2007 року складає:

Прожитковий мінімум встановлений Фактично сплачена Недорахована

для дітей віком до шести років за Добропільським УПСЗН сума допомоги

2007 р. щомісячна допомога

З 16 липня 463,00/31х 16 дня =238,96

31- 15= 16 днів

238,96 - 79,08 = 159,88

Серпень 463,00 - 132,64 = 330,36

Вересень 463,00 - 134,45 = 328,55

Жовтень 470,00 - 136,13 = 333,87

Листопад 470,00 - 140,05 = 329,95

Грудень 470,00 - 144,10 = 325,90

Разом: 1808,51 грн.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відносно стягнення не донарахованих сум за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, суд вважає, що в задоволенні даних вимог слід відмовити. Свій висновок суд обґрунтовує наступним.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 не визнано неконституційним пункт 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік", у звязку з чим дані позовні вимоги не можуть бути задоволенні.

Відносно виплат у 2009 та частину 2010 року, суд вважає, посилання представника відповідача на те, що згідно статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми"), а саме, у розмірі, що дорівнює різницю між 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень, є правомірними, а тому у даній частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню, оскільки суми нараховувались відповідачем у 2009, 2010 роках правомірно та відповідно до законодавства, яке передбачає ці виплати.

На підставі викладеного, ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності…», ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Законів України «Про Державний бюджет України на 2007,2008,2009,2010 рік» та керуючись ст.ст.10,11,60,88, 209,212,213,214,215,218 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради «про стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування, призначення та виплат ОСОБА_1 за період з 16 липня по 31 грудня включно 2007 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля Добропільської міської ради розрахунковий рахунок 35416025001528, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002 на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу за період часу з 16 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1808 (одна тисяча вісімсот вісім) гривень 51 копійку.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий: суддя Д.В. Садчиков